Mystery of the Abbey

xxxxxxxooo hodnoceno 22x (Seznam vlastníků)

Mystery of the Abbey - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 3 - 6
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: desková hra, logická
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Days of Wonder
Autoři: Bruno Faidutti
Serge Laget
Rok vydání: 2003
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Zkušenosti

Zdravím příznivce záhad a vyšetřovaček. Mohl bych poprosit o podělení se o zkušenosti s hrou - atmosféra, opakované hraní, délka partie při 4 lidech, závislost hratelnosti na počtu hráčů případně doporučení na jinou podobnou hru. Díky moc za info a přeji klidné letní dny.
16.7.2009 12:49:32

No, je to docela dost jazykově závislé. A musíš mít na to správné lidí. Spoluhráči musí být aktivní - musí chodit krást do cely a vybíhat do knihovny a do skriptoria, protože právě ty karty navíc jsou hybným motorem - jinak se akorát při mši vymění pár karet a celkem nic se neděje (informace jenom cirkulují s časovým zpožděním a průběžně se eliminuje). Pokud je správná parta, je to sranda - ty komentáře, když ti při mši dorazí zase karta, kterou jsi úspěšně odškrtnul ze seznamu a vypakoval jinam.... A taky dokáže vytočit včas zahraná krypta umožňující pohyb navíc. Mám pocit, že hra jde docela rychle, žádné větší prostoje. Hrála jsem to v 4 a v 5, máme teď takové home-made karty s českými texty a bez problémů to dedukčně zvládají děti věk 10+. Drobnou výhradu mám k vyváženosti jednotlivých karet - některé jsou výrazně silnější, jiné téměř na nic. Mi se to teda líbí hodně a určitě bych to hrála i častěji, ale naši pravidelní hráči preferují spíše tradiční eurohry.

Doporučení na podobnou hru: Heimlich and Co. od Kramera, je to teda staršího data (tipuju tak začátek 80. let) - blafovací a dedukční hra pro až 6 hráčů. No a ještě je fajn od Days of Wonder Colosseum - na hras.cz ho teď mají v akci - je to pro až 5 a je tam trochu náhoda a přiměřená interakce mezi hráči (vyměnují si žetony). Akorát mě nenapadá, proč by to měla být podobná hra jako Mystery of Abbey:-) Teda až na toho stejného vydavatele.

16.7.2009 14:51:24

děkuji za info
ještě jednou dík

17.7.2009 06:53:35

Zkušenosti
Ahoj, hra mně přijde pěkná ve všech možných počtech hráčů, tedy 3,4,5. Délka partie je cca 1-1,5 hod., někdy kratší, ale delší ani snad ne. Souhlasím se Sodovkou s těmi kartami, že některé jsou extra silné a některé k ničemu, zvláště bych řekl v knihovně. Ale ono se těch karet během hry zase tolik nehraje.
Atmosféra hry je skvělá, zejména při zazvonění zvonečku osobně běžím rychle do první lavice v kapli, jako správný krhounek :-). Hra má pro mě zcela netradiční herní princip a je prostě úplně jiná než ostatní. Líbí se nám vyškrtávání na vlastních kartách s mnichy. Provedení komponentů(i když jich je tentokrát méně než obvykle) a krabice je od DoW tradičně precizní.

18.7.2009 11:52:31

Bajn

zkusenosti a otazka
Zdravim, takze behem nasich hernich Velikonoci jsme zahrali zatim i jednu zahadu v Abbey :) Pri hre je opravdu sranda, hlavne kdyz jsme pri msi zpivali bratre Kubo :)

chci se ale zeptat prave na msi. Jakmile dojde zvonecek na 4, tak je hned mse nebo se jede jeste kolo? Tzn. v ramci jedne karty mse se hrac pohne 3x nebo 4x? diky za info

3.4.2010 19:45:04

to Bajn
Jakmile se dostane zvoneček na 4, jde se hned do kaple tzn., že se pohne v rámci jedné karty každý 3x.

5.4.2010 16:08:49

Aldomoro
Ja som to pochopil trocha inak.
Na začiatku ťahu prvý hráč presunie zvonček o jednu pozíciu na karte omše o jedna. Potom sa odohrá celé kolo.
V pravidlách sa píše, že pokiaľ sa už zvonček nachádza na čísle 4 (čiže pred ťahom prvého hráča = na začiatku piateho kola), tak sa uskutoční omša.
A takisto je v pravidlách pri popise Kaple napísané, že je to miesto, kam sa vracajú všetci mníši na omšu po tom, ako sú odohrané celé 4 kolá.

10.10.2013 12:56:22

rincewind
Tak jak jsi to popsal, tak by se hrála pouze 2 kola. Ve skutečnosti se hrají 3 kola : hráči/pohyb zvonečku na 2/hráči/pohyb zvonečku na 3/hráči/pohyb zvonečku na 4 a okamžitý odchod do kaple. Kdo dorazí jako poslední, sedí vzadu a má 5 otčenášů navíc :).

10.10.2013 18:09:38 | Upraveno autorem (porovnej)

Aldomoro
Tak som to aj myslel, akurat mne podla pravidiel vychadza, ze by sa malo odohrat este jedno kolo po tom, ako sa zvoncek dostane na 4. Potom odist do kaple.
Cize:
Zvoncek na 1 - kolo hracov
Zvoncek na 2 - kolo hracov
Zvoncek na 3 - kolo hracov
Zvoncek na 4 - kolo hracov
Odchod do kaple - vyhodnotenie karty omse
Posun zacinajuceho hraca - nova karta omse
Zvoncek na 1 - kolo hracov
....

Rovnako som to nasiel aj na inych diskusiach. Cize, medzi dvoma omsami su vzdy odohrane 4 cele kola

16.10.2013 10:19:16

rincewind - máš pravdu
Máš pravdu, že se asi hrají 4 kola. Potvrzuje to ten popis kaple, kde se o tom píše. Jinak ovšem anglická i česká pravidla při popisu této fáze hry jsou nejasná. Tímto se tedy omlouvám za dezinformaci a dík za ozřejmení této situace. Pro mně je to dost zásadní informace a možná trošku frustrující, jelikož jsme to léta hráli jen na 3 kola :). Ale zároveň musím uvést, že s těmi třemi koly nebyl žádný problém, naopak nám to přišlo celkem skvěle a logicky načasované. Tak uvidíme jaké to bude hrát na 4 kola.

17.10.2013 15:27:39

Vybíráme z Bazaru

Mřížka/Podložka Carcassonne/Karak
Mřížka/Podložka Carcassonne/Karak
Akt. cena: 160 Kč
Končí za: 5 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas