Škoda kouzla, které padne vedle

xxxxxxxxxo hodnoceno 30x (Seznam vlastníků)

Škoda kouzla, které padne vedle - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 2
Doporučený věk: od 8 let
Herní doba: 30 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: karetní hra
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: (Self-published)
Autoři: Jirka Hunyady
Rok vydání: 2023
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy

Je to zábavný i pro dospělýho člověka?

18.11.2023 22:29:48

Jako autor musím napsat, že i po cca 500 odehraných partiích si pořád hru s kamarády rád zahraju. Mým cílem bylo udělat herní systém tak, aby mě samotného bavil víc než ostatní deckbuildingy které mám nahrané. Chtěl jsem aby ve hře mohlo být i bez příliš složitých pravidel dost možností strategie a taky celkově rozumná herní doba…

19.11.2023 23:29:08 | Upraveno autorem (porovnej)

@Jirkahu a da se to nekde poridit?

20.11.2023 04:46:52

@Kanic  Svět deskových her např, ale na stránkách hry je seznam obchodů.

@Jirkahu Dík :), já bych raději názor poněkud nezávislejší, jestli to tak mohu říci.

20.11.2023 05:54:11

@Lino22 Obávám se, že podle prozatímního počtu hodnocení hry 5 hvězdičkami jen tak nějaká nezávislá recenze nebude :)

Já jsem hrál hru včera a u mě převažuje zklamání. Jediné, co mohu hře pochválit, je systém ničení karet, kdy to není efektem dané karty, ale dobrovolné po zahrání více stejných barev. Jinak mi to přijde jen jako suchá kopie Star Realms, Hero Realms a podobných čistých deckbuildingů, která se je snaží za každou cenu něčím změnit. Máš životy, dostáváš zranění, léčíš se, dáváš zranění ostatním, stavíš si obranu,… 

Počet akcí, co v tahu můžeš udělat a počet mikropravidel je bohužel moc vysoký. Věřím, že po 20, 50, 500 zahrání asi vejde do krve, ale my i ve třetí partii měli stále problém (například při zmrazení nesmíš hrát kouzla se symbolem meče a podobně).

Hru jsem si zkusil a i přesto, že mám ve sbírce přes 350 her, tato tam patřit určitě nebude :) 

20.11.2023 10:37:01 | Upraveno autorem (porovnej)

@pajajezek To co píšete mi přijde jako mírná podpásovka. Lidé co hru hodnotili jsou prostě ti, co si jí koupili během Crowdfundingu a kdyby se jim nelíbila tak to nenapíšou. Podle přezdívek to vypadá že osobně znám jen jednoho. Kdyby hra byla suchou kopií jiných deckbuildingů jak píšete, nedal bych si práci s tím ji vůbec vydávat ale spokojil bych se s nabídkou, která už tu byla. Většině lidem přejdou pravidla u 3,4 partie do krve a hra se stává už dost intuitivní a snadná. Ty “akce” které můžete ve svém tahu dělat jsou pro ni právě velmi důležité a je potřeba se neustále rozhodovat, protože neuděláte nikdy vše co byste herně chtěli… 

20.11.2023 13:07:38

@pajajezek S tvrzením, že hra je suchá kopie Star/Hero Realms opravdu nesouhlasím. Mechanika, že za hranou kartu je třeba platit, je zcela odlišná a velmi zásadní a myslím, že i poměrně tématická (mág se musí více soustředit na seslání náročnějšího kouzla). A právě toto, si myslím, že dává ve hře ty větší strategické možnosti (co zahrát a co ne) než zmiňované Star Realms - i když stále je to poměrně jednoduchý deckbuilding (ale to není na škodu).

A k tomu kletby a zmrazení tomu dávají ty možnosti navíc. Dvě s tím spojená logická pravidla (jsem hodně prokletý → dostávám instantní zranění a jsem zmražený → nemůžu útočit) bych rozhodně nenazýval “spoustou mikropravidel”.

Možnost čištění balíku je zde také poměrně elegantně řešena. Levelování mága je také zajímavé, i když k němu nedochází moc často.

Hru můžou hrát bez problémů dospělí a rozhodně si ji užijí, ale zároveň ji lze hrát i s dětmi téměř plnohodnotně (mám zkušenost se 7 a 9 let a po první naučné hře to zvládají hrát samy). Můj názor je, že hra má fanouškům deckbuilduingu určitě co nabídnout.

Autora neznám, hru jsem bral přes donio (crowdfunding).

20.11.2023 14:44:18

@Jirkahu Jakmile jsem viděl hodnocení, ihned se mi vybavila hra RobotiCS. Neříkám, že je to tento případ, jen jsem se zmínil, že je to divné.

Kamarád měl hru také z Crowfundingu a přesto se mu nelíbí, ale to zde není podstatné. Já jsem zde psal pouze svůj názor, proč mi hra nevyhovuje.

Dovolím si ale ještě poznámku k poslední větě - jediné rozhodování, které ve hře je přítomné, je to, zda chci kartu trashnout či nikoliv. Čaroděje povýším automaticky, jakmile na to mám karty a pak se rozhoduji pouze o tom, zda chci nějakou kartu zahodit nebo ne. O ničem ostatním se nerozhoduji a hraji to automaticky (stejně jako ostatní mnou zmíněné deckbuildingy). Podívám se, jestli chci něco koupit, pokud ano, zahodím karty pro magii (pokud jí nemám dost) a potom zbytek karet vždy zahraji bez jakéhokoliv rozhodování. O čem bych se měl v této hře rozhodovat?

 

20.11.2023 14:45:07

@pajajezek Podle vašeho posledního příspěvku to vypadá, že jste hru nehráli podle pravidel. Žádnou kartu nemůžete do hry vyložit bez rozhodování, protože pokaždé když ji dáte na stůl za ni musíte opět znovu zaplatit její hodnotu v magii. Ne jen když ji kupujete, ale i vždy když ji hrajete a dáte do hry. Z pěti karet v ruce proto vždy vyložíte max jen 2-3 i když nic nenakupujete, protože vyložení vás pokaždé stojí hodnotu karty. Stále se rozhodujete co zahrát a čím to zaplatit a jaký efekt dostat do hry. Hodně nakupovat a zároveň vykládat taky nejde a rozhodujete se jestli platit magií za čištění obchodu. Těch návazných rozhodnutí je ve hře ještě mnohem víc. Jestli jste tohle základní pravidlo vynechali, nepročetli si pravidla a hráli hru jako jiné deckbuildingy, hodnotíte tu něco úplně jiného… 

20.11.2023 18:17:53 | Upraveno autorem (porovnej)

@Jirkahu Na úvod bych se tedy rád omluvil, že jsem vyložení karty z ruky nazval koupení. Jestli jí mám v ruce nebo je v obchodě je úplně irelevantní, stejně jí musím vždy koupit. Abych tedy upřesnil můj předchozí komentář:

Podívám se, jestli chci něco koupit (z ruky nebo z obchodu), pokud ano, zahodím karty pro magii a potom zbytek (koupených karet z ruky) vždy zahraji bez jakéhokoliv rozhodování (=vyhodnotím všechny efekty na kartě).

Omlouvám se, ale pořád to pro mě není hra o rozhodování. Oproti SR nebo HR je tam přidané navíc jen to, že si karty pro kolo musím vybrat. Ovšem jakmile si doberu do 5 karet, hned je jasné, co se jak bude hrát vzhledem k jejich ceně a efektům. Utrácení magie do obchodu je dobré pouze tehdy, pokud mi zbyde nějaká nevyužitá, jinak je to zbytečná akce.

Takto mi to po 3 hrách přišlo a pokud jsou tři hry málo, je mi to líto, ale víc šancí této hře nedám. Stejně tak již nebudu reagovat na tuto diskusi. Svůj názor jsem řekl a nic z toho, co by se zde psalo, mě ke koupi opravdu nepřesvědčí.

20.11.2023 19:34:39

Trochu mě mrzí osočení z neobjektivních recenzí. Autora hry jsem poznal na Brnohraní, kde hru prezentoval. Byl to jediný autor v sekci prototypů, co neměl přátelské nebo alespoň kolegiální vztahy s lidmi z velkých studií. Tím rozhodně nechci naznačovat, že by kdokoli z ostatních prezentujících měl nějakou protekci nebo vyšlapanější cestu, to vůbec ne. Ale minimálně mezi ostatními autory, kteří se se všemi znali, působil trochu jako outsider. Proto jsem ho chtěl podpořit. Ne neobjektivně pozitivní recenzí, ale vůbec tím, že nějakou napíšu, protože to nikdy jindy nedělám. Ale u pana Jirky jsem měl pocit, že ji potřebuje a že má před sebou nejtěžší cestu, takže jsem se překonal. Jediná neobjektivita z mé strany může být, že jsem nehrál např. zde srovnávané Star Realms a neodnotil jsem tak z pohledu hardcore hráče, což stejně není hlavní cílovka hry. Ale jinak si za vším z recenze stojím a hra mě upřímně baví.

21.11.2023 05:40:26

Hru som este nehral, otestujem ju, ked budeme dvaja (zvycajne sme styria alebo traja) a tesim sa na nu. Ako prvotina mi to pride velmi slusne (produkcne, vizualne aj cenovo), kupil som cez donio.

Priznam za, ze nerozumiem vycitke o absencii rozhodovania… „Pozriem sa, ci chcem nieco kupit z ruky alebo obchodu. Ak ano, tak zahodim potrebne karty a zvysok kariet zahram bez rozhodovania.“

Hrubo zvyraznena cast je presny opis procesu rozhodovania, cize pri vsetkej ucte k jezkovi, tento argument je neadekvatny. Ostatne si nedovolim rozporovat, kedze hru som naozaj este neskusil.

Drzim palce autorovi, nech si hra najde dostatok fanusikov a uz teraz sa tesim minimalne na solo rozsirenie!

21.11.2023 09:50:53

Úplně nerozumím těm reakcím, co se zde vůči mě vedou, místo toho, aby se hodnotila hra.

  1. Nikdy jsem nenapsal, že recenze jsou vymyšlené, nebo zaplacené. Napsal jsem pouze, že nezávislá recenze jen tak nebude. Pokud se hra prodává v rámci crowdfundingu (a je jedno jestli ks nebo donio), nejsou v drtivé většině recenze objektivní do doby, než se hra dostane do nezávislého prodeje). A pokud odpovídá na recenze sám autor, že hra je určitě vhodná pro všechny, opravdu se mi to příčí. Když někdo hodnotí hru z hlediska “je to čistě česká hra”, “kvalita komponent je super”, není to také o ničem vypovídající.
  2. Ohledně rozhodování psal autor “Je potřeba se neustále rozhodovat” - ne, není. Rozhodnu se jen ve chvíli, kdy mi dojdou karty do ruky a to rozhodnutí je v drtivé většině okamžité a bez přemýšlení. O absenci rozhodování jsem se také nikdy nezmínil, pouze jsem tím reagoval na tvrzení, že ve hře je potřeba se neustále rozhodovat.
  3. Já jsem napsal, jaký na mě hra udělala dojem (nepodpořil jsem ji osobně, dostal jsem jen příležitost si ji zahrát). To, že to autor vidí jinak a je to podle něj nejlepší hra, mu nijak neberu a nemám nic proti tomu. Mě osobně to po zahrání 3 partií nepřišlo.
  4. Nemám absolutně žádný důvod, proč bych měl hru neprávem kritizovat a hejtit. Autora neznám, hru jsem si zahrát jako jakoukoliv jinou a napsal jsem jen svůj dojem ze hry. V době hraní jsem ani nevěděl, že se jedná o českou hru.

Mohli bychom tedy prosím přestat na sebe útočit a objektivně hodnotit hru?

21.11.2023 10:25:39

Tak, teďka jste si to vyříkali, padla i omluva, vše je vysvětleno. Pokud by někdo další měl nějaké hodnocení, prosím straňte se referencí k předchzím příspěvkům, nejsou potřeba.

21.11.2023 11:29:58 | Upraveno autorem (porovnej)

Osobne hru si hodlam koupit a uz jsem si ju otestoval (kazdopadne na koupi nejak extra nespecham). Co se hvezdicek tyce - nedavam skoro zadne hre plne pocet a hral jsem i jine deckbuildingy ktere asi byli lepsi, ale maji pro zmenu jine nesvary.
Co se hodnoceni - solidni moznosti jak co zahrat, zkousel jsem ruzne taktiky at uz jit formou sily, nebo kouzel a pripadne ovladnout co protivnik ma sanci v nasledujicim kole udelat, takze variabilita celkem solidni. Slusne je i draftovani karet, takze su rad za to ze nemam udelane balik dopredu.
Tesim se az bude malinko vice karet k dispozici at se da jeste trosku vice taktizovat a jestli bude i moznost to hrat i na singl (nekde jsem cetl ze mozna i jo) Kazdopadne jsem rad ze jsou karty pro vsechny stejne a nejde se formou boosteru jako u nekterych jinych karetek.
Jako solidni + hodnotim ze se da hrat i s detma, takze jednoduchost a pochopitelnost pravidel, i kdyz je to solidne komplexni pri omezenem mnozstvi karet.
Pro opravdu komplexni hodnoceni bych kazdopadne potreboval vice souperu co mysli rozdilnym spusobem nez mam aktualne k dispozici, ale jelikoz to primarne hodlam hrat jen doplnkove k dalsim hram s detma tak me to tolika netrapi a jako jednoducha zacatecnicka hra je to super.
Jen osobne mezi zkusenyma deskovkarema to nebude nejak hodne nadprumerna hra - nemam problem si ju zahrat s nekym kdo ju umi a je dospeli, ale asi to nebude hra na stovky her s podobne zkusenyma lidma, ale spis zabavne spestreni. Proto pisu ze je dobre ze to snad nebude stylem kazdou chvilu si zaplat novou verzi at to muzes hrat turnajove, ale spise zabavne ztraveni volnych chvilek kdyz je cas jen ve dvou na kratkou dobu.

26.11.2023 21:17:46 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Dva Bratři
Dva Bratři
Akt. cena: 400 Kč
Končí za: 6 dnů

Offcanvas