Mars: Teraformace

xxxxxxxxxo hodnoceno 992x (Seznam vlastníků)

Mars: Teraformace - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 5
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: desková hra
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
MindOK - logo
Autoři: Jacob Fryxelius
Rok vydání: 2016
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Era korporaci bez draftu - hruza?

Dnes mam za sebou prvni hru ery korporaci bez draftu. A musim rict - nikdy vice. Ten uplny pocit bezmoci, kdyz vite, co mate delat, ale vubec nechodi zadne karty. Za prvnich pet generaci jsem zahral jen dve karty - asteroidy, za ktere jsem aspon dostal kytky za umistene oceany, jinak jsem nemohl delat nic smysluplnejsiho nez drahe standardni projekty. Prvni necervenou kartu vylozenou pred sebou jsem postavil az v seste generaci. A kdybych si vybral druhou startovni korporaci, byl bych na tom jeste hure. To mezitim jinemu spoluhraci chodila takova komba, ze jsme ostatni jen valili bulvy. Kdyby tohle byla moje prvni hra, tak budu mit z Marsu rozpacity pocit.
Kdyz to srovnam s nekolika hrama s korporacema a draftem (coz je jediny typ hry, ktery jsem predtim hral), tak musim rict, ze to je nebe a dudy. Jasne, i v draftu se muze tu a tam stat, ze se neobjevi vhodna karta. Ale asi se nemuze stat, ze by mezi deseti startovnimi nebylo nekolik pouzitelnych.
Kdyz se jeste vratim k variante bez draftu, tak tam bych jeste bral hrani bez ery korporaci (nehral jsem, spekuluji). I kdyz cloveku nechodi karty do komba na hezky engine, tak tim, ze od vseho produkuje neco, se s tim da delat neco alternativniho.
Abych to shrnul, pokud hraji uplni deskoherni zacatecnici, vybral bych hru bez ery korporaci a bez draftu. Novackum, kteri si troufnou (=lidi, kteri aspon obcas hraji nejake jine euro), a pokrocilejsim hracum bych jednoznacne doporucil obetovat 30 minut casu navic a zahrat eru korporaci a draft. Ale hrat s erou korporaci a bez draftu, to je podle me za trest a povesti hry jako takove to akorat skodi.

Jake jsou vase nazory? Mate taky s variantou era korporaci bez draftu podobne zkusenosti?
5.7.2017 01:16:28 | Upraveno autorem (porovnej)

draft
Táto hra bez draftu stráca 2 hviezdičky z hodnotenia, to je jasné. Nechápem recenzentov, ktorí si dovolia túto hru hodnotiť bez toho, aby vôbec draft skúsili. Pre mňa je bez draftu nehrateľná. Snažím sa ju aj novým hráčom vysvetliť s draftom, aj keby sa mali 2-3 kolá trápiť, tak potom si hru poriadne užijú. Okrem toho mi s draftom príde jednoduchšie aj rozhodovanie, že čo kúpiť a čo nie, pretože si musím lepšie usporiadať priority. Vďaka draftu mám šancu dokonca ovplyvniť protihráča, prináša to teda do hry aj viac interakcie. Skrátka o dva levely vyššie, človek sa len nespolieha na náhodné karty, čo mu prídu. Bez draftu som to hral asi 2 krát - vždy sa stávali situácie, že niekomu prišli 3-4 silné karty a mne žiadna použiteľná alebo naopak - ak sa to stane s draftom, tak to skončí tak, že každý máme tých použiteľných kariet rovnako. Okrem toho, draft predĺži hru len na začiatku, keď som hráči učia robiť. Nám dnes hru nepredlžuje, pretože už pri drafte sa rozhodujem, čo chcem či nechcem a bežne si nechám kartu, ktorú hneď zahodím, lebo viem, že ju nekúpim.

5.7.2017 08:05:42

demo
Já mám zatím za sebou asi tři nebo čtyři partie. Všechny se začátečníky, takže bez draftu. Dokonce i jinak zkušení hráči, kteří by zacvičovat nepotřebovali se nad draftem ošklíbali - "už teď to trvá tři hodiny, co teprve s draftem".
Už během první partie (s McQem a dalšími Kavenuáky) jsem ale listoval pravidly, jestli tam je varianta draftu. Natolik mi bylo jasné, že ta hra potřebuje snížit podíl náhody. McQova parta to ale hrála už poněkolikáté a stále bez draftu (a se základními korporacemi, byť s plným balíkem) a ti byli nadšení i tak.

Já osobně budu v dalších partiích určitě tlačit na draft, protože bez něj je to prostě jen demo, ale zase, že bych bojkotoval hru bez draftu, to ne. Nicméně jak už jsem psal jsem stíle ještě draftem nepolíbený, třeba po prvním vyzkoušením taky zakrákám nevermore.

5.7.2017 16:44:11

Jedině draft
Mám odehráno několik her bez draftu a dvě s draftem a říkám jedině draft.

5.7.2017 18:48:33

draft = až moc dobrých karet
S draftem je to lepší, ale i bez něj se to dá většinou. V nějakým rozhovor i autor hry říkal, že občas hraje bez toho.

S draftem se mi zas stává, že mám moc hezkých karet, které je mi líto vyhodit, a pak skončím hru se spoustou karet. :)

Někde doporučovali u začátečníků použít draft od 6. kola.

6.7.2017 08:56:21

moc dobrých karet
Ale to už je tvůj problém, ne problém hry, že se neumíš rozhodnout :-)

6.7.2017 09:00:01

Moc kariet
Krasa tejto hry je, ze pokojne mozes krasne karty, ktore skor ako o dve kola nepostavis, zahodit, lebo ti pride dalsich 20peknych kariet. V prvej hre som mal na ruke 15-20 kariet stale. Teraz mavam tak 3-4, pred tym som prehraval, teraz vyhravam s velkym naskokom.

6.7.2017 10:00:37

rozhorcenie nie je velmi na mieste
"Vite co mate delat ale nechodi vam karty" - tak bych delal prece neco jineho :-) ked ti karty nepridu, tak mozes
a) setrit a v dalsom kole postavit ten super-drahy projekt
b) robit standardne projekty, ktore aj ked su drahsie ale pomahaju ti zvysovat staty (TR), alebo mozes stavias sklenky a smerujes k ekologickemu milestonu, zvysovat teplotu... v tej hre je skratka vzdy co robit...
c) a ked sa mi nedarilo alebo sa niekomu darilo viac, tak som sa snazil uzivat si atmosferu hry...
Suhlasim, ze s draftom je ta hra ovela lepsia ale aj bez draftu som hral cca 10 hier a vzdy som sa bavil a chcel hrat znova. To ze niekomu pridu lepsie karty ako niekomu inemu - no je to karetna hra. Ak to neakceptujes, tak skus hrat nieco ine. Zhadzovat hry po 1 zahrani, z dovodu, ze mi neprisli karty a inemu prisli - je skratka predcasne.

6.7.2017 10:47:23

fuchso
Cetl sis vubec ten prispevek cely? Zopakuju tedy, ze jsem se uchylil k moznostem, ktere jsi oznacil jako a) a b), tedy sbiral jsem penize a stavel standardni projekty (lesy), a presne jak navrhujes, ziskal jsem i ekologicky milestone.
Hlavni mechanismus te hry je ale engine building. Takze pokud si hrac A postavi v prvni polovine hry funkcni engine a hraci B,C a D ne, tak sice muze mit hrac B o trochu vice TR nez A diky staveni standardnich projektu, ale stejne to nakonec B,C a D prohraji o parnik, pricemz B dopadne z tech tri nejlepe, protoze aspon stavel ty standardni projekty. A je to jasne uz v pulce hry. Dalsi dve hodiny postrada smysl hrat, protoze o poradi uz bylo rozhodnuto. Atmosferu si uziva jen ten, ktery ten engine ma, ostatni si preji, aby uz byl konec. Kdezto kdyz hrajeme s draftem, tak nikdy nevime do konce, jak to vlastne dopadne a vsichni se u toho bavime.

6.7.2017 14:11:43

atmosfera hry / pozitok
Ano cetl. Chcel som tym iba povedat, ze si hru dokazem uzit aj ked je jasne, ze nevyhram. Mal som na mysli zazitok z kariet, z toho, ze hram za nejaku spolocnost a realizujem nejake projekty, ktorymi prispievam k obydleniu Marsu. Nie zazitok z toho ze mi chodia karty, ktore mi pasuju do enginu.
Ak by som si hry uzival, iba v pripade, ze vyhravam, uz deskovky davno nehram :-)

6.7.2017 19:52:57

atmosfera
Nevadi mi hrat dlouhe hry, kde prohravam, ale musim u toho aspon mit pocit, ze neco buduju. Klidne hraju agricolu, i kdyz moje farma stoji za starou belu a beha mi tam jedina ovce a mam jen tri pracanty. Klidne hraju Through the Ages, i kdyz mi neprisla vcas potrebna karta, lidi me pojedou agresema, zanadavam si u toho, ale porad si tu hru dal uzivam. V tech hrach mam tam ten pocit, ze neco stavim.
Ale tohle pro me nebyl ten pripad. Zazitek z karet jsem moc nemel, kdyz jsem jich za celou hru postavil 8 (vcetne cervenych), z toho 6 az po pate genaraci. Kdyz jsem se dival na dalsi tri spoluhrace, kteri to mj. hrali poprve, tak se u te hry opravdu bavil jen ten, kteremu chodila ta komba. Kdyby byl zkusenejsi, prejel by nas mozna i o 30 bodu, takhle to bylo "jen" o 15. Zbyli dva spoluhraci proste staveli "neco" a vypadali bezradne, protoze jim to dohromady nedavalo zadny smysl. Obcas se objevily svetle momenty, treba kdyz jednomu konecne prisla karta na spotrebovavani energie, ale celkove mi prislo, ze ti dva to jenom dohrali, kdyz uz si vyslechli pravidla, ale nevim, jestli to budou chtit hrat priste. Znovu se budu opakovat, ale variante era korporaci bez draftu se chci v budoucnu vyhnout, protoze si myslim, ze na trihodinovou hru je tam az prilis mnoho nevypocitatelne nahody.
Naproti tomu kdyz to hraju s lidma, a ja se mezi ne taky radim, kdy je prvni hra rovnou s erou korporaci a draftem, tak to vsechny bavi. Asi maji pocit, ze maji svoji hru vic ve svych rukou.

EDIT: Samozrejme kdyz se ti to libi i pres tu nahodnost, tak to je plus pro tebe :-)

6.7.2017 21:39:50 | Upraveno autorem (porovnej)

Bez draftu
ani náhodou.

A i tak je tam té náhody fest.

7.7.2017 00:07:52

podobný pocit
včera jsem se hru učil (ještě spolu s jedním hráčem) a ostatní v podstatě ukecal, abychom hráli bez korporací a bez draftu. Asi po třech generacích jsme si říkali, jestli to nesložíme a nerozehrajeme znovu. Nakonec jsme to tedy dohráli a okamžitě dali druhou s korporacemi a draftem a podstatně lepší. Jinak řečeno aspoň je z toho pak hra - bez toho je to v podstatě tutorial, kde jsi vydám napospas náhodě a pocit bezmoci a frustrace je značný. Jak říkám, jako tutorial pro osahání základních mechanik a pak už jedině draft...

31.10.2017 12:06:26

že se to nedá???
Zdarec
Sice hrajeme převážně jen s manželkou, ale zatím jsme se k draftu nedostali. Jedeme furt náhodu a je fakt, že když vám karty nejdou, tak i tak se dá něco zahrát.

Spíš co mě překvapuje, tak je, že v 9ti z 10ti her vyhraje ,,začínající" hráč.

1.11.2017 12:10:54

Luki
a točíte ho každé kolo?

1.11.2017 12:18:33

Kew
No, víceméně...tak nějak, jak si to zrovna pamatujeme. Ale těch her máme odehraných asi jen 20.

Pro mě je to o to větší motivace vyhrát, když nejsem začínající.

Hráváme ještě Agricolu a tam to má docela velkej vliv. Ale tam to jde měnit během hry. Ale tam už jsme o dost zkušenější, tak když jsem si řekl, že to zvládnu bez začínajícího hráče. A všechny jsem proti silné manželce prohrál :) Jakmile jsem si ho začal od ní brát, už se to otáčelo.

Ale jako postřeh pro MT je to zajímavý. Doporučuju sledovat :)

2.11.2017 12:12:22

Luki
nevím, jestli jsme se úplně pochopili - každou generaci (kolo) začíná jiný hráč - žeton začínajícího hráče se posunuje. Pokud tohle neděláte, je možné, že to má vliv (zrovna v Marsu nemyslím, že nějak zásadní, ale třeba mě někdo vyvede z omylu).

2.11.2017 12:17:39

Luki
Jestli nestridate zacinajiciho hrace po kazde generaci, tak to muze mit velky vliv na obsazovani titulu - prvni hrac bude ve vyhode.

2.11.2017 16:38:55

aha
No, tak jsem za vola. Asi jsem to přehlídl v pravidlech. Hrajeme to fixně...kdo předchozí hru prohrál, tak ten je napevno začínající.

Jo, o ty tituly je řež většinou v prvních generacích. Stejně je ale potřeba si ty podmínky pro tituly zvednout, pokud hrajete ve dvou hráčích. Jinak je to k ničemu.
Hrajeme ve dvou: 45 TR, (myslím)8 měst, 12x zeleň, 10 staveb no a Plánovač je blbost :)

3.11.2017 11:43:15

počty
cože?!?

8 měst?!? 12 zeleně?!? asi hrajete něco hodně špatně...

3.11.2017 11:57:15 | Upraveno autorem (porovnej)

Oj
Hoši... Uznávám, že se začínajícím hráčem jsem to asi prehlidl.koukam na pravidla a klepu si na čelo.

Ale jak ty pravidla procházím, nikde nemůžu najít, že bychom něco dělali špatně. Proč si zvětšovat podminky pro tituly? protože ve dvou hráčích je jednoduchý je dosáhnout.proste si tu hru trošku ztížit a zajistit,aby jsme oba hráli jinou strategii.

Nevím...

3.11.2017 21:18:11

tituly a strategie
8 mest, 12 zeleni a 45 TR? Tak to bych okamzite jel po planovaci, nejpozdeji na zacatku treti generace splneno.

12 zeleni a 8 mest - to si rovnou muzete na zacatku hry rict, ze ty tituly vyradite ze hry. Pripada mi, ze jestli jste si takhle upravili tituly, tak jste hrali porad jenom strategii na body z herniho planu, takze mozna neni az tak spatne, ze se naucite i jine strategie ;-) Ale ver mi, ze se da hrat i s neupravovanymi tituly na odlisne strategie.

Jinak teda doporucuju vyzkouset i nove mapy Hellas a Elysium, kde jsou odlisne tituly a souteze.

3.11.2017 22:16:02

Oj
Nové mapy určitě vyzkoušíme.

Já vám fakt nevím. Hravate to vy ve dvou hráčích? Protože kdyz jsme hráli ve třech, tak už bylo komplikovaný se dostat i na těch 35 TR.ale ve dvou hráčích,i kdyby se oba na teraformaci podíleli stejnou měrou,dpstamou se oba na 41.cili ten titul je opravdu zadarmo pro oba.mesta a zeleň je diskutabilní, to souhlasim.kazdopadne když bude mít někdo Tharsis, bude se snažit zakládat co nejvíc města.ecoline bude zakládat nejvíc zeleň.nevim,proc by si titul starosta měl udělit někdo,kdo ma jen 3 města, zatímco soupeř jich má třeba 6. To samý zeleň.koncept soutěží mi přijde lepší.i když ve dvou hráčích to nebývá zas až takový drama.

4.11.2017 18:55:32

Luki
Podle textu mám takové podezření, že si rozdáváte i tituly, které získal soupeř. ;)

4.11.2017 19:08:03

Banan
Ne, to vůbec.tituly jsou jednoznačné.jen ty podmínky jsou k smíchu lehký splnit.

4.11.2017 19:25:40

tituly ve dvou
Ty tituly maji byt spis zavody nez nejaky tezko splnitelny cil. Ono se mozna 3 mesta a 3 lesy zdaji jako lehke, ale ne vzdy je to vyhodne, protoze pokud to udelas moc rychle, tak tim ztratis zdroje pro vybudovani enginu. Hravame ve dvou celkem casto a urcite se starosta a ekolog neobjevuji v kazde hre. Podle statistiky hrani na bgg pro hru dvou hracu se ani neobjevuji nejcastejsi (cetnost v % celkoveho poctu her):

Teraformer 76.60%
Starosta 55.32%
Ekolog 67.02%
Stavitel 78.72%
Planovac 22.34%

4.11.2017 20:06:34

Vybíráme z Bazaru

Moje zlato!
Moje zlato!
Akt. cena: 147 Kč
Končí za: 17 hodin

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas