Ahoj

Zdravím všechny, chci se zeptat, zda je tu nějaký člověk, kterému by bylo méně než 16. Nechci to vědět abych z někoho páčil osobní údáje, ale kvůli tomu, že mi připadá, že nikdo v tomto věku deskovky už nehraje... Mě méně než 16 je a divím se, že tu jsou samí dospělí. Já mám deskovky strašně rád (obzvlášť startegické wargames s nádechem fantasy...), ale nikdo kolem mě ne. Každý kolem mě akorát ohrne nos nad deskovkama a jde si zahrát střílečku na počítač.
21.5.2014 15:20:20

Odpověď
Problém to asi bude. Dnešní generace mladých je bohužel počítači ovlivněna hodně. Ale možná je to i o osvětě, když by jim někdo ukázal zajímavé deskovky, tak by se třeba chytit mohli. Osobně mám zkušenost s pařany počítačových her, kteří deskovkám podlehli, ale chce si dát tu práci něco přinést a donutit je to zkusit. Jinak z mého okolí neznám nikoho, kdo by hrál a byl mladší dejme tomu 20 let. Spíše je to záležitost starších lidí, to ale neznamená, že bys nemohl uspět, je to taková křížová výprava na území pohanských národů :).

21.5.2014 15:49:08

...
do toho je potřeba dozrát, proto je tady hodně starších a starých deskovkářů :-) A až do toho člověk dozraje, tak už je to pak láska na celej život :-)

21.5.2014 15:51:33

Díky
Díky za podporu, ale zkoušel jsem již několik svých kamarádů přemluvit aby si se mnou zahráli třeba Dorn atd. ale nedali se přemluvit a ještě mě označili za blázna, že s nimi nehraji World of Tanks :).

21.5.2014 15:52:50

Durin
Já jsem třeba na deskovky přešel od počítače. A jinak shodou okolností World of Tanks by brzo měly vyjít jako karetní hra u MindOKu, takže můžeš zkusit kamarády nalákat třeba na tohle ;)

21.5.2014 15:56:40

WOT
Myslím, že to nebude o WOT, ale o tom, že počítač je zkrátka interaktivnější... Mají to prostě jinak nastavené...

21.5.2014 16:01:36

Durin
Já tě chápu, já k deskovkám došel v dospělosti, protože když jsem byl v tvém věku (před 20 lety) tak tu hry tohoto typu ještě nebyly, takže jsem se stal herním maniakem až nyní :-)
Ale věřím, že je dnes problém přemluvit k hraní tvé vrstevníky. Jezdí za mnou kamarád s desetiletým synem a přestože se mu některé mé hry moc líbí (Ravenloft,Ashardalon,Drizzt), tak dalo velkou práci odtrhnout ho od notebooku, který dostal k desátým narozkám a dostat ho ke stolní hře. Ta ho přitom upoutala a poctivě se mnou přes hodinu a půl procházel podzemí a zabíjal Ashardalona :-)

21.5.2014 16:03:57

Díky
Máš pravdu, musim je přemluvit pořádně... Koneckonců jeden kamarád se mnou jede na tábor - tam ho překecám :). Ale oldschoolky se mi docela líbí :)...

21.5.2014 16:07:00

myslím
že i nedospěláci hrajou, jen je potřeba jim to ukázat. Kouzlo alkoholu je na chvilku odtáhne jinam, ale nakonec se stejně vrací k hrám. Pokud hráli od mala, tak hrají dále. Teda to je taková má zkušenost.
Je pravda, že nejvíce hrají děti na prvním stupni a pak lidé okolo 30 - 40 let. teda podle mý zkušenosti. Problém asi bude s tím, že se třeba stydí tady zapojit, nebo vůbec netuší, že by mohli koukat na deskovky na netu?
Než jsem obsloužil zákazníky tak se tu rozjelo, proto musím přidat ještě tohle.
Hrajte na táboře nějaký rpgéčko, něco jako starej dračák. Není co ztrácet, myslím materiál, a při tom se hra odvíjí tak jak to baví zúčastněné.
Na střední jsme drdovali porád.

21.5.2014 16:14:35 | Upraveno autorem (porovnej)

navíc
myslím, že to chce dost odvahy se takle přiznat, že si jinej.
A vstoupit sem do diskuze. Třeba se ozvou další, kteří se styděli sem zapojit

21.5.2014 16:20:46

můj názor
Myslím a vím, že existují i hráči v tvém věku :-)). Lidé jsou hraví v každém věku, jen je třeba jim deskovky ukázat a zapojit je do toho. Bohužel většina z nich není do deskovek tak ''zažraná'', aby se zapojovali do komunity deskových hráčů. Navíc deskové hry nejsou zrovna v tom věku úplně ''in'' jako třeba sport, počítač, v horším případě věci jako alkohol, cigarety. Náctiletí mají víc nevýhod - už neznají jen hraní jako ti nejmenší, ale nemají tolik financí jako ti co už vydělávají a mohou si hry pořídit a taky o nich věcně diskutovat. Možností jsou herní kluby, nebo nově půjčování her v knihovnách. Pokud žiješ ve větším městě, tak bych být tebou hledal někoho sobě podobného právě v tom deskoherním klubu, případně tam zkusit vzít i nějakého svého kámoše. A pokud tu příležitost nemáš a žiješ na malosměstě, vesnici musíš být ten vyslanec deskovek ty. Možná bych být tebou zkusil pro začátek jednodušší hry, párty hry a nešel hned do ''dungeonu'' a hrál několikahodinové dobrodružství.

A na závěr můj tip na hru, která měla u pubertáků asi největší úspěch - Formula D

21.5.2014 17:11:09

věk
Každopádně zajímavá diskuze...
Na škole vedu kroužek deskových her a je fakt, že největší zájem je u děcek 5.-6. třída, sedmičkou to pomalu končí a deváťáka nedotáhneš ani párem volů, přitom tam je plno složitějších a podle mě zajímavých her pro tuhle věkovou kategorii (původně, když jsme začínali jsem to trochu chtěl vyprofilovat na tenhle styl hraní a starší lidi, takže je z čeho vybírat). Ale důvody jsou asi jasný a byly už popsaný, zkrátka to tak je... Jinak taky věřím, že by leckoho z tohdle věku nějaký hry mohly bavit, ale že tam fakt i bude taková ta snaha už být dospělej a neshodit se před ostatníma... Od všeho něco.

21.5.2014 17:35:07

asi tak
Problem je v tom že ja jsem dost zažranej do techto dungeonek. Zacalo to asi tak že jsem jako ještě menší byl obklopen lidmi kteří hráli dost takové ty fantasy oldschoolky, četl tolkiena kteremu jsem jeste pramalo rozumel ale proste to ve me zustalo a asi to tak i nadale zustane... Jenomze ty casy zmizely a teď už jsem jen 'maly ostruvek mezi mořem nehráčů'. Jelikož jsem prave ten co bydlí na vesnici. Teď se tedy v tomto smeru pokouším uspokojit sam sebe. Mam rad proste takove ty wargame a oldschool, občas si dělám své vlastní vylepšení do her a brouzdám po internetu a hledám nej hry. A přitom mě vždy přepadne takovy ten divny ale hezky pocit kdy vzpominam na ty časy kdy jsem hrál ty oldschool a přidá se k tomu takové fantasično. Nechci vam tu vylevat své srdce ale kdybych tohle řekl kamaradum tak by se mi vysmali. Omlouvam se za pravopisne chyby ale nechal jsem se unest a vycitil jsem tu čistě kamarádské prostředí.

21.5.2014 17:55:33

výchova
Je třeba si vychovat vlastní generaci deskovkářů. Syn i dcera (7 a 6 roků) samozřejmě rádi hrajou na PC, mobilu, tabletu, Nintendu, ale jak nás furt vidí hrát deskovky, tak se kolem motají a ptají a zajímá je to, prostě je vidět, že to taky trochu zdědili. Takže stačí je trochu podporovat a ono to půjde. Třeba od malého je teď nejoblíbenější Terra Mystica, Tzolkin a Ginkgopolis. Malá zase nejraději Dobble a Labyrinth. Tak snad jim to vydrží. Určitě je to lepší než si kazit oči u PC.

21.5.2014 18:00:03

Durin,
tady můžeš vylévat své deskovkářské srdce, tady najdeš pochopení :-) Škoda, že bydlíš na malém městě či vesnici. V Praze, Brně Ostravě a kdoví kde všude ještě by našly Tvé deskoherní tužby naplnění, protože všude tam je deskovkářů, heren či příležitostí s někým zahrát hafo...:-)

21.5.2014 18:07:13 | Upraveno autorem (porovnej)

Věc nabídky
Myslím, že u většiny mladších je to o tom, že ani nevědí o čem moderní deskovky jsou. Já pravidelně jezdím jako "pomocná síla" na soustředění se sportovním oddílem a vozím s sebou kupu deskovek a nejméně třetina dětí si ráda přijde zahrát. A část z nich se už u autobusu ptá, jestli mám zase něco nového nebo jestli jsem nezapomněl Eruption atd. Mé 2 děti (6 a skoro 11) díky tomu že to vidí od malička hrají strašně rádi. Hlavně starší syn. A ten to naučil i pár spolužáků a ti k nám chodí poměrně často na Drizzte, Ostrov, na Nexus ops atd. Ano, jak zmínil Jarmuk, určitý věk je odtáhne (síla přitažlivosti opačného pohlaví a experimenty s alkoholem :-) ) ale vrací se.
P.S. ale možná mám zkreslený pohled, protože děti, které pravidelně sportují a jsou zvyklé se bavit v týmu obvykle nebývají na počítače tak fixovaní (i když je to také jejich oblíbená zábava).

21.5.2014 18:24:17 | Upraveno autorem (porovnej)

Zdravim
pokud můžu poradit,tak z vlastní zkušenosti nejlépe fungují hry typu Talisman. Já jsem deskovkám podlehl právě díky Talismanu - pravidla jsou velmi jednoduchá,je tam určitý RPG systém,plnění úkolů,spousta soubojů nebo možnost hledat parádní předměty a je to dosti otevřené(chodíš kam si chceš). Nová 4. edice vypadá navíc pro mladší lidi velmi dobře,takže by je to mohlo i zaujmout kdyby to viděli naživo a lehce bys jim nastínil o co jde :)
Jinak hry na verbování bych teda doporučoval: Talisman, Duchové démoni a draci(okleštěná verze Talismanu),Relic(to by mohlo fungovat ještě lépe),Dungeon!

Ale i hry typu Neuroshima hex (která je i na IOS a Android) nebo Drako. To jsou hry cca na 20 minut takže paráda.

Potom se postupem času přejde na složitější hry :)

Tak to bylo se mnou a spooooustou lidí co znám a to to u mě probíhalo v době kdy jsme měli Segu, PC nebo Gameboyi a všichni jsme pařili pořád :) Zlatá to doba, to bylo paření na kompu nebo handheldu mnohem větší úchylka než teď a stejně nás deskovky dostali :)

Takže ti fandim a nevzdávat to :)

21.5.2014 18:45:58

Skyfire
Jak říkáš, "výchova" je super. Našemu malýmu bude 6 a už v tom lítá se mnou :) Tsuro, Fantom staré Prahy, Dračí srdce, prostě cokoliv, kde jsou draci, trpaslíci a elfové. Poslední hit je (už skoro půl roku) karetní Pán prstenů. Ráno vstává v 6, převleče se, uklidí stůl, připraví hrdiny, žetony zamíchá balíčky a od čtvrt na 7 mě chodí budit, jestli už budeme hrát. Tak doufám, že mu to vydrží a budu mít parťáka na hodně dlouho :) Jinak sorry za offtopic

21.5.2014 19:03:25

diky moc
Děkuji Vám všem... Talisman znám a mám ho strašně rád... Líbí se mi vpodstatě všechny série. Pouze 4tá má podle mě ošklivější grafiku než zbylé tři. Dungeon! znám ale bohužel nemám... Zkrátka vidím, že přeci jenom existují lidé z kterými si rozumím, i když mnohem starší. Docela se mi líbí Cry havoc nebo Bitva na polích Pelennoru - klasické wargames. Jsem strašně rád, že existují tací lidé jako vy!

21.5.2014 19:34:55

libor
Za offtopic se neomlouvej :). Jsem velice rád, že se diskuze 'rozvětvila'. Očekával jsem 1 - 2 příspěvky. A hle...

21.5.2014 20:25:59

Durin
Pelennor je parádní. Cry Havoc znám a taky super. Mě se u Talismanu líbí nejvíc asi 3. edice :)

21.5.2014 20:27:20

vrstevníci
Mě se taky vrstevníci diví, když si kupuji deskovky. Tvrdí že jsem na ně moc starej a hry jsou pro děti :).

21.5.2014 20:41:35

peet
Třetí edice je parádní. Hezké ilustrace, relativně dost vylepšení. Mám jí rád, ale mockrát jsem ji nehrál...

21.5.2014 21:27:23

Durin
U mě to bylo tak, že nejdřív přišly "pra"deskovky - Z pohádky do pohádky, Dostihy, Kamionem po Evropě... Pak (nebo zároveň?) přišla počítačová éra C64, 486 a dál a s nima propařené hodiny a dny u her, které měly myšlenku, strategii a příběh. No a za pár (deset, patnáct) let ta počítačová éra odezněla a vrátila se doba současných deskovek. Počítačové hry mám furt rád, to zase jo, ale už nejsem ochotný investovat do nich tolik času jako dřív, když jde dělat tolik jiných věcí... Maximálně nějakou tahovku, kde nejsem závislý na komunitě, která zrovna teď chce hrát multiplayera.

Podle mě ti, co se na mě dívají jak na blázna, že hraju deskovky, to nemyslí nějak zle. Spíš neví, o čem současné deskovky jsou a představujou si Člověče nebo něco podobného. Nebo se nechtějí namáhat přemýšlením (což mi v současné době přijde jako největší problém společnosti). Nebo bůhvíproč. Ale tipl bych to na ten nedostatek informací, jak už se tady psalo...

22.5.2014 09:07:09

Meah
Dříve jsem taky docela hrál počítačové hry (občas). Ale byly to spíš typu Battle for Wesnoth, klasika Age of Empires, Heroes of Might and Magic apod. Ale teď mě počítačové hry absolutně přestaly bavit a obracím se víc a víc k deskovkám... A jsem za to rád, jelikož jsem ojevil větší zábavu než ztrácet čas u monitoru počítače... Možná se mnou někteří nebudou souhlasit, ale je to můj názor...

22.5.2014 09:39:57

to Durin
Tak předně mi přijde naprosto super, že přestože nás tady považuješ všechny za dospěláky, že jsi se k nám přidal... Klobouk dolů.. Musela jsem se nad tvým příspěvkem zamyslet a uvědomila jsem si, že z mladých tvého věku co znám, deskovky fakt nikdo nehraje... ale - neházela bych flintu do žita... přiblížím ti trochu složení mojí herní skupiny, za kterou jsem osobně moc ráda...
V ní jsem já - 40 let, pak o pár příspěvků níže přispívající Mirac se svojí přítelkyní, který je o 10 let mladší, pak další dvojice o dalších 10 let mladší a nakonec tu skupinu doplňují má devítiletá dvojčata, čili shrnu-li to, je nám 9-21-30-40 a když se sejdem fakt všichni, tak ten věk zmizí a zůstane jen banda zapálená do hry...
A nemysli si, že hrajem kvůli dětem nějaké dětské hry, moje děti momentálně nejvíc uchvátila Stanice Paranoia, X-Wings, Temné znamení a Munchkins....
Zkus si tady na diskuzi projet Hledáme spoluhráče a třeba tě někdo z okolí strašně rád vezme do party...
Stejně jsem to udělala já a těším se na každé společné hraní, byť je někdy jen s Miracem ve dvou...

28.5.2014 19:45:28

Vybíráme z Bazaru

Llamaland
Llamaland
Akt. cena: 360 Kč
Končí za: 1 den

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas