Caylus - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 5
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: desková hra, strategická, budovatelská
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Edge Entertainment
Quined White Goblin Games (QWG)
Rio Grande Games
Ystari Games
Autoři: William Attia
Rok vydání: 2005
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Caylus 1303 - edice 2019

Ahoj, úplnou náhodou jsem na BBG objevil, že v roce 2019 byla vydána nová verze Caylusu. Při pátrání po tom, co je jinak mě zaujal příspěvek Manos Velivassakisa z Řecka:

**********************************
Caylus je jednou z mých oblíbených her. Po zběžném pročtení pravidel jsem se rozhodl sepsat své postřehy:

- GRAFIKA -
Přehledná, oku lahodící, herně funkční, ale celkově nic zvláštního. Ani + ani -

- PRUBĚH HRY -

- Během setupu hráči dostanou desky postav, které jim poskytují určité možnosti. Tuto variabilitu mám ve hrách rád. Plus

- Hraj se na předem daný počet kol - 9. Osobně dávám přednost původnímu předem nespecifikovanému počtu kol. Mínus

- Ve hře nejsou peníze. Akční náklady jsou vyjádřeny počtem pracovníků, které musíte umístit a/nebo utratit. Díky tomu je řada budov předělaná. For example, you spend workers (instead of coins) to gain prestige by using Church building. It seems more streamlined but I worry that this is a major "sacrifice" which undermines the tactical aspect of the game. We'll see. Ani plus ani mínus

-There is no favor table to race any more, but there is the construction site where a player uses a gained favor to benefit from buildings placed there during setup or steal a character from another player. You score a fix number of 5 PP for every batch you deliver. I don't like this change. I think original system was more intriguing. You don't compete anymore for the most building elements per castle area. SE

- There is no income phase (since there are no coins), but there is a new phase in the end of each turn: Stewardship. In this phase, players can actually upgrade buildings by paying the depicted costs. Furthermore players gain workers in this phase. E


-ZÁVĚR-
Mám pocit, že se jedná o lehčí verzi původní hry. Pro ty, kteří vlastní starou hru, si nemyslím, že je důvod kupovat novou verzi. Zajímavé jsou jen tabulky postavy, ale cokoli jiného se zdá být downgradem ve prospěch jednoduchosti, což není špatná věc, ale zaměřuje se hlavně na nové hráče Caylusu. Upřednostňoval bych spíše rozšíření k původní hře. Přesto se zdá, že je to velmi dobrá hra, kterou bych chtěl vyzkoušet.

Sry byl jsem líný překládat všechno ;)

1.1.2020 10:10:08

V této diskusi není zatím žádná odpověď...

Vybíráme z Bazaru

Arkwright the card game EN+CZ
Arkwright the card game EN+CZ
Akt. cena: 700 Kč
Končí za: 1 den

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas