Řím - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 2
Doporučený věk: od 8 let
Herní doba: 45 min
Herní svět: Starověk
Herní kategorie: desková hra, ekonomická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Corfix
Queen Games
Autoři: Stefan Feld
Rok vydání: 2005
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Překrývání karet

Vezmu např. Architectuse. Pokud jsou karty překryté, platí ta horní? To znamená, že pokud překryju Architecta, už neplatí?
Pokud soupeř odstraní tu kartu, co na něm leží, odstraní jen tu horní kartu a Architect se tím vrátí do hry?
Pochopil jsem správně tu výhodu překrývání, že nepřijdete o bod v případě úspěšného útoku na horní kartu?
16.4.2013 09:46:01

Hm
My to hrajeme tak, že se ta překrytá normálně ruší, tedy zahazuje.

16.4.2013 09:54:44

Jedno místo = jedna karta
Hrajeme to stejně jako BMAJTZ. Karta, která má být "překryta" je odhozena. Tedy karty jsou nahrazovány.
Vycházíme z pravidla:

Výměna karet
Položí-li se k žetonu s kostkou, u kterého již
jedna karta leží, karta nová, uloží se starší
karta na odkládací hromádku.

16.4.2013 10:05:44

Ještě např. senator
Takže např. pravidlo u Senatora: "Je možné překrýt jakoukoliv kartu" neaplikujete?

16.4.2013 10:16:39

přesně...
pokud překryješ jinou kartu, překrytou odhodíš. Jde o to, že například u senátora ti budovy neblokují slot

16.4.2013 10:49:42

FAQ
To české "překrýt" není příliš šťastně zvolené slovo.

U Říma je to takhle:
Překrýt = odhodit spodní (již vyloženou) kartu a nahradit ji novou.

Mrkni do sekce "Ke stažení". Dával jsem tam kdysi výcuc odpovědí na nejasnosti, které jsem dohledal na BGG.

16.4.2013 11:07:40

enzo
My jsme zkoušeli jak překrývat, tak nepřekrývat a odhazovat a jednoznačně jsme se přiklonili k variantě překrývat. Podle mě je hra pak zajímavější a nabízí víc možností, co ve hře vymyslet. Navíc tato varianta trochu zesiluje efekt senátora apod., kterého bez toho nemám chuť skoro vůbec používat. Jinak při překrývání to hrajeme tak, že platí jen ta horní a když mně protihráč zruší kartu tak odhodím jenom tu horní, naopak když se sám rozhodnu při vykládání karty na pozici něco nahradit, tak zahazuji všechny karty.

16.4.2013 11:12:53

Díky za názory
Zdá se podle odpovědí, že to funguje tak i tak. Hráli jsem to jak píše prebio a fungovalo to dobře. Tak u toho zatím zůstaneme.

16.4.2013 11:51:41

překrývání
to víš, že to bude hratelné, akorát budou některé karty příliš silné a jiné zase oslabí. Takto (s překrýváním) se prakticky nevyplácí hrát na destrukci soupeřova města...

16.4.2013 12:54:02

Pelly
Sice už jsem to dlouho nehrál, ale jestli máš na mysli městem např forum, tak že by se nevyplatilo zničit soupeřovo forum si skutečně nepamatuji, vždyť soupeřovi forum přináší sakra hodně bodů, takže se to naopak vyplatí. Samozřejmě je možné, že by pod tímto forem mohl mít další forum, ale upřímně to je pak pro soupeře spíš nevýhoda, protože pro něj je naopak výhodnější rozmístit fora na více různých polí.

To že překrývání posouvá sílu karet trochu jinam je jasné, ale já si naopak myslím, že tím správným směrem. Posiluje karty jako jsou consiliarius, nebo machina, které jsou bez toho spíš slabé (sice ti umožňují manipulovat kartama, ale ztrácíš tím jednu akci, kterou by šlo využít lépe) a oslabuje některé "nehezké" strategie a někdy moc silné strategie jako je vybíjení soupeřových karet a výhra na ztrátu bodů způsobenou neobsazaností polí kartami. Ale faktem je že například Architekt, nebo Senator by mohli být zase příliš silní, ale to už je o tom, co komu vyhovuje.

16.4.2013 14:37:32

prekrývanie
Slovo prekrývanie je domrvené v preklade (edit: myslené skôr ako chyba v pravidlách, nie preklade). Karty, na miesto ktorých vykladá hráč novú kartu, sa majú jednoducho odhodiť do odhadzovacieho balíčka.

Prekrývací house rule mi príde ako dosť zásadná zmena práve kvôli nemožnosti obrať súpera o body odstránením jeho kariet (ako píše Pelly).

16.4.2013 15:31:58 | Upraveno autorem (porovnej)

acerdrac
Abych pravdu řekl, mám tak trochu pocit, že se snažíš kritizovat něco, aniž bys to zkusil. Jinak bys opravdu nemohl napsat toto: „kvôli nemožnosti obrať súpera o body odstránením jeho kariet“ To prostě není pravda, i když hraješ variantu s překrýváním, tak prakticky nikdy nemáš všechny pozice obsazené více kartami, možná tak dvě, a ty ostatní může soupeř klidně „vyčistit“ a i na těch ostatních můžeš soupeři odstranit tu zajímavější kartu, kterou má navrchu. Ve hře bez překrývání vpodstatě neexistuje obrana na agresivní strategii likvidace mých karet (ona ve hře vlastně vůbec žádná pořádná obrana není. Použití turris, je-li použit centurio, je úplně nanic, takže ani nemá smysl ji využívat. A podobně likvidačně působí vícenásobné použití gladiátora. Zkusil jsi někdy vyložit 2 gladiátory?).
Jinak nechápu, proč požíváš tak silná slova jako „domrvené v preklade“. Samozřejmě mohli být čeští překladatelé důslednější a použít jiné slovo než v anglické, nebo německé verzi, ale oni to jako napotvoru přeložili stejně, tj. jako překrýt. Proč se asi hráči na BGG ptají, co přesně znamená cover a jestli se mají karty odstranit, nebo ne? Proč použil autor zrovna toto slovo, nevím, ale nevidím důvod, proč to házet na překlad.

16.4.2013 17:01:02

ad prebio
Po pridaní kariet Spy a Thief sa v hre dá reagovať na každú súperovu stratégiu! Kto tvrdí, že to tak nie je, len skrátka nevie využívať všetky karty, ktoré hra ponúka (áno sem tam nejdú karty, ale vo väčšine hier sa to dá).
Máme odohraných cca 70hier, takže viem o čom hovorím.
--
Turris mi predsa zvyšuje obranu všetkých kariet o 1, Centurio mi može zničiť jednu! kartu, ale na ostatné nemá dosah a k tomu je dosť drahý. Ak by ho aj súper striedal na rôznych pozíciách Consiliarom, je to dosť pomalá a neefektívna stratégia a kým by mi zničil dostatok kariet na prehru, veľmi pravdepodobne by sa mi ho podarilo zabiť Velitesom alebo Sicariom, prípadne vrátiť Gladiátorom na ruku, aby ho súper zas musel draho vyložiť. Takže rozhodne Centurio nie je tak OP karta ako tvrdíš.
Áno s dvoma Gladiátormi u súpera mám skúsenosti :), manželka ma takto čistila vo viacerých hrách, ale zas je kopa kariet ktorými sa dá Gladiátor zabiť.
--
Za to domrvenie prekladu si sa urazil akoby si bol sám prekladateľ :). Tak buď prekladateľ tú hru nikdy nehral alebo ju hral zle s tým "prekrývaním." Chcel som tým iba zdôrazniť, že je to chyba v pravidlách a nie autorom zamýšľané pravidlo.

17.4.2013 00:55:48 | Upraveno autorem (porovnej)

souhlas s acedracem a pellym
Taky mám v Římě už něco nahrané a musím souhlasit s acedracem a pellym. Překrývat karty tak, že překrytá karta se neodhazuje je příliš velký zásah do mechanismu hry a, přesně jak píše pelly, rozhazuje to zbytečně sílu a funkci mnohých karet + se zcela ztrácí smysl útoku na soupeře ztrátou bodů za nenaplněná místa.

17.4.2013 07:48:02

Děkuji
za reakce; mnou popsané již bylo vysvětleno, takže to nebudu zbytečně opakovat. Nicméně platí zlaté pravidlo: „Ty sis tu hru koupil, tak ji hraj tak, jak tě to baví, pokud s tím souhlasí tví soupeři.“ My odpovídali na položený dotaz.

17.4.2013 10:01:23

acer
Ne, nejsem překladatel :-), jen nemám rád, když někdo háže vinu na někoho, kdo za to ve skutečnosti nemůže. Mimochodem, nemáš tušení, jestli se sám autor někde vyjadřoval, jak myslel cover/uberbauen, docela by mě to zajímalo. Já jsem našel pouze zprávy z druhé ruky, ne zdroj.

Kdo tvrdí, že při překrývání se nedá vyhrát na ničení soupeřových karet, prostě neumí hrát karty tak, aby tuto strategii eliminoval. Koneckonců u nás i při překrývání končí tímto způsobem dobrá třetina her. Sice jsem hráli variantu bez překrývání mnohem méně často, protože nás to takto prostě nebaví, tak stejným způsobem skončila podle mého minimálně polovina her a to většinou těsně po začátku partie, ale spíš ještě víc.

Jinak s centuriem máš samozřejmě pravdu (mimochodem při útočné strategii je nesmyslné používat centuria samotného), já jsem netvrdil nic jiného, jen jsem na tom příkladu chtěl demonstrovat, že ve hře prostě není pořádná aktivní obrana. Krásně je to vidět právě na použití dvou gladiátorů, proti této strategii se dá ubránit jen pokud máš karty založené na budovách (ale to by ji pak soupeř nepoužíval, že jo) a nebo pokuď máš v zásobě sakra hodně bodů a stačíš gladiátory zlikvidovat dřív než ti tvé bodové konto klesne na nulu. Překrývání ti v tomto případě dává čas útok gladiátorů zastavit. Dobře vedený útok přes gladiátory prostě nelze přežít, vzkaž manželce ať se nebojí tě příště zaříznout :-)

Křene, nemyslím to zle, ale nech si příště od cesty všechny fráze a buď konkrétní. Díky. Podle mě je v překrývací variantě možná zbytečně silný jen Senátor a Architekt, ale ani to ne nijak výrazně, a zbytek je naprosto v poho.

17.4.2013 15:14:51

Pelly
amen

17.4.2013 15:21:35

to prebio
Nevím co se čilíš, protože jsem se do tebe konkrétně nijak nenavážel a taky nevím proč máš pocit se hájit tím, že to nemyslíš zle. Copak ti to někdo vyčítal. Vyjádřil jsem svůj názor a nemám čas se rozepisovat o každé kartě jak je silná s překrýváním a jak bez. Protože mnohé naznačili Pelly s Acedracem, tak jsem nepovažoval za nutné to víc rozepisovat. Pokud mé vyjádření vnímáš jako frázi, je to tvoje věc, já ti to vyvracet nebudu. Když někdo hraje něco jinak, jak je v pravidlech, tak vždycky říkám, když ho to baví a spoluhráči jsou s tím srozuměni, tak proč ne. Myslím, že tady už bylo řečeno dost, aby se případný začátečník rozhodl, nebo si vyzkoušel jakou variantu bude hrát. Buď se mu bude líbit tvoje varianta nebo oficiální varianta, to je přece svobodné rozhodnutí a není třeba to obhajovat nějakými zbytečně silnými slovy, že to někdo nemyslí zle, nebo že si někdo má nechat svůj názor od cesty.

Pokud se ti přesto zdá, že jsem se tě nějak osobně dotkl, tak to nebylo mým úmyslem a omlouvám se ti ;).

18.4.2013 09:48:49 | Upraveno autorem (porovnej)

Z pravidel je naprosto jednoznačné, že vyložení nové karty tam, kde už jiná leží, znamená, že původní kartu odhodím.
Překladatel do češtiny zvolil trochu matoucí slovo "překrýt", protože patrně nepřekládal z originální němčiny, ale z angličtiny (je jen můj dohad), ale i v tom překladu do angličtiny je jednoznačné, co se tím míní.
Hrát to tak, že "překrytou" kartu neodhodím, je nově zaváděné domácí pravidlo. Není to samo o sobě žádný problém, pokud to soupeřům vyhovuje, ale je zřejmě nutné, aby před začátkem partie bylo oběma jasné, podle jakého pravidla se hraje.
Jestli to změní či nezmění vyváženost hry a jak, to se už neodvážím hodnotit. Můj čistě osobní názor na tuto hru je, že v základu je dost nevyvážená a o nějaká domácí pravidla si říká. Je možné, že tato úprava ji naopak vyváží pozitivně. Ale protože jsem to nezkoušel, tak nemohu říci. Jinak každý má jistě právo si hrát svou hru tak, jak mu to vyhovuje, což ovšem asi není žádné světoborné objevení Ameriky.

18.4.2013 20:16:11 | Upraveno autorem (porovnej)

Jen pro jistotu...
... bavíme se všichni o překrývání POUZE na základě těch karet, které to mají v popisu?

18.4.2013 20:31:07

aha...
Já mluvil i o vykládání ...

18.4.2013 21:27:14

enzo
V oficiàlních pravidlech není žádné dvojí různé "překrývàní". Aspoň ne ve verzi hry, co mám já doma, totiž německé vydání z r. 2005. Jakou úpravu hrajete vy, to samozřejmě nevím.

18.4.2013 21:27:16

karel
Hraju podle pravidel, co jsou tu ke stažení - ten Corfix. Stejná mám v balení hry. A překrývání se týká karet Architectus, Consiliarius a Senator.

18.4.2013 22:17:02

karel
No ono je hlavně zakázáno překrývání v pravidlech pouze při vykládání karet (tedy ne při vyložení karty v důsledku použití akce postavy). Jinak to v pravidlech myslím zmiňováno není, ale přiznám se, že teď k dispozici německou verzi nemám, takže si nejsem jist, jestli to tam je někde jinde. Mimochodem v němčině je právě použito slovo s úplně stejným významem: überbauen : stavět nad něčím.

18.4.2013 22:31:25 | Upraveno autorem (porovnej)

prebio
Citujme tedy doslova a držme se originálu: str. 2, příprava hry: "... Allerdings darf auf einer Spielerseite nie mehr als 1 Karte an einer Würfelscheibe liegen." A dále na str. 3 v odstavci Karten ausspielen se definuje pojem "Karten überbauen" takto: "Wird eine Karte an eine Würfelscheibe angelegt, an der schon eine Karte liegt, kommt die ältere auf den Ablagestapel". Všechny karty postav, kde je to relevantní, pracují již jen s tímto definovaným pojmem "überbauen". Domněnka, že by se v případě některých karet staré karty odhazovat neměly, nemá žádnou oporu ani na žádném jiném místě v pravidlech. A musím říct, že nesouhlasím s tím, že německé "überbauen" má přesně stejný význam jako české "překrýt". Já bych to tak určitě nepřeložil. Spíš si myslím, že překladatel do češtiny vycházel z anglického překladu, který asi není dílem rodilého mluvčího, a kde je použito významově posunuté slovo "cover". To už českému "překrýt" odpovídá mnohem lépe, ale je to nepřesný a matoucí pojem, jak dokazuje i tato diskuse. V té angličtině navíc vypadlo to slovo "nikdy" v odstavci Příprava hry. Ale pojem "cover" je definován stejně jako v němčině, tedy že se "překryté" karty odhazují, a z naprosto ničeho neplyne, že by to u nějakých postav či staveb mělo být jinak.
Ovšem musím říct, že tato vaše úprava se mi zdà lákavá a určitě ji vyzkouším!

19.4.2013 05:44:38 | Upraveno autorem (porovnej)

ještě malá poznámka ...
Už jsem nechtěl přispívat, ale napadl mne ještě jeden důvod, proč nehrát překrytí podle Prebiova vzoru. Je to také proto, že překryté karty jsou dočasně mimo hru, nejsou součástí odhazovacího balíčku tak, jak je tomu u standardních pravidel a tudíž se k nim soupeř ani aktivní hráč nemůže dostat při dobrání karet nebo pomocí Haruspexe či Aesculapina. Prakticky bych mohl několikanásobným překrytím zablokovat libovolné karty pro průběh hry.

19.4.2013 07:04:40

Vybíráme z Bazaru

Hvězdní kapitáni (Mindok) -- Dárek pro Ukrajinu
Hvězdní kapitáni (Mindok) -- Dárek pro Ukrajinu
Akt. cena: 822 Kč
Končí za: 10 dnů

Offcanvas