Sid Meier’s Civilization: Desková hra - Sláva a bohatství

xxxxxxxxxo hodnoceno 124x (Seznam vlastníků)

Sid Meier’s Civilization: Desková hra - Sláva a bohatství - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Rozšíření pro hru: Sid Meier's Civilization: Desková hra
Počet hráčů: 2 - 5
Doporučený věk: od 13 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: desková hra, strategická, ekonomická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: ADC Blackfire Entertainment
Fantasy Flight Games
Galakta
Autoři: Kevin Wilson
Rok vydání: 2011
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

dojmy a názory

Už někdo zkoušel civku s tímto rozšířením? Pokud ano co na to říká? Neboří nové prvky původní mechanismy? Zpestřuje to hru a výsledný efekt přidání rozšíření je pozitivní nebo celý koncept kazí a překombinovává?

Rád bych se něco dozvěděl od zdejších hráčů dříve než to koupím :)
25.11.2011 10:49:34

prvni hra
Hráli jsme s rozšířením jednu hru. Mě se ty nové prvky libí hodně. Měli jsme pár nových hráčů tak jsme nezapojili hned úplně všechno (vynechali jsme investice a karty významných osobností). Líbí se mi že se evidentně autoři pokusili víc vyvážit šance na jednotlivé druhy vítězství. Za několik her civky bez rozšíření jsem ani jednou neviděl vítězství na kulturu a tak je v rozšíření hned několik prvků které tuhle cestu dost usnadňují (některé národy, investice,...) a nebo dávají pěkné bonusy při postupu přez ni (karty osobností, nové kulturní karty).
Rozvržení mapy pro 5 hráčů působí na první pohled celkem fér, díra uprostřed mi nevadí.
Co je zatím trochu otazník a z čeho bych měl malou obavu je vyváženost nových národů. Po jedné hře těžko soudit, každopádně vzal jsem si španěly a jejich abilita stavět budovu při objevení nového kusu mapy mi přišla dost drsná. Díky tomu jsem se na začátku neskutečně rozjel a nevyhrál jen díky tomu že se na mě na poslední chvíli vrhli dva jiní hráči (aby to nakonec vyhrál třetí dobitím mého hlavního města)

25.11.2011 13:59:16

Trpaslik88
díky za reakci...

Já jsem na BBG četl jedno review a tam týpek psal, že rozšíření přinese právě zásah do jednotlivých vítězství. Největší boost dostala právě ta kultura a naopak se objevily možnosti zaříznout hráče hrající na ekonomické vítezství, což je jedině dobře, protože to v základu moc nešlo.

Španělé jsou prý na první pohled overpowered. Ale řešení je prý společné, co nejrychlejší objevení mapy kolem Španěla (dříve než to udělá on)

25.11.2011 15:02:30

to Beholder
Prosímtě, jak se jede v základní hře na ekonomické vítězství? Já to hrál teda jenom párkrát, ale nějak si nejsem vědom, že by tam byla až tak velká možnost zisku těch zlaťáků.

25.11.2011 15:25:05

kren
jdes po trzistich pak je prehodis na banky a na technologie ktere ti davaji mince.. problem je ze takoveho hrace se tezko zastavuje

25.11.2011 15:33:36

to kren
Omlouvám se, že reaguji místo Beholdera, ale úplně bez problémů - několikrát jsem na ekonomiku vyhrál. Jsou tam 4 technologie, na kterých můžeš mít po 4 mincích, k tomu ti může někdo přihodit nějakou minci kulturní kartou, něco je na mapě, něco na významných osobnostech a když by nic z toho nebylo k dispozici, tak můžeš stavět banky, případně Panamský průplav...

25.11.2011 15:37:39

kren
netřeba nic dodávat :)

jenom souhlasím...

25.11.2011 15:43:18

to Vlad
A když někdo takhle syslí, tak na něho nepomůže dotírání armádou s hrozbou vojenského vítězství? Ale je mi jasné, že to není jednoduché.

25.11.2011 15:57:42

kren
Problém je že ty mince ne technologiích ti už nikdo ničím nesebere (v základní hře)

25.11.2011 16:01:39

to kren
To je samozřejmě vždycky možnost, ale vzhledem k tomu, jak se některé z těch mincí získávají, by měl mít "ekonom" jakous takous armádu a pokud jede někdo na vojenské vítězství, obvykle se proti němu ostatní spojí a někdo mu vpadne do zad...

25.11.2011 16:11:12

re
Hrál jsem rozšíření jen jednou a líbilo se. Investice jsou dobrý nápad, osobnosti hru taky hezky oživí. Hráli jsme ve čtyřech a za čtyři nové národy a nejen za španělská abilita je drsná, já hrál Řeky a ti mají velmi silnou vlastnost: pokud vyzkoumají technologii, kterou nikdo nemá (a nevyzkoumal ji nikdo ve stejném kole jako Řek), neztrácí Řek žádný trade, hustý...

25.11.2011 18:59:55

rozšíření
V rozšíření je přepracovaný systém zisků v případě vítězství v bitvě. Nově je možno při vítězství nad armádou donutit poraženého zahodit jeden nasyslený penízek, v případě dobití města mu penízek ukrást (oboje namísto klasických zisků).
Takže ano, s ekonomickým vítězstvím je teď větší šance něco udělat.

26.11.2011 02:56:37

Trpaslik88
Jenže ukrást, nebo zahodit penízek lze jen ten faktický žetonek, který není nikde vytištěný. A ty pokud se nepletu se nezískávají zrovna nejlehčeji, takže zas až taková petarda to není.

27.11.2011 00:20:35

golddiggers
posledne jsem vyhral ekonomicky a ostatni s tim v podstate nemohli nic delat. To brani penez pri porazce je rozhodne plus

27.11.2011 04:43:12

Havelock
Ty žetonky se získávají především na technologiích, což mi přijde celkem v pohodě a ani si moc nedovedu představit jak by to hráč hrající na ekonomické vítězství dokázal bez nich. Teoreticky to sice jde, ale dosáhnout toho je mnohem náročnější než právě pomocí těch žetonků.

28.11.2011 13:21:18

Nelíbí
Hrál jsem základní hru asi tak 10x a kulturní vítězství se mi povedlo jednou vyhrát ... ale ... nevím nevím dost se mi dařilo na kartách ale je to největší maras a nejistota a člověk stejně musí hrát na všechno. Ekonomické jsem se bezuspěšně snažil dělat Xkrát ... banky a techy atd jsou hezké sice ale prostě ty techy udělám vždycky mnohem dříve než coiny ... Sice vám ty coiny nikdo neodpáře ... ale na jejich sbírání potřebujete stejně všechno.
Co se týká rozšíření právě tyhle dvě vítězství se tam laborovaly ... ale dva nové rody které mají každý do začátku lvl 2 nějaký druh jednotky mě fakt nenadchl, vojna je prostě klasika, zařezávat se dá i proti ekonomovi, narozdíl od vojandy ekonom jde poznat na míle daleko, což je strašná nevýhoda ... ani možnost dražby když coiny jsou tak cenné no prostě to rozšíření je imho trash. Ale nehrál jsem to, ale moc se mi do toho ani nechce... základní hra se mi líbí víc tak jak je ... i přes ty nedostatky.

2.1.2012 21:13:30

Raziel
Trash je hodnocení něčeho, co dotyčný nezná nebo nehrál. Pindáš nesmysly. Bez urážky.

2.1.2012 22:04:11

Raziel
Placas... Ekonomicke vitezstvi je nejjednodussi. Vem si treba takoveho Nemce, ktery ma penizek jako surovinu uz hned u sveho mesta. Kamos si pak jen vybral 2 osobnosti pomoci techu a kultury + nake penizky na techach (proste jel jen na to) a najednou behem par kol vyhral, nez se kdokoli stacil rozjet nebo jen k nemu dostat.

4.1.2012 22:23:33

Dojem
Zatím jsme hráli s rozšířením jen jednu hru a to pouze ve dvou, Španělé kontra Arabové. Podle mne se dá lépe hrát na kulturu než se základem. Osobnosti kromě silného efektu výrazně oživili hru. Používali jsme docela často filosofii, k získání další osobnosti.

Plusy pro rozšíření
neprodlužuje hru
osobnosti
variabilita divů
investice
možnost kulturního vítězství

5.1.2012 00:02:29

Dojem
Ještě bych k tomu přidal i to že právě ekonomickému vítězství se v rozšíření dá mnohem lépe zabránit (například při vítězství v bitvě nechat protivníka zahodit coin).
I když je fakt že tahla část jsou jen errata a rozšíření pro ně nutné není.

5.1.2012 09:25:19

nové komponenty
Lidi, hráli jste to už někdo v 5 jaký to je? Mě docela zarazilo že tam není víc budov v rozšíření. Přijde mi že takhle dojdou třeba přístavy strašně rychle.

9.1.2012 18:15:36

hra v 5
No neumím si to moc představit, už ve čtyrech se mi zdálo, že budovy sakra rychle docházejí. Ale v pěti kvůli časové náročnosti asi ani nebudeme hrát.

9.1.2012 22:58:30

Hra ve dvou - první dojmy
Velice příjemná záležitost. Zkoušela jsem hrát kromě války (na tu se chystám) všechny možnosti vítězství a bez problémů. Možná je to i tím, že ve dvou si tolik nebereme budovy, a každý hrajem prozatím na jinou výhru. Konečný výsledek je o prsa...., proto mi hra přijde vyvážená. Karty výzkumu hodně pomáhají, když se sestaví správná kombinace podle toho na jakou výhru se zaměřím, tak to jde jako po másle. Jediné co málo využíváme, jsou divy. Ve dvou se to dá uhrát i bez nich. Divy se tolik netočí, takže nejsou zas až tolik výhodné vzhledem k tomu kolik mě stojí. Chystám se taky vyzkoušet variantu, že oba pojedeme na stejnou výhru. Už se těším..... Psala jsem tento první dojem sem i když by měl být spíš u základní Civky, ale netuším kdo má odehráno ve dvou a dovedl by mi tak doporučit, jestli má cenu dokupovat rozšíření... když hrajem jenom dva , uvažuju že ho přikoupím....

10.1.2012 08:17:21 | Upraveno autorem (porovnej)

Pamir
No já myslím že to rozšíření se vyplatí už jenom kvůli těm novým národům, který o hodně zvýší variabilitu. Pak tam jsou další vychytávky který to vylepší a přijde mi že i způsoby jak vyhrát jsou vyrovnanější.

10.1.2012 11:32:59

tohle rozšíření je naprosto super
Dneska jsme hráli s rozšířením a luxusní zábava. Určitě rozšíření zrychluje vítězství na kulturu. Vyhrál jsem na ni (ale nehorázně těsně, v tom samém kole by vyhrál další na let do vesmíru) i přesto, že jsem dostával jen 7 kultury (v druhém městě jsem měl 3 kultury, ale v obou městech naráz jsem se věnoval kultuře jen asi jednou, třetí město jsem dokonce neměl vůbec) a Tradů jsem měl jen 6 každé kolo, což je tragické. Ale díky investici na slevu kultury, schopnosti řeků a pár osobnostem jsem to nakonec na tu kulturu vyhrál.

Luxusní zábava a bavil se i nehráč, který hrál poprvé a chodí do 8 třídy :). Mimochodem on by vyhrál na let do vesmíru, kdyby se mě vítezství na kulturu nepovedlo :)

EDIT: Aha, tak koukám, že podle FAQ se dohrává hra do konce kola a o vítězství rozhoduje větší počet techů, políček na culture tracku a počet mincí. Ale stejně bych vyhrál, ale opět těsně

15.1.2012 20:57:01 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Caldera Park EN
Caldera Park EN
Akt. cena: 300 Kč
Končí za: 5 hodin

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas