Shogun - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 3 - 5
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 150 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: desková hra, strategická, diplomacie
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: G3
Queen Games
Autoři: Dirk Henn
Rok vydání: 2006
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

rozdeleni provincii

nevite nekde, zda existuje nejaky navod nebo rada, jak nejvic ferove rozdelit startovaci pozice, cili provincie? stava se nam, ze ze zacatku nekdo dostane treba 6 provincii kousek od sebe a uz to ma vicemene vyhrane, a ten, kdo je uprostred a nebo ma provincie rozhazene po cele mape, nema sanci.

hrajeme to nejcasteji ve 4 lidech
8.3.2013 07:50:11

rozdeleni provincii
My hráme s draftovacím houserule nájdeným dakde na BGG:

Začiatočné provincie sa určia nasledovne: každý hráč si potiahne z balíčka provincií počet kariet rovných počtu začínajúcich provincií plus jednu navyše. Z nich si jednu vyberie, kartu si nechá a pridelí do nej armády. Zvyšné karty posunie hráčovi po svojej ľavej ruke a vezme si karty od hráča po pravej. Vyberie si ďalšiu provinciu atď. až pokým hráčom nezostane v ruke posledná karta, ktorá sa vráti do balíčka. (Určovanie armády k provincii sa deje súčasne a tajne – na vybranú kartu provincie otočenú lícom nadol hráč umiestni príslušnú skupinu armád a až sú všetci hráči hotoví s výberom tak súčasne odokryjú zvolenú provinciu.)

Plus ešte jeden houserule na využitie prebytočnej ryže (aka "výroba saké") :
Počas zimy sa odstráni len jeden žetón revolty z každej provincie. Ďalšie žetóny môžu hráči odstraňovať zaplatením jednej prebytočnej ryže za jeden odstránený žetón.

8.3.2013 08:50:18

...
zajimava varianta...a jake s tim mas zkusenosti? respektive, jak potom vypada bitveni pole pred prvnim kolem? ma hodne hracu sve provincie okolo?

dik za info a zajimavy napad

8.3.2013 09:31:59

JoshuaGrey
Nemám teď hru u sebe, ale jestli si dobře pamatuju byla na zadní straně pravidel(nebo prostě někde na konci) doporučené rozložení provincií pro první hru. My jsme to použili opravdu jen pro tu první hru, pak už jsme to hráli klasicky.

8.3.2013 10:26:08

...
Pri draftovaní si prvé provincie hráči zvyčajne vyberajú tak, aby ich mali aspoň zopár pokope, ideálne na kraji, takže zvyčajne na začiatku má každý nejaké to vlastné územie (3-5 provincií) pohromade. Treba sa snažiť vyberať tak, aby sa hráčovi po ľavej ruke nenechávalo zbytočne veľa pre neho vhodných provincií. Navyše je dobré mať minimálne dve provincie dobré na peniaze/ryžu. Posledné provincie pri výbere sú viacmenej typu "čo zostalo", resp. čo mi nechal hráč po pravej ruke, takže nikdy sa nám nestalo, že by mal jeden hráč nejakú super dominantnú pozíciu. Najčastejšie má hráč jedno mocenské centrum a niekoľko osamotených provincií, prípadne dve menšie centrá.

8.3.2013 10:32:03

Yuri
A není to potom moc velká pohodička? Těch 3-5 provincií pokupě?

Ono je prostě třeba při tom tahání provincií na začátku zohlednit, že támhleten by si mohl udělat solidní základnu a zabránit mu v tom.

8.3.2013 15:19:00

zkusenosti
my uz jsme to hrali alespon 50 krat, ale tedka se nam stava, kdyz uz to umime lepe, ze ten, kdo ma fakt dobrou pozici, vyhraje.
proto mi slo o to, jestli je nejake rozdeleni, ktere je vyhodne pro vsecky a je ferovejsi.

na zadni strane je sice nejaky rozdeleni, ale pro cerneho je fakt dost spatne

8.3.2013 18:22:11

Wolfsen, JoshuaGrey
Mno, keď sa zadarí nejakému hráčovi mať fakt dobrú pozíciu na začiatku, tak je to o diplomacii ako sa proti nemu spoja hráči. V našich hrách je práveže nevýhodné mať už v prvom roku zjavne najlepšiu pozíciu, pretože sa potom ostatní proti nemu spoja a zničia ho. V jednej hre sa mi stalo, že po prvom bodovaní som mal výrazný náskok oproti ostatným (presné čísla si nepamätám, ale cca o 10 bodov pred druhým + dobré pozície) a v druhom roku ma tak zničili, že som sotva skončil na predposlednom mieste.
Ak sú vaše hry aj po 50 raze stále typu - najlepšia pozícia na začiatku = automatické víťazstvo, tak potom je možno skôr chyba v hráčoch.
V našej hernej skupine je napríklad bežné spájať sa a dohadovať navzájom, keďže boj 1 hráča proti 1 hráčovi je v Shogunovi zvyčajne neefektívny (kde sa dvaja bijú, tretí vyhráva) a preto treba robiť koordinované útoky viac hráčov proti (zdanlivo) najsilnejšiemu (a zároveň sa snažiť vmánevrovať do takej pozície, z ktorej budem môcť spraviť v posledných dvoch kolách útoky na bohaté provincie svojich "spojencov" a vyhrať, mwehehe).
Každopádne si myslím, že ten draftovací houserule je lepší než to náhodné ťahanie provincií v pravidlách, dáva viac možností ako ovplyvniť svoju pozíciu a zároveň pozíciu súpera po ľavej ruke. Samozrejme sa dá hrať podľa toho odporúčaného rozloženia pre prvú hru, ale začínať stále z rovnakej pozície čoskoro omrzí.

8.3.2013 21:06:03

to Yuri
jenze, kdyz mas jednoho, ktery je v zelenem, ma tam 5 provincii, hodi tam beton, tak nez se dam dostanou 2, tak je to na dlouho. respektive, ten, ktery je ve zlutem, tezko pujde do zelene. a ten, kdo je ve stredu, je rad, ze je rad:)

chapu, kam miris, ja mam shoguna rad tak ci tak, ale prijde mi, ze je dost zasadni ten zacatek a toho je mozna skoda

13.3.2013 11:37:51

Vybíráme z Bazaru

Divukraj - PUZZLE 1000 ks
Divukraj - PUZZLE 1000 ks
Akt. cena: 400 Kč
Končí za: 3 dny

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas