Ron & Bones - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: Piráti
Herní kategorie: neuvedeno
Čeština: není
Vydavatelé: Tale of War
Autoři: Francisco Conde
Gustavo Cuadrado
Santos Prieto
Rok vydání: 2009
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dobře utajená hra

Tak navazuju na jinou diskuzi, kde se rbx zmínil o této hře. Protože piráty já můžu, tak jsem se rozhlédl po domovských stránkách této hry, ale moc chytrý z toho nejsem, ani žádné fotky ze hry na BGG, nic, zatrolenky taky mlčí...pravidla tam sice jsou, ale můj tlumočník speedy nemá čas, zpívá píseň ledu a ohně...takže nebylo by nějaké info? Alespoň hrubý náznak hry? Jen tak, pro zajímavost...
25.9.2010 23:06:59

rbx

The Hammer
No, ani nevim, jak jsem na tu hru prisel, ale uchvatila me na prvni pohled, takze jsem si ji objednal i s nekolika figurkama. Nevim presne jak se hraje, ale pry mela velky ohlas na nedavne Monde de Jeu v Parizi.
Existuji dve edice, pricemz ta stara se ted doprodava, ale na ni strasne nadavali, ze mela totalne zmatena anglicka pravidla a vlastne byla hratelna snad jen pro spanelsky mluvici narody. Ted vychazi nova verze s upravenymi pravidly a novym prekladem do anglictiny a pry se poucili z predeslych chyb.

Musim ta pravidla nastudovat, az ted pojedu na dovolenou, protoze to vypada ze se hraje simultanne, bez prostoju, coz si dost dobre nedokazu predstavit.

Kazdopadne miniatury vypadaji uzasne, v zakladnim baleni jsou 4 a musi se nabarvit. Je to takovy komixovy styl, netvari se to tak vazne jako Freebooters.

25.9.2010 23:20:52

rbx

The Hammer
Precetl jsem kus pravidel a je to takto:
kazdy pirat ma svoje unikatni vlastnosti, tedy ruzne parametry (zdravi, statecnost, reputace atd.), dale pak skilly, kterymi disponuje, coz je napriklad pravak, vzdy pripraven, velkohuby :-) atd. a pak svoje vybaveni (nuz, pistole, dva noze, mec ...). Dale ma kazdy pirat k dispozici 6-7 combat karet, ktere jsou rozdeleny na pulku a kazda pulka je samostatne hratelna. Takze ma nejakych 12-14 akci, ktere muze ve svem kole vykonat a kazda z techto akci ma nejakou iniciativu, podle ktere se pote pri hre vyhodnocuje poradi akci jednotlivych figurek. Akce jsou vetsinou pohyb, obrana, utok a jejich kombinace. Vzorova akce je treba:
1. pohni se o 2 pole
2. vyber si jednu ze 4 nabizenych moznosti utoku a zautoc ve sve combat zone
nebo obranna karta
1. zdrhni o 3 pole
2. blokuj jakykoliv uder vedeny na tebe z combat zony.


Je tam toho vic, pirati muzou mit zviratka (jeden ma treba dve prasata :-), kazdy ma svoji cenu vyjadrenou v dublonech a lahvich rumu a toto musis zaplatit, kdyz si je na zacatku verbujes do posadky. Existuje system kryti za prekazkami, muzes upadnout kdyz preskakujes prekazku, muzes delat ukroky stranou, muzes se plazit...

Vtipny je, ze jedna z akci je VOICE, takze tam na sebe pirati rvou a zastrasuji se (protivnik ztrati svuj tah, kdyz se to povede), ale vuci tomu jsou imunni hluche postavy :-)

Dalsi veci, co se mi libi, jsou Critical damage karty, kterych ma kazda postava svuj balicek a v momente, kdy dostane critical damage, tak si jednu lizne. Tato zraneni jsou vetsinou permanentni a ukazuji, kterou cast tela a jak, si pirat zranil.

Tot asi v kostce vse, snad jen ze v zakladnich pravidlech je asi 5 scenaru, dalsi se daji najit na jejich webu, vcetne mapy ke stazeni a vytisknuti. Take tam maji ke stazeni vsechny combat karty vsech postav. No a vse je reseno pomoci ikon, takze je ta hra skoro jazykove nezavisla, az na par jednoduchych slov ve skillech a vybaveni na karte postavy.
JOHOHO!

26.9.2010 13:06:09

rbx
To nevypada zle;) A cena taky docela v pohode, ze bych konecne poprve navstivil vasi sluj?:)

26.9.2010 13:51:52

rbx

aneken
ja nejak ulitl na miniaturovkach, jen to nestiham barvit. Trosku me mrzi, ze az to prijde, tak budu na dovolene, tak jestli se chces zastavit, tak prosim az po 10.10., abych tam taky byl, protoze toto je moje ditko :-)

26.9.2010 13:58:17

rbx
Díky za info a hlavně fotky, které jsou hodně vypovídající...Vypadá to zajímavě, cena taky...pěkné dítko :)

26.9.2010 14:02:07

rbx

The Hammer
JJ, rado se stalo, rad vykopavam takoveto poklady z hlubin mori :-) Az budu mit tu hru fyzicky u sebe, tak nahodim par fotek i sem.

26.9.2010 14:08:49

rbx

...
trochu me zajimalo, jak muze postava ochluchnout a zjistil jsem, zze jedna z critical damage karet je useknuti ucha :-) Pak je postava hlucha a imunni vuci akci VOICE.

Jen jsem tam nenasel typicky muzskou tezkou nemoc, kterou je "rýmička".:-) Ale je tam vypichnuti oka, bolavej prstik :-), leve ruka v cudu, prava ruka v cudu, rana do srdce, amen :-)

26.9.2010 14:36:46

nějaké novinky??
na co jsou ty karty co se prodávají samostatně:
Buccaneer's Deck
Cards Gresca Pack 6

už je to odzkoušeno??

30.10.2010 10:41:23

rbx

Andik
kazda postava ma svůj set karet. Základní sada obsahuje karty obe postavy. Všechny tyto karty se daji stáhnout u nich na webu ve fóru. Jen si je pak musis vyrobit. Což někdo nechce, tak je i prodávají.
Ja se to budu ted snažit odzkoušet, studuju pravidla.

30.10.2010 11:19:51

tak nezapomeň podat info
až bude nastudováno

30.10.2010 11:54:14

nějaké novinky
???

13.3.2011 17:09:33

rbx

andik
mam nabarvene 4 figurky a teoreticky to muzu hrat, ale prelouskal jsem pravidla do pulky a dal jsem se zatim nedostal :-(

13.3.2011 19:07:33 | Upraveno autorem (porovnej)

Polylux1
Tak co uz jsi hral?? Tahle hra me zajima!! :)

Stale zadne info :(

dik

9.6.2011 15:48:05

andik
Včera jsem si všechna pravidla (je jich celkem hromada) zkoušel v solitéru, vypadá to hodně, hodně hustě!! Dneska dáme první hru, okamžitě poreferuji...

9.6.2011 17:24:31

tutorial
Tak po první hře - takovém tutorialu jen se dvěma figurkami, protože jsem se bál že v tý spoustě pravidel bude mít milá zmatek - jsem došel ke dvěma poznatkům:

1) pravidla se dají spoluhráčům překvapivě snadno vysvětlit za pochodu.

2) dvě postavy jsou strašně málo. Kdybych to předtím nezkoušel sám se čtyřma, tak bych byl hodně zklamanej, protože bez pozičních hrátek, útoků z boku, zezadu apod. je šance na zásah zpravidla max 50%. Je to pak takový nahánění, trvá to dlouho...občas je sice sranda, ale jako celek je to hrozně náhodný a vleklý. Už se ale strašně těším na zítřejší podvečír, kdy se osmělíme a dáme to aspoň dva na dva. Ta hra je zamýšlená jako bitka dvou pirátských posádek, většina scénářů je dimenzovaná pro dvě party cca 4-5 různě schopných postav, ty menší scénáře pak pro cca 3 na 3.

9.6.2011 23:08:12

První dojmy
Zamydlili jsme lehounce zjednodušený scénář "Já jsem kapitán!!", vyžadující nejmenší počet figurek (Každý má k dispozici 170 dublonů, což vydá tak na 3-4 piráty různé kvality). Už to ale vypadalo mnohem smysluplněji, takže se rád podělím o pár prvních dojmů ze hry:

Je to nekompromisní hodinková řezničina s nekompromisním množstvím náhody... Na začátku se hodem kostky určí opilost jednotlivých postav (čistá hlava-nic / opilost-bonus ke statečnosti / kocovina-postih při iniciativě), postupně se nasadí na palubu a jde se. V našem prvním scénáři šlo o to eliminovat polovinu soupeřovy posádky (sejmout jednoho piráta).

Každé kolo má tři fáze:
1) event fáze - takový magicový upkeep, většinou slouží jen k tomu že se berou karty zpět do ruky.
2) Akční fáze - každý hráč naplánuje každému svému pirátu lícem dolů jednu akci
3) Aktivační fáze - karty se otočí a podle jejich uvedené iniciativy postupně aktivují jednotlivé piráty.

Existuje několik typů útoku, kdy na ozbrojené musíte mít v ruce příslušnou zbraň dle typu (nablízko, střela, vrh), na jiné (improvizovaný, ruční) vám stačí cokoli, případně i holé ruce, a pomocí univerzální akce handling můžete po soupeři hodit klidně židli nebo dělo:-)
Dalšími akcemi je na poměry nehexové mapy velmi sofistikovaně řešený pohyb, můj oblíbený "offend", což je buď urážka - provokace cílové figurky, nebo jeho vystrašení a zrušení jeho akce; případně blok soupeřova útoku zblízka. Je toho víc, ale celý ten systém v reálu není tak překomplikovaný, jak se zdálo z 90 stránkové dřívější verze pravidel...

Veškeré hody se dělají jednou či dvěma osmistěnkami proti pasti, za využití několika modifikátorů (pro útok např. postavení útočníka, jestli má zbraň v pravé či levé ruce, jaká "pasivní obrana" je uvedena na akční kartě soupeře apod.). Takto se ošetřuje hromada dalších věcí: opilost postav, úspěch skoku (dost často hrozí že postava zakopne a svalí se na zem), úspěch provokace či vystrašení, blok, zmužilost při bolestivém zásahu, zakopnutí o drobnější překážku při pohybu vzad... Kostky mají navíc celkem znatelný rozptyl, čili o zvraty ve hře není nouze:-)

Připojím pár vlastních dojmů:
1) Vizuál je super, ale trochu ho kazí odlišnost starších karet samostatných figurek a nového starter kitu. Stejně jako v Magicu tu platí: čím novější tím horší... Ale nijak extra se to netluče a po čase si člověk zvykne i na tu a tam uniklé španělské slovíčko.
Figurky jsou nicméně exkluzivní, evidentně těžiště celé té polosběratelské herní záležitosti...

2) Stran pravidel se jedná o již podruhé revidovanou anglickou verzi. Sem tam překlep v číslech, ale naštěstí na místech kde to trkne do očí a při porovnání se španělskou verzí vzadu se člověk snadno dobere korekce. Rozdílnost verzí se projevila především v terminologii, kdy se na starších-samostatných kartách například používá slůvko "skill" coby dovednost (např. pravák) i obratnost (sloužící k různým bonusům)... ale logika myslím nedovolí udělat chybu. S první anglickou verzí se to nedá srovnat - tam člověk netušil která pasáž je anglicky, která španělsky a kdy už to překladatel dělá schválně... například mé oblíbené "total circulation in the table" je v nové verzi zkorigováno na jednodušší "roll":-)

3) hratelnost je i při dvou pirátech na každé straně myslím velmi dobrá, jednotlivé části systému pěkně a logicky zapadají do sebe. Je moc dobře, že paklíky šesti dvouhlavých karet akcí každé postavy mají v podstatě stejné složení a odlišují se jen parametry, takže do toho člověk celkem rychle pronikne, při plánování akcí jde brzy na jistotu a může se plně soustředit na situaci na palubě. Po pár dalších hrách si počítám zažiju i všechny podružné tabulky modifikací, vystačím si s tou na určení zranění při zásahu a neustálé pátrání v tabulkách mě přestane rušit od hry...

4) Celek dává podle mého skromného pocitu obrovský prostor pro vlastní "scénáře" - podmínky vítězství, na což už se věru těším...bitku ožralů to simuluje fakt moc pěkně a naroubovat se na to už dá cokoli:-) Přijde mi to tak na křižovatce taktické bitky typu Descentu, zodpovědné simulace pirátské šarvátky a komiksové nadsázky... Zatím spokojenost, uvidíme co dál.

10.6.2011 22:36:13 | Upraveno autorem (porovnej)

...
dik za info, jeste nahod nejake obrazky.

11.6.2011 10:48:44

andik
S fotkama to ted bude horsi - nemam tu fotak. Pár fotek je tady u týhle recenze:

http://livininagamerparadise.blogspot.com/2011/02/picture-it-middle-of-carribean.html

A další najdeš přímo na tomových hrách... Případně zadáš název hry do googlu a je.

Jináč jak teď po sobě minulý přípsěvek pročítám tak se trochu hambim:-) Vypliv jsem to před spaním a neměl moc čas to opravovat...snad je to všechno dost srozumitelný.

11.6.2011 11:09:07

nadšení stoupá
Dneska dvě hry v hospodě, zatím prdíme na scénáře a hrajem do první smrti. Komu dřív umře pirát tak prohrál...

Shodli jsme se s milou, že při čtyřech figurkách (dvě ze základu a dvě silnější-dokoupený) z toho máme satisfakující pocit kompletnosti. Časem možná nějaký dokoupíme, ale poziční taktiky je tam takhle potřeba hromada a čím bude ten plán zaplněnější, tím to pak bude spíš větší mišmaš...

U Polyluxů maximální spokojenost, kdo má rád piráty, kostky a neštítí se umlátit soupeře houfnicí, je to jasná volba:-)

11.6.2011 16:30:36

Vybíráme z Bazaru

Santiago de Cuba
Santiago de Cuba
Akt. cena: 350 Kč
Končí za: 3 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas