nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Okavango

Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 5 let
Herní doba: 15 min
Herní svět: Zvířátka
Herní kategorie: dětská hra
Čeština:
Vydavatelé: Trefl
Autoři: Bartosz Brosz
Rok vydání: 2011
Sdílej: Facebook, Google+

Popis hry

Upravit

Přeplavte s mláďaty tuto nejúžasnější řeku Afriky. Po cestě se setkáte s krokodýly, kterým se musíte šikovně vyhýbat. Mláďata mohou běhat po ostrůvcích a nebo se jen tak nechat unášet na kládách po řece. Na konci cesty čeká maminka a doufá že se k ní všechna mláďata vrátí v pořádku.

Příprava hry

Po sestavení herního plánu si vyberte druh mláděte se kterým budete hrát a umístěte jej na příslušný rohový ostrov dle barvy mláděte. Ve dvou hráčích musíte zvolit protilehlé rohy. Ve třech hráčích má nejmladší volný startovací ostrov  po levé straně. Žetony klád a krokodýlů dejte skrytě na stůl a dobře promíchejte.

Průběh hry

Vyberte si náhodně jeden žeton z hromádky a umístěte jej na hrací desku na jednom ze čtyř označených míst šipkou. Pohyb mláďaty (není povinný):

  • na ostrovech  o 1 pole
  • po kládách o libovolný počet polí, kdy klády tvoří souvislou cestu
  • nesmí se vstupovat na soupeřovo startovací a cílové pole a na samotného soupeře
  • nesmí se přeskakovat mláďata

Vypadlé žetony při zasouvání dejte bokem. Po vybrání všech žetonů ze stávající hromádky utvořte novou dobírací hromádku z vyřazených žetonů a pokračujte dále ve hře.

Pokud připlave krokodýl, ohrožuje všechna mláďata v dosahu jednoho pole kolem sebe. Jakmile se dostane mládě do blízkosti menší než jedno pole, lekne se a vrací se na start. 

Konec hry

Hra končí v okamžiku, kdy se podaří jednomu z hráčů umístit všechna svá mláďata na ostrov k mamince. Tento hráč vyhrává.

Varianty hry:

  • Snadná – ve hře jsou dvě mláďata a vyhrává hráč, který dostane jedno z nich jako první k mamince.
  • Středně obtížná – ve hře jsou tři mláďata a vyhrává hráč, který dostane dvě jako první k mamince.
  • Obtížná - ve hře jsou tři mláďata a vyhrává hráč, který dostane všechny tři jako první k mamince.
  • Libovolná varianta – sami si určete pravidla dle schopností vašich nejmenších spoluhráčů. Můžete hrát třeba s jedním, a nebo taky s žádným krokodýlem. Můžete losovat dva žetony a vybrat si ten lepší. A nebo můžete ….

Shrnutí: Jednoduchá a zábavná hra. Krátká hrací doba. Postupem hry zjistíte hodně zajímavých možností, jak nejšikovněji umisťovat klády pro nejlepší pohyb s mláďaty. Hra podporuje představivost a taktiku. Pravidla lze dobře přizpůsobit věku. Zdánlivě jednoduchá hra dokáže potrápit i starší hráče.

Autor: Pamir