Twilight Imperium (Čtvrtá edice)

xxxxxxxxxo hodnoceno 207x (Seznam vlastníků)

Twilight Imperium (Čtvrtá edice) - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 3 - 6
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 480 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: strategická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
ADC Blackfire Entertainment - logo
Autoři: Corey Konieczka
Dane Beltrami
Christian T. Petersen
Rok vydání: 2017
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dohody, transakce, směnky

Jak využíváte možnost uzavírání dohod a transakce se zbožím a směnkama. Hrál jsem zatím dvakrát a pokaždé s nováčkama. Dohody a transakce se většinou omezily pouze na výměnu surovin za zboží vesměs 1 ku 1. A vyměnily jsme si s jedním hráčem Směnku o neútočení.
Zdá se mě, že se ochuzujeme o další rovinu hry, ale zatím vůbec nevím jak s tím pracovat.
Ocenil bych nějaké tipy zkušených hráčů této hry jak využívat směnky a uzavírat výhodné dohody.

3.9.2020 07:24:50

transakce
U nas to je dost podobne (a to Twilight Imperium hrajeme urcite pres 10 let). Smenky se moc nemeni, prijde mi, ze jsou bud moc silne nebo naprosto zbytecne.
Co se tyka obchodu se zbozim/surovinama tak to je zivejsi a urcite to nebyva vzdy 1:1, obvykle nekdo "ma navrh" a ten pozaduje treba o 1 nebo 2 suroviny/zbozi navic

Oskar,
občas se objevuju v JOUOB.castu

3.9.2020 09:49:51

Záleží na herní skupině
Nemám nahráno tolik jako Oskar, ale záleží prostě na herní skupině. Obvykle hrajeme v ustálenější trojici-čtveřici, kde se známe delší dobu a máme za sebou bohatou historii konfliktních her. Na promissory notes se tedy bohužel vůbec nehraje a směna surovin většinou probíhá 1:1.

Nedávno jsem ale TI představil nové skupině, kde se herně moc neznáme. Navíc jsme ještě hráli ve 4. Jakmile se tedy jedna dvojice začala více domlouvat, obchodovat a směňovat, musela druhá dvojice také a hru to sice nijak výrazně nezměnilo, ale minimálně z tohoto úhlu pohledu došlo ke změně.

V neposlední řadě doporučím mrknout na Youtube záznamy z mistrovství světa, kde se občas směňuje a obchoduje dost... netradičně (např. směna surovin/promissory note za speaker token, který v našich hrách nikdy neopustil hráče vybírajícího si Politiku).

Z mé zkušenosti tedy velmi záleží na herní skupině, pokud už se zná a jak je zvyklá hrát aneb ani Hacan nedokáže rozhýbat kola obchodu sám, pokud to zbytek stolu nezajímá (mluvím z vlastní zkušenosti své úplně první hry TI).

3.9.2020 11:48:59

Dohody, obchody
Bez smenek, obchodovani, budovani alianci a posleze krasnych podtrhu se okradate o to nejlepsi, co v te hre je. To nejlepsi na tehle hre je to, ze vy muzete slibit a prodat cokoliv. A taky dostat zaplaceno cokoli. A nemusi to byt mena, ale treba pomoc v urcite situaci...

3.9.2020 11:50:17

@nameless_one imo nemá pravdu, že se může obchodovat cokoliv. V pravidlech je jasně napsané, že se obchodovat dají jen suroviny/zboží a směnky, resp ještě sliby + Lvi můžou myslím ještě prodávat akční karty. Co mi přijde docela škoda je, že nemůžu prodávat planety.

26.12.2021 16:50:53

@Schorai Pokud se na tom herní grupa dohodne, tak nevidím proč by se planety nemohly prodávat či přislibovat za určitou pomoc. Řešení územních sporů je přece normální součástí reálné diplomacie.

---------------------------------------------------------------
Občasně překládám.

26.12.2021 20:49:35 | Upraveno autorem (porovnej)

Obchodování s planetami by v tom dělalo zbytečný bordel. Musely by se řešit např. případy, kdy prodáš planetu a máš na ní svoje jednotky. Naprosto stačí dohody typu “nechám ti tuhle planetu a obsadím si tamtu tvoji”. 

U akčních karet je tuším nějaká rasa, která s nimi může obchodovat nebo je používat nějak nestandardně, takže by se zase rozbilo něco jiného.

27.12.2021 09:25:04 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Sky Runner - Nová ve folii
Sky Runner - Nová ve folii
Akt. cena: 400 Kč
Končí za: 10 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas