War of the Ring (first edition)

xxxxxxxxxo hodnoceno 100x (Seznam vlastníků)

War of the Ring (first edition) - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: desková hra, strategická, válečná
Čeština: není
Vydavatelé: Asmodée Editions
Devir
Fantasy Flight Games
Nexus
PHALANX
Tilsit
Autoři: Francesco Nepitello
Marco Maggi
Roberto Di Meglio
Rok vydání: 2004
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

dotaz pravidla a strategie společenstva

Zdravím, chci se ohledně této hry zeptat na dvě věci:

1. Jakým způsobem se hraje karta "Příliš velká moc" nebo "Moc Toma Bombadila"?

Stalo se nám, že jsme hráli a protihráč mě obléhal v Grey Havens. Záhrál jsem kartu "Příliš velká moc" a pak jsme nevěděli jestli hráč, který hraje ze Stín na mě po zahrání karty může útočit nebo ne.

V jiném případě mi protiháč mi dobyl region The Shire. Já pak zahrál kartu "Moc Toma Bombadila". Může nepřítel do regionu Shire vstoupit ne bo ne?

2. Zajímalo by mne jaká strategie se Vám osvědčila, při hře za společenstvo. My jsme to hráli poprvé teď o víkendu a stalo se nám to, že jsem vstoupil se společenstvem, vedeným Glumem, do Mordoru. Měl jsem 2 body korupce a při prvním pokusu o pohyb si protihráč vytáhl speciální kartičku lovu s kostkou a hodil 6. Takže jsem rázem měl korupci 8 a ani jsem se nepohnul. A pak už jsem měl pocit, že nemám vůbec žádnou šanci, aby společenstvo splnilo svůj úkol. Zajímají mě hlavně zkušenosti a názory na poslední fázi hry. Dík!
29.6.2009 08:26:44

to Parxel
Pokud jde o obléhání Grey Havens a kartu Příliš velká moc,tak podle mého tahle karta protihráče zablokuje v útočení na tebe,ale nedokáže jej z tohoto regionu odsunout.Pouze pokud by z něj odešel,pak by se do něj už nemohl zpět vrátit.
U dobytí Kraje už podle mého zahrání karty Toma Bombadila nemá smysl,protože tento region protivník získal a ty už na něj nebudeš mít tudíž vliv.Pokud bys ale Kraj znovu získal zpět,tak by jej tato karta blokovala.

No a strategie v poslední fázi hry je docela jednoduchá (už jsme ji probírali v jiném topicu) - doufat že to nějak přežiješ a že si protivník při tahání žetonu lovu společenstva vytáhne takový,který ti co nejméně uškodí.Já se většinou snažím jít do Mordoru s co největším počtem společníků,tak abych je mohl případně obětovat a nedostávat tolik bodů korupce a hlavně si od začátku hry snažit na tuto fázi přidávat žetony společenstva,které ti dokonce můžou redukovat korupci.

29.6.2009 09:55:54

příliš velká moc
Pokud je tato karta vyložena, hráč může pokračovat v útočení, pokud již v regionu je, ale nesmí už přicházet posily pro útočící armáda. Je to přesně popsáno ve Faqu které se dá ke hře stáhnout.

29.6.2009 10:49:20

Loselfos
No to neni uplne moudre ... respektive, zalezi cemu rikas "co nejvetsi pocet" ... osobne tam neberu vic nez 2, vyjimecne 3 - Krome toho, ze jsou mnozi nezbytni naproste nekde jinde (gandalf, strider), cim vic spolecniku, tim vic oci si muze protivnik umistit na patrani .. taha se uz automaticky a jak vime, oko tazene v mordoru znamena tolik korupce, kolik mam oci ... mit 5 spolecniku neni tedy vyhra, kdyz prvni oko da 5 korupce .. v idealnim pripade sebou 2 dvojkove charaktery. Taktez korupce by pred vstupem do mordoru nemela presahnout 5 .... Odula za 6 je extrem, ale stava se ... jako protivaha muze slouzit vylozena mithrilova kosilka, "naredeni" modrymi zetony patrani (elfi lano, elfi plast ...) a v neposledni rade snizit pocet oci pomoci Vyzvy krale. Dulezite je take (pokud je to mozne) uskutecnit posun v mordoru tak, aby na pripadne odhaleni nemohl uz protihrac reagovat ... zkuseny hrac temne strany si uz ale takove zaklady pohlida ... navic ma spoustu zakernych veci, ktere vam muze provest :)

29.6.2009 11:00:35

mordorská stezka
to Sappho
Dík za ten FAQ. Už jsem si ho stáhnul.

to Siaron
Tak mám pocit, že mě asi potkala ta nejhorší kombinace, která mohla. V Hunt poolu jsem měl všechny modré žetony, ale protihráč nevytáhnul ani jeden. Karty na léčení bodů korupce mi přišli hned na začátku asi ve 2-3. kole a protože je max. 6 karet v ruce tak mi přišlo, že je nesmysl je schovávat a jako vrchol jsem omylem zahrál tu kartu, která redukuje počet očí v hunt poolu. Takže když jsem vstoupil do Mordoru a chtěl jí zahrát tak jsem zoufale hledal a nevěřil že to je pravda, protože jsem jí měl celou dobu stranou na to že ji použiju. Ale ono by to stejně nepomohlo, protože po Odule přišly žetony za 2 a za 3, a to mě dodělo. :(:(:(
Cítil jsem se asi jako Glum, když mu seberou miláčka.:)

29.6.2009 11:21:35

parxel
Nekdy se holt stane ... ono nekdy do toho mordoru ani nedolezes .. pamatuju hry, kdy v hunt poolu bylo jedno oko a za 5 kol padlo na te jedne kostce 4x 6 .... a to se muzes treba rozkrajet.

Mimochodem, zetony co maji 2 a 3 nemaji symbol odhaleni ... pokud byl pruvodce glum, mohl jsi se odhalit vymenou za redukci korupce ... ale to asi vis .. ono by ti to pravdepodobne stejne asi nepomohlo :)

29.6.2009 11:52:30

to Siaron
Jako první věc kterou dělám je oddělení Chodce a Gandalfa kvůli jejch co nejrychlejší přeměně a získání dalších kostek.Ostatní nechávám s Nositeli,přidávat je do armád, nebo aktivovat s nimi ostatní národy mi nepřijde důležité,od toho jsou karty,kostky atd, takže je používám vyloženě k vykrývání korupce.Je pravda,že si protivník na základě jejich počtu může umístit patřičný počet kostek do Hunt Poolu,ale nedokážu si představit,že by si jich tam dal přesně takový počet.Kdyby mu pak padly další oči,tak už by zase neměl skoro žádné kostky na verbování,útočení atd. Je sice pravda,že ve chvíli kdy jsem v Mordoru se soustředí na moje zničení,ale většinou to vypadá tak,že se naopak snaží fofrem dohnat zbývající potřebné body za obsazená území, aby vyhrál sám za sebe a nečekal na štěstí při tahání žetonů korupce.

29.6.2009 12:02:28

to Siraon
Ano vím a take jsem to udělal, ale stihnul jsem to pouze jednou.
Mě spíš trochu mrzelo, že jsem si přál trochu si užít napínavý závěr a místo toho jsem hned při prvním pokusu o pohyb po Mordorské stezce dostal tolik bodů korupce, že to v podstatě rozhodlo hru. Trochu to mě to odradilo hrát dál, ale nadruhou stanu první hra je obzvlášť obtížná při tak velkém množství pravidel obtížná. V podstatě jsme na plno pravidel zapoměli a dnes jsem našel další pravidla, která jsme hráli špatně. Ne proto, že by byla nepochopitelná, ale protože jich je napoprvé poměrně dost.

29.6.2009 12:21:44

to Siraon
Nicméně z toho co píšeš musí prostě člověk počítat s tím, že se to občas stane.

29.6.2009 12:23:33

omluva
Promiň za to skomolené jméno a dík za odpověď!

29.6.2009 12:24:34

Loselfos
Ne se vsim bych souhlasil :) Ono zalezi na hodne vecech ... v tom mordoru treba na poctu oci v netazenych zetonech patrani, na tom kolik bodu korupce chybi, kolik chybi dobyt mest, jak jsou zkuseni hraci ... ja bych ti klidne 5 oci do poolu narval a dalsi 3 prihodil .... ono se to totiz taky da obratit ... nemusim ja spolehat na stesti ze vytahnu symbol oka, ale budes ty jako spolecnestvo riskovat 8 korupce nebo si pridas 1 bod a pockas do dalsiho kola ? Ja tech 8 korupce nepotrebuji kazde kolo, staci jednou ....

29.6.2009 16:09:00

První hra
Ahoj, tak včera jsme absolvovali první hru, dojmu jsou jen kladné, podařilo se mi vyhrát za SN, když to kluci za Stín pokazili na severu a já dobyl Mount Gundabad a Morii :-). Určitě jsme se dopustili nějakých chyb, ale to asi k prvnímu hraní patří :-D. Nicméně mám tu nějaké otázky na pravidla:

1) Oddělený společník nemůže vstoupit do obležené tvrze a deklarovat se tam?

2) Armáda v Grey Havens obsahuje Chodce a dvě regulérní elfí jednotky, když mi padne na kostce meč pro pohyb charakterů, tak mohu a) pohnout všemi oddělenými společníky o jejich levely (s tím, že se s Chodcem elfíci nehýbou)?

3) Pohnout s armádou o jeden region pomocí symbolu meče na kostce lze, jen pokud je tam vůdce, nikoliv společník?

4) Při boji, kterého se na straně SN účastní Gandalf Bílý, se ještě před výběrem bojových karet mohu vzdát jeho velení a vynegovat nazghůly? Protože nám nastala situace, kdy hráč za Stín hrál kartu založenou na tom, že jeho nazghůlové převyšují svým součtem velení ten můj. A my nevěděli jak to řešit.

5) Při hře tří hráčů (2 za Stín) nemůže hráč za SN hrát dvě kostky po sobě na jeden národ (nemůžu naverbovat do Edorasu posilu a další kostkou ji přesunout do Helmova žlebu na pomoc Rohanské armádě), je to tak? Platí to i při hře 2v2 a 1v1?

6) Když je ve hře Saruman, tak elitní jednotky Železného pasu mají navíc i hodnost vůdce, platí to však i při rekrutování? Kdybych si zvolil, že chci za Železný pas rekrutovat dva vůdce opravdu si mohu vytáhnout dva elitní vrky?

7) Počítají se do limitu 10 jednotek na regionu i vůdcové? Společníci se nepočítají, že ano ?

8) Pokud např. Sauron napadne Lórien (Elfové jsou na posledním poli před "At War") a Elfové se rozhodnou stáhnout do tvrze. Bere se to jako napadení a je tedy možné posunou elfy na "At War" ?

6.8.2012 08:26:14 | Upraveno autorem (porovnej)

to: Shiffty
Ahoj, nejprve gratulace k tak úspěšné první hře, navíc dost netypicky :)

1) Oddělený Společník se nijak nedeklaruje, prostě chodí po mapě. Nicméně vstoupit do obležené tvrze a přidat se k obležené armádě nemůže, jedině na základě karty (tuším, že tam na to jedna je).

2) Ano. Buď hýbeš všemi/kterýmikoli charaktery, nebo jednou armádou s vůdcem/charakterem.

3) Společník taky, funguje jako vůdce.

4) S tímhle jsme si taky nevěděly rady, nakonec to řešíme tak, že Gandalf velení Nazgulů neguje ještě předtím, než jsou bojové karty odhaleny, ale až poté, co jsou vybrány. Je to takový kompromis, zdá se nám to vyvážené.

5) Ano, tedy pokud jsem pochopila otázku :)

6) Ne, rekrutuje se jako elita. Hlavně je to elita, vůdce jen okrajově ;) Započítává se do počtu jednotek, pohybuje se sama atd.

7) Nepočítají, ani vůdcové, ani charaktery (ať už Společníci nebo Služebníci zla). Jen normální a elitní jednotky jsou jednotky a mají shromažďovací limit.

8) Ano.

Spokojen? :) Doufám, že jsem pomohla. Nevím, jak jsi na tom s angličtinou, ve FAQu je spousta zajímavých otázek a odpovědí. Pracuju na překladu, ale jde mi to pooomaaaluuu...

13.8.2012 20:15:28

Pishkotek
Díky moc za odpovědi :).
Jo výhra byla hodně netypická a myslím, že už se nebude opakovat. Kluci to pokazili při obléhání Roklinky, kdy si nekryli záda před přibližující se elfí armádou z Šedých přístavů. Ale jinak musím říct, že pro Rohan to je od začátku hodně divoké, ten Saruman to do nich pere hlava nehlava. Akorát se příště těším na to, že víc využiji společenstvo nebo jen jednotlivé společníky, protože bitvu o Roklinku mi vyhrál Gandalf Bílý.

Jen pro jistotu, jestli to teda správně chápu, tak při hře:
1v1 - můžu jednotlivé kostky používat dle libosti třeba jen na jeden národ?

1v2 (1 za SN a 2 za Stín) - nesmím v jednom kole použít dvě kostky na jeden a ten samý národ?

13.8.2012 20:50:51 | Upraveno autorem (porovnej)

hra ve více hráčích
Pro hru tří hráčů platí stejná pravidla jako pro čtyřhru, avšak ve hře tří hraje za Svobodné národy pouze jeden hráč, který hraje podle standardních pravidel dvouhry, avšak s následující výjimkou:

Hráč za Svobodné národy nesmí použít dvě po sobě jdoucí akce na stejný národ (např. nesmí ve dvou po sobě jdoucích akcích rekrutovat a pohybovat gondorskými jednotkami).

Smí použít dvě po sobě jdoucí akce na smíšené armády, ale ne na stejnou jednotlivou armádu (např. smí přesunout gondorskou armádu a potom smíšenou gondorsko-rohanskou
armádou; avšak nesmí hrát dvakrát s tou stejnou smíšenou gondorskorohanskou
armádou).

- To cituji z pravidel, chápeš to dobře. Musela jsem se podívat, ve čtyřech jsme hráli jen jednou někdy předloni, ve třech nikdy :)

14.8.2012 07:09:40

Pishkotek
Jo děkuji moc, jen se chci ještě zeptat stáhnul jsem si FAQ a je to soubor v pdf o dvou stránkách. Mám ten správný soubor? Asi ne, že ?

14.8.2012 09:58:28

Shiffty
Skus toto http://files.boardgamegeek.com/file/download/629sb2fjtc/wotrfaq.pdf?

14.8.2012 10:04:23

Miri
Výborné, díky. Já si říkal, že to bude nějaký blbý soubor :-D.

14.8.2012 10:29:03

Shiffty
Este ma napadlo - ak mas 2. ediciu, tak k tej je naozaj len dvojstrankove FAQ
http://files.boardgamegeek.com/file/download/8obufdqgxh/WotR_2nd_Ed_FAQ.pdf?

14.8.2012 10:36:55

Miri
Ano, mám druhou edici, ale i tak mě udivuje, že je jen dvoustránkové :-D.
Každopádně děkuju za odkazy :-).

14.8.2012 10:41:49

Vybíráme z Bazaru

Mandala Stones
Mandala Stones
Akt. cena: 500 Kč
Končí za: 6 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas