Star Trek: Expeditions

xxxxxxxxoo hodnoceno 3x (Seznam vlastníků)

Star Trek: Expeditions - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: kooperativní
Čeština: není
Vydavatelé: WizKids
Autoři: Reiner Knizia
Rok vydání: 2011
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

rbx
rbx - avatar

Prvni dojmy

jak jsem jiz rikal v pokecu o hre, tak komponenty jsou perfektni. Ze hry vyzaruje takove zvlastni kouzlo, ma charisma a kraasne smrdi :-) Podobne krasne mi smrdel prvni Ascension. Take jsem rikal, ze karty jsou docela mekke, ale polaminovane takovym zvlastnim plastickym laminem, ze kdyz je michate, tak to vydava takovy divny hvizdavy sexy zvuk, jako kdyz smrdlate hadrem stare vzorkovane igelitove ubrusy ve skolni jidelne :-) Hezky pocit:-)

Jak je znamo, tak hra je kooperativni a vychazi z posledniho velkeho Star Trek filmu, kde se dozvite, jak se vlastne dala posadka lodi Enterprise dohromady. Floutek Kirk, "live long and prosper" Spock, sexy Uhura a bazlivy dr. Mc.Coy. To jsou hlavni postavy, prezentovane clix miniaturami. Spolu s nimi jsou ty miniatury Enterprise a klingonskeho krizniku. Vse je krasne detaile nabarveno, chybi jen shade a drybrush :-)
Clix znamena, ze v otocnych podstavcich figurek je vysec a v ni se toci az 12 ruznych charakteristik dane miniatury. Zasah do trupu Enterprise? Posun kolecka doprava, tedy snizeni stitu, ucinnosti zbrani atp. Takto to maji vsechny. Uzdraveni? Posun doleva, jedoduche, proste.

Ve hre jde o to, ze Enterpise leti k planete Nibiu, zajistit podpis smlouvy pridruzujici planetu k Federaci, Na orbitu ale narazi na Klingony, kteri se snazi presvedcit tamni vladu, aby smlouvu nepodepisovala. Take rozdmychavaji vasne a lide se zacinaji bourit a hrozi obcanska valka. V neposledni rade je problem s tamnim ekosystemem a hrozi, ze planeta zkolabuje. Toto jsou tedy tri zakladni plochy, kde budete muset uspet pri sve misi na Nibiu. Politika, Obcanska valka a Ekosystem. K tomu souboj s Klingony na orbitu a neuprosny cas, ktery vas deli od priletu klingonske flotily.
Tyto tri vetve jsou zobrazeny na ciselnych stupnicich, kde zacinate na nejhorsim stavu a snazite se dostat do maximalne plusovych hodnot. V teto hre tedy nejde pouze o to, ze vyhrajete, ale JAK vyhrajete. Muzete vyhrat s mizernym vysledkem, ze se planeta pripojila ke Klingonum, ale aspon vam nevyhlasila valku. Vitezstvi je urceno nejen body, ale i slovnim hodnocenim na kazde z ciselnych stupnic. Samozrejem, ze pokud prijdete o Enterprise, hra okamzite konci.

Na hernim planu je videt orbit se dvema lodemi, samotnou Enterprise pro akce na jeji palube a povrch planety, rozcleneny na zony. V techto zonach jsou rozprostreny event a mission karty, samozrejme rubem nahoru a vsechny stejny rub. Zacinate vsichni na lodi a zacinajici hrac si lizne kartu Hvezdne datum :-), ktera urcuje pocet hracovych akci pro toto kolo a okamzity event/eventy. Jsou zde totiz tri pole a bud resite pouze prvni, nebo prvni+druhe, nebo vsechny tri. Zalezi na obtiznosti, kterou si na zacatku zvolite. Jakmile probehne onen event, mate tedy nejake akce, ktere je treba utratit. A to jsou treba beam down, beam up, utok na Klingony, navsteva bliciho koutku (sickbay :-), brani predmetu, liznuti energize karty (karbonizujte uhlohydraty!! :-) atp. Nektere akce jdou vykonavat pouze na lodi, jine na planete. Udelate co potrebujete a hraje dalsi hrac.

Dulezite jsou mission karty na planete. Jakmile se dostanete = beam me down! :-) na planetu, do sektoru s kartou rubem nahoru, tak ji otocite. Pokud je to mission karta, tak si vezmete vrchni kartu z dane kupicky (jsou tri, podle trech hlavnich plotu, viz vyse). Karta je oznacena a obsahuje nejaky pribeh, challenge, ktery je potreba splnit a vysledek. Challenge jsou tri druhu a lisi se barevne. Stejne barevne jsou oznaceny i vlastnosti hrdinu ci posadky (v jednu chvili jsem kolem sebe mel sedmiclennou bandu StarTrek poskoku :-). Je hezke, ze kazdy hrdina je diky hodnotam na clix kolecku a diky svym vlastnostem specializovan na neco jineho, takze musi spolupracovat. Ja treba jako Kirk umel prenaset cleny posadky k libovolnym hrdinum. Date dohromady vsechny sily co mate, hodite dvema sestistenkami a porovnate s hodnotou ukolu. Pokud mate stejne a vic, je vyhrano. Ale POZOR! Zde zalezi i na tom, o kolik navic jste vyhrali. Podle toho totiz hra urci, v jake vetvi se budete dale pohybovat a tudiz jaky bude bodovy zisk na konci. Pokud se treba z karty 1 dostanee na kartu 2B, tak uz nemate moznost se dostat na kartu 3A, protoze ta je ve vetvi pod 2A. Je to klasicky strom.
Timto stylem se snazite ve vsech trech okruzich splnit treti uroven, neprohrat bitvu na orbitu a to vse jeste za dany cas, ktery vam ukrajuji karty Hvezdne datum.

Z deniku kapitana, hvezdne datum 2236.
Live long and prosper! Louci se Spock Siaron.

Zaver: ta hra me prinutila se jeste jednou kouknout na onen dil Startreku. Diky tomu jsem si to paradne uzil, protoze je to i o atmosfere. Pokud nekdo bude hrat tuto hru jen tak, ze bude pocitat cisla, tak to si muze zapnout Excel. Pro tyhle ldi ta hra neni. Neni to dlouhe a rozhodne to neni snadne. Nam v pulce hry pekne teklo do bot a to byla zakladni obtiznost, na tu nejvyssi to bude fakt drina.
Takze beru na Warcon! Jsem Kirk a hledam dalsi cleny posadky! :-) Energize me! Bzzzzzz.... flop!
27.7.2011 03:52:02

cSf.Loser
není sběratelská, viz. můj předešlý příspěvek. Licenci chápu, ale i tak se mi to zdá nějak přestřelené. Chtěl jsem to pořídit spíše do sbírky s tím, že si to třeba někdy zahraju s bráchou, protože přítelkyně ST nemusí a navíc je tam hafo angličtiny, ale 2 litry je moc na takový suvenýr

27.7.2011 13:10:37

to Beholder
Kvuli licenci skoncili Star Wars miniatury. Byla nakladna a zisky nic moc a myslim, ze u Treku to bude dost podobne, neli dokonce stejne. Kdyby to pojmenovali Star Buřt, tak by ta cena byla jinde, jenze to by si zase nikdo nekoupil....

27.7.2011 13:35:11

rbx

Siaron
koukam na FAQ a hrali jsme to spatne. Ten paklik Energize karet se uz nemicha a jakmile dojdou, tak dojdou. Uf, to by pak nebylo moc snadne.

27.7.2011 15:14:14

rbx
udelal jsem z hlavy rychlou kalkulaci a pokud se to nemicha, tak nase sance na vitezstvi klesly o 23,74%

27.7.2011 15:19:01

rbx

siaron
naprosto logicka dedukce

27.7.2011 15:31:42

BSG?
Nevím proč, ale ze všech popisů mi to připomíná Battlestar Galacticu. Jak moc je to BSG podobný? BSG je moje nejoblíbenější hra, ale zas nechci kupovat dvě (skoro) stejné hry...

11.8.2011 10:16:07

star trek vs bsg
hral jsem to sice jen jednou ale k BSG to ma hodne daleko, vsichni spolupracujou a i system plneni ukolu je jiny.

11.8.2011 10:28:34

ad BSG
No já to nehrál ani jednou a ani jsem se s tím nějak blíž neseznamoval, ale u BSG mám problém sehnat spoluhráče a BSG je dobrá jen v 5 hráčích a pokud je tahle hra stejně dobrá jako BSG a dá se hrát kvalitně ve dvou ve třech, tak by mi vůbec nevadilo, kdyby to bylo podobné jak BSG.

Tímto bych se chtěl zeptat kovaných hráčů téhle hry jaké je to ve 2 a ve 3 hráčích?

11.8.2011 10:43:51 | Upraveno autorem (porovnej)

hratelnost ve 2
Nejsem asi zrovna kovaný hráč, hru jsem hrála 2x :-) Ale hráli jsme i ve dvou hráčích, přičemž ale každý ovládal 2 charaktery a hra se mi líbila. Nejsem schopna říct, jestli by varianta ve dvou hráčích, kdy by hrál každý jen za jednu postavu, byla uhratelná... Řekla bych, že by se dalo jen těžko stíhat plnit mise a specializace nehraných postav by asi citelně chyběla.

11.8.2011 11:23:12 | Upraveno autorem (porovnej)

to Kainis
Hrát za dvě postavy v kooperativce není problém, ale tohleto právě BSG neumožňuje. Vzhledem k systému tajného zrádce to ani jinak nejde. Takže v tomhle by Star Trek byl lepší i když BSG je právě kvůli té atmosféře podezřívavosti nepřekonatelná - bohužel na to ale musí být dost hráčů.

11.8.2011 11:26:54

Srovnání
Taky jsem si původně myslela, že to bude takové "BSG se Spockem", ale hry jsou opravdu dost odlišné, takže srovnávání není příliš na místě. Ale osobně mám kooperativky ráda, takže hra je fajn a plusem je i ona dobrá hratelnost i ve 2 hráčích. Jen bych měla obavy o znovuhratelnost, už při druhé hře jsem cítila, že je minulé partii dost podobná... K atmosféře se vyjádřit nemůžu, jelikož Star Trek moc neznám :-) Ovšem v BSG je atmosféra opravdu parádní a seriálu ostudu nedělá :-)

11.8.2011 11:45:57

Vybíráme z Bazaru

Kočičí klub
Kočičí klub
Akt. cena: 200 Kč
Končí za: 10 hodin

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas