Yspahan - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 8 let
Herní doba: 75 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: desková hra, strategická
Čeština: ke stažení
Vydavatelé:
MindOK - logo
Autoři: Sébastien Pauchon
Rok vydání: 2006
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

jaká je?

Tato hra nemá žádné extra hodnocení uživatelů, ale po přečtení pravidel mi příjde, že by mohlo jít o zábavnou hru s neotřelým konceptem.
Prosím tedy hráče o názor na tuto hru. Mám doma nashromážděno hodně DOK bodů a tak je hodlám za nějakou hru utratit a v úvahu přichází snad jen tato deskovka, případně PuertoRiko, protože vše ostatní co Mindok vydal a za něco stojí, už mám.
1.9.2009 17:51:59

Deth
Tak já být tebou ještě počkám a DOKy ušetřím na Through the Ages. A co se týče Portorika, ještě jsem jej nikde neviděl s nálepkou Mindok a ani na hrajeme.cz není u Portorika možnost využití DOKů.

Co se týče Yspahanu...zkoušel jsem jej prvni na pc a byl jsem nadšen. Když jsme jej koupili, tak jsem byl ukrutně zklamán (nevím proč, vzhledově je ta pc verze stejná :) ). Rychle mě to omrzelo, protože mi přišlo, že vymýšlení jakýchkoli strategií s kupováním různých budov, dávání zboží do karavany, používání dozorce, hraní karet apod. je úplně zbytečné, protože mě vždycky přítelkyně rozprášila tou nejjednoduší (a zřejmě nejúčinější a zároveň nejprimitivnější ) strategií, nákup jedné budovy, která umožňuje dávat více zboží do obchodů a valit to tam každé kolo podle toho u kterého typu zboží padlo více kostek až do konce hry nic víc. Navíc je tam jedno divné pravidlo pro 2 hráče (asi ho jde ignorovat, nevím, nezkoušeli jsme), které znevýhodní v posledním kole hráče, který vede. Takže já osobně Yspahan doporučit nemůžu. Ze začátku bavil, protože to bylo něco nového (ty kostky), ale časem omrzel takovým způsobem, že jsem ho nenáviděl :)

1.9.2009 18:27:21

Beholder
Nenáviděl proto, že jsi myslím ani jednou nevyhrál :)

1.9.2009 18:32:23

Deth
Musím říct, že mě se ze začátku tahle hra líbila hodně, ale jak píše Beholder vyhrávala jsem tou nejjednoduší taktikou. Byla, tak učinná, že se mi nechtělo vymýšlet nic jiného. Beholder snad zkoušel vše, ale já prostě vyhrála vždy tou mou primitivní. Tuhle hru bych spíš doporučila, pokud vás je víc než 2 ve 2 si myslím, že to nemá smysl.

1.9.2009 18:42:11

Deth
ja bez okolku na rovinu reknu, vykasli se na tuhle hru, jsou desitky jinych, ktere za tostoji, tahle ne:-)

1.9.2009 18:49:38

Deth
Já to taky řeknu bez okolků. Hraju to na PC a málokdy vyhraju. Díky tomu, že to za mně počítá počítač, mám čas na vymýšlení strategií, ale přesto spíš prohrávám. Yspahan mám dva kusy, jeden z Čech a druhý z Německa (žádný jazykově závislý materiál). Ani jeden jsem ještě neotevřel, protože v sobě bojuju vnitřní boj, jestli to raději nemám prodat dřív, než to otevřu.

Jako hra do sbírky asi nutnost, je tam hezký herní materiál a člověk, který se zabývá vývojem her, se tam mnohé naučí o tom, jak mohou vypadat fungující komponenty. Ale jako hráč jsem ještě neotevřel. Prostě se tak nějak bojím, že to nebude ono. A místní názory mi můj neodůvodnitelný pocit víceméně potvrdili. Nevím, zkusím opětovně ve víc lidech na Deskohraní, do té doby asi neotevřu ani jednu.

1.9.2009 19:29:31

Beholder
Teď jsem se díval na hrajame.cz a tam mají PuertoRico s nápisem Mindok, fakt je však ten, že Doky na něj využít nejdou, to jsem přehlédl. Škoda.

No tak ohlasy na tuto hru nejsou příliš pozitivní, tak nákup zřjemě odložím, ale určitě přivítám další postřehy, zatím dík.

1.9.2009 19:38:18

umiestnenie hry na BGG
je zvlastne ze napriek tomu ako je hra vysoko na BGG(okolo 100.miesta) je na nu dost vela zlych komentarov a recenzii...dufam ze nebudem velmi sklamany ked mi pride z Nemecka:D

1.9.2009 20:37:54

ad Doky a Puerto Rico
Proč by Doky nešly použít na Puerto Rico??? Vždyť to je hra z portfolia Mindoku.

1.9.2009 21:19:03

Doky u PuertoRica
U ostatních her Mindoku (hrajeme.cz)je na stránce s hrou nabídka - větička, že lze užít Doky, zatím co u PeertoRica nic takového není.

1.9.2009 21:26:25

to Deth
No a co. Není důležité kde je co napsáno, nenapsáno nebo opomenuto u té které hry na webu, ale jak je přesně avizován nákup za Doky. A v popisu nákupu za Doky je napsáno, že je lze uplatnit na nákup her Mindok. A Puerto Rico je hra Mndok.

1.9.2009 23:14:46

kren
Portoriko je taky od Albi. Takže jestli spíše nemají PR od Albi a uvedený špatný obrázek od Mindoku. Těžko říct...Faktem je, jak jsem psal, že jsem nikde PR od Mindoku neviděl, jen na obrázku :)

1.9.2009 23:35:25

Není od Albi
Portoriko je od Mindoku. Mindok vznikl odchodem některých lidí od Albi a po rozdělení portfolia je vydavatelem Puerto Rica už jen Mindok. Pokud jsou ještě někde krabice s logem Albi, tak je to původní vydání kdy to ještě vydávalo Albi.

1.9.2009 23:49:01

kren
ok, tak jo.

V tom případě Deth: Zkus se na hrajeme.cz jestli teda DOKy na Portoriko použít jdou nebo ne. Ale já osobně bych si je fakt nechal na TtA :)

2.9.2009 00:22:32

Deth
vypadlo mi slovo zeptat, ale asi je to i tak pochopitelné :)

2.9.2009 00:23:29

vyčkám
Beholder - pochopitelné to je :-)
Zřejmě vyčkám a počkám až vyjde TtA. Pak bych se tedy rozhodoval mezi TtA a PR. I přes zde uvedené skutečnosti mi však vrtá v hlavě nákup Yspahanu.

2.9.2009 08:36:54

to deth
a to já se zase yspahanu zastanu.
Mě se líbí, má to pěknej herní system, možnost volit více cest k vítězství ( byla zmíněna jedna z cest která je účinná, ale při více hráčích, už to takovej trumf není).
Mě se na tom líbí hlavně atmosféra, přestože je to euro tak, když se přitom zapálí svíčky kolem stolu tak si připadám fakt jak někde v persii. Navíc se mi líbí že to netrvá moc dlouho.

2.9.2009 09:58:15

souhlas paladinem
Yspahan mám docela nahraný a přesto ho rád hraju dál. Je to jeden z mula případů, kdy mi kostky nevadí. Navíc jak psal paladin91, partie netrvá dlouho. A jsou tam vembloudi! :)

2.9.2009 15:04:45

Richmond
Já taky neříkám, že je to špatná hra a kdyby jsme jí ještě měli, určitě bych si jí ráda zahrála, ale problém je, že skoro vše hrajem jen ve dvou. Ve více hráčích jsme to zkoušeli pouze na pc a to se nám líbila hodně.

2.9.2009 15:27:53

Vybíráme z Bazaru

Mars: Teraformace
Mars: Teraformace
Akt. cena: 700 Kč
Končí za: 1 den

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas