World at War, A

oooooooooo hodnoceno 0x (Seznam vlastníků)

World at War, A - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 8
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 360 min
Herní svět: 2. světová válka
Herní kategorie: válečná
Čeština: není
Vydavatelé: GMT Games
Autoři: Bruce Harper
Rok vydání: 2003
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Práh snesitelnosti hry

Vedle ve vlákně k Burning Blue (Bitva o Británii) se někdo ptal na stupeň komplexnosti her, které u každé hry GMT uvádí. Sydo se zmínil, že zatím nejvíc (8. stupeň) má tahle hra. Ještě nedávno by mne ani nenapadlo, že si budu někdy pořizovat hry jako Pax Romana a jiné wargame hry. Každý člověk má ale v různých oborech činnosti svůj práh snesitelnosti a tahle hra je pro mne už určitě za tímto prahem.

Kdo neví o co jde, tak jen pro přiblížení má tahle hra skoro 3000 žetonků, které se musí vyloupat z deseti plat, téměř 200 stran pravidel v 89 hlavních kapitolách a jenom závěrečný rejstřík pojmů zabírá 9 stran.

Takže s chutí očekávám od případných stejných bláznů, jako je Sydo eventuelní report z téhle hry. Myslím, že na tohle už člověk musí mít wargame školy, aby tahle pravidla obsáhnul se vším všudy. Neříkám, že ASL třeba nemá více stran pravidel, ale tohle je přeci jen jedna samostatná uzavřená hra a ne nějaké moduly, kde se hraje vždycky něco z těch pravidel.

Fakt nejsem až zas tak šílený, abych tohle dal, ale ty šílené lidi, co tohle dávají obdivuju :).
12.5.2011 13:57:31

offtopic (complexity level)
Existuje někde přehledný seznam her od GMT spolu s uvedeným complexity levelem u každé z nich? Zatím jsem nenašel lepší způsob než každou hru vygeekovat a hledat v obrázcích zadní stranu krabice :)

12.5.2011 14:03:14

obsah
Ať nezakládám nové vlákno... Z popisu hry jsem nějak nepochopil, jestli je to zpracování celé WWII nebo jen nějaká její část.

12.5.2011 14:21:31

Sjone
Je to komplet :) vcetne spionaze, vyvoje vlastnich technologii, kodovani sifer, ponorek, naletu, atomovek atd. proste vsechno :) Letos do toho jdu, je to muj sen. Svrbi me prsty, ze bych to poridil v cervenci a vzal na WarCON :)

12.5.2011 14:23:24

sydo
Už sis to pořídil? Totiž, co jsem koukal, tak je to v P500 s cca 200 preordery, takže to v prodeji teď asi není.

12.5.2011 14:25:27

Sjone
Ne, ale jde to sehnat na eBay atd. Pravidla jsou ke stazeni na aworldatwar.net myslim nebo tak nejak. Jde to rozdelit treba jen na evropsku kampan nebo na Pacifik nebo dat proste tymovku a dat WWII v celem svete :) Az poridim, jdete do hry se mnou ne?

12.5.2011 14:27:58

to Sjone
No Sydo je asi větší expert, ale jak jsem tak proletěl pravidla, tak je tam každé uprdnutí v II. světové válce od bitev přes ekonomické záležitosti, diplomacii, výzkum až po použití jaderné bomby a způsobu kapitulace různých velmocí.

12.5.2011 14:29:42

sydo
No to si piš!!! Jestli se mi to bude líbit natolik, že to budu chtít vlastnit, tak si ale počkám na P500.

Kren: Díky

12.5.2011 14:32:35 | Upraveno autorem (porovnej)

:)
Ja bych si timto doplnil sbirku definitivnich WWII wargames od kazdeho zanru, coz jsem vzdy chtel:

ASL - takticka
East Front series - operacni/logisticka
World At War - globalni

Btw World at War je potomkem stare Third Reich od Avalon Hill, takze je vlastne o dost starsi, kdyz nebudeme bazirovat na detailech :)

12.5.2011 14:39:29

Axis and Allies / World at War
No protože vlastním Evropu a Pacific AA a tím pádem Axis and Allies Global hru, tak kdybych to přirovnal k téhle hře (jde o stejný globální konflik)t, tak bych řekl, že AA je proti WaW asi jak kvalitní auto proti raketoplánu. AA není žádné jízdní kolo, jako třeba Attack, ale takové komplexnosti samozřejmě ani zdaleka nemůže dosáhnout.

12.5.2011 15:08:35

AWAW je drsny ale dobry
AWAW je viac simulacia druhej svetovej vojny s podrobnymi ekonomickymi, vedeckymi a vojenskymi aspektmi konfliktu, ako bezna hra.

AWAW sme zacali hrat uz 2 x (Europske bojisko), po hernom vikende sme sa dostali do konca roku 1940, teda cca 6 tahov za 16 hodin hry. Musim upozornit, ze patrime medzi veteranov hier ako Advanced Third Reich a Empire of The Rising Sun od Avalon Hill, na ktorych hernom systeme je AWAW zalozeny.
Je to fascinujuca a detailna hra (uzasny je research a stavba lodi), scenaria su vyborne, ale dohrat plnu hru s oboma mapami (Europa+Pacifik) vyzaduje slusnu znalost pravidiel.
Momentalne po vzajomnej dohode nasej hernej skupiny na zaklade faktorov ako su rodina-praca-zivot odkladame dalsiu session AWAW o cca 15-20 rokov :-).

Ak je niekto namorny fanatik, odporucam hrat radsej Pacifik, vypuknutie realnych bojov az v roku 1941 (v rokoch 39-40 doladujete pripravy na vojnu, pripravujete si ten spravny mix ekonomiky-vyskumu-vojenskych sil), absencia diplomacie a rozsiahlych pozemnych bojov vyrazne zrychluje hru. Za 16 hodin hry sme zvladli asi 10 tahov.

Scenaria su fajn, ale mat doma AWAW a hrat opakovane Pearl Harbor nie je ono, chyba tomu ta komplexnost celej vojny. Scenario Barbarossa by mohla byt dobrym riesenim na rychlejsiu hru, ale ti, ktori sme ochutnali boje o Atlantik a konvoje na pomoc Rusku, chceme uz hrat jedine komplexnu hru.

Miernou vyhodou/nevyhodou je neustaly update pravidiel, ktory prebieha na stranke aworldatwar.org. Pre zaujemcov odporucam hlavne session reports a clanky o uplatneni pravidiel v sekcii Articles.
Nasu skupinu sustavne vylepsovanie pravidiel odradza, ale treba uznat, ze sa skutocne snazia a upravy vedu k zlepsovaniu prehladnosti.

Hru odporucam pre skutocne drsnych hracov s dostatkom casu a slusnou anglictinou. Ti potom mozu zazit take modifikacie historie ako utoky nemeckych V2 na Moskvu, sovietske prudove letectvo, alebo pouzitie americkych atomoviek v Europe uz koncom roku 1944...

14.12.2011 11:58:42

Sirron
Klobouk dolu! Ja o te hre moc a moc uvazoval, ale odradily me presne stejne veci - neustale prekopavani pravidel a prilisna pravidlaova, casova a prostorova narocnost (ani jedno mi nevadi, ale uz mam ASL a dve takovehle brutality bych dohromady nedal). Nakonec jsem trochu ustoupil a poridil oba dily Axis Empires. Ale i tak jsem zvedav, kdy se k nim dostanu :)

14.12.2011 12:11:29

Gathering Storm
Komu by tahle hra přišla příliš kra´toučká, může si v P500 objednat předkrm Gathering Storm, který simuluje směřování k válce od roku 1935.

30.1.2014 21:10:29

Vybíráme z Bazaru

Dice Flick
Dice Flick
Akt. cena: 280 Kč
Končí za: 2 dny

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas