Comanchería: Vzestup a pád říše Komančů

xxxxxxxxxo hodnoceno 36x (Seznam vlastníků)

Comanchería: Vzestup a pád říše Komančů - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 1
Doporučený věk: od 16 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Divoký západ
Herní kategorie: válečná
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Fox in the Box
GMT Games
Autoři: Joel Toppen
Rok vydání: 2016
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Nesrovnalosti

Ahoj, jsem velky nadsenec do indianu uz malicka a zaroven hraju rad solovky, takze na tuhle hru sem se tesil uz od oznameni lokalizace, DIKY MOC FOXIKUM ZA VYDANI TOHOTO TITULU! 

Ale ke hre… mam “nahranych” cca 50 hodin a podarilo se mi zatim vyhrat jen prvni obdobi, ale ta hra je opravdu genialni, starsne me bavi jak se autorovi podarilo napasovat mechanismy na tehdejsi svet Komancu a ja mam pocit, ze opravdu ovladam kmen Komancu a peru se o jejich preziti. Ale narazil jsem na par nesrovnalosti, ktere uplne nedokazu vyresit.

  1. Ve fazi 3.1 krok 5: bud muzu bojovat anebo valecnou vypravu poslat zpatky, prijit o 2 body vojenstvi a vsechny zajatce. Moje otazka je: je podminkou, aby napadena rancerie mela v zasobe zajatce? V pravidlech sem to nikde upresnene nenasel, ale je to DOST ZASADNI a meni to strategii uplne cele hry! Ikdyz to tu hru dost ztizi, tak bych v ramci kontextu cele hry rekl, ze to podminkou spis je. 
  2. V druhem scenari mi prisla karta kulturniho vyvoje Juan bautista de anza. V momente, kdy mi karta prisla, tak na ctvercovem poli zapadu byl zeton miru otoceny licovou stranou. Karta mi rika, ze k vytvoreni valecne vypravy mam pouzit nejvyssi prikaz, takze sem pouzil mir obraceny rubovou stranou. Nakonec mi prislo vhod pouzivat jenom prikazy zapadu, takze sem nechal valecnou vypravu se placat po mape, ale kdybych se ji chtel zbavit? Karta Juana bautisty rika: za 1 AB si ji vemte do ruky, zahrajte ji a umistete LIBOVOLNY licem nahoru otoceny zeton prikazu mir zapadu na ctvercove pole zapadu a odstrante val vypravu. (Mam kulturni kartu diplomacie 3 uroven a tam se pise … vezmete 1 zeton prikazu mir z tabulky prikazu nepratel). Chapu dobre, ze kdybych se chtel val vypravy zbavit, tak proste vezmu ten prikaz miru (je licem nahoru), co uz na ctvercovem poli zapadu lezi a pak ho tam zase zpatky polozim a tim se ji zbavim? Anebo se za tehle kontalace teto valecne vypravy proste nezbavim a musim ji porazit? 
  3. Je uklidova faze krok 3 a mam vyhodnotit nejvyssi prikaz z zetonu prikazu zapadu. Je to prikaz valka, jedu postup 6.3.10 krok 3. Na ctvercovem poli zapadu je zeton miru, tim padem vezmu zeton miru a bud za 1. dam ho na nejspodnejsi prazdne pole (na stupnici je jedine prazdne pole- to odkud sem zrovna vzal tu valku) nebo 2. tam neni zadne prazdne pole, protoze odtamtud tu valku jakoby neodeberu?? Pokud je 1. spravne, co udelam s tim zetonem valka? Dam ho do zasoby overeni? Pokud je spravne 2. Vezmu zeton mir, v tabulce neni zadne volne pole, takze ten mir hodim mezi zetony overeni a tu valku nechavam tam, kde byla a tim padem pokud ma zapad jeste nejake AB, tak tu valku porad udela? 
  4. Dalsi, cemu moc nerozumim je vyhodnoceni prikazu 6.3.5 mir krok 2. Na mape je valecna vyprava a ma < silu nez ma zeton miru. Takze nastava konec konfliktu a nejdriv teda rozpustim val vypravu, vratim zeton sily a zeton prikazu valka, jelikoz na stupni nepratel neni zadne volne misto, hodim do zasoby overeni, ALE co udelam s tim zetonem prikazu mir, ktery prave vyhodnocuju? Pise se, ze zeton tohoto prikazu umistete na nejvyssi prazdne pole. Takze ho dam taky do zetonu overeni nebo ho umistim zpatky na to prvni pole odkud ho hraju? 
  5. Neni mi ani moc jasna 6.2.2.C krok 1.: z zetonu overeni si vylosuju zeton prikazu valka. Krok 1 mi rika: vyhodnotte prikaz, takze vytvorim valecnou vypravu o sile rekneme 5, umistim ho na mapu, ALE bez toho zetonu prikazu ze? Pak provadim krok 2. a hodim kostkou. Na kostce mi padla treba petka a je to prikaz valka. V kroku 2 se pise, ze: pokud neni vysledkem provedeni prikazu (coz je), takze znovu vyhodnotim prikaz valka ( takze 3.1 krok 1 a 2) a vylosovany zeton dam misto tohoto zetonu, protoze to je jedine prazdne misto ve sloupci. Spravne? Pak se to jeste muze kombit s moji otazkou cislo 3, ale to je uz moc velky gulas :DD
  6. Narovinu rikam, ze sem hnidopich a vpodstate u kazde hry ( mam doma cca 50 titulu) kde najdu nejake nejasnosti, tak fandim te hre na ukor sebe. Ale hlavne tohle je moje prvni zkusenost s valecnou zetonkovou hrou, takze pokud me nekdo pochopil a podeli se se mnou o svuj nazor budu rad :) Indianum zdar!

 

28.2.2023 14:55:00

Na prvú otázku je odpoveď v otázkach. Útok na Rančerii… Tiež som to riešil :-)

28.2.2023 15:02:28

  1. Podľa BGG ich musíš mať, je to tematické, ale v pravidlách to nie je, ja som to pôvodne hral, že keď nemali zajatcov, tak neboli povinní dodať zdroj, ktorý chýbal. Ale áno, skomplikovalo by mi to hru, na druhú stranu, niekedy je lepšie, ak máš obchodné zboží, pretrpieť bitku. Ja som viac dával bitku ako vrátiť výpravu znova na začiatok.
  2. No, toto je špecifická situácia, ktorá nie je v pravidlách. Otázka je, čo so žetónom mieru, ktorý je na poli západu, ja osobne by som to bral tak, že musí ísť z poľa západu preč, nakoľko to komplikuje veci neskôr a je to tematicky nelogické, aby bolo zároveň mierové pole a válečná výprava v hre. Podľa diplomacie berieš mier z tabuľky príkazov nepriateľa, tam je to jasne definované. A kartu Juan... by som tiež chápal, že ten mier sa má brať z tabuľky príkazov nepriateľa. Čiže pes je zakopaný v tom, že pokiaľ sa vytvorila válečná výprava, mier by mal ísť z poľa západu preč. A áno, za tých podmienok musíš poraziť výpravu.
  3. Máš spraviť príkaz válka, ten ale ešte stihne v 6.3.10, krok 3 odstrániť príkaz mier, a tým pádom sa válečná výprava nekoná, na krok 4 nedôjde. A s tými žetónmi takto, podľa 6.2.2A, krok 4 a 5, najskôr dokončíš odstránenie mieru, ešte pred tým, ako presunieš válka do pasívneho stĺpca, čiže buď mier dáš na najspodnejšie miesto alebo ide do hrnčeka. A príkaz válka vykonaný bol, tým odstránením toho mieru, takže ten sa presunie do pasívu.
  4. Žetón príkazu mier máš umiestniť do pasívneho stĺpca.
  5. Válečná výprava musí mať vždy dva žetóny, umiestniš ten príkaz válka spolu so silou výpravy. Je to tam veľmi krkolomne napísané, ale v princípe je to veľmi jednoduché, pokiaľ si dobral žetón príkazu, ten spravíš, ale charakter tejto hry je taký, aby bol vždy v hrnčeku aj príkaz, čiže ide o to, že pokiaľ si dobral príkaz válka, tak umiestniš ho na mapu ako výpravu a následne vyberieš nejaký žetón, ktorý pôjde do hrnčeka namiesto tej války, čiže ti ostane prázdne miesto v tabuľke príkazov nepriateľa. Pokiaľ si z hrnčeka dobral nejaký príkaz, povedzme lov, ktorý sa neumiestňuje na mapu, tak z tej tabuľky takisto vyberieš kockou príkaz, ktorý pôjde do hrnčeka a ten lov pôjde na najvyššie prázdne pole v tabuľke príkazov nepriateľa.
  6. Hra je to dobrá, len je veľa otvorených otázok a úprimne, tiež mám rád sólo hry a western, len tú Comancheríu je tak ťažké prejsť a dostať sa do posledného obdobia, že ma to normálne odrádza, prehry sú veľmi frustrujúce. Určite je to hra z mojej TOP5, ale vadí mi toto, čo som zmienil, a ešte, že neviem, či som pomalý, ale strašne dlho to trvá, niečo sa mi zautomatizovalo, ale tá hra sa nedá rýchlo zahrať.

28.2.2023 22:45:15

Vybíráme z Bazaru

Lumpark
Lumpark
Akt. cena: 721 Kč
Končí za: 10 hodin

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas