Race for the Galaxy: The Brink of War

xxxxxxxxxo hodnoceno 20x (Seznam vlastníků)

Race for the Galaxy: The Brink of War - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Rozšíření pro hru: Dobyvatelé vesmíru
Počet hráčů: 1 - 6
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: karetní hra, ekonomická
Čeština: není
Vydavatelé: Abacus Spiele
Rio Grande Games
Ystari Games
Autoři: Thomas Lehmann
Rok vydání: 2010
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

O hře

Pochlubte se někdo, kdo jste hráli tohle rozšíření. Jaké máte dojmy ze hry? Co se vám na tomhle rozšíření líbí a co naopak ne?
1.6.2010 08:04:28

BoW
Co se mi líbí? Mě se to líbí celé, je to moje nejoblíbenější hra... :-)
Co se mi nelíbí? No, nemůžu říct, že vyloženě nelíbí, ale co je trochu o zvyku:
Prestiž - docela mocný mechanismus, zejména žeton Prestige Leadera, kdy jeden hráč, kterému se podaří získat prestiž hned ze začátku a postupně ji navyšuje, rejžuje pasivně každé kolo body a karty a ostatní můžou mít problém ho dohnat. Já osobně ve dvou Leadera nepoužívám, jen se přidělují body prestiže, je to pak míň o vzteku, že vlastně nemám šanci.
Množství karet - to je asi nejzásadnější moment celé hry (základ + 3 expanze). Hraje se s 228 kartami a (kromě toho, že se to blbě míchá) často se stane, že vůbec nenajdeš potřebnou kartu a to, co držíš v ruce tě nutí změnit trasu a budovat něco odlišného. V tomhle jsou fajn Cíle, které trochu usměrňují snažení, když si není z čeho vybrat a taky dost pomáhají (a získávají na významnosti) všelijaké bonusy na hledání, které dřív nečinně přihlížely, jak jsou přehlíženy...
Taky je zpočátku problém si v nových mechanismech uvědomit, co vlastně všechno se dá udělat, abych se zbytečně neokrádal, protože hra přece funguje i postaru.
Celkově rozšíření hodnotím kladně, jen je potřeba se s ním vyrovnat. Dotaz je dost obecný, popsal bych stran spousty, případně vznes konkrétnější.

1.6.2010 16:17:09

Bacil
Právě toho počtu karet se trochu bojím. My to také hrajem nejčastěji ve dvou a už u druhé expanze jsem si všimnul, že karet je tolik, že se nestihne ani protočit dobírací balík.

Jinak dotaz jsem položil obecně schválně, aby se tady založilo nějaké fórum, kde by se dalo kecat o principech hry. Mě by právě zajímalo jak funguje ten mechanismus bodů prestiže. Co ta slibovaná akce prohledávání balíku nebo co to je.

1.6.2010 20:09:07

Search
Každý hráč dostane novou akční kartu, ta je ale použitelná jen jednou za hru a pak se odhodí. Buď ji využiješ jako hledací (koukni na obrázek té karty s devíti poli) - to ti umožní listovat balíčkem tak dlouho, než najdeš požadovanou kategorii. Pokud se ti nelíbí, můžeš jet dál, ale tu druhou už si musíš nechat. Listování je otevřené, čili hráči vidí, co už prošlo. Nebo se dá použít jako bonus k jakékoli fázi, opět jednorázově. Na fotce je to patrné, co asi dává za výhody. Právě fáze hledání +5 dostala úplně nový rozměr, když se snažíš najít něco, co se ti zrovna hodí do rozvrhu. To pak projdeš balík, ani nevíš jak :-) My upřednostňujeme spíš budování civilizace, než rychle ukončit hru a vyhrát K.O., takže se vyplatí pár akcí strávit hledáním, o to větší je pak radost, že jsi to skutečně našel. Samozřejmě není problém brát ve třech fázích po sobě 10 karet a nenajít vůbec nic :-(

1.6.2010 20:32:14

Prestiž
Už na pár kartách RvI je motiv fialového kroužku - prestiže. Tady je dalších, tuším, 32 karet s tím symbolem. Když kteroukoli z nich vyložíš, dostaneš bod prestiže (extra žetony). Na konci za každou prestiž obdžíš 1 VB, nebo se dá prestiž během hry pomocí vylepšení spotřebovat za bonusy ke spotřebě, osídlení ap. To se hodí. Ovšem hráč, který má momentálně nejvíc bodů prestiže má obdržet destičku Leadera a ta mu na začátku dalšího kola, pokud nějakou prestiž vydělal, přinese bod a kartu. Takže šťastlivec, co má Leadera od začátku a průběžně PB získává, třeba výměnou za karty z ruky, bere body a karty a ostatní hledí, jak mu to nabývá. Jinak je to prostě další způsob, jak vydělat body a přilepšit si. Jo, a to jsem neřekl - speciální jednorázová akce (Prestige/Search) na bonusy stojí jednu prestiž, takže je nutnost aspoň jednu mít, abys mohl tu kartu použít. Na hledání je zadarmo k fázi.

1.6.2010 20:44:38

dojmy
Tak jsem se konečně pustil do hry se všemi expanzemi a nestačil jsem mrkat. Pořád ještě hrajeme bez overtakingu, který mi do hry nějak nesedí, ale jinak musím říct, že jsem spokojený.

Variant je bezpočet a první hra se nesla v duchu rozpačitého probírání karet a dohledávání co které symboly vlastně znamenají. Nakonec jsme úplně zapomněli použít speciální kartu akcí.

Pak jsem si dl ještě tři hry proti PC a docela jsem mrkal co nové karty umí. V poslední hře se mi podařilo nahrát asi 98 bodů a vyhrát o cca 25 bodů, což se mi s AI moc nestává.

Celkově hodnotím rozšíření kladně a chce se to jenom zorientovat v hromadě nových možností.

18.3.2012 08:22:37

Dojmy
Ne mě je 3 rozšíření už překombinované a hra mi navíc připadá docela krátká na to, kolik zajímavých karet je v balíku.. body prestiže mi taky moc nesedly... prozatím zůstáváme pouze s základní hrou + 2 rozšíření.. cíle hrajeme občas, převraty moc smysl nemají.. jde ale o zvyk a nic nemění na tom, že jsou Dobyvatelé skvělá karetní hra.. ;)

30.8.2013 18:16:46

katlwind
My jsme to hráli se všemi expanzemi a teď jsme se po delší odmlce vrátili k základu, protože nás baví nejvíc.

Já se pořád nemohu ubránit dojmu, že 1. expanze poslala tuhle skvělou hru dost dolu. Místo toho, aby hra rozvíjela směrem, kterém se vydala tj. kombinace mezi kartami, tak přešla na cíle, což je v podstatě jedno velké klišé, které hru shazuje o 2 třídy dolů.

Druhá expanze mě kromě nových karet rovněž nepřesvědčila. Overtaking vypouštíme pravidelně resp. ani na něj nehrajeme.

Třetí expanze se mi naopak líbila. Prestige mi přijde přesně to v čem bych si představoval, že se ta hra bude rozvíjet dál. Bohužel po prvních dvou expanzích mě už trochu přešla chuť.

A poslední rozšíření, které vyšlo/nevyšlo mě docela odradil vzhled. Tož asi tak. Možná by se někdy autor měl řídit vlastním uvážením a ne opatrností, aby někdo náhodou neřekl, že ve chybí interakce. Tahle hra o interakci prostě není a pokud se to někomu nelíbí může si vybrat mezi tisícem jiných her, ve kterých je interakce až až.

30.8.2013 19:38:52

Moje trocha do mlýna
Základ je dobrý

S cíly z prvního rozšíření jsem trochu opatrný... Podle mě to dost zásadním způsobem ovlivňuje hru a navíc zvyšuje podíl náhody. Vzhledem k tomu, jak těsné jsou někdy výsledky, může cíl dosažený nějakým lucky punchem v posledním kole zvrátit výsledek. Taky je nemusím. Nové karty se hodí, i když jich je jen pár. Edit: jsem však rád, že už všechny herní mechanismy ze základu dostály uplatnění (uplift, terraforming ...)

Druhé rozšíření je super. Dobývání mě velice baví a zajímavý je i scénář Rebel vs. Imperium. Cíle to samé viz výše.

3 rozšíření mám podobně jak kaltwind. Přijde mi to už dost chaotické a zatím jsem se k němu neodhodlal.

31.8.2013 07:46:38 | Upraveno autorem (porovnej)

tak jsem se k tomu odhodlal, a...
musím říct, že tohle rozšíření se mi vůbec nelíbí...

1) Prestiž, respektive žeton lídra je strašně silný a hra se v podstatě zvrhla v honbu za prestiží.

2) Karet je tolik, že přestala fungovat komba.

3) Nová komba jsou tak zbytečně překombená, že se prakticky nehrají.

resumé: hraji bez cílů a jsem spokojený s prvním, případně druhým rozšířením a dobýváním planet; ještě doplňuji, že hrejeme ve dvou (v poslední hře například zbylo v dobíracím balíku asi 130 karet, o čem ta hra asi pak je...)

29.11.2016 14:37:16 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Warhammer Underworlds - Harrowdeep
Warhammer Underworlds - Harrowdeep
Akt. cena: 1200 Kč
Končí za: 5 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas