Sword of Rome, The

xxxxxxxxxo hodnoceno 9x (Seznam vlastníků)

Sword of Rome, The - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 5
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 360 min
Herní svět: Starověk
Herní kategorie: válečná, diplomacie
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: GMT Games
Autoři: Wray Ferrell
Rok vydání: 2004
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

O hře

Hrál to už někdo? Mě to docela láká ale rád bych poslechl někoho kdo to má třeba doma.. :D
6.12.2010 14:04:26

no je to jeden z mých preorderu
řekl bych malý Pax, který se hraje jako Successors šmiknutý s HiS...
doma zatím nemám bo...
s tímto mne GMT docela vypekli...PoG, HiS a SoR si dám preorder a že mám tak dva roky čas a oni to vydali vše najednou...tedy dostali před touto hrou přednost jiní, PoG a HiS

6.12.2010 14:14:49

sszgsa
já po tom samozřejmě též pošilhávám, jako ostatně po většině produkce GMT :) ale nevím jestli už by to nebyla rozežranost mít pax i tohle...

6.12.2010 14:37:04

kandelabr
Mám stejný postoj :)

6.12.2010 14:40:10

To Kandelabr
Co?? :D GMT není nikdy dost!!! :D Ne, chápu... Já to chci proto, že by se to mohlo ujmout v naší skupině... ale člověk stejně ví jen jedno.. není to PAX! :)

6.12.2010 14:45:39

a máte někdo konkrétnější představu
jak se to hraje? jak moc je to podobné paxu? krom tématu samozřejmě.
sakra, jak já bych si rád zahrál...

6.12.2010 15:01:40

Velmi hrubý přehled
Sword of Rome jsem si včera rozbalil pod stromečkem, a protože jsem Vánoce slavil u sestry ve Francii, zpáteční cesta domů byla věnována studiu pravidel :) Samozřejmě ještě vůbec nevím, jak se to bude hrát, ale už mám hrubou představu... Pax jsem nehrál, takže nemůžu srovnávat..

Jedná se o reprint z roku 2004, takže má hra tvrdou desku a již v základu obsahuje původní rozšíření pro pátého hráče (Kartágo)

Co mě zaujalo:
- pět hráčů (Římané, Galové, Řekové, Etruskové/Samnité, Kartágo) a každý národ má svůj vlastní balíček event karet! (karet je celkem 201), každý z nich má unikátní vlastnosti a schopnosti a jinou strategii k vítězství

- karty mi přijdou celkově bohatší co se týče obsahu, kromě klasických "operačních bodů" a události obsahují ještě "Ability Indicator" - aby mohl národ využít svojí speciální vlastnost, musí nejen zahrát kartu jako obbyčejně, ale navíc musí obsahovat konkrétní ability indicator dané schopnosti

- během hry se mohou mezi hráči uzavírat aliance (oficiálně) a podobně jako v Here I Stand se dohody odehrávají mimo stůl, stranou od ostatních :) na konci kola aliance zanikají, pokud nejsou obnoveny

- vítězných bodů není mnoho, hráči je získávají za dobytá nepřátelská území, ale zároveň o ně přicházejí v případě ztráty svého vlastního domácího území

- souboje nejsou tak devastující jako v Successors, pokud jsem to dobře pochopil, tak nelze v boji přijít o více jak dvě jednotky (poražený musí ustoupit), ale stejné ztráty může dostat i vítěz (Pyrrhovo vítězství :))

- ve hře není žádný stacking limit :)) to znamená že se můžou kupit jednotky o sto šest, nicméně pohyb je tuším nějak omezen na 10 jednotek

A dál je to klasika - Interception, Vyhnutí se boji, Obléhání, nezávislé armády...

Takže jak psal ocasek, vypadá to na mix Successors, Here I Stand (a Pax? :)

Sorry že je to napsáno takhle narychlo, chtěl jsem se jen podělit o prvotní poznatky :)

EDIT (aneb co mě ještě napadlo): některé karty je možné si podobně jako v Twilight Struggle nechávat na ruce do dalších kol a plánovat dopředu, když se vám nějaký geniální event nehodí zahrát v tomto kole (to ale neplatí pro Galy, kteří podle Designer Notes neměli schopnost dopředu plánovat :D mají to vyvážené zase jinak...)

25.12.2010 19:28:29 | Upraveno autorem (porovnej)

Tak první of. hraní...
No, bylo to trochu divné.. Tím, že to není hra, kterou rozbalíte a rovnou ji začnete hrát. GMT hry si prostě musíte nastudovat doma a pak teprve vesele vykročit.. :D Nejlepší by bylo, kdyby si pravidla přečetli všichni ale to u nás nehrozí.. :(
Dojmy : Mě osobně se to líbí ale ostatním nic moc.. Jiřík to pořád srovnává k Pax Romaně, za to bych ho zabil.. :D Když se vám nad hrou rozvede debata proč nemají všechny hry stejný bojový systém jako Pax, máte pocit, že sbalit hru by byla nejlepší akce kterou ve hře můžete provést! :D
Jinak je to opravdu zajímavé.. Bojový systém mě teda pěkně vypekl ale to jen proto, že jsem házel strašný čísla, na 3D6 hodit celkem 4 byl už výkon! :D A musím říct, že se mi ten systém zamlouvá.. je to sice trochu víc o kostkách ale podle mě to tak nebude a jen na to špatně pohlížím nebo neumím počítat a ženu se zbytečně s velkou armádou na jedno políčko. :)
Celkový dojem je zvláštní a spíš zklamán z ostatních hráčů než ze hry. Ale nastuduji pravidla a uvidíme jak to bude.. Jen to budu muset nejdřív zapařit s KungPaem, neboť to jest Wargamer! :D Ten ví jak na to! :D
Uvídíme....

22.1.2011 11:38:36

KungPao
Už jsi hrál? Včera jsem si to prohlížel a vypadá to opravdu dobře. Nějaké větší zkušenosti od Vánoc? :-)

1.5.2011 01:02:24

Thales
Ještě ne :D resp. ano, ale zasekli jsme se u prvního souboje :D

nicméně jsi zván přijít to sem alespoň omrknout ;)

1.5.2011 19:29:44

To Kungpao
Tak souboj už umím.. :D Takže co svolat hraní? Je to pro 5 hráčů.. to bych se vešel..

1.5.2011 22:27:40

SSZGSA
Mám pět hráčů i s tebou :) Už jsme se o tom bavili, ale na ty pravidla jsem prošel tak z poloviny. Jestli bys to ale dal dohromady, tak nám nic nebrání si zahrát :)

1.5.2011 23:01:29

KungPao
To víš, že až navštívím tvé království, tak se s radostí podívám i na tohle. Nákaza žetonků se šíří rychle, má krátkou inkubační dobu a dalekosáhlé finanční důsledky. :-D

1.5.2011 23:11:31

Sjone
A co se v týdnu sejít a dát do dohromady? Já mám taky půlku a dokonce v češtině..:) Klidně to připravím dopředu at se nezdržujeme přípravou. :) Kdyby se někdo chtěl přidat a študovat s námi..:)

1.5.2011 23:28:35

SSZGSA
To je docela dobrý nápad. Teoreticky v úterý se potřebuju stavit po práci na úřadě, tak bych se stavil cestou zpátky, ať tam s tím nezlobíme během provozu :)

2.5.2011 00:39:28

aj
v utery uz mam Megafaunu, ale nekdy bych se na to prisel podivat. Na dalsi pravidla ted ale bohuzel nemam mozkovou kapacitu - Megafauna, ASL tanky, Burning Blue a Barbarossa me ted okupuji na 100% :(

2.5.2011 07:03:26

bylo už další hraní?
já si doma zkusil to ukázkové kolo z Playbook a hra se mi líbí čím dál víc....
opravdu krásnější Successors s více škoděním...
jen by to chtělo hráče a otestovat si hru naživo...

a SSZGSA by už mohl dopřeložit pravidla...

6.6.2011 15:34:36

ocasek
No tak to jsme o víkendu měli stejný program. Také jsem zkoušel ten example of play. Vlastně bych si snad na tu hru už troufl. Sice si lecos budu muset asi ověřovat v pravidlech, ale to by se dalo. Jediný problém jsou ty výjimky a spešl pravidla pro každý národ, ale tak karty národů přímo odkazují na danou sekci v pravidlech... hmm, kdo se hlásí?

6.6.2011 15:38:25

Sjone
Ja :)

6.6.2011 15:40:17

sydo
Tak já to nějak zkusím obepsat a domluvit.

6.6.2011 15:45:03

sjone
po tom co jsem studoval PoG pravidla, tak SoR je spíš bezvyjímková...haha
je krásné, že za každý národ se hraje jinak, etruskové podplácejí, galové loupí, řekové musí platit za loajalitu, tedy musí myslet i na vylepšování loajality měst (takže buď válčit a vítězit a nebo kartičky používat na zvyšování ranku měst), římané zas zakladájí všude městečka a kartaginci zase plují a plují a plují.

zajímavý je i způsob aktivování armád, tedy podle iniciativy generála...

opravdu zajímavá hra.

samozřejmě, že se také hlásím do hry a jakožto menšina navrhuji setkání u mne...haha

7.6.2011 08:54:13

ocasek
Tahle hra se mi vážně moc líbí. Věřím, že je spousta jí podobných možná lepších nebo komplexnější, ale právě to, že každý národ má svůj vlastní balíček a svá vlastní pravidla je pro mě asi nejpřitažlivější. Taky se mi dost líbí politické souvislosti po boji, kdy za vítězství dostaneš body do supportu.

Pravidla sama o sobě jsou v podstatě jednoduchá. Spíš se bojím, abych v hlavě udržel, co který národ dělá jinak. Je docela škoda, že ten example of play byl jen pro hru čtyř hráčů. Páté Kartágo se mi líbí, jak musí řešit nepokoje v Africe přes Unrest track, který mu snižuje počet karet v ruce, jak si najímá mercenary mimo své jednotky a pak ty plavby. To je super.

btw. dotazy k pravidlům
1) V pravidlech to není uvedenou, ale ve dvou příkladech vyhodnocení boje v rulebooku si hráč, který hodil na kostce 1, odstraní svou vlastní jednotku při odebírání ztrát. Jak k tomu došli? Nikde jinde než v těch příkladech to není napsáno.
2) Galové a T-Galové mají -1 DRM na siege. Raid je ale siege roll proti enemy space, přesto do něj v examplech postih nedostávají, takže se bude uplatňovat asi jen na klasickou siege proti městu, tak?
3) Opět G a T-G, tentokrát Plunder Track. Tuším, že jsem to pochopil správně, ale pro jistotu. Gal má 2b na Plunder Tracku, ale právě aktivovaný T-G provedl jeden úspěšný raid, takže Galovi odstraní jeden bod, neodstraní všechny, že? V příkladech je to uváděno vždy jen s jedním bodem na tracku a to odstraňování je pro mě tak nějak zmateně napsáno

Díky

7.6.2011 09:55:46

sjone
add 1, staré pravidlo bohužel zústalo v příkladu, od 2edice, již za 1 na kostce nemá poražený -1CU. Ale mohlo by to být zajímavé...mocné home rule

add 2, -1 DMR je jen na opravdické siege města (walled city), dokonce neplatí na pevnosti (tribal space)...při raidu se jen využívá tabulka, není to skutečné siege, spíš to ber jako boj mezi hordou galů a hordou místních vesničanů, poustevníků, horalů a ztráty jsou za vypíchnuté oko vidlema, udupání ukradeným dobytkem, zamilování se do místní selky a přechod od hordy do důchodu...

add 3, přesně jak píšeš, nahrazují se navzájem tedy t-galové mají 3 plunder žetonky, a mi jako galovi se podaří vypálit město, mám nárok na 5 žetonů, t-gal o tři přijte a ja si tam dam dva svoje.

omlouvám se za opožděnou reakci a fajné hraní přeju tam v prááááze.

8.6.2011 16:53:07

ocasek
Super, díky moc. :)

Dneska budu mluvit s klukama, tak uvidíme, kdy to vůbec odehrajem, protože je toho teď na plánu víc. S tím časem to není jednoduché :)

9.6.2011 09:01:14

Hraní
Přidal jsem zápis z hraní.
Celkově se mi to moc líbí. Jak jsem psal v zápisu, více než HIS nebo VQ. Hlavně oceňuju, že má každý hráč svůj balíček a že jsou balíčky skvěle historicky postavené. Stejně tak oceňuju přímočarost hry, kde jde opravdu jen o dobývání bez kravinek okolo. Doufám, že touhle hrou přivedu k žetonkovkám své spoluhráče.

13.8.2012 18:20:45

Ceterum autem censeo Carthaginem delendam esse!
yop. skvele hrani a libivost vetsi nez u VQ. docela rad si dam znova

13.8.2012 19:40:11

Vybíráme z Bazaru

DIVUKRAJ / EVERDELL - 3D doplnek - Perlorodka
DIVUKRAJ / EVERDELL - 3D doplnek - Perlorodka
Akt. cena: 65 Kč
Končí za: 1 den

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas