Sid Meier's Civilization: Desková hra

xxxxxxxxxo hodnoceno 626x (Seznam vlastníků)

Sid Meier's Civilization: Desková hra - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 13 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: desková hra, strategická, budovatelská, ekonomická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: ADC Blackfire Entertainment
Fantasy Flight Games
Galakta
Autoři: Kevin Wilson
Rok vydání: 2010
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Pravidla

Tak s chutou do citania :)
http://www.fantasyflightgames.com/edge_news.asp?eidn=1756
13.11.2010 08:08:37

Nejasnosti
Tak jsem po první hře opravdu nadšen a pln dojmů. Chtěl byych se ale hned na něco zeptat. Jde se nějak bránit proti atomové bombě? A druhá otázka: Když mám jedno město a v jeho okolí stojí můj osadík, tak to políčko, na kterém stojí se jakoby zdvojuje pro potřeby zisku obchodu, produkce, atd...?
Předem dík za odpovědi!

29.12.2011 00:46:00

RE: nejasnosti
Ano, proti atomové bombě se dá bránit pomocí žetonu špiona a jedné technologie, která zruší akci soupeře placenou surovinou.

Ne, osadníci "nezdvojují" zisky, ani když stojí v sousedství města, ani když stojí 2x na jednoum políčku.

Pokud se pletu tak prosím o opravu.

29.12.2011 09:37:14

doplnění
Mám pocit, že jsou i nějaké kulturní události, kterýma se dá bránit proti atomové bombě.

29.12.2011 18:46:33

A zase něco...
Díky moc za ujasnění. Bohužel, vyskytl se další problém. Jak to je, když bráním město a nemám v něm armádu? Můžu vůbec bojovat? A když tam ta armáda je, tak kolk si beru karet? (když je to město hlavní...)

30.12.2011 14:31:13

to Foret
Vlastní armádu nemůžeš nikdy mít ve svém městě, viz pravidla str. 20, odstavec "Přátelská a nepřátelská města". (Ozzy má v překladu chybu).

Limit ruky za bránící město máš 3 karty (+1 jestliže jsi ve fundamentalismu). Takže tvoje armády v okolí města nemají na tvoji obranu žádný vliv, protože do centra s nimi nesmíš.

Edit: V oficiálním českém překladu je taky chyba - u limitu ruky 3 u bránícího města patří i u bránícího hlavního města.

30.12.2011 15:08:44 | Upraveno autorem (porovnej)

kren
Je to trochu matoucí. Přestože jsi to myslel určitě správně, doplnil bych to srozumitelněji.

Základní limit karet na ruce je 3. Pro obranu jakéhokoliv města se tento limit zvedá o další 3. Pokud máš i fundamentalismus zvedá se navíc ještě o 1. Celkově tedy až 7.

Problém je občas v tom, že limit ani nenaplníš. Zvláště, když tě někdo cestou na tvé hlavní město přepadne jinde a zabije ti armádu, nebo zničí jiné město. Takhle mi jednou na obranu hlavního města zbylo jen 5 karet.

30.12.2011 15:33:03

to Havelock
Jo, neměl jsem tam k tomu míchat ten fundamentalismus a nebo jsem měl uvést ještě ten základní limit. Máš pravdu.

30.12.2011 23:52:38

Sprava mest
Ahojte chcem sa spytat ci pocas tohto kroku hry ....musite upgradovat iba jedno mesto...kupit jednu jednotku ..jednu budovu..alebo aj to zalezi podla poctu miest, cize za kazde postavene mesto na to maju vo svojom okoli dostatocny pocet surovin...

19.1.2012 15:02:17

zvalec
Moc nerozumím otázce. Co myslíš tím upgradem města?

Ve správě měst máš v každém městě možnost provést 1 akci (ze 3 možných). Každé město jedná samo za sebe odděleně, tzn. má svůj vlastní počet produkce, který naleží jen jemu a nelze sčítat, půjčovat nebo něco podobného.

Při volbě akce stavění si spočítáš produkci v okolí právě tohoto města a můžeš popřípadě přidat produkci za svého Scouta (vozíček, nevím jak je to v české verzi), který stojí mimo okolí jakéhokoliv města na políčku s produkcí + můžeš přidat bonusy z techu, karet událostí atd. Za výslednou produkci si můžeš postavit pouze 1 budovu nebo 1 div nebo 1 jednotku nebo 1 figurku.

Nevím, jestli je to to na co ses ptal...

19.1.2012 15:10:47

zvalec
Fáze "správa měst" se provádí pro KAŽDÉ město, které máš postavené a pro každé zvlášť. Tzn. Každé město je limitováno množstvím "kladívek" ve svém okolí.

Např. v hlavním městě si postavíš budovu (má dost kladívek v okolí)
ve druhém se zaměříš na kulturu - posbíráš kultury
ve třetím vyrobíš jednotku (za kladívka z okolí)

19.1.2012 15:13:38

Terén
Ahoj.
Vím, že desková hra oproti té počítačové nemá bonusy za terén, na němž jednotka stojí, což je (asi) škoda. Nenapadlo někoho si po domácku bonusy vytvořit? Např. hory + k bonusu síly armády, ale poloviční rychlost atd.? Docela by mě to zajímalo :)

12.2.2012 13:11:28

Jonash
Dřív jsem tohle taky řešil, ale v té hře by to nemělo prakticky žádné uplatnění. Mechanismy nejsou nastaveny tímhle směrem.

12.2.2012 14:14:12

Počet divů ve městě
V jednom ze starších přízpěvků jsem se dočetl, že ve městě může být pouze jeden div. S tímto tvrzením nesouhlasím, jelikož pravidla nic takového neříkají. Pravidla říkají, že ve městě může být pouze jedna "unikátní budova" a že může být ve městě zároveň i div. Také říkají, že div může být postaven pouze jeden v jednom kole. Absolutně ale neřeší, jestli ve městě může být více divů. Z toho mi jednoznačně vyplývá, že může. Prosím o vaše názory :-)

10.3.2012 12:58:38

Sean
Nevím co je nebo není v českých pravidlech, ale v anglických se píše toto:

Wonders, like limited buildings, may be placed on any terrain except for water and are restricted to one per city. A city may contain both a wonder and one limited building.

Navíc to, že může být postaven jen jeden div za kolo není správně. To pravidla neříkají. Klidně si můžu v jednom kole postavit 3 divy (v každém městě jeden), pokud na to mám.

10.3.2012 13:17:29

Sean
Pravidla str. 17, cituji: Divy stejně jako limitované budovy mohou být postaveny na jakýkoliv terén kromě vody a jsou omezeny pouze jedním na město. Města mohou mít dohromady limotovanou budovu i div.

A nemusíš příspěvky psát do dvou vláken, ony se tu neztratí...

:-)

+ Tak Beholder byl rychlejší, ale aspoň potvrdil to, že to v pravidlech je :-)

10.3.2012 13:19:38 | Upraveno autorem (porovnej)

Beholder, fstibo
Díky za reakci, bohužel mám českou verzi pravidel a tam tahle věta (...are restricted to one per city.) není, tudíž dochází k dohadům. Takže, je správně brát pravidlo z cizojazyčné verze, které je pro českou hru "navíc", nebo hrát podle oficiálních pravidel přiložených ke hře, kde toto omezení není? Toto je poměrně dost zásadní, tudíž bych ocenil, pokud byste měli k dispozici odkaz na oficiální ČESKÉ FAQ, kde by toto bylo rozebíráno.

Pravda, měl jsem dodat, že lze pozstavit jeden div za kolo v každém městě. Vzhledem k tomu, že toto ale není předmětem mého dotazu, tak jsem to nespecifikoval.

Ještě podotýkám, že ten příklad k porovnání, co jsi mi zaslal, je velmi pravděpodobně z fanouškovské verze překladu pravidel (protože používáš pojem "limitovaná budova, kdežto v oficiálním překladu se tento typ budovy jmenuje "unikátní budova"). Tudíž opět, babo raď.

10.3.2012 13:32:23 | Upraveno autorem (porovnej)

Sean
Je to z této fanoškovské, protože oficiální český překlad mám na bytě v Brně. Ale jsem si jistý, že tam to bylo taky

10.3.2012 13:46:21

fstibo
Teď cituji já ze svých českých pravidel str. 17:

"Divy lze umístit na políčko s libovolným terénem kromě vody, podobně jako unikátní budovy. Město však může mít zároveň postaven div i jednu unikátní budovu."

Ačkoliv je text podobný, v této verzi je (znovu) zdůrazněno, že v okolí města může být pouze jedna unikátní budova, ale počet divů se neřeší.

10.3.2012 13:47:45 | Upraveno autorem (porovnej)

Sean
...podobně jako unikátní budovu, tedy pro ní platí stejná pravidla jako pro unikátní budovu....
Avšak můžeš na místo jednoho divu postavit div nový, ale ten původní přichází o svou vlastnost a vlastně i ten žetonek hned můžeš vrátit do krabice

10.3.2012 13:50:03

fstibo
To je ovšem pravidlo změny budovy. Toto pravidlo řeší situaci, kdy chci div nahradit jiným divem, například proto, že ostatní budovy nutně potřebuji k produkci a výhoda stávajícího divu pro mě není tak dobrá, jako výhoda nového. Opět to ovšem neříká, kolik divů v té chvíli aktuálně mohu mít kolem města.

Ještě k tomu "podobně jako unikátní budovy". Toto je evidentně zaměřeno pouze na umístění divu na konkrétní typ terénu. Další věta už na tu podobnost vázána stylisticky není. Nehledě na to, že slovo "podobně" dovoluje odlišnost.

10.3.2012 13:55:10 | Upraveno autorem (porovnej)

Sean
Ber to jako fakt. Jeden div na jedno město.

Ať už se oficiální česká pravidla vyjadřují nepřesně, víc jak jeden v jednom městě mít nemůžeš. Přece nebudu hrát s cizincama Civku a tvrdit jim, že to budeme hrát podle mých českých pravidel, protože tam to mám tak a kašlu na původní záměr autora, protože český překladatel tomu rozumí víc... :-D

10.3.2012 14:01:41

fstibo
Na tom něco je, ale nedivil bych se, kdyby KAŽDÝ s českou verzí hry zápasil se stejnou otázkou, případně by ho vůbec nenapadla. Pravděpodobně máš pravdu, ale byl bych pro zasadit tuhle změnu do českých FAQ, aby pravidlo bylo jednotné a mohli se podle něj všichni řídit :-)

10.3.2012 14:09:06

Sean
žádná české FAQ neexistují. Existuje pouze špatný oficiální překlad hry ;)

10.3.2012 16:57:48

česká pravidla vs. originální pravidla
Správně, jak uvedl Beholder. Jedná se o špatný překlad. A kdo jiný v tom má prsty než...

...prosím potlesk pro...

...Blackfire.

(tlesk),

(tlesk).

"Takže, je správně brát pravidlo z cizojazyčné verze, které je pro českou hru "navíc", nebo hrát podle oficiálních pravidel přiložených ke hře, kde toto omezení není?" (Sean, 10.3.2012 13:32:23).
- Nejedná se o českou hru, a proto oficiální pravidla nejsou česká, nýbrž anglická, tedy cizojazyčná. Ta podle mého názoru mají absolutní přednost před všemi ostatními jazykovými lokalizacemi.

10.3.2012 20:58:00

počet divů ve městě
...jelikož nejsem angličtinář, tak to hrajeme podle českých pravidel. Dosud jsme hráli, že počet divů ve městě není omezen, protože to česká pravidla nezakazují. Teď když čtu tady tu diskuzi, musíme si to pravidlo opravit a věřit vám, že v oroginále je to tak jak říkáte, tedy ve městě jen jeden div.

11.3.2012 17:59:18

Vybíráme z Bazaru

Amazonie - MINDOK
Amazonie - MINDOK
Akt. cena: 1 Kč
Končí za: 7 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Offcanvas