Osadníci z Katanu

xxxxxxxxoo hodnoceno 1515x (Seznam vlastníků)

Osadníci z Katanu - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 3 - 4
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: desková hra, strategická, budovatelská
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
Albi - logo
Autoři: Klaus Teuber
Rok vydání: 1995
Sdílej: Facebook

Otázky ke hře

Zloděj, suroviny, akční karty.

Mám v tom trochu zmatek. Akční karty a suroviny mají stejný líc.

Předpokládám, že akční karty se nedají ukrást zlodějem. Je to tak?

Jakým způsobem je mám držet v tajnosti? Jak se na turnajích třeba řeší, že někdo neprohlásí akční kartu za surovinu a obráceně?

Pokud mám 8 surovin a padne 7 na kostkách, o 4 přijdu. Pokud mám 6 surovin a 2 akční karty, nepřijdu o nic. To je velký rozdíl.

Nebo je to úplně jinak?

Díky za odpovědi
28.12.2013 23:50:54

esli se dobre pamatuju
tak akcni karty maji sice na zadni strane stejny obrazek ale je tmavsi nez u karet surovin ne?

jinak akcni karty si jednoduse poloz bokem a v ruce mej jen suroviny a zlodej na akcni karty neplati v pravidlech je psano ze se sebere surovina, ale akcni karty se zrejme pocitaji do poctu karet na ruce


EDIT: byl jsem upozorněn zprávou že se pletu tak jsem si přečetl pravidla vyvěšená zde na zatrolenkách a fakt jsem psal nesmysl, tímto se omlouvám (pravidla jsem dříve nikdy nečetl, hru nemám, hrál jsem podle toho jak mi kdysi byla vysvětlena a jak obvykle (špatně) hrajeme :-) )

29.12.2013 10:10:49 | Upraveno autorem (porovnej)

akční karty
Akční karty se samozřejmě do limitu karet surovin v ruce nepočítají a zloděj je vzít nemůže, ani zapříčinit jejich odhození. Karty by měly mít drobně odlišný rub (asi myslíš rub, ne líc, že?), pokud nemají, držte je odděleně.

29.12.2013 12:52:46

tak počítejí nebo nepočítají?
Karel: můžeš mi prosím odcitovat pasáž pravidel kde je psáno konkrétně že se akční karty do limitu nepočítají? díky

neber to jako rejpání, co sem se do nich díval tak z toho moc moudrej nejsem ale přišlo mi že se počítají

29.12.2013 13:37:24

.....akční karty
Taky se přidávám k dotazu. Akční karta mi něco přidává na úkor druhých. Kde najdu, že se do limitu nepočítá?
Pro zloděje je ten tmavý zadek karet, bych řekl.
Hrajeme to tak, že se do limitu počítají.
Tak jen pro naši informaci, aby jsme to hráli dobře. Díky

29.12.2013 13:54:41 | Upraveno autorem (porovnej)

karty
mám zafiksované jako Karel, ale pravidla na osadníky jsem četl tak před 20 lety. Zkusím na to kouknout, ale doma budu až večer, nyní jsem v práci.

29.12.2013 14:07:38

dohledal jsem tohle
na osadnici.zde.cz
4. Zvláštní případy
a) Padne sedmička, nastupuje zloděj
• Padne-li hráči, který je na řadě, sedmička, neobdrží nikdo žádné suroviny.
• Všichni hráči, kteří mají v ruce více než 7 karet se surovinami, vyberou polovinu z nich a odloží je zpět do balíku. Lichá čísla se zaokrouhlují.
• Poté musí hráč umístit zloděje tak, jak je uvedeno v bodech 1 a 2.
Ta albi pravidla zde ke stažení jsou jen očesanaá verze, takový přehled

29.12.2013 14:22:15

jarmuk
Diky za snahu. Ale pořád v pravidlech vidím jen 7 karet, ale ne surovin.

29.12.2013 15:20:12 | Upraveno autorem (porovnej)

snaha
Není zač, zkusil jsem kouknout i do almanachu co má albi ke stažení a i tam je použito pouze 7 karet a né surovin, třeba máme zafixovaná špatná pravidla, která se za tu dobu překládala několikrát, já si pamatuju, jak sme hráli rytíře na odehnání zloděje a pak ho zahodili, místo abychom ho přidali k armádě. To mi přišlo dokonce zajímavější, než současná varianta.
Ještě zkusím stáhnout anglická pravidla a kouknout do nich

29.12.2013 15:26:23

anglická pravidla strana 5
If you roll a 7 , no one receives any resources.
Instead, every player who has more than 7 resource cards must select half...
Opsal jsem to, snad dobře, nějak mi to nechce zkopnout
Stáhl jsem to zde
http://www.catan.com/service/game-rules

29.12.2013 15:33:00

....
v němčině je taky rohstoff - karten, tedy karet zboží. Nikdá mě nenapadlo, že tady hrajeme něco jinak. Asi to opravdu je tak, jak bylo původně psáno. Tedy akční karty nejsou v limitu ruky.
Omlouvám se za rozpoutání diskuze, která pro někoho mohla být o ho.... čímkoli. Každopádně jsem rád "slyšel" lidi na stejné straně. Přeju krásný NOVÝ ROK. Všem, kteří o to stojí, i nestojí.

29.12.2013 15:46:52

pravidla
Mám originální pravidla z r. 1995 a tam je v brožurce "Kleiner Siedler-Almanach" na str. 9 postup popsán pod heslem "Sieben gewürfelt - Räuber wird aktiv". Je to také na tom jednom listě s názvem "Spielanleitung". Vždy se počítají jen karty surovin a při odhazování se lichý počet zaokrouhluje dolů. Máš-li v českém textu něco jiného, je to chyba překladu.

29.12.2013 17:53:52

Díky moc
Díky moc všem, kdo napsali odpověď.

PS: Myslel jsem opravdu rub, omlouvám se :-).

30.12.2013 13:30:25

Akčné karty
Ahojte,
som nováčikom v tejto hre, a niektoré veci sú mi trochu nejasné.
Ak sa hráč dostane k akčnej karte, nezapočítava sa mu do počtu kariet, teda zlodej z nich nemôže nič brať.
Čo sa však deje s akčnými kartami po ich použití. Teda hráč získa napríklad kartu monopol, v ďaľšom kole ju použije. Ostáva táto karta u daného hráča vyložená počas celej hry? Alebo ju musí po použití v danom kole vrátiť do pôvodného balíčka, teda do ,,banku,,?
Viem že rytier po použití ostáva hráčovi a môže ich zbierať aby získal bonus za Naj. armádu.

Keď padne po hode kockou číslo7 aktivujú sa zlodeji a hráči musia zložiť polovičku svojich kariet - týka sa to aj hráča ktorý dané čislo hodil? Alebo to musia spraviť iba súperi.

Pri použití rytiera daný hráč presúva figúrku podla uváženia a berie si suroviny od protihráča. Berie tieto suroviny iba od jedného protihráča aj keď sa v okolí figúrky zlodejov nachádza dedina dvoch rôznych protihráčov? Alebo si berie po jednej karte (surovine) od každého kráča, ktorý má dedinu v dosahu zlodeja?

Ďakujem za odpovede.
Možno budem mať viac otázok, nako)lko sa do hry ešte len dostávam.

9.1.2018 08:24:22 | Upraveno autorem (porovnej)

Akční karty
Akční karty se určitě nevrací, resp. maximálně se odhodí někam bokem. Doufám, že si to pamatuju správně :-) Ale i tak se balíček akčních karet málokdy vykoupil celý, mně se to stalo snad jen jednou.

Zloděj bere ode všech, i od toho, co hodil sedmičku.

Při použití rytíře si hráč bere jen od jednoho hráče.

Doporučuju pořádně prostudovat Almanach, takový výkladový slovník k Osadníkům. Tam jsou totiž i příklady, které odpovídají na některé dotazy.

9.1.2018 08:45:58

RE:

ad1) Akční karty se nezapočítávají do počtu karet při zahrání zloděje.. jen suroviny

ad2) Krom rytířů a kare bodů. které se odkrývají na konci hry pro dosažení vítězných počtů bodů, jsou ostatní karty již zbytečný. dáváme je na odhazovací balíček a kdyby náhodou došli, zamíchají se a použijí se zpět, ale řekl bych že je to spíše nepravděpodobná činnost.

ad3) při hodu 7 se pravidlo zloděje uplatňuje pro všechny hráče, tedy i pro toho kdo ji hodil

ad4) při zahrání zloděje, ať hodem č.7 nebo zahráním karty rytíře, zloděj loupí jen od jednoho hráče, ikdyby jich tam bylo požehnaně.

jen pro info, my jsme pro zloděje zavedli speciální pravidlo změny pozice pokaždé, když je hranej. občas se nám stávalo, že při souhře smůly byl dotyčný obtěžován zlodějem na jednom poli do takové míry, že je to prakticky zlikvidovalo - znechutilo. to je jen doporučení

9.1.2018 08:53:29

duhamuz
Dovolím si upřesnit: dojdou-li akční karty, mají hráči smůlu. Nový balíček se netvoří. A přesunout zloděje na nové pole je povinnost vyplývající z pravidel. Ne nějaká domácí úprava...

Překladatel pravidel nejen pro fu Mindok

10.1.2018 06:14:40

A sakra


Tak jsem zjistil že to hrajeme taky blbě
Akční karty, kromě rytířů a bodů, jsme vždy vraceli dospod balíčku. To by ani nebyl problém, protože nám nikdy nedošel, respektive ani nemohl
Ale co je zásadnější, tak jsme při směňovaní, s bankem či přístavem, postupovali tak, že jsme měnili "různé" suroviny za jednu, a ne "stejné" suroviny za jednu.
Dále používáme zloděje tak, že bere od všech, kteří jsou na daném políčku.
No, člověk se stále učí. Teď jenom tato zjištění předat dál a pokusit se je aplikovat i s ostatními členy naší domácí skupinky. Bude to boj. Už to slyším. "Takhle jsme to nikdy nehráli." :-)

10.1.2018 09:37:18

Karel
Diky. To jedna z mych nejstarsich her. Vetsinu pravidel uz beru tak automaticky. Navic druha vec bez rozsirenich to uz ani nehraji. Tam jsou akcni karty hodne nahrazeny.

10.1.2018 17:03:08

Vybíráme z Bazaru

Star Realms: Deck Building Game Box Set
Akt. cena: 801 Kč
Končí za: 13 hodin

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas