Zaklínač: Starý svět

xxxxxxxxoo hodnoceno 212x (Seznam vlastníků)

Zaklínač: Starý svět - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 5
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 150 min
Herní svět: Fantasy, Středověk
Herní kategorie: desková hra, vývoj postavy
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
ADC Blackfire Entertainment - logo
Autoři: Łukasz Woźniak
Rok vydání: 2022
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Počet hráčů

Ahoj,

koukal jsem na BGG, kde je doporučení dle hráčů poměrně jasné - do tří hráčů nejlepší varianta a ve čtyřech/pěti je to “nejhorší varianta”.

Popravdě jsem moc nepročítal recenze/diskuze. Jak to vidíte vy, co máte nějaké ty partie za sebou? V kolika hráčů se vám Zaklínač hrál nejlépe/nejhůře? V čem je největší problém ve hře více hráčů? Dlouhou partií, prodlevy mezi hráči nebo…

4.12.2023 18:22:10

Tahy nie su tak narocne na rozmyslanie takze vies jednoducho planovat dopredu, zaroven ale tah trva velmi dlho. Vykonávaš vela akcii a niektore ako lov a poker trvajú. Preto sa neodporúča vacsi pocet hracov. Vies tak na 80-90% dopredu povedat co budes robit a potom 20+ minut cakas na tah kde to spravis. Mne osobne minúta rozmyslania neospravedlní 20 minut čakania na tah. Su náročne hry kde mi to az tak nevadi lebo je co robit a sledovat mimo tvojho tahu. Tu je to peklo. 

Ano ked si hru zahral viac krat vies hrat rychlejsie ale z hry sa potom stane automat kde sa rozmyslis za 20 sekund a uz len rad radom hras akcie ktore aj tak relativne dlho trvalo. Pomer rozmyslania a hrania sa teda za mna este zhorší. 

4.12.2023 18:40:49

No, co si budeme. :D 
Hra je to dlouhá a nejlepší je to hrát v 2-3 hráčích. Pokud ale máš více kamarádů, tak i to se dá zkousnout. Osobně jsme absolvovali partii jak v 5, tak v 6 (jo, je to trochu znásilnění pravidel, ale máme KS, tak Ciri a Mantikora byly taky ve hře) a dojmy jsou následující:

Hra je pekelně dlouhá. Hráli jsme necelých 6 hodin (ale v tom je započítaná večeře, příprava hry a úklid hry, takže to taky není tak špatný). Byla příjemná atmoška, takže to byl velmi užitý večer, všichni jsme se soustředili a snažili se prožívat karty průzkumu i ostatních hráčů, takže jsme se moc nenudili, navíc jsme si rozdělili úlohy - někdo hrál poker za vesničany, jiný byl banka, jiný “obsluhoval” balíček karet, jiný zase obstarával žetony stopování a další věci z KS. :) 

Každý tedy měl co dělat, ale čekání na tah se různilo, bylo to od cca 10 minut po cca 20 minut (spíše převážně). 

A byly delší kola, byly kratší kola, záleží holt co se zrovna v daném kole ve světě Zaklínače odehrávalo. :) 

Za mě záleží co od toho očekáváš - chceš rychlou, zábavnou hru, kdy nebudeš muset moc přemýšlet dopředu a místy nedočkavě přešlapovat? Pak hrej ve třech max. :D

Pokud Ti nevadí, že některé tahy mohou být delší, dobře si rozdělíte role mezi hráče tak, aby i v případě, že zrovna není hráč na tahu měl nějakou roli (byť relativně nezajímavou jako “obsluhování” žetonů stopování).

Za nás jsme se shodli, že i ve větším počtu nás to fakt bavilo a že dáme takovou velehru znovu. :) 

4.12.2023 19:13:04

Pri 4+ hracoch je dlhy downtime tzn. cakanie na svoj tah, a nemas velmi co sledovat - minimalne jeden hrac sa nudi.

Pri 3 hracoch je to rychlejsie pretoze napr. prvy hrac dokonci pohyb po mape a nasleduje faza 2+3.  Treti hrac mu cita explore karticku/bojuje s monstrum vo fighte medzitym hrac c.2 robi pohyb (hoci musi cakat kym si 1. hrac vezme kartu z dostupnych v ramci doplnenia decku, ak by nahodou mal v plane vyuzit niektoru akciu ktora meni dostupny deck kariet)

Ono da sa to mozno trosku skratit pri 4-5 hracoch v skratke priblizne pre predstavu - je mozne ze som sa tam niekde pomylil, nehral som to vo viac nez dvojici, je to cista uvaha :)


4 hrajuci hraci.
Faza 1:
Hraci podla poradia (jeden po druhom vykonaju cely pohyb- tzn. kym aktivny hrac uplne neskonci svoje kolo). Ak nejaky hrac vyzve ineho zaklinaca na duel, dalsi hraci v poradi cakaju kym suboj skonci a az potom vykonaju pohyb. Ked posledny hrac skonci fazu 1, pokracuje sa fazou 2.


Faza 2:
Hraci podla poradia zacinajuc od prveho hraca vykonaju zvolenu akciu (explore, fight, meditate). Najprv všetci podla poradia vyhodnotia explore jeden po druhom (navzajom si citaju pribeh z kariet ako normalne). Potom hraci ktori maju suboj s monstrom bojuju s monstrom, vyhodnotia suboj, zatial si nedoberaju kartu z verejne dostupnych ( to spravi az vo faze 3)

Faza 3:
Faza 3 prebieha podla poradia tzn. prvy hrac si doberie karty z decku podla toho ci robil explore/meditoval alebo bojoval s monstrom tak ako kazu pravidla.

Takto by to mozno slo skratit, aj ked sa to asi bude tazsie sledovat kto co uz spravil.

 

4.12.2023 19:46:10

Já nesouhlasím. Tedy takhle….ve 2 je to za mě dost nuda a radši vezmu jinou hru.

ve 3 hrajeme nejvíce, tam ale za mě ideal zapojit Skellige, jinak je na mapě nějak chaotické těsno.

Ve 4 jsme hráli jednou (vícekrát jsme se tolik nesešli), ale kupodivu to na herní dobu nemělo vliv. Hra měla spád a počáteční boost schopností to docela nakopnul. Ve výsledku jsme začali boje o tah dříve, než normálně a celkový čas byl cca 2hodinky herní doby.

4.12.2023 19:56:47

Já nechápu, že se to čekání tak u Zaklínače hrozně řeší. A hra jde odehrát relativně rychle. Nicméně v dobré partě mě baví sledovat tahy, pohádky a souboje jiných hráčů. Jsou jiné hry, kde je vyloženě útrpné při čekání na svůj tah slyšet a vidět jen to, jak hráči řeší jaké suroviny si vezmou, jakou stavbu postaví, v jakém pořadí to vše provedou, jestli si vyrobí tři obilí nebo tři prasata…

V Zaklínači když hráč není na tahu, řeší aspoň čtení pohádky nebo obsluhu monstra. Každopádně tři hráči jsou určitě super, při vyšším počtu už prostě zbytečně čeká na ten tah déle. Nicméně nevyplývá to z každé hry při vyšším počtu? To by se pak musela hra hrát jako například Blackout Hong Kong, aby vyšší počet hráčů nepřinesl delší (a mnohdy zbytečné) čekání.

U Zaklínače je naopak super to, že ten tah by měl být správně už vymyšlený když se dostaneš na tah. Ostatní hráči na mapě něco ovlivní jen naprosto minimálně. A podiv nad tím že - na to monstrum jsem chtěl jít já! Co teď? Tak jako… mohl s tím počítat celý ten souboj. Jinak prostě nechápu co se zrovna u toho Zaklínače tak řeší s tím časem. Ale je to o skupině hráčů a atmosféře. Pokud někoho nebaví pohádky ostatních hráčů té partie když není na tahu, a nezajímají ho souboje kromě jen těch jeho…amen.

Možná si pak rovnou můžou házet mincí u těch pohádek a přečíst si rovnou buď výsledek A nebo B. A zkrátí to.

4.12.2023 20:27:36

Ten hod mincí je COOL :D :D :D

Jinak souhlasím s tebou….užívám si celou atmosféru hry. Příběhy ostatních.

Pokud máte balíček dobrodružství, tak řada příběhů ovlivňují i dění na herním plánu a mají vliv i na tahy ostatních hráčů. 

Za mě je ideální mít partu, co chce hrát a nesedí u stolu s mobilem v ruce a při svém tahu teprve mobil odkládají a koukají co se kde stalo. Když má hráč svůj tah promyšlený, tak to frčí jak po másle. 

A navíc při fázi III už rovnou hraje další hráč, což ušetří minimálně třetinu tahu.

4.12.2023 21:37:02

Chtěl jsem se též vyjádřit, ale Bargud to vystihl naprosto přesně a vidím to stejně.

Jinak za mě ideálně 3-4 hráči s tím, že nám hra vždy trvala necelou hodinu na jednoho hráče. Podotýkám, že vždy s lidmi, co to hráli poprvé a včetně většiny SGs, tak se první kola malinko táhla. Věřím, že pro hry znalé je reálné 2,5h ve třech a 3h ve čtyřech.

V pěti bych asi měl odvahu to vyzkoušet, ale čekám už fakt dlouhou partii, takže spíše ze zvědavosti. Ta hra na to stavěná není. Naopak ve dvou si myslím, že tam nebude dost interakce a radši bych sáhl po jiné hře.

4.12.2023 22:37:31 | Upraveno autorem (porovnej)

Hru jsem se učil v pěti, a určitě bych to nedoporučoval, hru jsme ani nestihli během 3 h dohrát do půlky, museli jsme to zabalit. Ve 4 lidech je to podle mě maximum, o tak jsme první hru taky nestihli dohrát :D. 

5.12.2023 08:45:38

No tím “učili” tedy asi bude, že přišla bedna a společně jste si ji teprve rozbalili? Pak to chápu.

Jinak pokud je u stolu alespoň jeden, co si dopředu nastuduje pravidla a mechaniky hry, pak je vysvětlení hry otázkou 2-5min.

Totiž to je to, co na té hře zbožňuju…že ji komukoliv vysvětlím za pár minut a jde se hrát. Na to, jak rozmanité mechaniky a atmosféru hra nabízí je úžasně jednoduchá.

Ale pro první hru všech bych doporučoval tak ideálně 3 hráče, to je pravda.

5.12.2023 09:50:09

@MortZ 
Podle mě taky není úplně nejchytřejší hrát hru v téměř maximálním počtu hráčů. Ale chápu, že to každý může mít nastavené jinak a ten efekt nové hry je silnější.
Nicméně, my taky hráli hru ve 4 lidech (skupina dvou, co už měli alespoň jednu hru za sebou a dvou, kteří hru hráli poprvé). A pokud bychom celou dobu jeli v nastaveném režimu, kdy další hráč vykonává svou akci pohybu, kdy si předešlý hráč už vybírá karty do decku, tak bychom hru dali pod 4 hodiny (nepočítám vybalení a nechystání komponent). A s další hrou bychom to ještě o půlhodiny stáhli.

5.12.2023 10:14:09

@Bargud akoze su situacia kedy sa ten downtime vie pri 4. hracoch natiahnut - Witcher x Witcher suboj, potom 2x suboj s monstrom a ty tam 30 minut cakas kym si to tam chlapci vyhadzu aby si si urobil za 5 minut 3x pohyb a explore s okamzitou odmenou :D. zaroven ked si to tak vezmes kolo ineho hraca ta nejak zasadne neovplyvni v porovnani s inymi hrami kde musis davat pozor skoro cely cas - hrac pred tebou aj tak vezme kartu z poolu, mozno zabije monstrum na ktore si chcel ist, nie je to euro kedy mozes mat rozmyslene co chces spravit a hrac pred tebou ti obsadi klucovy element a ty musis vsetko prekopat :D

Ja s tym v zasade problem nemam, a aj explore/suboje inych hracov ma bavia, ale poviem na rovinu, ze ja som Witcher fanboy, 

 

5.12.2023 13:48:18

Vybíráme z Bazaru

Sid Meier's Civilization:The Boardgame 2002 ENG/CZ
Sid Meier's Civilization:The Boardgame 2002 ENG/CZ
Akt. cena: 1250 Kč
Končí za: 5 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas