nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Ligretto Fussball

Počet hráčů: 2 - 8
Doporučený věk: od 8 let
Herní doba: 30 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: karetní hra
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Schmidt Spiele
Autoři: Reiner Stockhausen
Rok vydání: 2006
Sdílej: Facebook, Google+

Popis hry

Upravit

„Tim!“

„Stefan, Dieter, Stefan, Dieter!!!“ – „Ne, ne, Jonas, Jonas!!“

„Jonas mám!!  Luca, Leon!!“ – „Tim, Stefan, Tim  nebo Stefan!!“

„Stefan mám! Tobias, Tobias!!“ – „Luca, Luca!!!“

„Mám Tobias! Benni, Paul!!“ – „René, Patrick!“

„Paul, Paul mám!!! Góóóóóóóól!!“

- tak něco takového byste mohli slyšet, pokud se vyskytnete u vydařené partie této hry.

 

Ligretto Fussball, nebo také Crazy Kick, představuje karetní fotbalový zápas z rodiny her Ligretto. Zápasu se může zúčastnit tolik hráčů, kolik jich dokáže pohodlně dosáhnout doprostřed hrací plochy. Výrobce uvádí 2 - 8 hráčů, kteří se rozdělí na dva týmy. Pokud má jedno z mužstev o hráče víc, má lehce upravená pravidla, aby se srovnala výhoda.

Jediným hracím materiálem je 150 karet ve dvou barvách - červené a bílé (po 75ti).

 

Příprava a průběh hry

Hráči se rozdělí do dvou mužstev. Každé z nich si mezi sebou rozdá celý balíček karet své barvy, stačí, když mají všichni přibližně stejně. Poté nastupuje „ligrettový“ způsob hry. Po úvodním hvizdu začnou všichni současně před sebe vykládat jednou rukou karty na tři hromádky. Pokud se tímto způsobem někdo prolistuje k vhodné kartě, umístí ji na hřiště - doprostřed stolu. Jako první se hledá brankář, který tvoří základ odkládacího balíčku uprostřed.

Každá karta obsahuje informaci o tom, kterému spoluhráči může fotbalista nahrát a který protivník mu může naopak míč sebrat. Každá karta tedy reprezentuje nějakého hráče, jehož jméno (jde o oblíbená německá křestní jména) je uvedeno uprostřed – tento hráč právě „má míč“. Ve dvou, třech nebo nejčastěji ve všech rozích jsou pak uvedena jména určitých hráčů obou týmů (max. tedy dvou bílých a dvou červených), kteří mohou míč přebrat. Členové obou mužstev tedy honem hledají ve svých kartách tyto hráče a aby neztráceli orientaci ve hře, pokřikují na sebe jména hráčů, které je potřeba aktuálně hledat.

Příklad: na vrchu odkládacího balíčku je právě Luca a může přihrát Erikovi nebo Jonasovi, nebo mu míč může sebrat Peter. Hráči obou mužstev rychle hledají tyto své hráče. Najde se třeba hráč Jonas a ten, kdo jej umístí na stůl, pak rychle volá, koho hledat dál, aby jim ti druzí míč nevzali. Na deseti kartách každého mužstva je kromě jména fotbalisty také slovo GÓL (tedy spíše německý ekvivalent). Pokud mužstvo umístí na stůl tuto kartu ve chvíli, kdy je možné právě na tohoto hráče přihrát, započítá si branku.

 

Konec hry

Jakmile jedno z mužstev vstřelí svůj pátý gól, vyhrává hru.

Autor: ikri

Další názvy této společenské hry

  • Ligretto Fotbal