Nájezdníci ze severu

xxxxxxxxoo hodnoceno 179x (Seznam vlastníků)

Nájezdníci ze severu - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 80 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: desková hra, strategická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: REXhry
Garphill Games
Autoři: Shem Phillips
Rok vydání: 2015
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Nájezdníci vs Architekti Západního království


Zdravím, mohl by někdo, kdo hraje obě tyto workerplacement hry, zhodnotit, která se mu zdá zábavnější, resp. lepší?

Na Zatrolenkách mají Nájezdníci 108 hodnocení za 4 hvězdy. Architekti mají 71 hodnocení za 4,5 hvězdy. V žebříčku BGG jsou Architekti na 74 příčce, kdežto Nájezdníci jsou na 80+. Z tohoto by se mohlo zdát, že jsou Architekti o chlup lepší (oblíbenější hrou), ale už tady v diskuzi několik lidí psalo, jak je Architekti zklamali, že se jedná nudu a Nájezdníci jim přijdou lepší. Jasně, z toho by se mohlo zdát, že můj dotaz je zbytečný, ale rád bych si přečetl více názorů.

Moc díky
20.7.2020 11:13:57

Srovnání
Srovnávat dvě hry, které de facto nemají kromě autora nic společného je ošidné. Oboje je sice worker placement, ale každá hra používá jinou mechaniku.

V Nájezdnících funguje workerplacement tak, že hráč má vždy jen jednoho workera, ve svém tahu ho pak umístí na board a provede akce daného pole a poté vezme z boardu jiného workera, vezme si ho k sobě a provede akci uvolněného pole. Tím hráč sbírá zdroje, najímá posádku atp..., aby následně mohl vyrazit na raid, kde opět umístí workera na lokalitu, kterou jde plundrovat a vezme si workera, který je součást odměny za dobytí, dobývaním pak získává VB. V základu se hra celkem rychle ohraje, ale jsou k ní dvě rozšíření, které přidávají možnosti bodování, ale hru neprodlužují ani nepřidávají nějaká zásadně komplexnějš pravidal. Hra získává na znovuhratelnosti.

Architekti pak fungují úplně jinak, hráč má tuším 20 workerů a postupně je umístujě na board, přičemž většina polí umožňuje neomezený počet workerů a čím víc workerů tím silnější akce, tj. když dám do lesa prvního workera, dostanu dřevo, když druhého, dostanu dvě dřeva atp.., ovšem twist je v tom, že si hráči mohou workery navzájem zajímat a posílat do vězení, za což dostávají peníze. Hráč samotný si je pak z vězení může vyplatit. Ve hře hráči sbírají suroviny, najímají pomocníky a staví budovy, případně místo různých budov mohou stavět společně katerdrálu, bodovy a katedrála jsou hlavní zdroje VB.

Architekti mohou být více interaktivní, ale hodně záleží na tom, jak hráči hrají. Výhodou architektů je jejich hrací doba, která je pod hodinu, hra je rychlá i ve větším počtu hráčů. Nevýhodou pro někoho může být menší kontrola nad tím co se ve hře hraje, přeci jen interakce tam hraje velkou roli, když mám na políčku lomu tři workery, je celkem velky rozdíl v tom jestli mě spoluhráči nechají umístit čtvrtého a získat 2 zlata nebo mi někdo ty tři zajme. Je to spíš taktická hra, kde člověk sice může mít nějakou strategii, ale převládají taktická rozhodnutí. Nehrál jsem expanzi, tak nevím jak to hru mění.

Nájezdníci jsou blíž klasickém euru s omezenou interakcí, byť je tam pár karet, které umí mírně zaškodit, zbytek je pak jen o tom jestli je volný slot, který potřebuji a naopak obsazený ten ze kterého bych workera chtěl vzít.

Já mám rád obě hry, asi bych o něco výš postavil Nájezdníky, ale ty hraju s oběma expanzemi, zatímco Architekty jsem hrál jen základ. Každopádně mám rád obě a klidně si je zahraju kdykoliv.

20.7.2020 11:36:05 | Upraveno autorem (porovnej)

...
Suhlasim s Minerom a doplnim za seba:
Mam obe hry aj s rozsireniami, ktore robia hry o poznanie lepsie. Rad hrame obe a tazko urcit ktora je lepsia. Zaciatocnici si viac pochvaluju Najezdnikov, skusenejsi zasa Architektov. Najezdnici maju sice dhlsiu dobu hrania, ale jednoduchsie pravidla. Vysvetlit pravidla novym hracom nedalo vela prace a samotnu dlzku hry ani nevnimali, pretoze pred nimi bola pekna hra, ktora ponukala kopu moznosti a taktik a hlavne ktorej rozumeli prakticky hned. Interakcia mala, cize kazdy sa viacmenej hra "na svojom piesocku". Architekty maju zasa interakcie medzi hracmi az az a to je na nej to super. Rozbehnut si 1 taktiku nestaci a treba ich mat aspon 2-3. Znicena taktika, pripadne pokazeny tah nemaju nejako fatalne nasledky a stale sa da hra zachranit (na rozdiel od Paladinu). Hranie je v podstate jednoduche a hlavne rychle. Znovuhratelnost u hier je velmi dobra.

Tommi

20.7.2020 12:35:56

Vybíráme z Bazaru

Spire’s End Hildegard + 2 rozšíření + playmat
Spire’s End Hildegard + 2 rozšíření + playmat
Akt. cena: 1300 Kč
Končí za: 1 den

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas