Sid Meier's Civilization: The Boardgame

xxxxxxxooo hodnoceno 35x (Seznam vlastníků)

Sid Meier's Civilization: The Boardgame - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 6
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: desková hra, strategická, diplomacie
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Eagle Games
Edge Entertainment
Pro Ludo
Autoři: Glenn Drover
Rok vydání: 2002
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Hodnocení hry

Tak mi to nedá a chtěl bych udělat takovou menší recenzi této hry. Konečně jsem měl tu možnost vyzkoušet Sid Meier's Civilization: The Boardgame ve větším počtu hráčů než 2 a musím říci, že mě moc nepřekvapila. Dnes se píše rok 2022 a 20 let stará hra tohoto ražení už prostě neuspěje. Mechaniky jsou až extrémně jednoduché a na hru, které obětujete tak půl dne, málo odměňující a komplexní. Celé jedno kolo je vlastně posuň všemi figurkami - zaútoč - vezmi si příjem - kup si vojsko a technologie. To je vše a pravidla jsem tím vlastně skoro celé vysvětlil. Dokážu si představit, že v roce 2002 to byla mnohem větší zábava, ale herní mechanismy té hry jsou na dnešní dobu fakt špatné/zastaralé. Tak kde začít. Ta hra je fakt dlouhá a skoro určitě vám na to ani 6 hodin nebude stačit (nejspíš to ani nedohrajete a utnete dříve). Mapa je extrémně velká a dle pravidel se v různém počtu hráčů ani neškáluje (dokážu si představit, že ve 2-3 hráčích se klidně 4 hodiny ani nepotkáte). Herních rozhodnutí fakt není mnoho, vlastně jenom dvě, buď budete útočit a zabírat města, a nebo se stáhnete dozadu a budete zkupovat technologie. Technologická cesta vás ale prakticky nijak neodmění (navíc jsou technologie extrémně drahé) a zabírání cizích měst je větší zábava. Dále si dovolím tvrdit, že bojový systém je v té hře jeden z nejhorších s jakými jsem se u deskovek potkal. Je naprosto tragický a není výjimkou, že 1 voják klidně zničí 10 vojáků protivníků. Modifikátory +1 ve smyslu kámen, nůžky, papír prakticky nic nedělají a jen znepřehledňují celý boj. Technologický strom je extrémně nepřehledný a vlastně to ani moc není strom, nakonec je stejně nezbytné koupit úplně všechny technologie. Dále v první éře skoro nedává smysl kupovat cokoli jiného než katapulty - ty jediné se automaticky upgradují do éry druhé a v první mají automaticky bojový bonus +1 proti všem jednotkám. Takže strategie prvního kola je koupit si technologii co umožňuje stavět katapulty a pak od všech brát poplatky za nákup katapultů. Zastarávání technologií je taky na palici, člověk si může například za 10 peněz ke konci éry vylepšit štěstí měst a to ho odmění v dalším kole o 4 peníze větším příjmem (takže celkem -6), pak se změní éra, o vylepšení přijdete, a můžete si to vylepšení začít kupovat nanovo. Mno a další je objevování mapy. Náhodné rozmístění surovin a efektů na mapě vás taky může buď extrémně zaříznout a nebo hodně posunout. Když máte například na třech sousedících políčkách stejnou surovinu tak berete automatiky 20 peněz bonus v příjmu a to vám skoro nikdo nevezme. Naopak druhý hráč dostane místo kde se na něj valí jenom mor a bezcenná místa. Objevování mapy podle mě skončí v prvním, či nejpozději druhém, věku (u 4 hráčů jsme mapu objevili v první éře prakticky celou - asi až na 2 poslední pole), tudíž v dalších kolech už není co objevovat a z hry se stane poziční přetahovaná. Nedokážu si představit, že by se například speciální efekt moru objevil až ve 3, či 4. éře. Tudíž plnohodnotný herní zážitek máte tak do půlky druhé éry a pak už je to jenom nekonečná opakující se rutina opevňování a zvětšování měst tak aby vám to nikdo nezabral. A na facku je i totální eliminace hráče. Toho můžete sejmout klidně po dvou hodinách hraní a pak ho můžete propustit domů, páč se bude následujících 8 hodin jenom dívat. Jo a nakonec ještě nevyvážené rozložení mapy. Na mapě jsou jednoznačně lepší a horší místa které obsadit. Třeba v Asii určitě začínat nechcete, je extrémně otevřená a napadnutelná prakticky ze všech stran, ale například taková severní a jižní Amerika je ráj na zemi, kam se protihráči budou dostávat fakt extrémně blbě. A podobných věcí je v té hře fakt hodně. Jak říkám bizarní zábava v roce 2022 to je a hratelné to je taky (tu naší hru jsem si extrémně užil, málo kdy se k takto starému kousku dostanu), ale na nějaké seriózní hraní to už není a raději to vnímat jenom jako zábavnou raritku pro ozvláštnění při hraní moderních her. Ještě bych chtěl zkusit ze stejného ranku Age of Mythology. Jaké máte s touhle hrou po 20ti letech zkušenosti vy?

25.3.2022 11:42:20 | Upraveno autorem (porovnej)

Díky za pěkné shrnutí. Vtipné je, že tímto způsobem jsem kdysi dávno chtěl taky vytvořit svou deskovku :-)

K tomu Age of Mythology - to není taková hrůza. Výhodou je, že jedna partie netrvá šest hodin, ale maximálně dvě hodinky, ale většinou ani to ne. Jasně, je to nevyvážené, souboje jsou divné a pokud soupeře dobře oslabite (zničíte mu klíčovou budovu nebo zaberete úrodné políčko), tak už se to s ním poveze celou hru. Ale jinak fajn. Osobně si myslím, že pro tebe tato hra nebude tolik frustrující jako Civilizace :-)

25.3.2022 14:34:14

@Sakalik tak ona ta Civilizace frustrující nebyla. Já od ní moc nečekal a už při vysvětlování pravidel mi bylo jasné, že ty mechanismy mají více děr než cedník. Takže to, že tě to bude posírat bylo jasné od první minuty. Já do toho šel hlavně z důvodu zájmu zkusit takhle starou hru, ale dneska jsme už asi fakt jinde. Když to ale třeba porovnám s hrou Dune, která je ještě +20 let k tomu, tak ty mechanismy fungují dobře dodnes (viz moderní reprint) s mírnými nuancemi v pravidlech. Tady si reprint bez kompletního předělání prakticky všeho nedokážu představit. S tím Age of Mythology jsi mě ale docela navnadil. Největší problém bude sehnat v Brně někoho kdo to má. Mimochodem třetí z té série, Age of Empires III mám dodnes (v reprintu Age of Discovery) a ta hra je vyloženě boží (ale to není moc civilizační hra, spíše worker placement).

25.3.2022 15:24:54 | Upraveno autorem (porovnej)

Pokud od začátku víš, že to nebude ono, tak to je relativně v pohodě :-) 

O tom Age of Empires už taky nějakou dobu uvažuji a občas sledují na bazaru. Vypadá fakt hezky, možná ji jednou koupím.

A k té Age of Mythology - ona to moc civilizační hra není. Ano, můžeš tam zvednout věk, ale to uděláš jednou kartou a jediné výhody, které z toho máš, že můžeš koupit hrdinu z toho věku. Toť vše. Už si na to moc nevzpomínam, hrál jsem ji naposledy tak před pěti šesti lety. Ale na druhou stranu to není hra, kterou bych si vyloženě nechtěl zahrát (a pár takových mám :-) ).

25.3.2022 19:15:05

Empires: Age Of Discovery (Age of Empires III: The Age of Discovery) jednoznačně doporučuji. Není to civilizační strategie, ale to nevadí. Za mě jednoznačně jedna z nejlepších worker placement her. Pokud budeš shánět AOEIII tak ideálně i s rozšířením Builder (v předělávce už je).

29.3.2022 11:45:27

Vybíráme z Bazaru

Marvel United: X-Men – X-Force EN
Marvel United: X-Men – X-Force EN
Akt. cena: 40 €
Končí za: 4 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas