Robinson Crusoe: Dobrodružství na Prokletém ostrově

xxxxxxxxxo hodnoceno 346x (Seznam vlastníků)

Robinson Crusoe: Dobrodružství na Prokletém ostrově - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 75 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: kooperativní
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
Albi - logo
Autoři: Ignacy Trzewiczek
Rok vydání: 2012
Sdílej: Facebook

Otázky ke hře

Otázky k 4. scenáru Volcano Island

Dnes som sa pustil do tohto scenára. Ešte v setupe ma napadlo dve otázky, pri hraní ďalšie:

1) V setupe je odhalený diel ostrova č. 10. Beriem si zaň discovery token, ktorý je na nom vytlačený?
Hral som, že nie (pre istotu), ale som na vážkach.

2) Detto vynájdený nožík, zvýšim si zaň úroveň zbraní o 1?
Nezvýšil som si (pre istotu), ale som na vážkach.

3) Potiahnem event kartu s knižkou. Ono sa to síce píše, ale uisťujem sa – môžem umiestniť na odkrytý diel ostrova A/ALEBO aj na miesto na mape ostrova (bez objaveného dielu) bielu kocku (vulkanický prach)? Strategicky ich teda budem umiestňovať najprv na diely, kde už nič nepotrebujem a potom na nejaké vzdialené, kde sa možno ani nedostanem. Tak?

4) Postih -1 zo špeciálnych pravidiel pre scenár+za vulkanický prach+pri preskúmaní 3. a 4. chrámu sa stackuje? Ak teda chcem preskúmať 3. / 4. chrám na diely s vulkanickým prachom potrebujem 4 panákov a hádžem kockami, resp. 5 panákov na automatický úspech? Hral som, že sa stackuje, lebo pravidlo o jednom žetóne daného typu na diel nebolo porušené.

5) Pri skúmaní chrámov sa píše Draw X mystery cards. Resolve all types. Tzn., že ťahám X kariet a Resolve all types. znamená, že vyhodnotím prvých X z balíka bez ohľadu na typ? Napr. prídu 3 karty pokladu a jedna príšera.

6)Ak už má všetky diely/miesta ostrova s kockou vulkanického prachu a Event karta mi prikáže umiestniť ďalší a nemám kam, dostanú všetci 1 zranenie za za nesplnenú požiadavku (Unfulfilled Demand, str. 13 pravidiel)?

7) Biela kocka (vulkanický prach) znamená -1 panák na akcie na danom diele? Platí to aj pre stavanie predmetov/strechy ap. či lov alebo len pre akcie, ktoré preukázateľne robím na danom diele (zbieranie surovín, preskúmavanie, oddych, upratovanie kempu)?
--
Tuto je krátky článok ohľadom setupu a pravidiel pre tento scenár v EN, ale je to len nejaký názor hráča:
http://boardgamegeek...-volcano-island, kde tento hráč píše, že vďaka nožíku ju úroveň zbraní od začiatku +1. Obdobne teda platí aj discovery token startovného dielu? Má niekto odkaz na ofic. FAQ, kde by sa to riešilo.

Dnes som to síce vyhral s Explorerom, Cookom, Piatkom, psom, pomerom neknižkových event kariet ku knižkovým 5/3 a s obrovským šťastím na predmety a mystery karty, ale tá kopa otázok mi nejak kazí radosť, lebo som isto niečo hral zle :).
1.3.2015 23:27:34 | Upraveno autorem (porovnej)

re: volcano island
1) primo ve scenari (setup changes) je napsano, ze totem a discovery token na startovni pozici se ignoruje
2) my hrali s +1 diky tomu nozi, stejne jako se pise ve FAQ.
3) presne, jak pises, muzes to dat kamkoli na herni plan krome sopky, kde jeste neni popel. Nezalezi, jestli jsi dane pole prozkoumal, nebo ne.
4) hrali jsme taky se stackovanim se stejnym zduvodnenim, stejne se to pise i ve FAQ.
5) tam je kriticka ta posledni cast popisu "you have to draw and resolve all X cards". Takze ano, beres hornich X karet a vsechny musis vyresit, bez ohledu na jejich typ. Vyjimkou je pripad, kdy otocis kartu, ktera ti veli, abys prestal brat dalsi mystery cards, pak s nima koncis, ale temple se bere jako uspesne prozkoumany. Pokud by tam nebyl ten dodatek ve Special rules, tak bys klidne podle svoji volby mohl skoncit po prvni nebo druhe nebo treti karte a ctvrtou si netahat.
6) zajimava otazka, netusim, co je "spravne". Striktne podle pravidel je to zivot dolu za kazdy takovyto prach, stejne jako mlha ve druhem scenari, nicmene interpretacne to smysl nedava, narozdil treba od situace, kdy jsi v 8. kole na poslednim volnem poli (ostatni znicena lavou) a karta eventu ti veli, abys premistil tabor (Cloud burst) - pak je to pro nas unfulfilled demand a prijdes o zivot, protoze je jasne predstavitelne, ze treba hlina s vodou zatopila tvuj tabor. I presto zustava tato vec s Cloud burstem oficialne nezodpovezena. EDIT - viz dodatek 2
http://boardgamegeek.com/thread/1047418/cloud-burst-and-no-adjacent-tiles
7) lov stoji vzdy prave 2 lidi, protoze se provadi mimo mapu. S budovanim v kempu to nekdo hraje tak, a nekdo tak. Doma se priklanime k tomu, ze to vliv nema, s vyjimkou krize ve scenari 2. Pokud bys uvazoval o te penalizaci pri budovani, stejna penalizace pak z logiky musi platit i pro upravu tabora a odpocinek, coz jsou dalsi dve mozne akce, ktere dela hrac v tabore. EDIT - viz dodatek 2

FAQ:
http://boardgamegeek.com/filepage/105968/comprehensive-faq-and-errata

2.3.2015 02:54:00 | Upraveno autorem (porovnej)

dodatek
My to hrali s Explorerem, Carpenterem a Patkem se standardnim setupem 4/4, ve hre jsme meli stesti na mystery cards a smulu na hledani totemu, ale nakonec jsme splnili podminky pro vyhru a v 8. kole bezpecne odpluli.
Jinak jsme si omylem (cti nepozornym ctenim) zahrali hardcore verzi scenare 2, kdy jsme mlhu umistovali rovnou na uz objevena policka, misto toho, abychom ji napred cpali nekam pryc, ale nakonec jsme to taky zvladli a v poslednim kole postavili ctvrty a paty kriz. Takze ta hra je opravdu variabilni a muzes si ji prizpusobovat.

2.3.2015 03:28:46

dodatek 2
Na otazku 6) primo odpoved neni, lec je nasnade ridit se podle obdobne situace ze scenare 2, kdy uz neni kam umistit mlha. Oficialni odpoved autora hry nasleduje tematickou interpretaci, tedy pokud uz neni kam umistit mlhu, tak se nic nedeje, nikdo neztraci zivoty, a proto pro vulkanicky prach nejspis plati stejna pravidla.
http://www.boardgamegeek.com/article/10883309#10883309
http://www.boardgamegeek.com/article/10883923#10883923
Na tvoji otazku 7) odpovida primo autor hry: -1 panak na desticce s taborem neznamena pri staveni v tabore nic.
http://www.boardgamegeek.com/article/14602355#14602355

Takze jsme radi i u nas doma, ze to hrajeme spravne.

2.3.2015 12:25:23 | Upraveno autorem (porovnej)

Bibus,
ďakujem za odpovede aj s odkazmi. Tu jednotku som si nevšimol, hoc som na to pozeral 10x :).

2.3.2015 16:46:15 | Upraveno autorem (porovnej)

K 6. a 7.
No takže 6. som si zatiaľ potvrdil, že sa nejedná o Unfulfilled Demand, lebo UD je v pravidlách písané, že sa berie do úvahy len pri kartách!, nie pokynoch v scenári (pokiaľ to nie je vyslovene uvedené, čo tu nie je), resp. sa jedná o pravidlo max. 1 rovnakého žetónu na diel ostrova, tzn. zranenia, ak už nemáš kam umiestniť hmlu či vulkanický prach, hráči nedostanú.
--
Ohľadom 7.:
Ktoré akcie potom žetón "-1 panák" ovplyvňuje potrebou extra panáka?
Len prieskum a zbieranie surovín? (Lebo lov nie je viazaný na konkrétny diel a stavanie predmetov, ani upratovanie kempu a oddych podľa autora hry nie.)

3.3.2015 11:10:07 | Upraveno autorem (porovnej)

ad 7)
"-1 panak" umisteny na mape (stejne jako vulkanicky prach a mlha) se tyka pouze akci, kdy umistujes delniky na mapu, tedy gathering a exploration. Navic jeste staveni krize na policku s mlhou (vcetne pripadu, kdy je mlha v tabore) ve scenari 2, kdy to explicitne pozaduji pravidla scenare. Pokud lezi "-1 panak" primo na nejake akci, tak se samozrejme tyka jen te akce. V tom pripade se muze stackovat s pripadnymi penalizacemi typu "-1 panak" umistenymi na mape.

3.3.2015 11:23:00

@bibus k 7
Ok, potvrdené díky, len z tých pravidiel do úplne priamo nevyplýva, mohli tam spomenúť, o ktoré akcie sa jedná. Tu je odsek z pravidiel:
When this token is located next to an Action field, it means that for the next Action of that type, you have to assign one more pawn than normally required (i.e. 2 pawns instead of 1, 3 pawns instead of 2, etc.). Discard the token after resolving its efect.
--
When this token is located on the Island tile/space where you are
planning to take an Action, it means that to take the Action on this tile/space, you have to assign one more pawn than normally required
(i.e. 2 pawns instead of 1, 3 pawns instead of 2, etc.).

3.3.2015 11:45:48

Vybíráme z Bazaru

Goblini
Goblini
Akt. cena: 400 Kč
Končí za: 1 den

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas