Memoir '44 - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 2
Doporučený věk: od 8 let
Herní doba: 45 min
Herní svět: 2. světová válka
Herní kategorie: desková hra, strategická, válečná
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: ADC Blackfire Entertainment
Days of Wonder
Edge Entertainment
Autoři: Richard Borg
Rok vydání: 2004
Sdílej: Facebook

Otázky ke hře

Jimilo

Neporozumění pravidlům

Zdravím všechny spolunadšence. Včera jsem si pořídil Memoir'44, dnes louskám pravidla a mám jeden dotaz: pokud jsem pochopil správně, tak pěchota má shodnou šanci zničit tank jako jiný tank (úspěch při tanku a granátu). Myslím si, že věrnější by byla varianta, kdy útok pěchoty proti tanku probíhá obdobně jako proti dělům (úspěch jen při granátu)... Co na to zkušenější? :-)
4.4.2009 13:03:41

Jimilo

...ještě jedna otázečka
Z návodu mi nevyplývá, zda mohu s jednotkou nejdříve zaútočit a teprve poté se pohnout? Tedy pěchota zaútočí a poté o jedno pole ustoupí; případně zaútočí tanky, které se poté až o 3 pole stáhnou...

5.4.2009 15:58:29

pravidla
zneji jasne ... zavelis X jednotkam, pak libovolny pocet z nich presunes, a libovny pocet ze zavelenych jednotek (az uz presunutych ci nikoliv) muze vystrelit, pokud to neni v rozporu s jinymi pravidly a jsou v dostrelu.

Ad utok pesak - tank ... je to hra, hodne zjednodusena .. nehledej v tom zadnou vedu ... 1 figurka neni jen 1 pesak s puskoua a granatem ... nejsem si jisty presnym meritkem, jestli je to treba ceta, nebo jak, ale rozhodne muzou mit nejake protinaktove prostredky ... sila tanku spociva v necem jinem, nez ze zasahuji tanky na stejny hod jako pesaci ...

5.4.2009 17:08:18

souhlas se Siaronem
Souhlasím s názorem Siarona, že 4 pěšáci symbolizují nějakou větší jednotku. Takže např. když zůstane na hexu už jen jeden pěšák, nedá se to brát, že je jeden pěšák schopen zničit třeba několik tanků, ale že je to prostě ještě část jednotky schopná plnohodnotně útočit.

6.4.2009 09:34:48

Karel

pravidla - ještě jednou
Také louskám pravidla a mám otázku ohledně pohybu a boje jednotek. Pokud mám v jednom sektoru třeba 5 jednotek a mám kartu ASSAULT - napadení (rozkaz všem jednotkám v sektoru) provedu nejprve fázi pohybu se všemi jednotkami a pak fázi boje se všemi jednotkami či s každou jednotkou zvlášť mohu provést fázi pohybu + boj a přejít na další jednotku, dokud nevystřídám všechny v sektoru?? Díky za odpověď.

19.6.2009 20:48:07

Martin

to Karel
postup:
1. vydáš rozkaz (zahráš kartu)
2. určíš jednotky, ktorým rozkaz vydávaš a tieto môžeš a nemusíš pohnúť, dôležité je ukázať protihráčovi, s ktorými jednotkami mieniš vykonať rozkaz a až po tejto fáze nastupuje
3. boj (teda s predtým označenými jednotkami, s ktorými si pohol alebo aj nie) - ako vidieť boj je až tretia fáza, ktorá nasleduje za druhou fázou čo je pohyb...

Výnimka je predovšetkým vtedy, keď sa ti podarí zaútočiť tak, že súperova jednotka je zničená alebo donútená k ústupu, vtedy so svojou útočiacou jednotkou vykonáš ešte obsadenie pozície (čo je vlastne pohyb)...

19.6.2009 21:21:42

Karel

to Martin
Martine děkuju, trochu mám problém právě třeba u těch 5 - ti pěchotních jednotek - u páté zapomenu, zda - li jsem u první, druhé táhl o 1 nebo 2 pole a zda-li tím pádem u nich mohu ještě bojovat, ale je to asi jen o zvyku a pamatováku. Ještě jednou děkuji. Koupě hry rozhodně nelituji.

19.6.2009 22:14:00

to Karel
Jo to jde fakt jenom o zvyk a zase tak často se nestává, že dáš rozkaz 5-ti jednotkám. Jinak pokud máš rád válečné, tak myslím, že tuhle hru si užiješ. Jenom se nenech po pár partiích odradit, že je to jen o kostkách. Čím budeš zkušenější, tak uvidí, že se dá vymyslet určitá strategie a taktika. Samozřejmě, pokud jsou 2 vyrovnaní hráči, tak nezřídka hraje štěstí roli, ale nakonec v kofliktu 2. světové války často hrála roli štěstěna.

20.6.2009 11:12:45

pravidla
Chtěl bych se zeptat pokud mám např. v centru 6 jednotek zahraju kartu napadení v centru musím táhnout všemi jednotkami nebo libovolným počtem?

13.9.2009 19:37:11

táhnutí jednotek
Pokud vím, tak se v pravidlech hovoří, že při hraní karet sekcí je uvedeno: "můžete jednotkám udělovat rozkazy a kolika jednotkám je můžete vydat". Podle toho se domnívám, že je jen na hráči, kolia jednotkám a zda rozkaz vydá, pokud na kartě není dáno jinak.

13.9.2009 20:14:53

pravidla
Je tam důležité to slovo "může/may".

Čistě formálně je to tak, že ty sice vydáš rozkaz všem jednotkám v sektoru, ale v praxi některé z těch rozkazů znějí "nic nedělejte a stůjte na místě". :)

13.9.2009 20:32:58

ambush - léčka
I když máme odehráno dost her, až teď jsme narazili na takovou drobnost. Hráli byste po zahrání karty Ambush-léčka tankovou smršť v případě, že se to povede? Na kartě je, že soupeř při vyložení hází dříve, ale nic o případném postupu jednotek.

1.3.2010 12:03:04

Ambush
Taky už jsem něco odehrál a pravdou je, že jsem si to vždycky vyložil jako odražení útoku, než protiútok - takže my Tankový průnik nehrajeme.

1.3.2010 18:42:59

Dohlednost - dotaz a postřeh
V pravidlech je uvedeno, že terén, na kterém stojí cílová jednotka, neovlivňuje dohlednost. Ale jak je to s políčkem ze kterého jednotká střílí - ten blokuje nebo neblokuje dohlednost? Může jednotka např. provádět střelbu z města, z lesa atd. V pravidlech jsem fakt ten zákaz nenašel.
A můj postřeh - všimli jste si že jak v anglických tak českých pravidlech je názorná ukázka u dohlednosti (obrázek) jak pěchota střílí na 4 pole vzdálenou pěchotu? To je ale blbost, co.

5.3.2010 20:33:48

To Pavel154
Terén ze kterého se útočí, ani na který se útočí neblokuje přímku zaměření(dohled). To by se terén blokující dohled musel nacházet mezi námi. V pravidlech bych to jako blbost neviděl, protože narozdíl od dostřelu, máš dohled přes celou herní plochu. Takže pokud by někde bylo pravidlo, že jednotka musí být v dohledu, stačí aby ti v cestě nic nebránilo, ale může být od tebe klidně 15 hexů.

6.3.2010 09:15:42

Díky
Beru tedy, že jednotka, která střílí stojí na kraji daného hexu a tímpádem hex už nemá vliv na dohlednost (nebrání jí ve výhledu).
V tom druhém máš recht. Dohlednost je dohlednost a dostřel je dostřel. Taková malá provokace od autorů - já jsem tady, ale ty tu stejně nedostřelíš. Díky moc.

7.3.2010 17:29:24

k jednotlivým terénom
pri každom jednom teréne je napísané, či sú nejaké obmedzenia v dohľade, resp. pri streľbe...

každopádne v rozšíreniach pre Memoir sú aj terény, ktoré zvyšujú či znižujú obvyklú dostrel/dohľadnosť jednotky:
napr. vrchy - zvyšujú dostrel artilérie, umiestnenej na nich...

to Pavel154:
ale tzv, suché riečištia (wádí), tie zase naopak znižujú obvyklú dohladnosť jednotky iba na susedný hex, nedovolia ti vidieť ďalej

7.3.2010 23:04:55

Nejasnosti
Mám taky pár nejasností:
1 - můžu svými jednotkami udělat pohyb dozadu? (např. mám už jen jednoho vojáka z jednotky a abych ho zachránil, ustoupím 2 hexy dozadu)
2 - Jak je to s ignorováním vlajek, když pravidla píší, že můžu ignorovat PRVNÍ vlajku. Znamená to, že tou PRVNÍ vlajkou se myslí první hozenou proti jednotce a po zbytek hry už ignorace neplatí. Anebo v každém kole může jednotka ignorovat jednu vlajku? A když v tom samém kole útočí jinaá jednotka na tu samou, jestli mohu znovu ignorovat jednu vlajku?
3 - V Pacificu píší, že japonská jednotka může využít jeskynního systému. Znamená to, že jednotka může na jakýkoliv hex na mapě s jeskyní nebo na nejbližší? A může toto pravidlo využívat i hráč za Spojence?

Moc díky za odpovědi.

10.8.2010 15:41:23

Thomassi
1. jasně, normální pohyb může být kterýmkoliv směrem ... jen při ústupech si omezený kam můžeš ustupovat
2. ignoruješ jednu vlajku při každém útoku
3. Pacific neznám

10.8.2010 15:54:41

thomassi
ad 3) v pravidlech je zcela jasne, ze to plati jen pro japonce a ze muzou z libovolne jeskyne do libovolne jine prazdne jeskyne

10.8.2010 16:24:13

Nejasnosti
Díky za odpovědi. Taky jsem to tak hrál, ale přece jsem se chtěl ujistit.

10.8.2010 16:38:21

k nejasnostem v pravidlech
1) ignorování jedné vlajky mně umožňuje především terén, na kterém stojím, jako např. terén se zákopem nebo bunkr. jednu vlajku ignoruju vždy, když na mně jde útok, takže i 5x za sebou. Pokud je pro mně strategické ustoupit, nevyužiji ignorace jedné vlajky a raději ustoupím. To pravidla umožňují.
2) Tanková smršť na kartu ambush zahrát nejde, neboť jde o obrannou kartu. Nikdy po úspěšném zahrání karty ambush nemohu obsadit případně uvolněné pole po útočící jednotce.

11.8.2010 10:16:11

eh
co to k sakru je "tankova smrst" ? to jako litaj tanky ?

11.8.2010 10:39:31

Jadran

nejasnost v pravidlech
Ahoj mám nějaké nejasnosti v pravidlech za osvětlení předem děkuji
1:Jde pytle s piskem vybudovat například v lese, nebo ve městě? A z toho plyne druhá otázka, pokud ano učinky pytlů a lesa se nějak sčítají? Např. když budu mít jednotku v lese a opytlovanou a protivník by útočil na vzdálenost dvou hexu, tak když by se účinky sčítali by mu nezbyli žádné kostky.

21.8.2010 22:26:48

to jadran
Ano, jde tam postavit pytle s pískem. Bonusy se nesčítají, pouze ti to vylepší hex, že můžeš navíc ignorovat jednu vlajku.

21.8.2010 22:47:45

to siaron
no tanková smršť v pravidlech je, už jsme sice dlouho nehrál ale bylo to něco na způsob že při úspěšném útoku mohli tanky útočit ještě jednou.

22.8.2010 00:04:22

Vybíráme z Bazaru

Stroganov
Stroganov
Akt. cena: 580 Kč
Končí za: 1 den

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas