Vikingové - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: desková hra, budovatelská
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
MindOK - logo
Autoři: Michael Kiesling
Rok vydání: 2007
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Překvápko

Musím říct, že jsem tuto hru pořizoval s cílem rozšířit sbírku tzv. rodinných her. Po více než 60 partiích ale musím s uspokojením konstatovat, že hra má co nabídnout jak začátečníkům, tak i ostříleným hráčům! A těch možností pro taktizování je opravdu velké množství. Vzhledem k ceně, ke hratelnosti v jakémkoliv počtu, k lokalizaci bych se nebál hru dát jako tip pro koholiv. Koneckonců, když se podíváme na autora, tak se asi není co divit :) Pravda, tématicky to trošku hapruje, asi člověk nemá ten pocit, že je Vikingem, ale po pár desítkách partiích je to asi stejně jedno :)
11.3.2009 15:50:40

po pár desítkách
partií Vikingů by mi asi bylo jedno všecko :) mě osobně ta hra vůbec neoslovila. Nijak neurazí, ale nemám žádnou touhu si jí zahrát. Tak nějak plyne, pak je konec a nic ve mě nezanechala. Ale uznávám, že to může být skvělá rodinná hra.

11.3.2009 15:53:24

2 SYDO
u me podobne, jako dali jsme za sebou dve partie, snazil jsem se byt prvni, ale taky me to nicim neoslovilo a nic ve me nezanechalo.

11.3.2009 15:56:01

To jsem tušil :)
Hned po odeslání příspěvku mi bylo jasné, že přijdete vy dva :-D Celkem by mě zajímalo, čím obecně (nejen vikingové) vás hra po pouhých 2 partiích osloví. to mi fakt řekněte :) Na to, aby člověk objevil nějaké strategie je to bídně málo. to bych takhle zavrhnul moře her :) Zbývají mi pouze nějaké wow efekty. Ano tím hra skutečně nemůže konkurovat ehm jiným hrám :)

11.3.2009 16:01:26

hrál jsem
asi 5x a opravdu nemám chuť navíc. Hra má chytit hned a pak člověk může objevovat strategie, ale ne být nucen přažít 10 her, aby hra konečně "docvakla" a začala ho bavit. Neříkám, že je špatná, je celkem hezky vyvedená a musí se přamýšlet, ale celkově taková jalová. Možná je to opravdu tím, že když hraju hru Vikingové, tak bych (překvapivě) čekal hru, která má s vikingy opravdu aspoň minimum společného.

11.3.2009 16:07:00

Richmond
tak jiste, nektere hry mohou z kraje pusobit suse a hace chyti az po te co jim prijde na kloub. ale tose u Vikingu jaksi v mem pripade nekonalo, po druhe partii jsem prave nabyl dojmu, ze jsem tomu na kloub prisel a dale neni co objevovat. Radsi dam prednost tikalovi, ale i treba takovym Lovcum a Sberacum, nez Vikingum.

11.3.2009 16:10:11

čím mě hra osloví?
Tím, že má zajímavé téma, baví mě, chci v ní objevit nové možnosti a strategie, neohraje se. Vikingové téma nemají, nijak zvlášť mě nebavili, jak říká Ringo - měl jsem pocit, že dál už není co objevit (možná mylný, ale byl tam) a všechny partie byly na jedno brdo.

11.3.2009 16:23:05

mě neoslovila
Hru sem měl pujčenou na delší dobu,a vubec mě neoslovila.Byl sem rád že jí mužu vrátit.Ale někoho to třeba bavit muže.Mě rozhodně ne.

11.3.2009 16:28:19

Přidávám se k Richmondovi
Mně tahleta hra opravdu baví. Možná i proto, že jsem od ní žádné zázraky nečekal, tak mě překvapila svou hratelností. Jistě, není to úplná top špička ani u mně, ale přesně jak píše Richmond, vzhledem k ceně, hratelnosti, lokalizaci je to dobrý tip, ale uznávám, že ne všem musí sednout.

11.3.2009 17:09:39

re: Ringo
No to je pro mě zrovna nepochopitelný! Říct po 2 partiích, že jaksi už jsem objevil vše, to je zorvna u Vikingů šílenost. Vikingové nemají jasnou cestu k výhře, dokonce bych řekl, že těch cest je opravdu hodně a navíc je potřeba neustále hlídat soupeře. Ale budiž, neoslovila, s tím nic nenadělám. :)

11.3.2009 18:53:48

re: The Hammer
Jasně, nechtěl jsem svým příspěvkem sdělit, že patří do "extraligy", ale s překvapením jsem zjistil, že i po těch 60 partiích mám pořád chuť je hrát :)

11.3.2009 18:54:56

Vikingove
Tohle patri k mym nejoblibenejsim eurovkam, je to svizne, existuje skutecne hodne zpusobu, jak hru hrat, treba na 4poharu jsem si ji dost uzil. Kdykoliv si to rad zahraju, nejlepe teda ve ctyrech. v min lidech se mi to tolik nelibi:)

11.3.2009 19:04:16

2 Richmond
tim jsem nerekl ze na stopro vim co vede k vitezstvi. Jenom jsem proste odhalil ruzne postupy (navic to vitezstvi je znacne vrtkave, byl jse mcelou dobu jednu prvni, mel jsem znacny naskok a pri zaverecnem hodnoceni jsem skoncil naposlednim miste, takze to kdo vyhraje muze clovek maximalne odhadovat a vzdycky to muze skoncit uplne jinak. Ja jse mtim hlavne chtel rici, ze jsem odhalil zakladni postupy, metody jak kde co udelat aby to bylo vyhodne a proste me to fakt neoslovilo a nenachazim motivaci k tomu, abych mel nejakou prazvlastni chut si vytahnout a zahrat zrovinka tuhletu hru. (doufam ze muj zatvrzely pristup k Vikingum nezapricinil to, ze sis me vyskrtnul ze seznamu pratel na Zatrolenych hrach:-DDD

11.3.2009 20:04:59

vikingové
Prvni zareaguju na off topic v diskuzi u doby kamenné, tuším že by to mělo směřovat na syda :)...chtěl jsem se v recenzi zmínit, že někteří mylně přirovnávají Vikingy ke Carcassonne, to je imho naprostá hloupost. Hra se podobá Car. akorát v tom že přikládám ostrovy tak aby k sobě pasovali zleva nebo zprava ( popřípadě zhora nebo ze spoda k moři ), tady veškerá podobnost končí.

Jinak co se týče Vikingů jako takových, tak říct že po dvou hrách jsem objevil o čem to vlastně je to je taky nesmysl ( maximálně jsi po dvou hrách objevil pravidla hry, i když Ringo si po celou dobu obou her mylně myslel že kombinaci za 0 si bere vždy když jede jako poslední v pořadí, takže i o tom by se dalo polemizovat :)). Ale správnou strategii jsem ještě ani já asi po cca 10-15 hrách neobjevil. Musím podotknout, že v této hře je potřeba mít asi nějáký zvláštní instinkt nebo čuch či co :), protože mě se v téhle hře prostě nedaří a skoro vždy vyhraje přítelkyně. Nejčastěji to projedu kvůli málo námořníkům na konci hry, těch 10 bodů je zásadních a dá se říct že to jak člověk hospodaší z námořníky se odrazí na tom zda hraje dobře nebo špatně. Protože rozvést námořníkama efektivně vikingy na pevnině a ještě to dělat tak aby mu jich na konci zůstalo nejvíce což není jednoduché protože při závěrečném hodnocení je povinen rozvést všechny vikingy, kteří jdou respektive kteří se vlezou na ostrovy to podle mě není vůbec jednoduché a mě se to prostě nedaří. Skoro vždy končím bez jediného námořníka a těch 10 bodů mi chybí. Paradox je že při naší první hře ve čtyřech jsem já poprvné měl nejvíce námořníků a získal tak 10 bodů, ale stejně jsem prohrál. Jsem na tu hru teďka naštvaný protože jsem z posledních 5 her, všechny prohrál a celkově se mi v ní něják nedaří, ale co se dá dělat snad se to časem zlepší :)

11.3.2009 20:12:16

re: Ringo
No ale přece vše je otevřené, takže se dá docela dobře odhadovat počet ostrovů, námořníků a další bodované věci na konci hry. Já bych o vrtkavosti mluvil pouze ve výjimečných partiích. Jinak jsem tak nějak vždy věděl, proč jsem vyhrál nebo prohrál. Krom toho Vikingové jsou mnohem více taktické než strategické, takže opět nelze používat "jasné" strategie.

Neboj, klidně šij i do jiných her, od toho přece tyhle diskuse jsou, ne? :)

11.3.2009 20:27:46

souhlas s Beholderem
Přesně tak, srovnání s Carcáskem je chybou :)

11.3.2009 20:29:23

2 Beholder
ano, to pravidlo si pletu, ale na nic to nema jinak zvlastni vliv, mnohe karty ktere jsem mel vyhlidnute jako pro me nejlepsi mi zpravidla stejne zustavaly k dispozicia to zdarma, stacilo pockat az zustane posledni figurka dane barvy.

Co se tyce tech vitezstvi, tak kdyz jsem byl celou dobu prvni asi o nejakych 10 bodu, rikal jsem si, ze beztak nevyhraji, ale ze skoncim nekde nakonec hluboko vzadu po zverecnem hodnoceni, s tim jsem fakt nepocital. Takze mam spise pocit, ze to clovek tak nejak hraje, hraje, snazi se nadrtit c onejvice, ale stejne je nakonec vysledkem znacne nahody, komu to cele snazeni nakonec prinese vice bodu. Ze by nekoho zasahla nejaka prudka nuance geniality a dokazal si spocitat, ze kdyz udela tohle, dostane tohle, tamto, pak staci udelat toto a na konci hry si pripocte tolik a tolik bodu za tohle, tohle a tohle, to asi ne. Spise kazdy jen odhaduje a snazi se hrat na jednotlive polozky tak, aby to bylo nejvice bodu jak na konci tak v prubehu a na konci to je jak loterka, kdy pred zaverecnym propoctem takrka netusis, zda zustanes na cele nebo se propadnes nekde nakonec.

11.3.2009 20:32:38

2 Richmond
no, ja sice vim proc jsem vyhral ci nevyhral, ale nevim jak je mone, ze vyhral souper, kdyz mam celou hru pocit, ze me v nicem nijak zvlast neprevysuje:-D

11.3.2009 20:34:08

re: Ringo
No já mám spíš pocit, že vůbec netušíš, jak se na konci hry boduje!! To přece je nad slunne jasné, že po posledním regulérním bodování probíhá ještě to závěrečné, které se výrazně odlišuje a které může hodně změnit pořadí (nebo naopak zvýšit rozdíly). Jestli si měl pár rybářů, tak ti to během hry nepřinášelo žádné negativní efekty, ale na konci hry máš za nedsotatek jídla mínusové body! Jestli soupeř ušetřil hodně námořníků, získává 10 bodů. Pak tam je počet uzavřených ostrovů, nejdelší ostrvo, odražené lodě...Prostě není možné jen sekat šlechtice a sbírat průběžne body :) Pak nemůžeš mluvit o nějaké vrtkavosti či proboha dokonce o loterce!! To je úplnej nesmysl! :)

11.3.2009 20:41:24

2 Richmond
tak to zase ne, naprijimaci ze bych nevedel co se na konci boduje a za co jsou minusove body opravdu chyba neni;-) To jsem vedel a dle toho jsem se ridil.

11.3.2009 20:45:29

...
není to kouzelné...myslet si že všechno dělám dobře a určitě vyhraju a nakonec zjístím, že soupeř dělal něco lépe než já :)...ano je to k naštvání ( použil bych jiné slovo, ale zachovám bonton tohoto webu :) )...ale kvůli tomu říct, že jsem defakto objevil o čem ta hra je a že je to vlastně zase o náhodě, že jsem prohrál a vždyť jsem dělal všechno správně a snažil se zbytečně a nechápu proč jsem vlastně prohrál to mi připadá trochu poštilé, zvlášť po dvou odehraných hrách. Nikomu ale neberu názor, že ho hra neoslovila a nic v něm nezanechala, to je samozřejmě pochopitelné...

11.3.2009 20:46:46

2 Richmond
tu loterku jsi spatne pochopil, loterka je v tom, ze pokud nekdo vylozene nehraje idiotsky, tak je defakto 50 na 50, kdo o tech par bodiku naskudli vice a na zaklade toho vyhraje.

11.3.2009 20:46:46

2 Beholder
to jsi me dost spatne pochopil

11.3.2009 20:47:26

to neni jako ze bych se vylozeneu te hry nudil
ona urcite spoustu lidi pobavi, aleproste ten pocit, ze ty dve hry co jsem si zahral jsou az az je nezvratny.

11.3.2009 20:49:06

re: Ringo
Tak pokud ses tím řídil, nemohl jsi prohrát! :) Troufám si říct, že bych Tě (alespon na základě toho, že máš jen 2 partie) porazil (byť nejsem žádný extra uber hráč) alespoň o 30 bodů! Začatečník prostě NEMUZE porazit zkušeného hráče, to mi nikdo nevymluví.

To že Tě hra neoslovila beru, to tím koncem ale prostě není pravda, hra není o žádné vrtkavosti.

11.3.2009 21:00:45

2 Richmond
ty jako myslis, ze vyhraje jen hrac, ktery se tim ridi a ostatni prohraji, protoze se tim neridili?

11.3.2009 23:56:17

Vybíráme z Bazaru

Puzzle Tlapkova patrola
Akt. cena: 100 Kč
Končí za: 1 den

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas