Pán prstenů: Karetní hra

xxxxxxxxxo hodnoceno 598x (Seznam vlastníků)

Pán prstenů: Karetní hra - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1–2
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: karetní hra, kooperativní, sběratelská
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: ADC Blackfire Entertainment
Edge Entertainment
Fantasy Flight Games
Galakta
Heidelberger Spieleverlag
Stratelibri
Autoři: Nate French
Rok vydání: 2010
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Pravidla

Pravidla jsou online!
http://www.fantasyflightgames.com/edge_news.asp?eidn=2054

Otázky a odpovědi Zatrolených hráčů: https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0Asv89te7OC7tdFZNV1d2anRxWTlKY2pfMkxHWUotR2c
15.3.2011 00:25:12 | Upraveno autorem (porovnej)

Nawg
Postavy sú považované za vyslané na úlohu iba do konca fáze úlohy. Teda ak po vycestovaní do lokácie odhalíš kartu s týmto efektom, nemusíš udeliť 2 zranenia. Postavy úž nie sú na úlohe.
Ak je Thalin vyslaný na úlohu a budeš úspešný na úlohe, splníš podmienky na karte úlohy, ideš do ďalšej časti, povedzme na 2B, ktorá hovorí že máš odhaliť kartu a tou kartou je nepriateľ, môžeš mu udeliť zranenie od Thalina.

29.9.2014 19:46:52

Nawg
Ta situace co popisuješ, tak Thalin už opravdu zranění nedá, už je po fázi úkolu.

29.9.2014 20:29:02

ďakujem Vám.
A prosím Vás ešte jedna vec, napríklad quest Útek z Dol Gulduru Thalin je na úlohe, máme dosť vôle a dokončíme akurát prvú časť, a ešte nám zostanú žetóny a tie dáme na druhú časť questu, čiže sa oslobodí hrdina a Nazgul sa dá do oblasti odhalenia, Thalin by dal zranenie na Nazgula? Asi nie lebo Nazgul nie je odhalený z kariet stretnutí ale Nazgul už bol dlhšie bokom pri balíčku.

A ešte jedna vec, ak nejaký efekt hovorí, vyraď kartu z hry, tak karta ide úplne mimo hru? Ak je hráčska, tak nejde na odhadzovací balíček ale úplne mimo? A už sa k nej nikdy nedostanem? A ak je to karta z balíčka stretnutí tak by išla tiež mimo odhadzovací balíček a už by sa teda nedostala nikdy do hry? Napríklad chycen v pavučine môže odstrániť jeden spojenec a doplnok ide mimo hry, tak preto sa pýtam, že či už pôjde úplne mimo a už sa nemôže dostať do hry. V Queste sú ale dve také karty čiže keď to použijem na obidve už by sa nikdy nedostali do hry?:)

Ďakujem.

30.9.2014 12:43:16

Utek z Dol Gulduru, Nazgul
Žetóny postupu sa neprenášajú z jednej karty úlohy na druhú.
Nazgul nie je odhalený z balíka stretnutí, nedostane od Thalina zranenie.
Ty sa môžeš rozhodnúť kedy oslobodíš väzňa a tým pádom dáš Nazgula do oblasti odhalenia. Oslobodenie väzňa po položení žetónu postupu na kartu úlohy je reakcia. Teda ho môžeš vyslobodiť vtedy keď budeš pripravený na Nazgula.

Karty odhádzajúce z hry idú na odhadzovacie balíčky. Teda aj zrada chycen v pavučine.
Výnimka môže byť, ale vtedy je to na karte výslovne napísané. Teraz ti ani presne nepoviem či taká karta existuje. :)

30.9.2014 13:20:30

ďakujem
Tak to som sa sekol sorry, takže z questu na quest sa neprenašaju žetony postupu.
A čo sa týka tých predmetov napríklad Miner of the Iron Hills, má reakciu: Poté co vstoupi do hry, vyber a odhoď 1 kartu okolnost ze hry, takže to je tá otázka, či ju odhodím len ako doplnok od hrdinu, a dam ju do odhadzovacieho balíčku alebo ju vyhodím úplne z hry a už sa nedostane do hry nikdy

30.9.2014 13:45:41

Žetóny postupu
Tak, tak... zvyšné žetóny postupu nemôžeš preniesť po prejdení karty úlohy na tú nasledujúcu. Zostanú nevyužité.
Urobiť tak môžeš len pri prechode lokácie a zvyšné dáš na aktuálnu úlohu.

30.9.2014 13:51:10

Miner of Iron Hill
V originále tam má "discart from play", takže odhodíš normálne na odhadzovací balíček. ...Sa mi zdá, že to tu bolo niekedy v minulosti aj riešené, že by tam muselo byť namiesto "play" napísané "game", aby išlo o úplné odstránenie karty.

30.9.2014 13:57:51

Ok
Ok, ďakujem takže Miner of Iron Hill to dá len na odhadzovací balíček.

2.10.2014 10:56:39

Putovaní do Rhosgobelu
Prosím Vás len by som sa chcel spýtať, ak už som v 2 časťi questu a mám Rhosgobel ako aktívnú lokáciu, tak už môžem Wyliadora liečiť že? A otázka, ako je to myslené, že ak nejaký efekt vylieči Wyliadora, tak tú kartu treba dať preč z hry? Akože napríklad ak by napríklad nejaký spojenec vyliečil Wyliadora, tak mám toho spojenca dať úplne preč z hry? Alebo len na odhadzovací balíček? A napríklad Radagast zbiera zdroje a tie môže použiť na liečenie Wyliadora a ak ho teda vylieči, mám Radagasta niekam odhodiť? Alebo karta udalosti, neviem už ako sa volá, ale je zo sfery znalostí, stojí 2 zdroje, a hovorí, že odstrať všetko zranenie z jednej postavy, môžem to použiť na Wyliadora? A odstránim mu 5 poškodenia, lebo len 5 zranení môžem naraz odstrániť? A potom ide táto karta na odhadzovací balíček alebo úplne von z hry?

Ďakujem.

6.10.2014 10:53:19

Discard
Všechny karty použité na léčení Wyliadora jsou odstraněny ze hry, mimo odhazovací balíček a do konce hry nemohou být nijak navráceny do dobíracího balíčku - Umění Imladris, Radagast, dokonce i Glorfindel... :)
Na odhazovací balíček putují "odhozené" karty, mimo odhazovací balíček a do konce hry nepoužité jsou karty "odstraněné ze hry"....

6.10.2014 13:19:58

ďakujem
A prosím Vás zasa jedna vecička:) V queste Putovani do Rhosgobelu, preskúmam lokáciu lesík, a tá hovorí, že keď ju preskúmam mám vytiahnuť z balíčka stretnutí Athelas, a potom zamiešať balíček stretnutí. Otázka: Mám k Athelasu vytiahnuť aj kartu stretnutia, keďže Athelas je strážený? Alebo v tomto prípade keď je to po preskúmaní tejto lokácie sa Athelas dá bez karty stretnutia do oblasti odhalenia?
A druhá vec, v druhej časti questu ak sme dvaja hráči môžme urobiť toto: Dáme dve zranenia na Wyliadora, pozrieme si 3 vrchné karty z balíčka stretnutí, a dve vyhodíme a len jednu dáme do oblasti odhalenia, ak by bola tá jedna karta Athelas asi mu musíme priradiť aj kartu stretnutia nie?

Ďakujem.

8.10.2014 13:30:52

@ Athelas
Tak opravujem odpoveď na základe pinheadovho upozornenia, nepozrel som si kartu Lesík (Forest Groove) takže som nevedel, že je tam "ADD". V tomto prípade na Athelas nedávaš stráž.

Strážený (Guarded) sa vyhodnocuje vždy keď je objective (cieľ?) odhalený! z balíčka kariet stretnutí do vynášacej oblasti. Takže v druhom prípade už Athelas dostane kartu "strážcu". Tu je dobré si pripomenúť, že stráž odstrániš vtedy, keď je nepriateľ zabitý / lokácia preskúmaná / zrada vyhodnotená.

8.10.2014 15:56:16 | Upraveno autorem (porovnej)

Athelas
Podle Faq se klíčová slova Nápor, Zatracení a Strážený spouštějí jenom pokud je karta "odhalena", což v případě Lesíka Athelas není, ten je jen "umístěný". (V originále "reveal" vs. "add") Podle toho by měl být Athelas po prozkoumání Lesíka nestrážený.

8.10.2014 19:17:06

Ok
Ok, ďakujem, takže ak je text odhaľ kartu, tak riešim efekty pri odhalení a kľúčové slová, ale ak je umiestni alebo niečo iné okrem odhaľ, tak neriešim efekty odhalenia ani kľúčove slová.
A ešte iná vec prosím, Eleanor môže zrušiť efekty odhalenia len zo zrád? Napríklad ak sa vytiahne nejaký nepriateľ a ten má efekt pri odhalení, tak toto nezruší?

Ďakujem.

9.10.2014 13:56:48

Nawg
Ano, jen efekt zrady, máš to přímo na ní uvedené.

9.10.2014 14:02:46

@ Eleanor
Áno, ruší len efekt pri odhalení a len pri kartách zrady (nedá sa použiť na lokácie a napriateľov). Kľúčové slová (Keywords) prvej karty zrady ako napr. Zatracení X (Doomed X) alebo Nápor (Surge) sa vyhodnotia a ťahá sa ďalšia karta.

9.10.2014 15:11:22

keywords
ještě upřesnění, nebo spíš doplnění, pozor na rozdíl mezi "add" a "reveal and add", v druhém případě se všechny efekty spouštějí jako při pouhém "reveal" ("odhal a přidej" je stejné jako "odhal")

10.10.2014 00:52:59

zasa ďakujem
Ďakujem, dúfam že aj česká verzia má vždy správne napísené odhal a pridaj:)
A prosím Vás taka dosť základna vec, ale nie som si istý. Ak hrajú dvaja hráči a prvý hráč povie že je útok nebránený, pretože bude brániť druhý hráč s postavou so stážou, tak sa považuje útok za nebránený keď sa vyhodnocuje efekt stínu?

A druhá vec, v Stretnutí na Skalbalu, môžem odhodiť okolnost V pasti z hrdinu pomocou Miner of Iron Hill?

Tretia vec:) neviem teraz ako sa volá ten doplnok, ale ak ho dám na postavu, a potom ten doplnok odstránim, tak si môžem zobrať tú postavu naspäť, môžem to použiť aj na Gandalfa? vyložím ho a pred koncom kolo si ho zoberiem zasa na ruku?

a posledná vec, iba doplnky, ktoré majú na sebe napísané, že sa daju dať inému hrdinovi za určité zdroje sa dajú premiestňovať? Ostatné ktoré nemajú nič napísane sa už nedajú premiestniť z jedného hrdinu na druhého? A k tomuto podotázka, v akej fáze ich môžem premiestniť, len v plánovaní?

Ďakujem.

15.10.2014 12:46:42

@ Nawg
1. Efekt tieňa - ak je určený pre brániaceho HRÁČA, tak ho schytá hráč, ktorý vyhlásil nebránený útok. Ak je cielená brániaca POSTAVA, tak potom daná postava. A útok sa považuje za nebránený??? (nie som si až tak istý), vtedy vlastne môže Stráž (Sentinel) brániť.

2. Áno, tento spojenec môže odhodiť aj doplnok Okolnosť, ktorý hráči nekontrolujú.

3. Doplnok sa volá anglicky Born Aloft a dá sa použiť aj na Gandalfa, tak ako píšeš.

4. Ak nemajú napísané, že ich môžeš po splnení nejakých podmienok premiestniť, potom sa to nedá. Premiestňovať sa myslím dajú len máloktoré (väčšinou Dúnedain XXX) a premiestniť ich môžeš vždy keď je okno na akciu, lebo je to Akcia, čiže nielen pri 2. fáze, ale napr. Dúnedain Warning môžeš za zdroj presunúť po bránení jednou postavou na druhú.

15.10.2014 13:09:52 | Upraveno autorem (porovnej)

acedrac
Ďakujem, a inak teda obrana strážou, je teda o dosť nevýhodnejšia, kvôli efektu stínu:( Takže najlepšie je aby sa hráči mohli brániť samy, a využívať stráž ak sa nič iné robiť nedá.

15.10.2014 13:52:32

@ stráž
Nakoľko som Sentinela nikdy nevyužil (schizo s dvoma balíčkami som začal hrať len nedávno aj to medzi trpaslíkmi nemám sentinela), uvažujem, či som sa dobre vyjadril k otázke č. 1.
Rozmýšľam nad tým, či naozaj je útok stále považovaný za nebránený, keď je až dodatočne, ale predsa, určená postava na bránenie. Možno teda takto sa útok po vyhlásení Stráže (Sentinela) nepovažuje za nebránený. Skúste prípadne ostatní napísať špecifiká bránenia cez Stráž a prípadné cielenie efektov tieňa.

15.10.2014 14:15:33 | Upraveno autorem (porovnej)

stráž
Veru tuším som sa s takou kombináciou ešte nestretol, stráž bráni útok inému hráčovi a efekt tieňa trestá za nebránený útok.
Ja si myslím, že sa jedná o útok nebránený, aj keď ho bráni postava druhého hráča s kľúčovým slovom stráž.
Hráč A určuje obrancu pre útok a zvolí útok nebránený, aby mohla brániť postava so strážou hráča B. Ak karta tieňa nehovorí inak, cieli na brániaceho hráča, čo je teda hráč A.

15.10.2014 14:31:21

pbch
No já to beru stejně jako v tomhle případě z diskuze na bgg, tj. dokud tam ten sentinel v obraně je, tak se efekt nebráněného útoku neaktivuje, ale netroufnu si říct, že je to tak oficiálně správně :)

Q:It is my understanding that sentinel defenders are declared after the player with whom the enemy is engaged has left it undefended.

Does this mean that undefended abilities/triggers happen if an enemy is defended with sentinel?

Example 1), Goblin Spearman (Khazad Dum) attacks player A, player A declares no defenders, player B declares a sentinel defender. Does the Spearman get +2 atk?

Example 2), Enemy attacks player A, player B declares no defenders, player B declares a sentinel defender. The shadow card is revealed, and is Dol Goldor Orcs. Does the attacking enemy get +3 atk?

My assumption is that once a sentinel defender is declared, the enemy stops being undefended, and therefore the answer to both examples is "no."

I also think maybe there's a brief but unimportant moment when the Spearman has 4 atk between when player A declares no defenders and player B declares the sentinel defender at which point it shrinks again.

A:Undefended triggers check at the time that they occur; For instance, a shadow effect saying "If this attack is undefended, do X" will only do X when no defender has been declared. However, if the shadow effect causes the attack to go undefended (for instance by damaging the defender), the undefended trigger of dealing the damage to a hero will occur, and the damage will be dealt to a hero the enemy is engaged with, not a hero of the sentinel owner.

Example 1) No, unless the shadow effect removes the sentinel from defense. If it does, then the attack is undefended again and it gets +2 Atk.

Example 2) No. The attack is defended by the Sentinel.

15.10.2014 15:25:55

OK
Ďakujem za odpovede, tak no uvidím ako to budem hrať ak sa niečo také stane.
A prosím Vás zasa mám pár nejasností.
1. v queste Stretnutí na Skalbalu, ak mám hrdinu v pasci, tak žetóny zdrojov čo mal dovtedy môžem používať? Ide len o to že ich nemôže ďalej zbierať?
2. tiež v Stretnutí na Skalbalu, môžem dať zdroje na ten cíl – spojenca Drsmed Starý aby sa ku mne pridal aj všetkých 8 v jednom kole? Alebo ich musím dať počas 8 kôl.
3. Drsmed Starý sa teda naozaj nevyčerpá keď bráni zlobra to znamená, napríklad že môže 3 krát brániť zlobrov v jednom kole a ak ešte stále žije potom ešte aj útočiť na zlobra?
4. ak mám porazených zlobrov, za ktorých sú víťazné body a mám ich teda v zóne víťazné body už sa nikdy nedostanú v queste Stretnutí na Sklabalu do balíčka stretnutí? A ak sú v zóne víťazné body, tak pridávajú ohrozenie tej lokácii, čo má za každého zlobra v hre o 1 vyššie ohrozenie?

Ďakujem.

16.10.2014 12:56:08

@ Nawg
1. Áno, môžeš ich používať, karta nezakazuje používať zdroje, len získavať nové.
2. Môžeš aj v 1 kole, po jednotlivých kolách by to bolo o držku :).
3. Áno.
4. Nie, ak sú vo víťazných bodoch, pokiaľ to nejaká karta špeciálne neupraví, tak tam ostanú do konca hry. Karty vo víťazných bodoch sa považujú za "von z hry", takže neovplyvňujú karty "v hre".
--
V poradí 1500-tý príspevok vo vlákne o pravidlách :). Táto hra je skutočne "living" :).

16.10.2014 13:41:16 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Tash-Kalar: Aréna Legend
Akt. cena: 460 Kč
Končí za: 7 dnů

Offcanvas