Tomb - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 6
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: desková hra, vývoj postavy
Čeština: není
Vydavatelé: Alderac Entertainment Group
Autoři: neuvedeno
Rok vydání: 2008
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

První dojmy

Tak dneškem mám za sebou dvě hry sólo a konečně i jednu hru ve třech. Ze sólo hry mám dojmy poněkud rozporuplné (není to žádná výzva, ale na naučení pravidel to stačí), ze hry ve třech velmi dobré.

Hra je zajímavá už od začátku, kdy se naplňují krypty. Hráči z ruky pokládají buď negativní (nestvůry a pasti) nebo pozitivní (poklady) karty a už při tom je dost srandy, kdy je třeba hlídat spoluhráče, odhadovat, co kam kdo dal a pokud možno si pamatovat, kam jsem co dal já. Mě se podařilo nasyslit si do jedné krypty tři karty pokladů, pro které jsem hned vyrazil a tím jsem získal celkem znatelnou výhodu do začátku hry :-)

Nebudu zde líčit pravidla (počkejte si na překlad, snad tu poslední stránku brzo dorazím :-). Trošku nezvyk je, že při útoku se hrdinové nemají šanci bránit, prostě jen stojí, čekají na ránu a doufají, že to přežijí (většinou ovšem nepřežijí :-).

To je asi jediná věc, která mi na tom vadí - hrdinové jsou dost "průtokoví" :-) Jinak je hra zajímavá, dá se dost slušně škodit a je veskrze dost interaktivní - částečně se využívá princip, kdy hráč má svojí skupinu hrdinů, tu rozvíjí a s tou plení krypty a zároveň dělá ostatním hráčům určitého pána jeskyně - hází za nestvůry a určuje použití jejich případných zvláštních schopností a řeší pasti.

Vážný problém je v pravidlech, která jsou dost stručná a neřeší spoustu situací, které jsme ve hře potkali a které nabízejí dvojí (občas i trojí) výklad - různé kombinace schopností, kouzel a vlastností nestvůr, především způsobené poněkud vágním a nepřesným popisem na kartě. Jsem zvědav, jestli standalone "rozšíření" Cryptmaster tohle nějak lépe vyřeší, ale při pohledu na ukázky karet na webu si myslím, že nejasností a sporů výrazně ubude.

Každopádně tak nebo tak, hru hodnotím velice pozitivně a doporučuji! A pokud se vám Tomb zalíbí, zkuste karetku Dungeoneer, je to docela podobné :-)
9.9.2009 10:05:18

to Merlin
Tahle hra mě docela zaujala. Ale ještě pořád nejsem úplně přesvědčen (když budete chvíli pět ódy, ono to přijde :-)

Koukal jsem na BGG a přesně jak říkáš - zmiňují tam, že pravidla nejsou úplně jasná (ale to by snad mohl řešit nějaký oficiální nebo i neoficiální FAQ a prý i pravidla pro Cryptmastera) a jako solitér to není moc výzva (už jsem tam ale viděl i nějaké domácí úpravy pravidel, takže možná s nimi..)

Anyway - jsem zvědav na další dojmy a případnou recenzi :-)

9.9.2009 10:49:58

Druhá hra
Tak včera jsme dali ve třech druhou stranu mapy - podstatně rozmanitější hrobku se zajímavějšími kryptami, s pastmi a tajnými dveřmi. Dojmy jsou opět velice pozitivní - zábavná a zajímavá hra (a dost drsná, za což mohly poměrně zajímavě nalízané karty - některé jsou neskutečně brutální a jedním špatným hodem je možné poslat celou družinu do pekla... naštěstí těchto karet v celé hře moc není). S pravidly jsme zápasili poněkud méně než poprvé, především proto, že jsme jeli podle pravidel ze samotné základní hry a ne podle Cryptmastera (ačkoli u něj je napsáno, že se dá použít i pro základní hru). Mám přeložená pravidla na Cryptmastera, ale asi ještě projdu základ, faq a komentáře na BGG a zkusím to nějak sjednotit a dořešit, uvidíme, jestli bude čas. Nicméně hru rozhodně doporučuji!

7.10.2009 11:33:57

rbx

Merlin
a budou nejake obrazky?

7.10.2009 13:23:17

rbx

hra ve dvou
pujde to? A jaka je cca herni doba? Napr. Runebound se mnou chce diky herni dobe hrat malokdo.

7.10.2009 13:25:01

to rbx
Herní doba ve třech byla včera něco přes dvě hodiny. Ve dvou to půjde taky dobře, oba si o to víc zahrajou, nicméně myslím, že tři bude asi lepší číslo (ještě víc to bude patrný u Cryptmastera, protože podle ukázek karet je tam spousta efektů, co ovlivňujou víc družin). Obrázky nevím, zkusím si příště vzpomenout na foťák ...

7.10.2009 13:55:33

Vybíráme z Bazaru

One Night Ultimate Werewolf (EN)
One Night Ultimate Werewolf (EN)
Akt. cena: 450 Kč
Končí za: 7 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas