Rome, Inc.: From Augustus to Diocletian

Rome, Inc.: From Augustus to Diocletian - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 1
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 720 min
Herní svět: Starověk
Herní kategorie: válečná, diplomacie
Čeština: není
Vydavatelé: Against the Odds
Autoři: Philip Jelley
Rok vydání: 2021
Sdílej: Facebook

Druhé stolení: bouře se blíží (138 - 222 n.l.)

Autor: Kamba | 5 hodin 0 minut | 17.9.2023 | 3

Hra: Rome, Inc.: From Augustus to Diocletian

Hráči: Kamba

Když roku 138 Antoninus Pius nastupoval na trůn, přebíral Římskou říši ve skvělé formě: v ekonomickém rozkvětu, se silnou armádou a početnými spojenci a bez očividného nepřítele. A taky jeho dvacetiletá vláda byla velmi poklidná, do jeho období se datuje pouze počátek Markomanských válek. Jeden ze dvou kmenů se mu podařilo porazit, ale ten druhý již nestihl: byl totiž roku 161 zavražděn. 

Nový císař, který se usadil na trůnu, byl překvapivě Arriános, filozof a vojenský velitel v jedné osobě. Své filozofické vlohy však během své vlády nemohl příliš využít, protože musel celou dobu válčit proti bouřícím se Germánům a Kaledoňanům, nepřátelství obnovila Parthská říše a do Evropy také vpadl nový divoký kmen Vandalů. Árriános bojoval urputně a úspěšně až do své (násilné) smrti v roce 178. 

V tomto turbolentním období na trůn dosedl ekonomicky nadaný Marcus Aurelius. Aby posílil vojenskou sílu Říše, navýšil plošně plat svým legionářům. Díky tomu se podařilo porazit nebo alespoň zklidnit většinu nepřátel Říma a vyčerpaní obyvatelé se tak mohli těšit z patnácti klidných let, na dlouhou dobu posledních. (na konci šestého kola měl kronikář na kontě 135 bodů prestiže a vývoj směřoval k Major Victory)

Pak ale přišel drsný rok 194: krátce po sobě obnovili nepřátelství dva dlouhodobí nepřátelé, Ballomarius vyburcoval své Markomany k dalším vpádu přes Rýn, Sýrie pak zažila nejmohutnější útok Parthských vojsk. Marcus Aurelius řešením tohoto problému pověřil dva své generály, Tiberia Pompeiana a Septimia Severa. Zatímco druhý jmenovaný se svými legiemi uvíznul u Ctesiphonu, Pompeianus porazil Marcomany tak drtivě, že navždy ukončil jejich výbojné choutky. Tím si vysloužil u svých légií naprostou věrnost, v nastalé euforii ho dokonce provolaly císařem! Kromě jím spravované Panonie se k rebélii připojily i Galie, Británie a Hispánie a Římská říše se tak ocitla ve stavu občanské války. 

Pro Pompieana se ovšem jeho vzpoura nevyvíjela dobře, císaři se dařilo v menších potyčkách jeho síly oslabovat, ale zároveň se vyhýbal rozhodujícímu střetu a čekal na Severa. Severus v Sýrii konečně porazil část Partshkých vojsk a uvolnil své legie... aby se sám prohlásil císařem! Správně přečetl politickou situaci v říši, protože se na jeho stranu hned přidal i Egypt, Pontica a Moesie.

V tuto chvíli měla Říše dokonce tři císaře v jednu chvíli! Nicméně pouze nakrátko, Marcus Aurelius byl bez reálné moci zavražděn při nepokojích v Římě, jeho nástupcem byl zvolen Severus, který následně porazil Pompeiana, občanskou válku ukončil a zabránil tak naprosté zkáze. Bohužel s neklidným obyvatelstvem, prázdnou pokladnou a vnějším nepřítelem, který se mohl posledních pár let nerušeně připravovat, už ani schopný Severus nebyl schopen nic udělat a hra tak končí těsně pod hranicí vítěství s 193 body prestiže (Minor Victory). 

Odehráno v: Brno (Okres: Brno-město)

Komentáře

Zatím nebyl přidán žádný komentář...

Vybíráme z aukcí

Cech zlodějů - prodám
Cech zlodějů - prodám
Akt. cena: 100 Kč
Končí za: 21 hodin

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas