Pandemic - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 45 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: desková hra, kooperativní
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
ADC Blackfire Entertainment - logo
Autoři: Matt Leacock
Rok vydání: 2008
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

První dojmy

Herní materiál - je docela strohý, karty jsou hezké, motivy na nich ryze pragmatické, bez nějakých přikrášovadel nebo snahy o nějaký art. Samotná hra je tématicky ryze pragmatická a jejím cílem není kochat hráče vizuální stránkou.

Námět je velmi zajímavý, byť nesnáším doktory a vše kolem toho a nahání mi to hrůzu, tak boj vědců proti epidemiím se dá v téhle hře docela dobře snést. Každopádně, byť si vybírá člověk roli, tak mě osobně to nějak vnitřně nezasáhlo. Prostě žádné "hurá, teď jsem ten a ten vědec a vynaleznu tohle a tohle". Absentuje zde jakýkoliv dobrodružný prvek či pocit vtělení se do situace. Alespoň pro mě.

Jak je hra pragmatická, její průběh je rovněž ryze pragmatický a defakto suchý. Snažíte se eliminovat na herním poli maximum kostiček, které se množí závisle na tažených kartách. Trochu to připomíná area kontrol hry v té nejryzejší a nejsušší podobě. Někteří hře dají určitě přízvisko suché Euro a nebudou daleko od pravdy. Hra je čistě o takových těch počtech - mám v ruce tolik karet, sejdeme se v tamte výzkumné stanici, kde vynalezneme tenhle lék a potom obkroužíme tenhle kontinent zamořeny těmito kostkami (pardon, touhle nemocí) a pokusíme se eliminovat všechny kostky této barvy. Samozřejmě je nutno hlídat vsechny nemoci, tuhle si čistíte jeden kontinent, zatimco v jinem se vám nekontrolovatelně šíří pandémie. Takže je třeba hrát vyváženě a starat se o všechny nemoci na všech místech pokud možno vyrovnaně.

Do celé te suchosti přináší největší oživení právě karty epidemií, které náhodně určují, v kterém městě se nemoc rozšíří a vy pak máte zase plné ruce práce.

Důležité je nestat se a popřípadě nemít ve skupině komandanta, který bude vše řídit, protože ostatní hráči se pak stanou ryzími držáky na karty a bude z toho nuda. Takže co se týče návrhů kdo co má udělat, tak mlčeti zlato. Maximálně si sdělit jaké má kdo karty a zkoordinovat kroky pro eliminaci nemoci v nějaké oblasti. Jen ne - "dej mi tyhle karty, já ti dám jednu tuhle, pak běž tady na tuhle stanici a vynalezni tenhle lék, já si skáknu do Pekingu vyčistit prostor, ty skákni do New Yorku a taky to tam pročisti a už se chystej na cestu do Londýna..." - takhle prostě ne a riziko že se takový komandant najde je velmi vysoké.

Snad to nevyznělo moc kriticky. Ze hry jsem zatím spíše v rozpacích, ale to se mi stalo u mnoha her, které jsem si nakonec velmi oblíbil (např. Caylus), takže jsem dalek nějakému definitivnímu hodnocení. To ukáže až čas. Zatím taková horší osmička, nebo lepší sedmička, marně zatím hledám co podnítilo to bezmezné nadšení a očekávání, kdy hra konečně dorazí k nám. Možná to odhalím při dalších partiích.
6.3.2009 11:41:28

Pandemic
Musím přiznat, že mě se mapy Pandemicu velice líbí a považuji ji za jednu z nejhezčích vůbec, je taková minimalistická, ale má své kouzlo. Ale jinak jsi mě utvrdil v mých dosavadních dojmech z této hry - s klidem ji nechám projít kolem.

6.3.2009 11:53:37

to Ringo
Já ti Ringo říkal, že ti hru půjčím aby sis ji mohl vyzkoušet, abys pak nebyl zklamaný :-).

6.3.2009 11:53:48

ringo
utvrdil si me v tom, ze mam uz doma mnoho lepsich kooperacnich her a pandemic se na muj wish list nedostane :)

6.3.2009 11:57:41

2 kren
tak o zklamani je docela brzy hovorit. Navic kdybych si to pujcil, tak dojdu k tomu samemu s tim, ze bych uz ji nezkousel vicekrata podle me kouzlo te hry se projevi az casem, po vice odehranych hrach. Zatim to hrajeme prilis mechanicky, misto vzivani se do nejakych situaci spise resime, jak kde co teprve udelat atd. Rozhodne hru nezatracuji.

6.3.2009 11:59:51

Siaron
tak je to jen prvni dojem, nerad bych nekoho vylozene odrazoval:-) Jo a jake mas kooperativky, ze bych se nechal inspirovat?:-)

6.3.2009 12:00:38

Sydo a Ringo
No me se moc nelibi a hlavne se ji zkus dotknout:) Je z takovyho nakyho podivnyho hnusnyho matrose;)

Ja si myslim, ze je to dobra hra, nicmene se kolem ni vytvoril moc velkej hype a ocekavani asi byla prilisna:)

6.3.2009 12:03:14

ringo
Tak k pandemicu mam jako alternativu Space Alert, a ten je atmosferou evidentne uplne jinde. Navic tam ani role komandanta ve smyslu v jakem ho popisujes nehrozi ... kluci to zkouseli a udrzet to vsechno v hlave se da tak mozna v treninkovych scenarich .. pak uz clovek opravdu nestiha :) Takze nez do pekingu odstranit kosticky dobehnu k hlavnimu kanonu odstrelit ten ohromny meteorit co se na nas riti. DOHAJE ON NIKDO NEDOBIL REAKTOR ?! :)

No a pak takove ty klasiky ... Arkham, Camelot.

6.3.2009 12:07:40

anaken
ty karty jsou na dotek taky takove neprijemne, mam z nich takove ty pocity jako kdyz si clovek piluje nehty:-)

A urcite to neni spatna hra. Jenom to halo bylo takove, ze clovek nabyl dojmu, ze je to neco, co musi okamzite mit a vysvihne se to v jeho osobnim TOP na totalni spici. Jeste ze ta hra byla za takovou pohodovou cenu;-)

6.3.2009 12:08:22

Siaron
no ja o Space Alert taky uvazoval a hrozne jsem nejakou kooperativku chtel. Jenze u Space Alertu hrozilo, ze bych jej hral sam se sebou, zatimco na Pandemic zrejme nebude zadny problem nalakat manzelku:-)

6.3.2009 12:09:43

ringo
zatim jsem u space alertu nemel problem... komu sem to ukazal, tomu se libil :) Ale stress je to poradnej :)

6.3.2009 12:12:49

hype
přesně, na mě od začátku Pandemic nepůsobil důvěryhodně už z tohoto hlediska, všichni o něm mluvili, jak je to super a musí se to mít. Teď po těchto dojmech se zařadil mezi hry jako Dobyvatelé Vesmíru, Dominion a Le Havre - nicneříkající.

6.3.2009 12:18:15

to Sydo
Dominion - dobře, je to tvůj názor, LeHavre dobře, je to tvůj názor i když tady bych si už netroufl říct, že je to nic neříkající hra, ale Dobyvatelé vesmíru je podle mne jedna z vůbec nejlepších karetek.

6.3.2009 12:49:48

2 SYDO
ten Le Havre bych nepodcenoval

6.3.2009 12:50:34

RftG
Právě, jednak je to karetka a z těch se zatím žádná nepřiblížila Jyhadu. Navíc co jsem koukal, tak je to klasika - nemožnost ovlivnit soupeře, nulová interakce a to, že má scifi obrázky jen zakrývá čachry s ikonkami. Jediná karetka, o které uvažuji je War for Edath, ale asi se na ní taky vyprdnu, prostě ty karty nemusím.

Co se Le Havre týče - myslel jsem, že po Agricole a Bohnanze už nelze vymyslet nudnější téma. Mýlil jsem se, Uwe Rosenberg se překonal. Navíc mě znechutilo chování tvůrců: Diane Close (jedna uživatelka BGG i F:AT) ohodnotila Le Havre známkou 4 (hra prý celkem ušla, ale naštvalo ji nekvalitní vytištění). Okamžitě dostala mail, že za hrou stojí Melissa, která dělala Agricolu, a jestli tedy nechce své hodnocení změnit. takové chování mě usvědčilo v tom, že tito lodé ode mě neuvidí už ani korunu.

6.3.2009 12:56:33

to kren
kruci ty si snad autorem dobyvatelů nebo co. Kde o tom padne křivý slovo tak se hned objevíš :D

spíš to taky bude tím že už jsou tu všichni zhýčkaní tou již dost širokou nabídkou her.
Co bysme za to daly v době když byli jen dostihy :)

6.3.2009 12:57:57

Ringo
já ho nepodceňuji, věřím, že to bude dobrá hra, ale rozhodně nebude pro mě. Stavět přístav na šedo-pastelové mapě mi zní jako další suchařina.

6.3.2009 12:58:41

Sydo
Na Dominion mi chlape nesahej;), mam nahrano vic nez 100 partii a hra me stale neprestala bavit, s random deckama je pokazde jina a je treba se dost prizpusobovat podminkam. Pro me jednoznacne nejlepsi karetka, kterou jsem kdy hral. Dobyvatele vesmiru jsou dobra hra a nikdo me to nevymluvi. Spousta lidi si stezuje na nahodnost, tak at mi vysvetli, proc to porad vyhravaj ti sami (v nasi parte stabilne ja a Hrabinho). Kdyz tu hru trosku znas, kombinaci je tam spousta. Le Havre neni muj salek caje, ale netroufam si ho odsuzovat, spousta lidi se u nej vyborne bavila:)

6.3.2009 13:02:50

2 SYDO
tak pravda, stavba pristavu zrovna neni tema ktere by uchvatilo. Ale treba budovani farmy v Agricole me velmi nadchlo, trochu jsem, oprasil vzpominky na Harvest Moon:-)

6.3.2009 13:03:00

aneken
však já ty hry neodsuzuji a neříkám, že jsou špatné. Jen konstatuji, že nejsem jejich cílovou skupinou. Když mám občas chuť na karty, opráším své Jyhad decky a vždy se musím přemlouvat, abych zas nespadl do sběratelských karet :)

6.3.2009 13:06:00

Sberatelsky hry
No ja ted pujdu do A Game of Thrones LCG, coz je jeden deck na mesic jistej:) Ale kdyz clovek nemusi prohledavat boostery, tak se to da:)

6.3.2009 13:12:54

rbx

me se Pandemie libi
libi se mi jak zpracovanim, tak tematem. Je to presne ten typ hry, co si se mnou zahraje moje zena, kdyz se ji nechce do sestihodinove partie Runeboudnu, o Arkhamu ani nemluve. Dohadujeme se nad tim kdo kam pujde a kdyz se urodi peknych par pandemii za sebou, do toho nejaka epidemie, tak to ziska obratky. Mate pravdu v tom, ze to dohrajete, vysumi to, nezanecha to silnejsiho dojmu, ale kooperativka do hodiny - super.

6.3.2009 13:35:15

ad partnerky
Ono je to asi naky zensky tema, u pritelkyne je to jasne nejoblibenejsi hra, taha to s sebou do hospody ci na vecirky s kamaradkama, kde zachranujou svet a jsou pritom dost nadseny;)

6.3.2009 13:47:59

Anaken
me je treba v te hre dost proti srsti zachranovat Cinu nebo Rusko:-)

6.3.2009 14:02:33

Čína a Rusko
Taky tyto státy moc nemusím, ale myslím, že v případě celosvětové pandemie by měly jít všechny neshody stranou, ono se to z Číny i Ruska navíc může pěkně šířit. do Číny jedu v dubnu a těším se fest.

6.3.2009 14:05:57

2 SYDO
ja bych tam radsi poslal nejakou army:-D

6.3.2009 14:29:08

Vybíráme z Bazaru

Párty ALIAS
Párty ALIAS
Akt. cena: 400 Kč
Končí za: 13 dnů

Offcanvas