Xia: Legends of a Drift System

xxxxxxxxoo hodnoceno 9x (Seznam vlastníků)

Xia: Legends of a Drift System - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 3 - 5
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: vývoj postavy, strategická, dopravní
Čeština: není
Vydavatelé: Far Off Games
Lavka Games
Maldito Games
Autoři: Cody Miller
Rok vydání: 2014
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy

Dojmy, ktoré pridávam sú z hrania podľa mojej úpravy, ktorú môžete nájsť v diskusii "house rules". Avšak väčšina dojmov, ktoré prikladám je už v normálnej základnej hre - tá má v podstate len 3 muchy: 1. dlho hráči čakajú na ťah; 2. ťažko je niekoho zostreliť; 3. pohyb je niekedy frustrujúci. Ja som v podstate upravil len to, že hráči sa nestriedajú po tom, ako vykoná jeden hráč všetky akcie a urobí refresh energie. Ale sa striedajú po 2 vykonaných akciách, pričom refresh je tiež jednou z nich (trochu podobne ako pri settleroch, len tam robíte len jednu akciu, tu dve a tam potrebujete viac drobných akcií ku kombu, tu v podstate drobné akcie nie sú, alebo sú free).

Mňa táto hra veľmi zaujala preto, že jednoduchším a dynamickejším spôsobom spája dve moje obľúbené hry, ktoré sme ale hrali málo kvôli tomu, že dlho trvalo ich rozložiť, dlho trvalo ich hrať a drobné chyby, či zádrhel v nich vás mohli rýchlo frustovať, prípadne, ak sa hrali pomenej, tak človek musel neustále čítať znovu a znovu pravidlá pred každou potencionálnou hrou. Ide o hry Merchant of Venus a Merchants and Marauders.

Prvé, čo musím povedať je to, že Xia nie je simulátor, ale skôr arkáda. Vyššie uvedené hry majú skôr bližšie k simulátorom a v tom spočíva ich krása a hĺbka. Xia je skôr arkádovou hrou, je odľahčená, dynamickejšia a skôr vyvoláva pocit zábavy, než nutnej sústredenosti (samozrejme obe vyššie zmienené hry sú zábavné, ale iným spôsobom, neviem to teraz lepšie vysvetliť).

Výhoda Xii je v tom, že je v prvom rade jednoduchá na hranie a ponúka veľa možností. Chcete hrať čisto ako obchodník? Máte k tomu príležitosť. Chcete radšej len plniť misie? Chcete byť prieskumníkom? Chcete byť policajtom? Chcete byť pašerákom? Chcete byť pirátom? Toto je len niekoľko z možností, čo v hre môžete. Za všetko viete získavať víťazné body. Ale samozrejme k víťazstvu nevedie len jedna cesta, pravdepodobne si zvolíte mix dvoch-troch z nich a na nie sa budete sústrediť, v prípade potreby to rýchlo a ľahko zmeníte.

Víťazné body viete získať: za plnenie misie, za doručenie unikátneho tovaru vo väčšom množstve, za preskúmavanie, za získanie titulu (pri splnení unikátnych podmienok), za zostrelenie lode, záchrana stroskotanej lode, môžete si dokonca víťazný bod kúpiť (avšak nie posledný, ktorý by rozhodol o vašom víťazstve).

Zaujímavé na Xii je to, že každá jedna loď v hre (6 lodí v 3 leveloch) má iné schopnosti a i vlastnosti (líši sa počet energie i počet životov, nie však počet akčných bodov). Dokonca, keď si kúpite novú loď, tak vám zostane karta schopnosti aj tej staršej lode, čo tiež vie vytvoriť v každej hre unikátne kombá.

Zaujímavé je, že už na začiatku si môžete nakúpiť výstroj do lode, ktorá určí, akým smerom sa vydáte. Sú 4 typy výstroje: pohyb (nutne ho potrebuje každý), rakety (na ďaleký dostreľ, doporučuje sa až pri vyšších leveloch lode), blastery (na blízky dostrel) a štíty (pomôžu vám hlavne, ak sa chcete brániť proti nepriateľom alebo riskovať pri preskúmavaní asteroidových polí či energetických polí, prípadne nelegálne vstupovať na planéty).

Hra veľa pracuje z hranicami - ak prekročíte určitú hranicu, tak vám to môže spôsobiť určitý tip demage, prípadne vás to úplne zničiť. Hraníc je niekoľko tipov - planéty majú hranice (a jeden vstup), asteroidy, energetické pole i trosky vesmírnych staníc.
Ak chcete vstúpiť na planétu, tak máte dve možnosti, buď ísť cez hlavný vchod (sú 3 tipy planét: zákonné, neutrálne a mimo zákonné), ale vtedy pri vstupe na mimo zákonnú planétu dostane 1 bounty (odmena pre lovcov a označenie, že ste "mimo zákona" a nemôžete vstúpiť cez vchod na "zákonnú" planétu), alebo riskovať vstup cez štíty planéty, kde vám hrozí, že dostanete zranenie (štíty to vedia vykryť).

To, čo niektorým ľuďom pri tejto hre zvykne prekážať je veľká miera náhody. Na všetko totiž hádžete kockou - a tých je v hre niekoľko tipov (d6, d8, d12, d20). Vlastne aj výstroj lode len určuje, že akou kockou budete hádzať pri vykonaní akcie. A tu je jedna moja úprava (túto som nevymyslel, ale našiel na BGG) - na pohyb hádžete dvomi kockami a vyberiete si vyššie číslo.
Kockami hádžete pri prekračovaní štítov (1-10: nevstúpite a získate demage; 11-17: vstúpite, ale získate bounty, 18-20: vstúpite); asteroidové pole (1-10: demage; 11-20: nič); trosky (1-3: zničenie lode; 4-20: nič); energetické pole (1-10: postih k energii; 11-20: nič). Avšak väčšina týchto demage sa dá vykryť práve dobrými štítami.

Dôležitým prvkom v hre je správa energie. Každá loď má 4 nabité energetické články (akčné žetóny, ktorými aktivujete výstroj lode - zoberiem 1 žetón a dám ho do pohybu - čo je jedna akcia v mojej úprave - potom hodím kockami a pohnem sa; alebo - použijem 2 žetóny - čo je jedna akcia v mojej úprave - a dám ich na blastery, čo mi umožňuje hádzať dvomi kockami na súsednú loď a zostreliť ju, ak sa mi to podarí). Keď ich miniete, tak potrebujete refresh, ktorý vám zo zásob energie lode obnoví ich nabitie - avšak energia lode klesá a tú si môžete (zadarmo, nie je to akcia) dobiť na hocakej planéte.

Hrali sme hru už niekoľkokrát a zatiaľ sa všetkým ľuďom veľmi páčila. Dokonca aj nášmu typickému "eurákovi" (teda, ak som to dobre pochopil, ak nie, tak merggieman odpustí :D ), pretože sa dá hádzaniu kockám (okrem pohybu) skoro úplne vyhnúť a hrať vyslovene bez konfliktu. A rovnako sa páčila aj viac hráčom, ktorí majú radi interakciu a radi si do nejakej tej lode "rípnu".

Ešte jedna nevýhoda hry je v tom, že misie sú veľmi abstraktné. Väčšina je o tom, že leť tam, tam aktivuj misiu a potom leť inam. A pritom raz kradnete dáta, raz kradnete tovar, raz prenášate ľudí, inokedy cenné informácie. Toto je trochu škoda, že to je také strohé.

Ak vám nevadí potreba drobných úprav, ktoré sú naozaj jednoduché, a tématika a spracovanie hry vás zaujalo, tak vám túto hru určite doporučujem. Zmena ťahov tomu dodá dynamiku a vašim akciám aj väčšiu vážnosť. Vy počas vášho ťahu urobíte dosť veľa a ste za 2-3 minuty zase na ťahu (a to sme hrali v plnom počte). V pôvodnej verzie hry mohli byť prestoje pri plnom počte hráčov aj 10-20 minút.
11.3.2016 23:17:21

V této diskusi není zatím žádná odpověď...

Vybíráme z Bazaru

Life of the Amazonia: Upgraded Base Components
Life of the Amazonia: Upgraded Base Components
Akt. cena: 399 Kč
Končí za: 3 dny

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas