Twilight Imperium: Shattered Empire

xxxxxxxxxo hodnoceno 19x (Seznam vlastníků)

Twilight Imperium: Shattered Empire - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Rozšíření pro hru: Twilight Imperium 3rd Edition
Počet hráčů: 3 - 8
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 240 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: strategická, válečná, diplomacie
Čeština: není
Vydavatelé: Fantasy Flight Games
Autoři: Corey Konieczka
Christian T. Petersen
Rok vydání: 2006
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dotazy k pravidlům...

Následujcí věci mi nejsou úplně jasné:

a) Strategická karta Diplomacie II:

U její primární schopnosti, ve volbě b) se píše "proveď sekundární schopnost této karty, aniž bys platil žetonem velení nebo vlivem." Znamená to, že nemusím platit ničím, nebo si mohu vybrat čím (z oněch dvou věcí) nemusím platit?

b) Technologie Stasis capsules a jednotky úderných sil (shock troops)

Mám-li vyzkoumánu technologie Stasis capsules (tj. křižníky a dreadnoughty mohou převážet 1 jednotku pozemních sil), mohu s nimi převážet i jednotky úderných sil?

Tyto prý musí být vždy doprovázeny alespoň jednou jednotkou pozemních sil (ground force). Čili pokud by ve flotile byla alespoň jedna pozemních sil, je to v pohodě, ale pokud bych takto převážel jen jednu jednotku úderných sil (pochopitelně před samotnou invazí, kde už by se k ní připojily další jednotky pozemních sil), je to regulérní?

3) Refreshovací schopnost u karet typu obchodní stanice (trade stations), nebo těch co vyrábí jednotky pozemních sil, lze využít jen během Status fáze nebo i během normální Akční fáze? Tzn. když nevyužiji danou planetu kvůli jejím zdrojům/vlivu, "tapnu" ji kvůli "této" schopnosti.

Další nejasnosti se týkají základní hry:

4) Pokud ovládám nějakou planetu, může být na ní přítomný žeton mého vůdce (leader), i když tam nejsou žádné jiné moje jednotky?
Vůdce prý nemůže být sám na neutrální či nepřátelské půdě.

5) Situace: Neutrální planeta, na ní doménový žeton (představující 1 nepřátelskou jednotku pozemních sil). Vyloďuju 1 svoji jednotku pozemních sil a generála (vůdce) (kvůli re-rollu). V prvním kole boje se obě jednotky zabijí. Předpokládám správně , že generál je také zabit, neboť nedošlo k ovládnutí planety (tj. nezbyla mi žádná jednotka pozemních sil).

Dík za radu.
9.8.2010 08:03:04

re:
a) neplatis nicim
b) pokud povezes aspon jednu normalni pozemni jednotku, nevidel bych v tom problem
3) dle pravidel jen behem status faze
4) muze
5) predpokladas spravne, je to tak vyslovne i v pravidlech

9.8.2010 10:33:38

to siaron
Díky za Tvoje odpovědi.

ad bod 2)

Mně spíš jde o to, zda v tom křižníku/dreadnoughtu můžu převézt onu jednotku úderných sil, aniž bych v doprovodném dalším transportu měl normální jednotky pozemních sil.

U invaze je mi to jasný, tam ten doprovod být musí, ale při přepravě ? :-o

9.8.2010 11:39:19

Politické karty, karta Válka II..
a) V rozšíření SE se politické karty dají používat stejně jako žetony obchodního artiklu (trade goods). Tzn. můžu jimi nahradit po jednom zdroji nebo vlivu.
Ale lze je použít i jako uplácení (tj. může je dát svému soupeři stejně jako v případě žetonů obchodního artiklu)?

b) Při sekundární vlastnosti karty Válka II, tj. že lze přesunout až 2 lodě do sousedního systému bez aktivace. Jak se postupuje (počítá) v případě nosiče/válečného slunce naloženého stíhačkami? Počítá se každá stíhačka za samostatnou loď, nebo spadá "pod náklad" transportní lodě?

23.8.2010 08:08:26

re
a) obchodovat s kartami muze jen Hacan, ktery to ma jako specialni vlastnost napsanou na karte

b) stihacky se samotne pohybovat nesmeji, tudiz se jako lod nepocitaji .. jedna se o naklad .. pokud ovsem nemas jednu z tech pokrocilych technologii, umoznujici stihackam poletovat bez nosicu ..

23.8.2010 09:16:46

to siaron...
ad a) Hacan ale může obchodovat jen s kartami akcí ne politickými...
(to v základu ještě nešlo :-)).

Přesto dík za vysvětlení.

23.8.2010 09:29:59

laredo
aha, vidis, ja sem prehlid ze jde o politicke karty :)

nikde v pravidlech jsem o tom nic nenasel, ani ve FAQ, takze predpokladam ze to nejde ...

23.8.2010 09:45:01

další nejasnosti...
Narazil jsem na další nejasnosti, které bych si rád osvětlil:

a) Shock troops a invaze:

Provádím invazi na nepř. planetu, kde je PDS. Invazi provádím s 2 jednotkami Shock troops a jedním normálním pěšákem. PDS docílí jednoho zásahu a já obětuji normálního pěšáku (to dle pravidel lze).

Otázka zni: Jaké parametry použijí ti 2 Shock troops během invaze? Stane se z nich obyčejná pěchota (neboť už je nedoprovází normální pěšák), nebo zůstávají i nadále tím čím jsou a můžou na konci (úspěšného) boje obsadit nepřátelské PDS či doky?

b) Enviro kompensator a Saar clans.

Má dotyčná žlutá technologie co zvyšuje výrobní kapacitu doků o 1 také vliv na množství stíhaček, které dokážou tyto podporovat?
Jak je to u rasy Saar? na začátku mají kapacitu 3, s onou žlutou technologií 4 a se svou specifickou rasovou technologií 5 (tj. jak výroba tak i kapacita stíhaček)?

c) Nárokování veřejných úkolů

Mám-li kartu veřejného cíle typu "toto kolo jsem převzal kontrolu nad 3 planetami", mohu si ho na konci kola nárokovat i tehdy , pokud jsem dané 3 planety dobyl, ale soupeř ještě ve zbytku kola jednu z nich dobyl zpátky (tj. ve Status fázi už ovládám jen 2 nikoliv 3)?

Dík za vysvětlení.

26.4.2011 09:49:29

2laredo:
a) V jakýkoliv okamžik (ne až po souboji apod.), když u Shock Troops neni alespoň 1 Ground Force, se mění na GF. Takže v případě výsadku 2ST, 1GF a po zásahu PDS do GF, ti zůstanou 2ST, ale jednu musíš změnit na GF, takže ve výsledku budeš mít 1ST a 1GF.

b) Space Docky Clan of Saar mají standardně výrobní kapacitu 4 (a podporu pro Fightery 3). Vyzkoumáním rasové technologie Floating Factory je výrobní kapacita 5 a podpora Fighterů 5. Enviro Compensator zvyšuje pouze výrobní kapacitu o 1, nikoliv podporu pro Fightery. Takže možné varianty: SD+EC výroba 5, fightery 3; SD+FF v 5, f 5; SD+FF+EC v 6, f 5

c) Do nedávna jsme hráli, že úkol musí být splněn i ve chvíli, kdy se o něj hlásím. Což například úkol Merciless (obsadit sousedovu planetu, která obsahuje jeho poslední Space Dock) dělalo velmi obtížným, neboť každý si v dalším tahu postavil někde SD. Ale někde na fóru FFG bylo, že stačí aby úkol byl splněný během kola.

30.4.2011 14:22:13 | Upraveno autorem (porovnej)

nejasnosti...
Dalších pár nejasností:

a) Může samotný žoldnéř (ve vesmíru) obsadit systém s obchodní stanicí (trade stations)? Tam výsadek na planetu neprobíhá.

b) Lze přes sekundárku Diplomacie II obsadit planetu v domovském systému soupeře, pokud má na ní tento jen žeton svého Vůdce (tj. považuje se za prázdnou)?

c) Můžu vystřelit z PDS na saarské loděnice v sousedním systému, pokud tam jsou sami? Nepovažují se prý za lodě, ale jednotky to pořád jsou.

23.8.2011 07:28:48

Laredo
Nárokování veřejných úkolů
- pokud objective vyžaduje abys danou podmínku splňoval i ve status fázi (tedy nejen v průběhu kola, ale i na konci), tak by měl obsahovat klíčové slovo "now" (nyní)... příklad: "I now control..."

Může samotný žoldnéř (ve vesmíru) obsadit systém s obchodní stanicí
- pokud se dobře pamatuju, tak pro obsazení obchodní stanice potřebuješ pouze kontrolovat daný systém a přítomnost žoldáka imho pravidlo pro kontrolu systému splňuje...

Lze přes sekundárku Diplomacie II obsadit planetu v domovském systému soupeře, pokud má na ní tento jen žeton svého Vůdce?
- planeta s Leader tokenem není empty... je to přímo v popisku této strategické karty...

Můžu vystřelit z PDS na saarské loděnice v sousedním systému, pokud tam jsou sami? Nepovažují se prý za lodě, ale jednotky to pořád jsou.
- Saarské doky nejsou považovány za součást fleet, tj. se ani neúčastní Space Battle...

23.8.2011 17:40:41

Permonick
Díky za odpovědi.

Jen u těch Saarů mi není v tvé odpovědi jasný, proč by mělo vadit, že se jejich loděnice neúčastní space battles. Střelba z PDS je přece nezávislá na tom, jestli po ní následuje space battle či invaze. Mně spíš šlo o to, že pokud vystřelím z PDS a trefím se, zda Saar o ty loděnice přijde nebo ne (resp. jestli o něco vůbec může přijít -- počítají se jako jednotka, ale ne jako loď).

23.8.2011 21:05:00

laredo
no tak vycházím z toho, že PDS střílí na fleet... vzhledem k tomu, že Dock není součástí flotily, tak nemůže ani dostat damage...

24.8.2011 00:12:20

permonick...
No, tak takhle jsem o tom neuvažoval. Říkal jsem si, že pokud se PDS trefí do vesmírného prostoru v daném systému a v tom prostoru je jen létající loděnice Saarů, tak to prostě musí nutně "koupit".

Ale je fakt, že třeba při bombardování planety, pokud na ní není pěchota, a pokud ji lze bombardovat, se taky nedají cílit přímo loděnice. Zničí se jen úspěšnou invazí, pokud nepočítáme nějaké spec. karty akcí.

Takže u saarských loděnic to pak bude určitá analogie, třebaže "vesmírná".

24.8.2011 11:46:24

Vybíráme z Bazaru

The Boldest
The Boldest
Akt. cena: 200 Kč
Končí za: 10 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas