Olympos - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 3 - 5
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Starověk
Herní kategorie: desková hra, strategická
Čeština: undefined
Vydavatelé: Ystari Games
Autoři: Philippe Keyaerts
Rok vydání: 2011
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy

Tak jsem to poprve dnes vyzkousel ve trech hracich a dojmy jsou pozitivni. Ta casova linka pekne funguje, clovek si musi rozmyslet, kolik casu na kterou akci venuje, protoze to urci, kdy bude znovu hrat. Jinak jsou pravidla pomerne jednoducha, hra svadi ke konfliktu a celkove je tam pekne zasazenej ten civilizacni prvek, na to, ze to trva hodinku, mate pocit, ze neco budujete. V celkovem hodnoceni tedy svizne a prijemne euro s konfliktem.
1.10.2011 18:55:36

pocet hracu
je i nejaka varianta pro dva?

7.11.2011 20:03:28

PJ

ndru
Je, stáhni si místní CZ pravidla a koukni na konec.

7.11.2011 22:19:41

a jak ty dojmy teda?
jak moc to je nepodobne vinci/smallworldu? porovnani s kykladami? nevo treba webovy ikariam? a jakekoliv jine/dalsi postrehy....

21.11.2011 22:10:26

Skvělé
Na to abych dával hvězdy je ještě brzo - hrál jsem to zatím jenom jednou (ve čtyřech) - ale první dojem je výborný.
Originální mechanismus časové osy je podle mě špičkový.

S Vinci ani Ikariamem to srovnávat nemůžu - neznám. Kyklady jsou značně odlišné, ať už kvůli dražbě nebo náhlému překvapivému konci, nic z toho v Olympu není, i když určitě styčné body by se našly, kromě zasazení do antického Řecka by to asi byl boj o klíčová území (rohy hojnosti/suroviny, hvězdy).
Automatické vítězství, které ale něco stojí je sice srovnatelné se Smallworldem, ale Olympos nestojí na boji, je to jen část hry, ne její jádro.

Jinak naprosto souhlasím s anekenem - příjemné svižné euro s konfliktem. I když v naší první hře moc konfliktů nebylo - jeden na začátku a jeden na konci (ale ten na konci už stál za to - tři jsme se přetahovali o jedno území).

22.11.2011 08:51:58

Wolfsen
No on ten mechanismus casove osy prave neni tak originalni, je treba v Thebach;) Ale tady mi to vic sedlo prostredim;)

22.11.2011 09:17:49

Líbí se
Tak Olympos včera s Wolfsenem a mou drahou polovičkou zahraný a hodně pěkná hra. Už od dob nepřekonatelných Settlers 2 na Amize (pamětníci budou znát) mě zkrátka baví hry, kde se něco těží, zkrátka kde se využívají suroviny a proto je tohle moje krevní skupina. Pravidla velice jednoduchá (zkrátka buď se hráč pohne na hracím plánu nebo udělá nějaký objev). Systém pořadí hráčů a cen akcí je dle mě stejný jako v Thébách, které jsem ještě sice nehrál, ale podle pravidel co jsem četl to vypadá stejně. Grafika hry se mi zdála mírně nepřehledná, ale to se určitě po více hrách vstřebá. Hráli jsme to ve třech a díky mému agresivnějšímu pojetí hry nebylo o konflikty nouze, takže menší boje o území probíhaly (a podle výsledku to byla úspěšná taktika). Líbilo se mi počítání bodů, které probíhalo na konci hry a počítalo se toho hodně a díky tomu se neustále měnilo pořadí. Zkrátka stejně jako třeba u mých oblíbených Vikingů a takové počítání bodů na konci her mám rád. Hra ve třech nám trvala i s vysvětlením pravidel 90 minut.

23.11.2011 07:04:09 | Upraveno autorem (porovnej)

Olympos
Asi se budete divit, ale tahle hra me docela hodne zaujala. Ano, vim, ze je to Eurovka, ale provedenim i mechanismem to vypada moc pekne. Me puvodne zaujal napadem i Small World (a porad pokukuji po Undergroundu, kde nejsou hobiti a elfove), ale ten mi pak pri hre prisel dost plytky. Koukal jsem, ze u Olympu jsou tez ruzna komba akci, podobne jako rasy/vlastnosti v SW. Takze otazka pro vsechny - libil se vam vic SW nebo Olympos? Nejsou si moc podobne? Nebo jsme pomyleny a ty hry jsou uplne jine? Diky!

8.2.2012 08:16:59

sydo
Tak tohle srovnání mě vůbec nenapadlo :)
SW mě vůbec nebaví, krom toho, že je to čistě škodící hra, tak děláš pořád jen jedno a to samé - mýtíš a mýtíš.
Olympos jsem sice hrála jen jednou, ale hned potom mě napadala spousta strategií, co nejdřív chci zkusit znovu a případně i koupit.
Nebe a dudy :)
Ty výhody se určitě kombinovat dají, ale prozatím nevím, jestli můžou být tak silné jako v SW, spíš ne.

Ale jak říkám, chci to znovu zkusit nejpozději příští týden.

8.2.2012 08:30:32 | Upraveno autorem (porovnej)

to sydo
viz Wolfsen 22.11.2011 08:51:58

jinak maly svet si zahraju rad (tunely a podzemi to zas trochu osvezily), ale nejak se mi zvysuji naroky na spoluhrace. melo by jich byt dost (hra ve ctyrech petich) a meli by to hrat (napriklad nebrat se napadnout sveho partnera a alespon trochu premyslet pred tahem). jinak mi pak prijde vic a vic plytka

na Olympos cekam az se manzelka rozhodne, ze uz teda zvladne dalsi hru. zatim reznici davne reky a rekyne online. kazdopadne predpoladam, ze komba asi nebudou tak jednoznacne. na druhou stranu by melo byt vic smeru jak hrat

8.2.2012 08:42:38 | Upraveno autorem (porovnej)

srovnání
SW mám hodně nahraný a olympos jsem zkoušel jednou. Jakási křivka dynamiky hry je velmi rozdílná. U SW je to spíše sinusoida, kdy jsi chvilku nahore, pak zase dole, paK SE zase schopíš atd. Pod pozlátkem "hezké" grafiky je čistý matematický model. Urvi každé kolo co nejvíce bodů, s ohledem na ostatní hráče a kola následující. U olymposu je to jiné. Vyhrát se dá několika způsoby. Podobně jako v nové civilizaci nebo x jiných hrách, máš možnost se vydat různými cestami. Hrál jsem to jednou , kdy jsme se Olafem předháněli ve sbírání mečů. Podobnost se SW spatřuji hlavně v tom, že když na tebe přijde kolo, tak se snažíš vymyslet co v tom kole je zrovna optimální a moc asi neřešíš, jak to bude vypadat v kole příštím. Hezké je, že se postupně nějak vyvijíš a můžeš si kupovat dražší a dražší technologie. Takže u tohodle je ta křivka spíše postupně rostoucí. Je to euro, ale celkem konfliktní. Když chceš dobývat, je to dobré mít ty meče, protože pak tě to nestojí tolik času. Což je podobné jako u SW. Dobyješ co chceš, ale záleží na tobě kolik omezených prostředků na to vynaložíš. Potom je fajn, že se postupně dostáváš do nových a nových lokací... tak to může při troše fantazie působit jako jakýsi epický dojem.

8.2.2012 08:49:29

dekuji
Elenistar: Krivka dynamiky, sinusoida = uz ti nikdy nekoupim lizatko ;)

Ikri: Vidim, ze dojmy ze SW mame stejne.

Ach jo, ja si snad na stara kolena koupim euro, to jsem to dopracoval ;) Samozrejme bez urazky.

8.2.2012 09:05:21

Elenistar
Dobyješ?! :-O
Snažme se tento nešvar na ZH vymýtit, pane učiteli :)

Tak pardon, jen si odjakživa myslím, že aspoň tu herní terminologii bychom mohli držet na úrovni...

8.2.2012 09:06:52 | Upraveno autorem (porovnej)

ikri
chceš abych ti na to odpověděl? nebo si mám ten prostředníček nechat pro sebe? :)

8.2.2012 09:13:15

Elenistar
A co ze to vlastne ucis? :)

8.2.2012 09:16:14

Sydo
nic neumím... proto učím ;)

8.2.2012 09:20:36

PJ

Elenistar
Hm, a kdybys neuměl ani učit, tak učíš na pajdě :o)

Pardon za OT, ale nešlo tomu odolat...

8.2.2012 09:47:17

ad dobyješ
Ač nejsem v češtině příliš kovaný, tak když vidím tohle slovo, tak se mi taky ježí srst, takže s ikri celkem souhlasím.

dobýt - dobydeš nebo dobudeš, ale určitě ne dobyješ. Samozřejmě, že já taky v diskuzích mám někdy hrubky a nemám v úmyslu někoho každou chvíli opravovat. Píšu to teď hlavně proto, že jsem tuhle hrůzu už viděl u někoho v lokalizovaných pravidlech, bohužel si už nepamatuju, kde to bylo.

8.2.2012 10:01:27

SW x Olympos
Obě hry jsem hrál (SW cca. 30x a Olympos cca. 10x) a obě hry se mi líbí a baví mě. Podobnost bych moc nehledal, každá funguje úplně jinak. Pokud beru to, že je tam plán rozdělený na sektory, tak ano, ale to je poslední podobnost. Asi je ale zybtečné ptát se na rady nebo doporučení od lidí, které tyhle hry baví a stále ještě hrají Osadníky, Carcassonne, Vikingy nebo Fazole. Zkrátka jestli se ti sydo hra zamlouvá, tak přečti pravidla a pokud je možnost, zkus hru někde zahrát (klub, kámoši). Ale osobně si myslím, že jestli k euru nic necítíš, tak se ti hra líbit nebude.

8.2.2012 10:10:39

sydo
Ty a Euro? Tak to už jenom zasadit strom a zplodit syna. O psu nemluvě. Bez urážky.

8.2.2012 11:21:27

Havelock
Jen uvazuji. Syna zasadim, psa zplodim, ale na to je jeste cas :)

8.2.2012 11:39:52

re
sydo/skyfire
Něco na tom bude - taky tě na tu hru moc netipuji, je to prostě eurem nasáklé euro, ale kdo ví. Klidně přijď zkusit na Palubu, můžeš se přidat k nám :D Rádi tě uvidíme v našich řadách.

kren
Přesně tak! Taky jsem to viděla v pravidlech a v nespočtu recenzí apod. a je to fakt drsná chybička :) Běhá mráz po zádech :) Jinak hrubky normálně taky toleruju. Holt to schytal El. za všechny páč je chytrej a má jít příkladem :)

8.2.2012 11:50:16

kren a další
Už to nechte bejt paka. Já mám češtinu rád, ale psal jsem to jako bych mluvil. Když něco vysvětluji tak bych taky řek "dobyješ" a ne dobudeš. A že někomu ježí srst je mi fakt ukradený. A NEMUSÍŠ KŘENÍČKU VYSVĚTLOVAT. SRY CAPS. všichni to chápem ;) Ještě se jednou omlouvám, nicméně to nebylo naposledy :)

edit: ikri a to, že mi tady bulíkovat jak jsem chytrej, tím to nezachráníš. Odteď budu kontrolovat každý tvůj post a hledat chyby!!! :)

8.2.2012 11:51:22 | Upraveno autorem (porovnej)

ikri
Fuj, na Palubu ne, ma to Olaf, tak snad se s Elenistarem nekdy stavi a ja je dobyju.

8.2.2012 12:19:31

vidite
a ja jsem to vzdy rozlustil jako frekventovanejsi chybku y/i a marne hledal kdo kde koho dobil

8.2.2012 12:25:46

re
sydo
No však ona ti je Paluba taky někdy dobrá, jen se nedělej :D Vždyť Olaf se tvářil, že tu hru vidí prvně, přitom měl určitě nastudovaný pravidla a machroval na nás, jak si to všechno intuitivně odvodil ;)
Potom teda doufám, že se svěříte s dojmy.

Elenistar
No, řekněme si upřímně, že už jsi mi nějaký ten diktátek opravoval :D
A obávám se, že na ničem podobném mě nenachytáš :-P

8.2.2012 12:39:02

Vybíráme z Bazaru

Český film - původní edice, perfektní stav!
Český film - původní edice, perfektní stav!
Akt. cena: 449 Kč
Končí za: 11 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas