Zaklínač: Starý svět

xxxxxxxxoo hodnoceno 212x (Seznam vlastníků)

Zaklínač: Starý svět - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 5
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 150 min
Herní svět: Fantasy, Středověk
Herní kategorie: desková hra, vývoj postavy
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
ADC Blackfire Entertainment - logo
Autoři: Łukasz Woźniak
Rok vydání: 2022
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Je někde recenze?

Snažil jsem se najít nějakou českou/slovenskou recenzi na tuto hru. Podíval se do hodnocení zde na ZH, proklikával dostupné youtubová videa. Našel spoustu unboxingu, let´s play s nějakými dojmy a když jsem objevil recenci, byla s dovětkem, který budu volně parafrázovat “… hra je ještě ve vývoji…".

Napíši rovnou mého “brouka v hlavě”. 
Proč u takto drahé hry nemůžu najít pořádné zhodnocení/recenzi? Počet hodnocení ani zde není velký. Pokud bych soudil podle délky vlákna ohledně doručení z KS, musí tuto hru mít polovina republiky. :-)
Žádné konspirační teorie o embargu na hodnocení nevyvolávám a ani prosím nevyvolávejme :-).

Možná to prostě jen znamená, že je teď na trhu spousta zajímavějších her a Zaklínače si člověk zahraje jednou a to asi na recenzi nestačí. A nebo blbě hledám (i to je možné). :-)

 

 

26.9.2023 12:55:45

Dneska jsme poprvé hráli CZ verzi. Hra jako taková fajn, i ve 4 na první hru se to dalo (bylo dost poznat že jak jsme probrali pravidla tak se hra znatelně zrychlila). Jakože určitě to není rychlovka na 60-90 minut, ale tak kolem těch 2,5-3h by se to asi bez pravidloveho tápání dalo zahrát.

Co nás ale moc nepotěšilo bylo na dosti kartách taková strojová čeština - skoro jakoby to překládali slovo od slova, bez nějakého pokusu tomu dát srozumitelnější slovosled nebo upravit do jednodušší a přitom stále přesné formulace. A to nejsme nějací velcí češtináři, ale hned jsme přišli na snadnější a lépe čitelné formulace.

Kolikrát jsme tápali co tím básník chtěl říct a přemýšleli občas že rozbalíme vedle ležící EN verzi pro kontrolu původní věty.. 

Docela mě to odrazuje kupovat pak dál hry v češtině , když anglicky umíme, ale říkal jsem si, že mi to alespoň ulehčí vysvětlování pravidel a nějakou nejednoznačnost karet kdy jsou různé výklady, ale zde mám pocit, že ta CZ verze mi to spíš stěžuje..

I přesto ale děkuji za tuto možnost a věřím že pro spoustu lidí se díky tomu hra stala dostupnou (z hlediska jazyka)

7.10.2023 01:02:19

Dnes poprvé (po třech předchozích hrách), jsme zapojili vše z KS krabice a musím říct,že to z toho dělá úplně jinou hru, komplexní, o level lepší. Hlavně monster trail a oslabení nestvůr je naprosto game changing a udělá hru mnohem zábavnější 

15.10.2023 23:08:14

Ještě se naposledy vrátím k Path of Destiny, které se rozebíralo níže a uvedu to na pravou míru, protože se blíží crowdundingová kampaň a nechci, aby došlo k nějakým nejasnostem.

Vnesl jsem do toho zbytečnou nejistotu, ukázalo se, že během testování jsme udělali chybu v konkrétní fázi hry, která se ve 2 hráčích hraje odlišně. Tuto situaci jsme si vyjasnili během schůzky v Essenu. Kromě toho byla hra v pořádku, takže jsme rádi, že jí můžeme zlokalizovat.

Michal Ekrt | Board Games Brand Manager
ADC Blackfire Entertainment s.r.o.

16.10.2023 08:36:04

@Michal-BF já bych se rovnou v rámci Ptah of Destiny zeptal - půjde do běžné distribuce opět běžná i deluxe verze nebo je lepší rovnou podpořit kampaň?

16.10.2023 08:59:19

Dojmy po první hře ve dvou hráčích - hrana retail verze bez figurek.

V téhle verzi už bych to hrát nechtěla. Je to závod, takže klasicky - na začátku nic nic, pak jsem se najednou vyboostovala a přišel rychlý konec. 

Průzkum lokaci s mini příběhem je fajn, ale i ne -je fajn, že to je krátké, není fajn, že je úplně jedno, ve které lokaci se nacházím. 

Taky mi vadilo, že jsem si často ty karty nechávala na stole na plnění dalších úkolů, a jak k tomu přišly monstra a jejich efekty,  lektvary (měla jsem tam nějakých 5-8 karet, které se měnily), tak jsem absolutně ztrácela přehled, co na tom stole mám a jaké speciální efekty můžu použít. 

Boj mě bavil. ačkoliv (jak jsem psala) na začátku jsem neměla šanci a pak jsem se nemusela ani snažit. K tomu navazu - deck building tam byl, ale ani jsem moc nepřemýšlela, co si beru. 

První hra byla hrozně dlouhá, jsou neskutečně dlouhé a náročné přesuny na mapě (je velká, na pohyb se spotřebovávají karty, kterých jsem měla pár). 

Ve dvou kvituji, že jsem se jako protihráč vůbec nenudila - buď jsem házela kostkami na poker (mimochodem ten se mi moc líbil), nebo jsem bojovala za příšeru. Ale zároveň jsem stihala koukat na tahy druhého, protože to nebylo simultánní hraní. To byla fakt pecka. Věřím, že to bude dobre fungovat i ve 3 hracích. 

Takže celkový dojem takový - zklamaná jsem nebyla. I zpětně nemám z toho špatný pocit. Ale… Zážitek bych takový plochý. Pokud bych to měla hrát znova, tak jedině ve figurkove verzi s rozšířeními. Bez nich bych k tomu nesedla.

 

__________________________________

Mám dlouhý wishlist a nějaké hry výměnu. Koukni se a kdyžtak se ozvi, domluvíme se.

16.10.2023 11:36:58 | Upraveno autorem (porovnej)

@Edric mělo by to být stejně jako u Starého světa.

Michal Ekrt | Board Games Brand Manager
ADC Blackfire Entertainment s.r.o.

16.10.2023 13:41:34

Já mám za sebou třetí sólo hru.

A nevím, nevím.. Pocity takové hodně smíšené. Ten sólo mód je hodně suchý až jednoduchý. Musím vyzkoušet ve dvou, chystám se na to. Ale co mi hodně vadí: herní rozhodnutí a znovuhratelnost. Herní rozhodnutí = Dragomino pro čtyřleté děti. Vodní lokace nebo hory? Průzkum města nebo okolí? Hodně chabé. Karet průzkumu je málo, herní partie jsou podobné těm předchozím. Toto asi řeší rozšíření, ale trošku mě odrazují ty ceny. Dále mi taky vadí jednoduchost bojů a získávání schopností. Proč bych vlastně měla platit, když objedu mapu a získám všechny schopnosti zadarmo, protože mám zrovna stejnou celkovou úroveň? Pokud se vykašlu na nějaké počítání kol, které stejně není v té sólo hře motivující, tak je to směšně jednoduché. Nabuším se nejlépe zadarmo a pak vyhraju všechny souboje. Když bych teda chtěla hrát o čas, tak si v pravidlech přečtu, že jsem zaklínač, kterého svět potřebuje. Pecka.. Herní zážitek jak stehno za ty peníze. Stejně ale musím říct, že přes velká negativa, má hra v sobě něco, co mě pořád a pořád táhne do dalších her. Možná téma? :) No asi jo, jinak to nevidím. Čekala jsem od toho něco víc, ale na druhou stranu nenadchne, ale ani neurazí. Teď jenom vymyslet, jak přimět chlapa, který nesnáší deskovky, ke hře.. Ale jelikož ho bavil paskvil v podobě prvního vydání, bude ho bavit i tohle :) 

22.10.2023 21:47:02

Naše čtyřčlenná herní skupina má za sebou 2 partie, jedna hrána v základě, druhá s legendární potvorou (ohnivý golem).
Ostatní hráče to bavilo velmi, ale já, i když mám rád předlohu, jsem vůči kladům hry asi úplně imunní. 
Z mého pohledu se ve hře neděje nic zajímavého, celé je o tom, že se poskáčí lokace, naprosto náhodně objeví stopa, vyhodnotí naprosto náhodná událost, občas zabojuje s potvorou stylem vyber úder nebo kousnutí (!) a na závěr se koupí nová karta, což je snad jediná věc, která mě v tahu bavila.
Obě partie trvaly 5+ hodin (!!!), legendární potvora hru ještě vice natáhla. 
Hra sice vypadá krásně, ale je herně prázdná, dokonce došlo i na zírání do mobilu, což jsem ještě nezažil.
Tyto dojmy píšu s denním odstupem a pocit frustrace trvá, jsem opravdu zklamaný. Snad se to časem spraví, ale spíš doufám, že u něčeho takového nebudu ztrácet čas, kterého mám tak málo. Když to porovnám s Marsem, což je jediná opravdu podobně dlouhá hra, co jsme hráli, nechápu, prostě nechápu… 

8.11.2023 08:44:38

@Drussbarb Tahle hra se nesmí hrát ve 4. Ta je pro 2. Pak je fajn. Zvlášť s těmi KS věcmi.

9.11.2023 08:30:33 | Upraveno autorem (porovnej)

@Conan70  Za mě je to ideální ve třech

9.11.2023 08:33:25

Jo jasně, to taky. Ale prostě ve 4 už je to hrozný.

9.11.2023 08:58:46

No ale celá hra je vlastně o tom samém, jen nebudou tak velké prostoje, pokud by to nemělo nic společného se Zaklínačem, nevím, nevím…

9.11.2023 10:33:13

Simca12: Co se týká sólo hry, doporučuji vyzkoušet neoficiální automu z BGG..

9.11.2023 11:26:02

I v pěti lidech se to dá hrát velmi svižně.

Dříve nám to dlouho trvalo resp. pouze některým hráčům. Důvod byl jednoduchý. Pokud nebyli na řadě, nesledovali hru. No a jakmile se na řadu dostali, začali sledovat co se stalo a co vlastně budou dělat. Holt, udržet delší pozornost je dnes pro plno lidí VELMI náročný úkol.

Proto jsem zavedl pár pravidel. Jasný s nováčky to je těžší.

  1. Mobily se před počátkem hry odloží bokem, mimo dosah hráčů. Po celou dobu hraní, vyjímka nastane pouze, pokud má někdo příchozí hovor.
  2. Než přijdeš na řadu, měj rozmyšlený plán na fázi I, II. a III., eventuálně alespoň jednu alternativu, kdyby něco nevyšlo
  3. Využívej možnosti, kdykoliv si prohlédnout svůj balíček karet a plánuj si jakou pojedeš strategii. Nikdo nechce pak čekat až si hráč před tebou vybere nějakou kartu ve fázi III, když ty už si odehrál svůj tah.
  4. Sleduj a věnuj se hře. Jinak tu s námi být nemusíš.

No a pak lze hrát v pěti lidech pouhé 3 hodiny (rekord byl 2,5h) 

9.11.2023 13:41:36

Za tři hodiny se v pěti lidech zahrát i Mars, který je pro mě z hlediska herního zážitku někde jinde. Ale jak jsem psal dřív, většina lidí herního Zaklínače miluje, chtěl jsem napsat protinázor

9.11.2023 17:39:23

Za me celkove absolutni nadseni z teto hry. Jak po pribehove strance, tak po mechanicke.

Nicmene az ve 3 hracich nastalo ppradne napeti a challenge a konecne doslo i na strety zaklinacu. Ve 3 ale.na zakladni mape bylo uz docela.tesno, takze jsme zapojili Skellige.

Skellige je za me 1.na rade nutnych expanzi, protoze znatelne zvetsuje svet. Vyrovnava chybny balanc usporadani sveta (cestovani podel pobrezi) a prinasi nove pribehy a mechaniky. Nove pribehy jsou svou zajimavosti na urovni KS adventure pack ze stezky nestvuj…pribehy jsou zajimavejsi a barvitejsi.

Tesim se, ze si jednou zahraju challenge ve 4-5ti a sel.bych i do 6ti (kdo ma Mantikoru). Pokud hraji hraci, co znaj pravidla, chtej hrat a sleduji hru, musi to byt pecka.

10.11.2023 15:28:12

Nebo v sedm hráčů pokud je k dispozici Ciri. :D

Problém je, že hra byla stavěna a testována pro max 5 hráčů. Takže se může stát, že v 6 či 7 narazíte na potíže. Teď mě tak na rychlo napadá

  • Starovní bonusy
  • Monstra, jaká bude posloupnost I-II-III. Když je zabita potvora jaká po ní přijde úroveň

Pak třeba kvůli času 

Zavést simultání hrání pro hráče číslo 1 a 4, 2 a 5, 3 a 6… .

Jak to dělat u rozšíření: Skellige (Dagonova lišta), Divoký Hon atd.

Zkrátka budeš muset testovat :) a to je výzva. Pokud se ti poštěstí hrát ve více, jak pěti. Rád si vyslechnu tvé zkušenosti @Korenar.

11.11.2023 19:57:45

@efikus no Ciri v tom.nehraje roli….sdili skolu Vlka. Takze realne max je 6

Startovni bonusy bych nechal jak pro 5. Skellige taky, tak to vidim.

Mohou dojit mince, ale ja pouzivam alternativni kovove a tech mam koupeno 60.

Diky tomu, ze mam i pokrocile akce, tak bude jiste i dost akcnich karet.

Jen teda to simultarni hrani si neumim predstavit….protoze se ctou pribehy a bez toho cteni to ztraci atmosferu

11.11.2023 20:11:01

@Korenar Ale mít o tah míň je prostě sakra velký rozdíl, když ta hra je závod. Zvlášť, když se nedohrává kolo. To je pak ten 6. v extrémní nevýhodě, pokud mu to nevykompenzuješ. Takže někdo před ním mu sežere potvoru. a on už musí bojovat s nějakou o úroveň výš… Fakt mu nemůžeš dát stejnou startovní pozici, jako pátému. :D To je plivnutí do tváře.

16.11.2023 08:24:43

@Conan70 to neříkám, že to bude takto snadné. Nicméně první hráč rozhodně není žádná výhra (viz druhé vlákno).

Už jsme upravili počáteční setup, že se mince nenásobí, ale postupují 2/3/4/5 a karty 3/4/5/6

Jenže u hry 5+ hráčů by to chtělo se zamyslet nad tím…jestli pokračovat v této sekvenci startovních bonusů (protože i to nese výhody často převyšující pozdější tah hráče) a nebo naopak zkusit vymyslet simultární tahy

NEBO

přidat pravidlo, že se dohrává hra, takže dáme startovní setup každému stejný. Jasně, že se pak může stát, že vyhraje více zaklínačů zároveň, pak by třeba rozhodovalo, kdo má vyšší level schopností.

Ale to vše ukáže první hra.

16.11.2023 13:56:37

Právě s tím druhým vláknem nesouhlasím. Být první je samozřejmě lepší a sorry jako, ale fakt to musíte hrát hrozně. Už jak říkáš, že vlk je slabý a nedáváš běžně kombinace 3 karet ukazuje, kde je chyba. Kombinace 3 karet je naprosto běžná věc, pokud ti nějakou náhodou nevyháže karty z ruky svou schopností. Pokud si dolizáváš karty, máš na ruce +-5-6 karet a z toho nějaké kombinace vytvoříš, pokud nenakupuješ blbosti. Dále je také samozřejmě dobré se průběžně zbavovat těch strašných karet z počátečního balíčku. Tam už to chce mít štěstí na události, ale takových 7 za hru vyházíš - i tím, jak zvyšuješ reputaci. Lepší mít v balíčku 10 dobrých karet, než 15 sra.ek, které ti dají malý bonus a ještě neumí navázat. Jak uzvzde někdo psal, rád bych si to s vámi zahrál jako první hráč a jako vlk. A budu méně skromný, než ten kdo to psal. Kdybyste druhému a třetímu dali ty slabé bonusy, které podomácku dáváte, tak si troufám tvrdit, že bych vyhrál.

16.11.2023 18:35:08

Vybíráme z Bazaru

Splito
Splito
Akt. cena: 70 Kč
Končí za: 5 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas