Terra Mystica - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 5
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 100 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: strategická, ekonomická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Feuerland Spiele
MindOK
Autoři: Helge Ostertag
Jens Drögemüller
Rok vydání: 2012
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy

Tahle hra byla žhavým tématem letošního Essenu. Po první hře musím říct, že asi právem.

Feuerland je sice úplně nové nakladatelství, ale stojí za ním Uwe Rosenberg (Agricola, Le Havre, Ora&Labora etc.). Terra Mystica není jeho hra (on nikdy k fantasy moc netíhnul), ale o to možná lépe - kombinace autorů (z nichž jeden má za sebou pár her, a druhý sice jen jednu, ale docela komplexní - Zepter von Zavandor) spolu s Uweho zkušenostmi s dotahováním a balancováním velkých her zafungovala moc pěkně. Výsledkem je velká hra s fantasy tématem, interaktivní, ale nekonfliktní, tématická, ale s elegantními mechanismy, a spoustou možností co dělat a jakou cestou se dát. Díky různým strategiím, 14ti hratelným rasám a náhodně nastaveným bonusům na začátku hry asi i s velkou znovuhratelností.
24.10.2012 08:29:20

re: ta
A nemělas třeba nějaké úplně přehnané očekávání? Ač jsem hru nehrál, tak ze zdejších popisů plus po přečtení pravidel mám celkem "jasnou" představu, co mě čeká. :)

8.5.2013 21:38:31 | Upraveno autorem (porovnej)

re: ta"jemná" moje dojmy jsou...
to přijde.... :-)

9.5.2013 08:06:48

Richmond
...myslím, že neměla, protože jsem měla předem načtená pravidla, takže jsem zhruba věděla o co jde...:-)

9.5.2013 08:56:02

Ta"jemna"
v kolika si to hrála hráčích? já sem po tvém komentáři byl u této hry trochu rozpačitý, ale po zahrání první partie jsem byl opravdu nadšený. Ptám se v kolika hráčích, protože my jsme to hráli v pěti..

9.5.2013 09:36:12

Nezbitch
hráli jsme to ve dvou, ale mě prostě není na té hře sympatický žádný z mechanismů...Např. to stavění domečků a následná přeměna v něco jiného, ono přesunování sem tam a zpět, za další mi vadí u této hry jakási překombinovanost /komplexní hry mi přitom vůbec nevadí - naopak/ ...Prostě mi ta hra vůbec nesedla a je mi nesympatická, ale zdůrazňuji, že je to čistě můj subjektivní názor...prostě je to tak :-)

9.5.2013 10:04:13

ta"jemná"
To nejsi jediná. Mě ta hra od pohledu odpuzuje svým grafickým zpracováním, ale nad tím jsem ochotný zamhouřit obě oči, pokud má hra nějaké zajímavé téma nebo atmosféru. A to podle všech popisů a postřehů, které jsem na různých webech četl, tahle hra prostě nemá.

Nicméně, abych byl korektní, tak hru jsem nehrál, nicméně argumenty které jsem uvedl jsou důvodem, proč nemám vůbec žádnou chuť po téhle hře sáhnout.

9.5.2013 10:45:30

vzhled
To mě se vzhled herního plánu docela líbí. Dýchá to na mě atmosférou PC hry Heroes of Might and Magic 1...

9.5.2013 10:50:46

ad vzhled
...mě na první pohled vzhled taky neurazil :-) Naopak, očekávala jsem od toho nějakou tu mírně abstraktní atmošku, jak to mám ráda...Nedostavilo se NIC...nebo lépe řečeno - dostavilo se NIC...:-)

9.5.2013 10:54:24 | Upraveno autorem (porovnej)

Beholder
To jsi dobrý, že to v tom vidíš. U mě ani ťuk. Buď stárnu nebo mi dochází fantasie, :-)

9.5.2013 10:56:01

dojem
Tak vzhled není žádný oslnivý a třeba s Mayským kalendářem se to nedá srovnat. Taky atmosféra oproti kalendáři je sušší, ale zábava je minimálně na stejné úrovni a znovuhratelnost je na daleko vyšší. Mě to prostě baví.

9.5.2013 12:14:13

skyfire
:-) Tak ja tu atmosferu vidim opačne aj celkovo sa mi Teramystika pači viac,Aj ked som si kupil na miesto nej Maysky kalendar :-).

9.5.2013 12:54:00 | Upraveno autorem (porovnej)

Terra mystica - už to hraji od ledna.
A hrajeme a hrajeme a teprve trošinku tomu rozumím... Mě se zdá ona hra naprosto vymazlená. Snad to chce více nahrát. Mi se líbilo hraní v Ostravě i Budějicích - všude to byl masox! A hrajeme příští sobotu turnaj v Tzolkinovi - Terra mystice a Burgundě - pak pošlu info, co se líbilo nejvíce! EM

9.5.2013 18:53:43

Dojem z první hry
Vyzkoušel jsem ve 4 hráčích. Kromě mě to všichni uměli, pravidla mi vyvětlili během 10-15 minut a zbytek jsem se učil za pochodu. Ve třetím kole jsem dojel na nevyvážené rozhodování a z toho plynoucí nedostatek peněz a než jsem to zvrátil byl konec hry.
Musím říct že na mně hra zapůsobila dost překombinovaně a možná i chaoticky. Je to jenom nováčkovský pocit který jsem neměl sám a který se postupem času vytratí?

4.11.2014 09:06:41

basicps
Já to hrál už dostkrát, ale zezačátku to na mě působilo taky docela chaoticky. Teď, po mnoha hrách, to už všechno pěkně sedí. Jak říkáš, zvládnout ekonomiku je klíčová věc, což se kvůli systému přeměny budov nemusí podařit zvládnout hned napoprvé. Určitě dej hře ještě šanci, zaslouží si ji.

4.11.2014 09:47:56

nuda
komplexní strategie, téměř žádná náhoda... ekvivalent slova nuda... hraju - 10 minut přemýšlím co a jak, přeskládám pár dřevěných čučků a řeknu "hraješ"... hráč vedle mě čučí 10 minut, opět přeskládá pár kostiček a řekně "hraješ"... ideální hra pro matfyzácké geeky, šachisty, euro-gamers fanatiky, zapšklé pragmatiky a paka bez smyslu pro humor.

18.1.2015 04:44:59

zábava
Je to tak, každého baví něco jiného. Já zase myslím, že je to dospělá hra pro dospělé lidi, kteří mají rádi ten pocit, kdy si řeknou sakra to jsem dobře vymyslel, dobře naplánoval, dobře zahrál. Musejí předvídat co asi zahraje soupeř, zapotí se u nelehkého výběru vzít tu nebo tu akci, co když mi tam nezbude...... Přesně o tomhle je dospělácká hra. No a děti zase raději smích, humor a nadšení, když jim v souboji padne kostka a řeknou si to mi ta kostka ale dobře padla. No a proto pro ně tahle hra není.

18.1.2015 07:46:32

to skyfire
Ano, je to tak... na druhou stranu existují i dospělí lidé (a možná to otřese Vaším světem "baví mě potit se u nelehkých výběrů"), kteří mají také rádi smích, humor a nadšení. Což ale neznamená, že by si i oni rádi nezahráli složitou hru, u které je třeba přemýšlet a taktizovat. To ovšem za předpokladu, že je hra bude bavit, tedy že se jejím hraním pobaví. Což je zde bohužel problém. Ve chvíli, kdy půl hodiny čekáte, než na Vás přijde řada, kdy interakce mezi hráči je přinejlepším mizivá a kdy téma, nebo řekněme atmosféra hry v podstatě neexistuje - jeden hráč hraje za mořské panny, druhý za trpaslíky, třetí za fakíry (!), je třeba pokračovat ? :) A podobné dřevěné figurky a kostičky jsem mimochodem už kdysi někde viděl... aha už vím, před 15 lety v Carcassonne. Můj finální verdikt - jednou do roka, při dlouhém zimním večeru, kdy už není co jiného dělat, je tato hra relativně snesitelná. Kdykoliv jindy je zábavnější i Solitare, nebo šachy proti počítači.

18.1.2015 20:38:17

...
Budu ot: @snarks a skyfire:
nejste trochu moc zaujatí na jeden směr? Extrémismus nikdy nebyl dobrý a tady to je po něm cítit jako ve spalovnách koncentračních táborů :-) Nemusíme hned urážet druhou skupinu tím, že jsou tupci nebo děti (já vím dítě není urážka, ale v tomto případě to jinak nevidím)

18.1.2015 21:04:30

to matewr84
Doufám, že jsem nikoho neurazil, nedejbože celou skupinu :) Napsal jsem svůj názor ke hře, pro koho je myslím vhodná a o jejím velmi úzkém zaměření co se cílové skupiny hráčů týče. Her mám odehraných několik set a z této mám níže uvedené pocity. Toť vše.

18.1.2015 21:36:39

snarks
Téma se od eura nijak závratné nečeká, ale co ti vadí na tom, že prostě různé rasy chtějí osídlit nový svět? Smallworld je o tom samém. Taky je tak neatmosférický? Porovnávání komponent s Carcassonne je mimo mísu, meeply používá doteď spousta her. Když používám černé a bílé kameny, tak se opičím po go? A pokud ano, je na tom něco špatně? A vadí, že go je víc jak 15 let staré? Prodlevy mezi tahy hráčů jsou u Terry bohužel něco, s čím je potřeba u přemýšlivců počítat, ale zase to není jediná hra, která to takhle má.
Závěrem, každého baví něco jiného. Pobavení může mít spoustu druhů, já se třeba podobně jako skyfire u těchhle her bavím tím, že snažím "dobře to zahrát". Je mi líto, že tě hra neoslovila, ale není bez interakce (a pokud ano, hrajete to prostě špatně).
A bacha, jsem pako bez smyslu pro humor!

18.1.2015 21:52:38 | Upraveno autorem (porovnej)

to Kew
Ad poslední věta - dám si pozor, ale určitě to není neléčitelné :) Máš pravdu, že ve Smallworldu byly "rasy" (pokud je to možné takto označit) podobně zplácané, ale tam tomu hodně pomáhaly vynikající ilustrace Miguela Coimbry (7 divů, Cyclades, Small world,..), čímž to tak netahalo za oči jako tady. Ona celá tahle hra je trochu jako když Pejsek s Kočičkou vařili dort a dali tam samé dobré věci, "rasy" ze Smallworldu, dřevěné čučky v pěti základních barvách, mechaniky z úspěšných eurovek (ano, propracované), trochu grafiky a voila! hra roku je na světě. Že mě hra neoslovila je naštěstí fakt a doufám, že management těžby ne/obnovitelných zdrojů mě ani nikdy oslovovat nebude :)

18.1.2015 22:27:01

snarks - trocha tolerance a soudnosti
Snarksi, já myslím, že není nic špatného, že tě ta hra neoslovila. To beru, beru víceméně i všechny důvody, které jsi napsal proč tomu tak je. Ono to opravdu není hra pro každého a co člověk to jiné preference.
Ale opravdu nechápu co ti dává právo označovat všechny, které ta hra baví jako "zapšklé geeky a paka". Nepřipadá ti to jako trochu přes čáru?

18.1.2015 22:37:45

to robkin
nepřipadá... protože jsem nenapsal, že hra je POUZE pro níže uvedené skupiny, jenom můj názor na ideální cílovou skupinu hráčů. Je samozřejmě možné, že se s žádnou z těch skupin neidentifikuješ a hra tě přesto baví.

18.1.2015 22:47:08

snarks
Já myslím že o zábavnosti této hry svědčí jak počet majitelů, tak její umístění v různých hodnoceních a žebříčcích. Holt někdo nepotřebuje k vytvoření atmosféry a zábavy tunu plastu a ve svým tahu vrhat naráz pěti kostkama s pocitem jak ta hra fičí, když ony hrají vlastně za mě.

18.1.2015 23:00:36

to Jouda
škoda, že to právě tak, jak píšete, bohužel není - danou hru hodnotí hráči, kteří jí hráli, nebo jí i vlastní - tzn. buď si chtěli zahrát komplexní strategii, nebo je lákala natolik, že si jí i koupili. Pravděpodobnost, že takovou hru budou hrát nebo si koupí hráči, kteří mají rádi dejme tomu jen rodinné a party hry, je velmi malá. Z toho plyne, že hra je hodnocena téměř výhradně lidmi, kteří mají rádi tento typ her. Vysoké hodnocení třeba na http://boardgamegeek.com/browse/boardgame je pak dáno jednak výše uvedeným a jednak tím, že převážná většina uživatelů Boargamegeeku jsou geekové a jako takoví jsou náchylní k těmto typům her. Což ostatně dobře ilustruje top 100 her na BGG.

18.1.2015 23:25:35

Vybíráme z Bazaru

Únikovka Za oponou
Únikovka Za oponou
Akt. cena: 70 Kč
Končí za: 7 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas