Řím - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 2
Doporučený věk: od 8 let
Herní doba: 45 min
Herní svět: Starověk
Herní kategorie: desková hra, ekonomická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Corfix
Queen Games
Autoři: Stefan Feld
Rok vydání: 2005
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

nové karty

Zdravím, do sekce ke stažení jsem přidal dvě karty. Na nějaké diskuzi jsem četl, že tam tyto karty původně být měly, ale nějak se tam nedostaly. Snad se objeví v připravované verzi Řím 2. Nicméně obě tyto karty dle mého soudu slouží jako obrana proti mercatorovi, a jsem přesvědčen, že to tak tvůrci hry i myslel. Spy si po aktivaci prohlédne karty soupeře a jednu z nich si vezme. Tedy toho mercatora co si tam lidi schovávají, protože tam je nenapadnutelný. A thief jednoduše po aktivaci sebere všechny soupeřovi peníze. Obrana vůči těmto kartám je relativně jednoduchá. Nevím jak vy, ale já jsem ke hře dostal i tři karty bez obrázku. Netušil jsemj, jaký je problém kloudně tyto obrázky na karty vytisknout. Takže se mi to ještě nepodařilo. Pokud by někdo měl nápad, sem s ním prosím. Děkuji a mějte se
3.3.2009 20:21:09

zajímavé
To je velice zajímavé, nicméně si skutečně nemyslím, že by byl Mercantor tak silný, jak spousta lidí tvrdí. Obrana je proti němu poměrně jednoduchá a účinná. Nicméně díky, karty určitě vyrobím a vyzkoušíme, Řím je jedna z našich oblíbených her ...

Co se týče tisku, tak mám karty doma vyráběné a místo ikonem jsem dolů přidal textový popis jejich funkce, takže mě přesný tisk na karty netrápí :-)

3.3.2009 20:46:29

to Elenistar
No nevím ta grafika :(.
A myslím, že Řím 2 už je minulost, ale rád bych se mýlil. Řím 2 měl být představován už na předminulém Essenu a začíná už třetí rok co se mluví o jeho přípravě, takže si osobně myslím, že je to u ledu.

3.3.2009 21:47:09

to kren
omlouvám se nejsem profesionální grafik, jestliže to svedeš lépe, a předpokládám z tvého příspěvku, že to pro tebe nebude problém, rád je nahradím. :)

3.3.2009 21:55:08

Mercator
No to me zase Mercator prijde docela silna karta, pokud ho hrajes bez uprav pravidel, brani se podle me tezko... Da se to resit omezenim poctu nakupu, pripadne tim, ze kazdy dalsi bod je drazsi, pak to ma vic smysl, IMHO.

3.3.2009 23:55:03

to Aneken
Ale vždyť je tolik možností - nejlepší je hned zabít. Když to nejde, aspoň neustále vracet do ruky Gladiátorem ... další možnost je blokovat žeton s číslem, na kterým sedí Mercantor. Jelikož při obraně proti Mercantorovi se nemusíš starat o peníze, vyžeřeš největšíma hozenejma číslama co nejvíc karet a prakticky vždycky natrefíš hned na něco, co proti němu můžeš použít ... do dvou kol je obvykle po něm ...

Totéž stížnosti na Fórum, které je prý moc silné - na něm je hra postavená a opět je proti němu mnoho způsobů ochrany ...

Mimochodem, zloděj a mercantor bude asi dost smrtící kombinace, když už se bavíme o nových kartách :-)

4.3.2009 00:30:45

to Elenistar
Omlouvám se - nechtěl jsem tě urazit. Rád bych se podílel na úpravě tvých karet, ale teď se mi nahromadila práce s jinými grafickými úpravami, tak na to nebudu mít čas. Jinak bych ty dvě karty rád zařadil i do mé hry, protože mám Řím taky rád. Co se týče toho tisku, tak bych to vytisknul na samolepku a na ty bianco karty nalepil.

4.3.2009 00:35:20

to kren
V pořádku nejsem z cukru, ale tvé omluvy si vážím. Našel jsem to na diskuzi na BGG, tak ste to možná četli taky. Já z nich taky nejsem dvakrát nadšený, ale myslel jsem to dobře. A nebude to pak poznat když to bude na samolepce? Nemám s tím moc zkušeností.

4.3.2009 07:45:18

about mercator
Já osobně se přikláním k anekenovi. Připouštím, že má malou obranu a není ho, narozdíl od Seagala, těžké zabít. Ale pokud jsi dobře zásoben body a máš silné zázemí, není dle mého soudu těžké držet ho v ruce a hromadit penízky. Soupeř často okamžitě odhalí, co se chystá, bohužel nemá mnoho šancí. Snad jen více riskovat. Konkrétně tuto situaci řešíme omezením nákupu na pět bodů na aktivaci. Při ideální náhodě nakoupíte tedy patnáct bodů. (to se mi však ještě nestalo, max. dvojnásobná aktivace)

4.3.2009 07:50:44

to Merlin
Dve kola muzou byt pozde, ja Mercatora osobne drzim na ruce a syslim prachy, pak ho vylozim a kdyz mi ho souper nezabije/nevrati a ja cislo hodim, je po nem:) Samozrejme je to viditelne predem a souper se na to muze pripravovat. Ale pak taky zalezi, jestli si to do ty ucinny obrany hodi on;)

4.3.2009 10:30:52

síla karet
tak nevim skoro na všech forém se mluví o síle mercatora, ale u nás snad každou hru rozhodnou fóra, jakmile se vyloží třeba dvě a pak ve dvou dalších kolech to napadá tak je skoro dohrany, protože to ničení nebo braní bodu je dost nákladny.

4.3.2009 10:49:52

souhlas s paladinem91
Naprosto souhlasím s paladinem91, pořád nějak nemohu najít tu sílu v Mercatorovi a Fóra mně přijdou ve většině případů zničující.

4.3.2009 11:01:56

Řím 2?
Mám dotaz na Řím 2? Má to být druhé vydání, kde se najde pár změn a třeba výše zmíněné nové karty a nebo bude vše jinak?
Z diskuze níže čtu, že to asi jen tak nebude, ale přesto se ptám, co se plánuje/plánovalo.
Díky za odpověď.

25.12.2010 10:07:03

Mio
Produkci Queen Games prevzal od Carofixu Piatnik, cimz se sance na cesky Rim II rapidne zvysila. Rome II: Arena je uplne jinej deck karet na stejnym principu, muzes ho hrat samostatne, spolu se zakladnim Rimem (kazdej jeden deck) nebo michat se zakladnim Rimem...

25.12.2010 10:11:15

ROMA II
Tak to jsou dobré zprávy. Pokud bude Roma II v češtině, neváhám a hned kupuji. :-)

25.12.2010 11:10:01

To Aneken
Wow, tak to se těším. Díky za ovětlení.

25.12.2010 13:06:51

Mercantor
Osobne si myslim, ze tahle karta zase tak silna neni. Pokud je protihrac jenom trochu rozkoukany v rimu tak za tu dobu nez nekdo Mercantora vylozi uz muze byt davno mrtvy. U nas osobne asi nejsilnejsi kartou je Gladiator. Ten je jednoznacne vyhledavany a hrany nejcasteji co to da. Jedinou rozumnou obranou proti nemu je totiz Centurio a ten zase stoji majlant.

19.6.2012 12:26:02

to BMAJTZ
Že je Mercator příliš silná karta uznal i sám autor hry.

19.6.2012 12:28:28

kren
Ok budiz ale uprimne jsme to takhle nikdy nevideli.

19.6.2012 12:37:46

ad mercantor
Je silný, ale drahý a má slabú obranu. V momente keď ho súper vyloží, je treba okamžite vykladať resp. hľadať karty Gladiator, Velites, Siccarius, Legionarus, Centurio a vrátiť ho do ruky resp. zabiť. A samozrejme, hrajeme s úpravou, že na aktiváciu je možné kúpiť max. 3 VB za 6 sestercií (bez tohto obmedzenia/úpravy bol ale Mercantor podstatne silnejší).

19.6.2012 14:57:05

ad omezení nákupu
O síle Mercatora jsem psal v souvislosti s tím, že součástí pravidel není tady to home rule s omezením nákupu VP. Sám tohle pravidlo taky používám a pak samozřejmě Mercator nemá takovou fatální sílu.

19.6.2012 15:17:22

Nove karty
Ok tak jsem si prave do zakladniho balicku pridal ty dve nove karty (Spy, Thief). Vyresil jsem to normalnim laserovym tiskem na samolepici A4 a nalepeno na volne karty v baliku. Orez je po hranicich charakteru a ne karty, v balicku se tak i tyhle "tlustsi" karty ztrati. Jediny problem bude asi pri rozdavani karet kdy je jista moznost, ze rozdavajici po hmatu odhadne, ze to je ona pridana karta (karty se ale stejne hned vykladaji takze pokud by michal balicek zacinajici hrac, tak by to bylo vicemene jedno). Nicmene nepouzival jsem design o Elenisara, ale nasel jsem si na BGG podle me designove trosku vyspelejsi variantu, pokud by nekdo hledal: http://boardgamegeek.com/thread/407942/creating-custom-thief-and-spy-cards . Prubnul bych to i vytisknout ale obavam se ze takhle tvrda karta by se jednak v tiskarne zasekla a moje laserovka ani nedokaze brat takhle male formaty.

Jinak home rule jsme pro Mercatora nikdy nehrali a pokud rim nekdo nekdy vyhral vzdycky to bylo prevazne utocnou silou.

19.6.2012 16:08:03 | Upraveno autorem (porovnej)

Spy, Thief - od každého jeden?
Ty podomácku tištěné karty (Spy a Thief) mají být od každého jeden kus?

6.1.2013 21:00:19

cartas
Presne

6.1.2013 21:54:41

mercator

@Merlin obrana proti nemu proste neni. Drzim ho v ruce, syslim penize a pak ho na jeden vhodny tah vylozim a druhou kostkou pouziju a seberu protihraci vsechny body a je konec. Protihrac je naprosto bez sance.

Jinak zajimava diskuze, zrovna jsme timto zpusobem dohrali jednu hru, tak jsem zacal googlit "hra rim mercator" jak to resi ostatni.

21.6.2020 13:52:31

fanoush
Pokud si dobře vzpomínám tak sám autor hry (Stefan Feld) někde v diskuzích upravil kartu Mercator tak že můžeš získat maximálně 3 body od protivníka (jednou akcí)

21.6.2020 16:16:20

Vybíráme z Bazaru

Fort (EN)
Fort (EN)
Akt. cena: 300 Kč
Končí za: 1 den

Offcanvas