Čarovné kostky

xxxxxxxxxo hodnoceno 8x (Seznam vlastníků)

Čarovné kostky - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 5
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: desková hra
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
ADC Blackfire Entertainment - logo
Autoři: Istvan Szauer
Rok vydání: 2019
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Neúplná pravidla - prosím o radu

Zdar,

včera jsme to s dětmi rozbalili a nejsem z pravidel příliš chytrý. Prosím zkušenější hráče o vyjasnění těchto klíčových pravidel:

  1. Může hráč ve svém tahu vynechat hod kostkou pokud alespoň na jednom z nejbližších políček rozcestí je aktivní kostka jeho barvy (kromě speciální X kostky uzavírající cestu)?
    1. pokud stojím na políčku, na kterém lze získat některý z žetonů “zdroje” (hrozný překlad), musím se z ní v příštím kole hnout a v kole následujícím opět vrátit, aby získal další žeton, nebo stačí z políčka neodcházet - pokud potřebuji získat více než 1ks zdroje?
  2. Kouzelný předmět Obušku z pytle ven funguje i na dálku nebo musí protihráči sdílet stejné políčko?
  3. Může mi prosím někdo polopaticky (na příkladu) vysvětlit efekt kouzelného předmětu Kůň zlatohřívák, protože automatický translator vydavatele udělal opravdu špatnou práci.

Obecně jsem zklamaný, že tak propracovanou hru vydává někdo, komu nic neříkají slova jako editor, betatester atd.

Ještě jednou díky.

Diego

 

24.10.2023 23:57:46

@Diego 

1. ANO, můžete vynechat tah, ale když už jej vynecháte, tak kompletně a bez výjimky. (Pravidla, viz strana 5). To může nastat, když máte nízké kostky a jste zablokovaný na políčku. Obecně se to ale vlastně nevyplatí, protože je výhodnější položit kostku do některého z rohů, protože ta situace s tou blokací se nezmění, že?
2. ANO, musíte se pohnout. V těch pravidlech je jasně popsaný základní herní mechanismus, jestliže nevynecháváte tah. (Pravidla, viz strana 4). Umístění kostky –> Účinek kostky –> Pohyb figurkou -> Účinek políčka –> Dokončení úkolu. Tady bych neviděl nic nejasného. Takže odpověď na druhou část otázky. NE, nemůžete zůstat stát na místě a vzít si další žeton zdroje. 
3. On už je bohužel i ten originální text tak hloupě napsaný, ale obecně nikde není uvedeno, že se musíte z jiným hráčem potkat a teprve potom ta karta je účinná. Navíc ona je účinná na více hráčů najednou, kteří by si brali žeton, což je hodně malá pravděpodobnost, že se setkáte na jednom políčku a oni najednou budou brát navíc žetony.
4. Tady trochu nechápu co je na tom nepochopitelného. Text zní „Tuto kartu zahrajte, když hráč jede na Hřebci: Přesuňte svou postavu (figurku) na pole, na které dorazil“. Takže já přijdu na políčko s Hřebcem a na základě jeho schopnosti se přesunu na jiné políčko s Hřebcem. Vy máte kartu Koně Zlatohříváka, takže ji v tomto okamžiku zahrajete, odhodíte a přesunete svou figurku na políčko Hřebce, kde jsem se já přesunul.

Já netvrdím, že ten překlad je dokonalý, žádný překlad není dokonalý, ale on už ten originál ponechává trochu prostor k různým výkladům. Navíc, když se podíváte pořádně do těch pravidel, tak zjistíte že kromě toho Obušku tam je napsáno opravdu vše, na co jste se ptal.

25.10.2023 10:51:18 | Upraveno autorem (porovnej)

Díky moc , za briskní odpověď. Dejme tomu, že kromě bodu č.1 je mi to už jasnější (ačkoliv o jednoznačnosti výkladu pravidel by se dalo s úspěchem pochybovat).

Bohužel otázka ad bod č.1, ti. základní pravidlo pohybu mi přijde nešťastné. Opravdu se tady bavíme o tom, že pokud sám samojediný mířím se svojí postavou jednosměrkou k políčku s nějakou štědrou bytostí, která rozdává unikátní zdroj, musím na každé políčko na cestě tam i zpět umístit kostku s hodnotou stejnou nebo vyšší, navzdory tomu, že je již celá poseta kostkami mé barvy (a na každé políčko lze umístit pouze 3 kostky).

Hrajeme ve čtyřech a je to i bez tohoto mechanismu už tak dost tlačenice.

25.10.2023 21:58:41

@Diego Ano, je to bohužel tak. A pravidla i na toto myslí :) Viz pravidla strana 15, často kladené otázky.

---
Pokud chci otevřít cestu, kde už je na vrcholu sloupce má kostka, musím tam umístit další? (např. když se vracím na předchozí pole).
Ano. každému pohybu musí předcházet umístění kostky. Pohnout se můžete jen tehdy, když cestu znovu otevřete.
---

A má to logiku. Tím by se totiž vlastně naboural ten základní herní mechanismus, protože by se najednou vynechalo umisťování kostky a hráč by tak mohl skákat tam a zpět přes svou kostku a získat tak na jednom místě neuvěřitelné množství surovin.

25.10.2023 22:30:20 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

7 Divů světa (první edice, obalené karty)
7 Divů světa (první edice, obalené karty)
Akt. cena: 670 Kč
Končí za: 15 hodin

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas