Divoká Amazonie

xxxxxxxxxo hodnoceno 41x (Seznam vlastníků)

Divoká Amazonie - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 150 min
Herní svět: Zvířátka
Herní kategorie: budovatelská
Čeština: vydání ohlášeno
Vydavatelé: REXhry
Bad Comet
Autoři: Jamie Bloom
Rok vydání: 2023
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy

Tak kdo už hrál?

Já měl teď o víkendu první 3 hry ve dvou hráčích, 2x se základní sadou ptáků (strana A), pak jednu hru se sadou B a tam už jsem navíc i přidal unikátní zvířata z rozšíření, protože v základu jich je 8 a každý vybírá ze 2, takže se vytáhnou 4 z 8, tak jsem si říkal, ať se tak moc neopakují. Sadu E z minirozšíření, tak k té než se dostaneme, to bude trvat dlouho, jsme u B-čka a chci jet postupně. Navíc rozdíl mezi A a B byl v komplexnosti teda velice razantní. Prázdná sada F je zklamání a beru ji jako lenost autorů. Princip “nakreslete si tam, co chcete” neberu jako bonus pro kreativní jedince. Ale třeba jsem v menšině a většinu lidí to potěší.

No ale jinak já jsem nadšený. Potištěné figurky zvířátek jsou dokonalé a hezčí zvířátkovou hru nemám. A že jich mám. Tady myslím může konkurovat jenom Zoo tycoon, ale ten se mi zase nelíbí z jiných důvodů, takže ten nevlastním. Hratelnostně je to prostě kaskádie na steroidech, ale na pořádných. Hráčtější, komplexnější, a já si jí užívám mnohem víc. Vlastně mé nejoblíbenější zvířátkové hry jsou Na křídlech, když chci něco lehčího, a Na louce s rozšířením po proudu, když chci něco komplexnějšího. A právě s Na louce se tato hra teď bude tlouct, protože Amazonie je dlouhá. První dvě hry nám zabrali ve dvou 2 hodiny, třetí hra už 3. Nevím, jestli to bylo komplexnější sadou zvířat, nebo tím, že první 2 hry jsme dělali chyby při přípravě a měli o něco méně zvířat ve hře. Každopádně 2 jsou podle mě ideální počet, ve 3 to asi bude ok, protože aspoň fakt vymyslíte svůj tah, než přijdete na řadu. Takhle ve dvou ještě občas přemýšlím i v tom svém tahu. Ale ve 4 bych to fakt hrát nechtěl. Takže když budu mít chuť na dlouhou zvířátkovou komplexnější hru, tak to za mě bude mezi Na louce s rozšířením, nebo touto a myslím si, že nějakou chvíli teď asi budu vytahovat Amazonii. Čistě proto, že je nová. Jinak s rozšířením po proudu je hra Na louce v mých top 10, ale kdo ví, třeba se tam časem dostane tento klenot a nahradí ji. Jako já jsem z téhle hry fakt moc nadšený. Jen je teda dlouhá, ale já si ji užíval od začátku do konce, celých 7 hodin víkendu.

Jediné, co bych hře vytkl, tak je, že narvat to tam všechno do krabice je teda hra sama o sobě a možná centimetr navíc na každé hraně obvodu by to vyřešil. Nebo prostě jen o 2-3 centimetry vyšší krabice.

8.1.2024 08:00:43 | Upraveno autorem (porovnej)

 Já to hrál už na podzim 2022, kdy jsem to pomáhal Bad Cometům jako lokální kapitán testovat a mohutně jsem to tady u nás promoval, tak jsem rád, že se finální verze líbí (a s dovolením tvůj příspěvěk poreferuji BC jako zpětnou vazbu).

--------------------------------------------------------------
Deskoherní překladatel, deskogeek a Magic: the Gathering veterán
https://www.facebook.com/thargeliondoupe

8.1.2024 11:03:18

Ještě když to tak po sobě čtu, tak bych doplnil,  že na hře se mi líbí, že není složitá tím způsobem, že by měla miliardu pravidel a tisíc výjimek. Pravidlově je vlastně dost jednoduchá, ale její hloubka spočívá ve velkém množství rozhodování. Ve stavbě pytlíčku, stavbě džungle, kupování karet a postupování na stupnicích. Člověk by v jednom tahu chtěl udělat spoustu věcí, ale musí se rozhodnout jen pro pár z nich.

Ale na druhou stranu bych ještě v pravidlech zdůraznil, že semínek může mít hráč maximálně pouze 4. Je to v pravidlech zmíněno pouze jednou a někde ze začátku, takže se na to pak lehce zapomene a my jich šušnili strašně moc, než jsem si ve třetí hře vzpomněl na to, že tam vlastně něco takového bylo napsané… Neškodilo by to třeba mít na nějaké lama kartě. Já to každopádně plánuji vyřešit tím, že je dám po čtyřech do pytlíčku každého hráče, takže tím se to samo “vysvětlí” při setupu. Hry hrajeme převážně do šířky, než do hloubky a po půl roce bych jinak tohle mikropravidlo mohl zapomenout. I když kdo ví. Ono mám dojem, že tahle hra se mi bude minimálně v nejbližší době dostávat na stůl hodně. :)

8.1.2024 13:43:56 | Upraveno autorem (porovnej)

Tak co na to říkáte, hrajete? 

Mám za sebou 4 hry ve dvou hráčích (strany 2x A,B,C) a dojmy jsou vesměs pozitivní. 

Je to volné pokračování Divoké Serengeti a ačkoliv jsou to herně úplně odlišné hry, přece jen mají společného to, že se mozek vaří a vaří… 

Asi začnu tím, co se mi líbí.:

  1. Vizuál. Nádherný. Zvířatka jsou radost pohledět a stává se mi, že po každé hře dalších 5 minut sedím, a obdivuji naše vytvořené ekosystémy :D  
  2. Pravidla - strašně jednoduchá. Vysvětleno za 10 minut. 
  3. Zajímavě řešený bag building. Je tu docela dost možností, jak s pytlíkem pracovat (vyhazovat si to, co nechci), takže málokdy se stávalo, že by nás ten pytlík vyloženě “pojel”. Dalo se i kalkulovat s tím, že když si teď tyhle tři žetony nechám venku, pak je vysoká pravděpodobnost, že si vyberu to a to a to… 

Co se mi nelíbí:

  1. Skladování. Je tam tolik věcí na skládání (lodičky, truhly, vodopád, stromy), že skládat / rozkládat to s každou hrou by bylo peklo. Vodopád a lodičky nechali na výstavce venku. I tak se ten zbytek vleze do krabice tak tak (máme obaly a rozšíření). 
  2. Herní doba a nulová interakce. Ve dvou ne AP hráčích jsme se nedostali pod hodinu - kromě první hry jsme to měli průměrně za 1:10 hod. Věřím, že přemýšlivější hráči u toho stráví delší dobu. Sama o sobě herní doba není problém, ale tím, že je to solitér, asi bych snesla kratší herní dobu. Rozhodně bych to ve více jak dvou lidech nehrála. 
  3. S tou délkou se i váže pocitová znovuhratelnost. Mám za sebou 4 hry, a jasně - dáváme si jiné úkoly, takže je to jiná výzva, ale zároveň mám pocit, že se v té hře nijak zvlášť neposouvám. Druhou hru jsem přišla na to, jak si efektivně naplnit svůj pytlík (nějaké herní zkušenosti už mám) a ty další dvě hry jsem jela podle stejných scénářů. Zvířata stála zatím pokaždé stejně, což je škoda. Kdyby to byla hra na půl hodiny, asi bych se nad tím ani nepozastavila, ale ve hře za 1 hod a víc je to trochu mrzuté. Ani mě popravdě nenapadají cesty, jak by se to dalo efektivně hrát jinak :)

Můj postoj je asi takový - na zadek jsem si z toho nesedla, rozhodně to není na časté hraní ale jinak - proč ne. Je to fajn, je to náročné na přemýšlení, oku lahodící a tím, že si každý škudlí na tom svém, můžu přemýšlet i během tahu druhého. Nás tyhle dlouhé a neinteraktivní mozkovary normálně nebaví, ale tohle  se nám líbilo. Žádnou podobnou hru ve sbírce nemáme, což je významné plus. Bavilo to i přítele a ten mě jinak s těmito hrami vyhazuje oknem :D 

Takže jo, Divoká Amazonie za mě fajn :) 

14.1.2024 14:50:41 | Upraveno autorem (porovnej)

Tyjo zjišťuji, že já s přítelkyní jsme teda hooodně těžce AP. Všude lidi píšou, jak to dávají za hoďku a něco. My se nikdy nedostali pod 2 hodiny… Asi něco děláme špatně. Jako jasně, já do délky hry započítávám i setup, protože to je prostě čas, se kterým se musí počítat (když mám 55 minut čas, než mi jede autobus, tak nemůžu vytáhnout hru, která se hraje 50 minut, ale 10 minut rozkládá…), ale tohle je hodně mimo a 30 minut tu setup rozhodně netrvá. Očividně moc přemýšlíme. A smím se zeptat, jaké máte skóre? Já měl první 2 hry okolo 150, další 2 okolo 200 (193 a 217)

15.1.2024 09:37:21

@Conan70 špatně nic nedělate, jen my nejsme ti hráči, kteri by nějak počítali, kde najdou nejvíce bodů. :) Prostě to nějak zkusíme a uvidíme, přinejhorším zahrajeme zas :D

Jinak u verze A máme taky 217 bodů rekord :D a u B a C jsme měli kolem 160-180b.

15.1.2024 16:38:56 | Upraveno autorem (porovnej)

Wow, je hustý, jak to každý má naopak. :D Já ty Áčka hrál jako první 2 hry a za ty mám právě nejmíň. :D Z B a C už jsem vykřesal víc. Ale možná to bylo jen prostě tím, že už jsem to víc uměl..

15.1.2024 18:56:57

@Conan70 a nebo právě tu hru využívate do maxima. :-) kolik mivate úkolů? A jak byvate posunutí na těch stupnicích? 

15.1.2024 19:39:55

Právěže úkoly jsem měl první hru 4 a od té doby  už jen 1-2. :D Na stupnicích bývám vždy hodně u konce.

15.1.2024 20:16:05

Jako přes 200VB je masakr a ještě jsem to nikde neviděl. 

Já nahrál nejvíc 121VB, na Dice Tower měli 104,116 a 140VB. Běžně co jsem viděl nebo četl tak mají hráči cca 100-140VB. 

17.1.2024 09:11:03

Vybíráme z Bazaru

Unbroken
Unbroken
Akt. cena: 400 Kč
Končí za: 8 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas