Runewars - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: desková hra, strategická, budovatelská, válečná
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Fantasy Flight Games
Autoři: Corey Konieczka
Rok vydání: 2009
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

porovnani se StarCraft

vzhledem k tomu,že je tato hra poměrně stejně drahá jako hra StarCraft (a obě se mi hodně líbí) tak bych se chtěl zeptat jaká je lepší.

ZA KAŽDOU ODPOVĚĎ BUDU VELMI RÁD DĚKUJI
23.11.2010 20:44:58

miky
Hrál jsem obojí hry několikrát a rozhodnout která je lepší .... hmmm asi bych řekl že mě baví obě stejně ... někdy mám náladu hrát Runewars, někdy pro změnu Starcraft.
Pokud ale opravdu chceš nějaké pomocné kritéria, tak:

-Runewars je cca o polovinu kratší než SC
-v SC se musíš víc starat o soupeře, odkud kdo přijde, jaké mají jednotky, kdo ti může zablokovat ordery, jaké proti nim postavit budovy, moduly
-RW se hraje se stylem RFTG(jen vybranou akci používáš jen ty a ne soupeři).
-v RW nestavíš budovy na jednotky. Víc jednotek postavíš zabráním dalších regionů se surovinami, stavěním jednotek suroviny neztrácíš(tzn nemusíš počítat na co ti suroviny vyjdou když tady postavíš tohle a tady tohle, při stavění jednotek prostě vybereš dial (počítadlo surovin-každý má 3-dřevo, jídlo a kameny) a podle něj vemeš jednotky a plácneš je na desku - obvykle má každý dial 1-2 typy jednotek, jejich počet závisí na počtu surovin daného typu).
-RW má taky jednodušší boj - prostě přibereš karty a vyhodnotíš... můžeš hrát nějaké taktiky ale těch obvykle moc nemáš...
-v RW je snad trochu lepší vytváření země oproti SC má docela význam kde umístíš část plánu. Ve SC mi to přišlo vždycky uplně jedno kde planety dáš, nakonec to bylo spojené všechno se vším.

Ve zkratce RW jsou jednodušší, rychlejší. Takže pokud máš radši složitější hry, tak kup SC, pokud jednodušší tak RW. Pokud je ti to jedno tak (časem) oboje :)

24.11.2010 10:00:52 | Upraveno autorem (porovnej)

Miky
No me osobne prijde SC akcnejsi. Snaz pruhledny herni system, do ktereho proniknou rychle i novacci. Je pro 2-6 lidi (RW 2-4) a dobre se da hrat ve vsech poctech. A co vic pro me osobne ma vynikajici atmosferu - jsem velky fanousek PC hry. Navic rozsireni Broodwars dela z SC jednu z nejlepsich her vubec (tvrdi majitele rozsireni - ja ho nemam, ale nemam take duvod jim neverit :)).

Nicmene i RW ma co nabidnout. Hral jsem je jen 2x, takze nedokazu plne ocenit vsechny moznosti, ktere RW nabizi, ale prisla mi hra ze zacatku trochu necitelna. Nevedel sem jak hrat, co je pro me nejlepsi. Ale znovu rikam pro me je SC jasny favorit a k RW jsem si cestu nejak moc nenasel...

24.11.2010 10:08:44

To Raziel
Asi jsme psali prispevek oba stejne :). Nicmene je zajimave, ze mas na slozitost hry presne opacny nazor nez ja. Kdyz o tom tak premyslim mozna mas i pravdu, ze pravidla v SC jsou narocnejsi. Ale zase je vsechno tak logicke a pro ty, kdy nekdy hrali nejakou strategii na PC tak jasne, ze to vlastne ani nejsou pravidla, ktera by bylo potreba se ucit :).

Pravidla se pro hrace PC strategii daji vysvetlit asi takhle - Narozdil od PC nejde o eliminaci nepritele, ale o to kdo ma na konci hry (po dobrani balicku karet udalosti) vic bodu. Mas tri rozkazy: staveni, vyzkum a pohyb. Ve staveni stavis vsechno co Te napadne - od jednotek az po budovy - v presne danem poradi (viz pomocna karticka - je tu ke stazeni), vyzkum prinasi nove technologie, ktere pomahaji v bojich a pohyb je jednak k presunu jednotek po planete mezi planetami, a kdyz se presunes do uzemi s nepritelem je boj. Udelaji se dvojice bojujicich figurek, k nim se daji karty, porovnaji se UTOK a OBRANA obou najednou a znici jednotky, ktere mely mensi obranu nez byl utok soupere.

A je to vlastne vsechno - jeste je potreba upresnit jak se utraceji suroviny, k cemu sou transporty a limity oblasti + par dalsich drobnosti, ale to se da i za hry a uz to frci.

Mno muzete se mnou polemizovat, ale ja mam takovouhle zkusenost :). Pravda je ze vsichni s kym sem hru hral znali i PC predlohu!

24.11.2010 10:18:08

Miky
Já zase nabídnu jiný pohled, který se týká počtu hráčů. RW v pohodě zahraješ ve dvou hráčích a je to minimálně stejně zábavné jako ve 3 nebo 4 hráčích. U SC si nejsem zas až tak jistý, že bych se 100% bavil při hře ve 2 hráčích. Ale ber mě s rezervou RW jsem hrál asi 4x (2x ve čtyřech hráčích a 2x ve dvou hráčích) a SC jsem hrál pouze 1x ve čtyřech hráčích. SC mi přišel více složitější a o něco více komplexnější, RW je zase svižnější. Těžko říct, která je lepší, taky se mi líbí obě :). Ale já osobně, protože hraju nejčastěji s přítelkyní ve 2, plánuju koupit jen RW. SC podle mě ve 2 hráčích bude nic moc...

24.11.2010 10:22:59

ještě dodatek
Kubis mi připoměl pár věcí které se týkají hry samotné... a to že SC sice je pro 6 lidí ale pak se hra nekonečně protáhne ... a obvykle než se dostaneš na tah tak se dost nudíš - v 6ti lidech nesousedíš uplně se všemi hráči a ze způsobu jakým se dělají herní plány nemáš témeř šanci ovlivnit co se u nich děje, tak je ti vyloženě jedno co tam dělají takže občas docela nuda při tahu těchto hráčů...

Základní hra má 1 docela dost škaredou nevýhodu pro 1 hráče (vyplývá ze způsobu umístování orderů na desku) a v základní hře si u nás žeton prvního hráče vysloužil přezdívku "černý petr". A protože hra netrvá moc kol, tak poslední hráč se obvykle směje že dostane "černého petra" max jednou a že na začátku si může dělat co chce, v 6ti hráčích je tahle nevýhoda ještě více viditelná. Ve skutečnosti s tím moc nejde udělat ... my ale už hodně dlouho hrajem s rozšířením které tohle řeší přidáním defend orderu, tak mě to ani nenapadlo zezačátku. Každopádně pokud koupit tak bych doporučil i s rozšířením, jinak stejně zjistíš že rozšíření je třeba ...

2 Kubis: jako fanda by sis to rozšíření měl dávno koupit ;) Co se týká nečitelnosti hry - RW jsou uplně pohoda ... prostě jdeš zabírat arey na začátku ... a pak se přizpůsobuješ situaci ... co dělat ve SC nevím doted :) To ale souvisí s tou komplexností hry o které jsem už mluvil.

24.11.2010 10:24:00

Beholder
Nevim, nedokazu posoudit... Ani jednu z her sem nikdy ve 2 nehral. Obe pokazde minimalne ve 4 (SC i v 6). Myslim, si, ze otazka hratelnosti SC ve 2 se dost resila v diskuzi k SC. Nekdo ji obhajoval nekdo hanil... jak uz to tak byva. Osobne si nemyslim, ze by to mela byt nuda, ale preci jen postrada to napeti z toho, co kdo udela a cim Ti kdo prekazi plany... Ve 2 si davas porozor logicky jen na jednoho a dost se vytraci faktor prekvapeni.

24.11.2010 10:27:24

Beholder
Ale jo SC je ve dvou hráčích taky dobrý ... hráli jsme s kámošem ... a ve dvou je konečně více utočnější ...
Jinak ve SC platí pravidlo - když se dva perou, třetí se směje, obvykle není moc dobré utočit protože utoky tě oslabí a ostatní si na tobě smlsnou, nejlepší je na začátku vybrat dobré planety a zakopat se:). V RW, pokud neutočíš ... tak nevyhraješ :)

24.11.2010 10:29:46

Raziel
Souhlasim - tehle prvek se obcas objevil... cekas a cekas. A kdyz hrajou novacci porad resi jakou ze tu kartu vlastne maji dat a tak (ne ze bych na tom byl jinak :)) -sem vlastne taky novacek). Ale u RW sem mel tenhle pocit taky. Proïhrac se zabetonoval v rohu mapy, pred jeho uzemim stal druhy protihrac a ja nemel jak se dostat do olehlejsi casti mapy - jo kdyby se dalo "plout po mori" - po obvodu mapy... :)

24.11.2010 10:31:35

Raziel
Dovolil bych si nesouhlasit v posledním bodě. V RW celkem v pohodě nabereš runy bez boje, stačí hrdinové a dražby a případný jeden útok na runu. Samozřejmě pouze v základní hře, v epicu už to bez boje nejde.

24.11.2010 10:34:30 | Upraveno autorem (porovnej)

Sydo
Ano tohle jsem zazil v obou nasich hrach. Totiz to ze se skoro nebojovalo... ale taky jsme obe hry hrali jen podle zakladnich pravidel! Kdyz uz tu o tom tak mluvime nevezme nekdo RW na lednovy Zatrocon? Bych si to zas rad zahral...

24.11.2010 10:38:15

Kubis
Jé, já bych hrál, ale už takhle mám nabito a nevím, jak to vše stihnu. To abych tam kempil už od středy :)

24.11.2010 10:41:06

sydo
musíš kontrolovat minimálně 3 další arey abys měl vůbec kam ty runy dát ... a pokud jsou soupeři tak hloupí že neutočí, tak myslím, že si tu prohru plně zaslouží.
Z událostí a plnění ukolů víš kdo má runy a taky tušíš kde ji dal.... ve SC když na někoho zautočíš tak ti nějaký třetí hráč začne zabírat tvoji planetu ... v RW jsou ty domovské arey od sebe tak daleko že pro třetího hráče jít tě zabíjet není uplně to pravé ... než k tobě dojde stejně musí někoho vybít a oslabí se -> utoky se mnohem více vyplácejí než ve SC kde z utoku, i když vyhraješ, skoro nic nezískáš protože se oslabíš jinde a jelikož jsou planety propojené z hodně stran tak třetí hráč z toho může těžit prakticky vždycky ...

24.11.2010 11:24:21

Raziel
Ale přesun armády k útoku je nákladný a časově náročný, ta tři území u domovského regionu jdou snadněji ubránit, než dobývat a zatímco soupeř spotřebovává příkazy na přesuny, ty zorganizuješ obranu a ještě máš čas na věci kolem.

24.11.2010 11:28:34

sydo
není, můžeš si postavit další stronghold kde chceš, a pokud se hráč zakope, těžko bude mít dost influence a surovin aby vyhrával ty události ... navíc nikdy toho moc nenaděláš když se zakopeš u sebe a tím necháš volný prostor ostatním hráčům se nakupit kolem a utočit ti na 1 areu z více stran ... ve SC, když jen bráníš, máš jisté vítězné body na kterých sedíš ... v RW nemáš jisté nic protože aukce o runy může vyhrát soupeř a pokud mu necháš víc prostoru na rozlízání a vybírání surek a stavění strongholdů tak i když ty runy získáš tak ti je stejně vyválčí.... 3 arey neuživí moc jednotek na jednom místě, první hráč obvykle ví že dát 3 surovinovou areu hned vedle místa na home realm není výhodné a tak kolem home realmu máš obvykle pázdné arey které ti dávají jednu surovinu a to je vše ... pokud se nerozlezeš dál tak tě ostatní převálcujou ... pokud se ti tahle taktika povede tak jedině tehdy, když tě ostatní vyloženě nechají vyhrát ...
No každopádně tohle asi do téhle diskuze moc nepatří ... asi jsi nehrál oboje hry nebo nevím proč nevidíš ten rozdíl v zisku z utoku u těchto her...

24.11.2010 11:42:53

Raziel
Ano, SC neznám, hrál jsem jen RW a vyjádřil jsem se jen k tomu, že nelze vyhrát bez boje. Přijde mi, že počítáš s tím, že jeden hráč se rozleze a ostatní se zakopávají, ale oni přeci nebudou jen koukat, jak se někdo rozpíná. A dle mých zkušeností než někdo postavil dostatečnou armádu pro invazi, tak někdo zvítězil - dva až tři hrdinové a už to jede. Ale souhlasím, že jsme OT :)

P.S. Díky diakritice složené pouze ze tří teček mám celkem problém se čtením tvých příspěvků :)

24.11.2010 11:52:37 | Upraveno autorem (porovnej)

sydo
Ja jsem to teda hral jen jednou, ale nejak na hrdiny nebyl cas :-D Ja jsem se rozlezl tak ze ostatni jen koukali, a jeden z hracu nam sel radsi udelat zmrzlinove pohary pote co se do me navezl a nezustalo mu lautr nic :) Ale jak rikam, byla to jedna hra, pro vsechny prvni a na najeka optimalni strategie jeste nebyl cas.

24.11.2010 11:54:59

Siaron
U nás právě vždy vyhrál ten, kdo byl nejméně nápadný, sakryš, už bych zas hrál, dlouho jsem tuhle hru nevytáhl :(

24.11.2010 12:00:55

sydo
to u nas neni mozny, ja jsem napadnej i kdyz nehraju a jen sleduju ... nikdo me nema rad, vsichni po me jdou jak slepice po flusu :)

24.11.2010 12:02:06

sydo
Asi bych problém viděl v tom že hrajete všichni stejně zákopově a proto nevítě že utočná strategie přináší víc ovocí. Zabrat stronghold jde i s několika málo jednotkama, stačí si načasovat utok at máš supremancy bonus z conqueru. Poslední hru s kámošem jsem zabral stronghold se 4 berserkrama - jednotkama co sem postavil v jednom kole. Tak jak může být těžké shromáždit armádu pro invazi ?
jinak než někdo nabere runy ... první kolo strategize - 1 hex blízko, druhé kolo mobilize - 2 hex, pokud soupeř hraje stejně tak ste už vedle sebe, další kolo postavíš stronghold a jednotky a druhý rok postavíš jednotky hned vedle něj ...
pokud někdo hraje kraviny jako nabírání hrdinů a influencí jak píšeš že to děláte tak na obranu nemá skoro nic ...
btw hrdinové jdou snadno zabít a okrást taky ;)

24.11.2010 12:21:17 | Upraveno autorem (porovnej)

Raziel
Já už vážně nevím, jak to vysvětlit podrobněji - někdo hrál zákopově a někdo útočně a zákopnící vždy vyhráli, taková je moje zkušenost.

24.11.2010 12:24:09 | Upraveno autorem (porovnej)

sydo
utočit taky musíš na runy a ne kde tě napadne taky netuším jak ti to vysvětlit ... zahrej si SC...

24.11.2010 13:31:34

Raziel
Aha, koukám, že v této debatě se dál neposuneme. Nevím, proč bych si měl zahrát SC, abys mě mohl poučovat, jak jsem měl hrát RW. Jasné, že útočím na runy, ale když ostatní mají runy z questů a dražeb dřív, než se k nim dostanu, tak to dost dobře nejde ;) Holt každá skupina jiný styl hry.

24.11.2010 13:40:08

stavby
jaké jsou v RW všechny stavby??

24.11.2010 20:17:47

úroveň
tohle je dotas mimo hru takže se nedivte sem tu nováček.... :D
jak se da na účtu získat další úroveň??

24.11.2010 20:20:07

Miky
Teď nevím, co myslíš termínem "stavba". Vylepšení pevností?

A druhý dotaz by bylo lepší položit v obecném fóru, nicméně body můžeš získat za:
Recenze
Popisy her
Nahrání obrázků
Překlady
Další soubory, které nějakým způsobem souvisí s hrami a pomůžou ostatním

24.11.2010 20:25:34

Vybíráme z Bazaru

Cestovatelé jižního Tigridu CZ
Cestovatelé jižního Tigridu CZ
Akt. cena: 450 Kč
Končí za: 2 dny

Offcanvas