Knížata z Katanu

xxxxxxxxoo hodnoceno 157x (Seznam vlastníků)

Knížata z Katanu - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 2
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 45 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: budovatelská, ekonomická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Albi
Kosmos
Mayfair Games
Autoři: Klaus Teuber
Rok vydání: 2010
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Tržiště

jak se hraje tato karta? Pokud například padne 2 a já mám dvojkový obilí a spoluhráč má dvojkový dřevo a dvojkový zlato, tak si vybírám libovolnou z těchto jeho dvou surovin?
11.8.2012 12:43:26

Tržiště
Ano, vybíráš si ty jednu z těchto dvou surovin, ale jen v případě, že daných surovin má soupeř v celkovém součtu ze všech krajin více než ty.

11.8.2012 14:15:17

ad Tržiště
takže když má dvojkový dřevo a dvojkový zlato, ale víc surovin v celkovém součtu má jen dřeva (zlata má stejně jako já nebo míň), tak si můžu zvolit jako "libovolnou surovinu" (jak je napsáno na kartičce) vlastně jen to dřevo asi, že?

12.8.2012 07:44:38

ta"jemná"
U tržiště se bere to číslo na kartě regionu. Nevztahuje se vůbec na množství surovin v zásobě. Prostě pokud oponent bude mít dvě krajiny s číslem "2" a ty jednu krajinu s číslem "2" tak si můžeš vyprodukovat i jednu surovinu z jeho dvou krajin, dle svého výběru, protože měl prostě více krajin s daným číslem. Produkuješ dokonce i když mu ta surovina nepřibyde, protože ji ma na maximálním množství.

12.8.2012 09:00:33

Lum
dobrý, tak jsme to hráli

12.8.2012 09:19:43

Hmm
Tak to potom chápu úplně jinak popis karty v pravidlech (tam to chápu tak, jak Lumírius píše) a úplně jinak popis tržiště na kartě, kde se vysloveně píše: Padne-li číslo výnosu takové SUROVINY, od které vlastní protihráč na svých krajinách více kusů než ty, dostaneš 1 surovinu....tedy má těch surovin více, ne čísel krajin...takže si asi můžeme vybrat :)

12.8.2012 09:29:29

The Hammer
...neboj, taky jsem nad tím včera takto spekulovala, ale nakonec jsme to hráli, tak jak píše Lum

12.8.2012 09:31:52

volba :)
My to hrajeme podle toho, jak chápeme tu kartu, přece jen je více na očích, než ta pravidla :)...ale to pravidlové vysvětlení je zase myslím jednodušší a přehlednější i rychlejší pro hru, tak možná konvertujeme :)

12.8.2012 09:40:31

ta"jemná", Hammer
já si procházel fakt všechny názvosloví v pravidlech abych tu kartu vůbec pochopil.

13.8.2012 06:50:23

Jak to hrajeme my
My to hrajeme a pochopili jsme to tak jak píše Hammer.

13.8.2012 10:26:57

špatný překlad
Klasika...špatný překlad. Koukal jsem na anglickou kartu a anglická pravidla a pravdu má Lumír.

Viz. http://www.boardgamegeek.com/image/1386207/the-rivals-for-catan

24.8.2012 09:36:02

ad Beholder
Tak je to jasné. Tak jak jsme to používali my, tak to bylo hodně složité na pozornost a takové moc kostrbaté pravidlo. Moc mi to pravidlo nesedělo, protože jinak byla hra taková čistá jasná a jednoduchá. Takhle je to mnohem jasnější, pochopitelnější a sledovatelnější.
Takže v konečném důsledku tedy tržiště nemá význam, dokud soupeř nepostaví první novou vesnici.

24.8.2012 10:01:23

kren
Může mít význam pro ikonku obchodu ;)

24.8.2012 10:05:25

a co ten dovětek
na kartě Tržiště "zvol si takovou surovinu, kterou dostal také protihráč"???

24.8.2012 10:05:57

to tajemná
Jak psal Beholder - je to špatný překlad. Ve skutečnosti to znamená, že zvolíš z které z těch více krajin ti soupeř surovinu odevzdá.

24.8.2012 10:10:23

kren
dík, tržiště byl pro nás fakt hlavolam, sice jsme to hráli dobře, ale při každé hře jsme se pozastavili nad tím, jestli tomu opravdu dobře rozumíme, protože nás vždycky zasekl ten dovětek, kterej postrádal logiku.

24.8.2012 10:12:25

Křen
jen poupravím Křena surovinu ti protihráč neodevzdává. Jen ji prostě získáš, stejně jako on. Dokonce i když on má plné sklady.

24.8.2012 10:37:21

to tajemná
Omlouvám se, samozřejmě Lumír má pravdu. Spletl jsem si to s něčím jiným. Překlad toho dovětku je správně tak, že soupeř zvolenou surovinu normálně dostane.

24.8.2012 10:54:53

ta
"odevzdat" není zrovna správný výraz. Dostaneš tu surovinu taky, soupeř ji neztrácí.

Ale jinak jsem z toho taky trochu zmaten.

Dovětek má správně být: "Zvol si takovou surovinu, kterou může soupeř běžně obdržet. Což na první pohled vypadá, že můžu získat jakoukoliv surovinu. Takže konzultace s pravidly je nutná. Tam se píše (odvolávám se na EN pravidla), že získám 1 surovinu, kterou získá soupeř skrze hod toho čísla, kterého má on více než já.

Dosud je vše ok, ale v českých pravidlech se píše, že můžu tu surovinu získat, i když ji soupeř nezíská, protože má plno. To v EN pravidlech není a podle mě to je celkem "odvážná" dedukce a zajímalo by mě z čeho ta dedukce pramení. Snad jen z toho dovětku na anglické kartě: "Choose a resource your opponent can normally receive".

EDIT: btw na Katanu asi vládnou ruděoranžoví :). "Když máš ty více než já, tak bych měl dostat taky abychom měli stejně" :). Podle Krenovy verze bys mi to měl dokonce odevzdat :D. Ale co to má společného s tržištěm, to mi hlava nebere...

EDIT2: Ta odvážná dedukce, která v EN pravidlech není asi bude správná. Dostanu surovinu, kterou soupeř může bežně získat (to, že má zrovna plno není běžná situace). Ale kdybych hrál podle EN pravidel a CZ pravidla nečetl, tak mě to asi nenapadne.

24.8.2012 10:59:33 | Upraveno autorem (porovnej)

ad špatný překlad
Nemám kartu u sebe - můžete mi napsat přesné znění cz karty Tržiště?

2.9.2012 20:01:24

náprava a omluva překladatele
Po přečtení této diskuze jsem měl nepříjemné mrazení v zádech a mé tušení mne nezklamalo. Bohužel. Na vydané kartě Tržiště je zcela jiný text nežli byl do Albi poslán. Text patrně nebyl podle korektorových představ a tudíž jej změnil. Již jsem s Albíkama mluvil a slíbili nápravu.


Mnou poslaný text: "Je-li na kostce výnosů hozeno číslo, kteté má protihráč na větším počtu krajin než ty, dostaneš 1 surovinu. Zvol si takovou surovinu, kterou dostal také protihráč."

5.9.2012 09:54:35

cauly
Z cela bez urážky a s respektem k Tvojí práci, ale ta formulace je nesnadno srozumitelná, a proto se nedivím, že si to přepsali po svém (ač špatně).

5.9.2012 13:20:04

cauly
...kterou dostal také protihráč znamená, že když má protihráč např. dvojkový pole a les, tak dostane obilí a dřevo a já si můžu vybrat, jestli chci obilí nebo dřevo (protože obojí dostal protihráč...?)

5.9.2012 13:42:17

Nešťastná formulace
Taky se mi to zdá takové divné. Kdyby bylo na mě, tak bych to napsal jinak. Z té Caulyho formulace vyplývá, že si nesmím vzít surovinu z krajiny, kde už má soupeř plno, protože soupeř v takovém případě žádnou surovinu nedostává a to myslím není dobře.

Já bych to formuloval následujícím způsobem:
"Padne-li na kostce výnosů číslo, které má soupeř na více krajinách než ty, dostaneš jednu surovinu. Druh suroviny volíš podle některé soupeřovy krajiny označené stejným číslem, jaké padlo."

5.9.2012 14:05:05

kren
Samozrejme to mohlo byt uhlazenejsi. Blizsi info je primo v pravidlech kteto karte. Tam je napsano, kdyz ma protihrac plno, muzes si tuto surovinu vybrat.

A nevidim duvod, proc na kartu psat vice nez napsal autor, kdyz po precteni pravidel je jasne jak karta funguje. ;-)

A propo: v pravidlech na strane 2 se v podstate pise, ze hrac, kdyz ma plnou krajinu, surovinu sice na tuto krajinu dostane, ale neuskladni ji, takze bez nahrady zanika.


5.9.2012 17:03:15

to Cauly
Nemám pocit, že by text, který jsem navrhl byl delší než původní v originále a někdy doslovný překlad není zrovna to pravé ořechové. Nicméně karta tržiště není nic kvůli čemu bych se věšel ;).

5.9.2012 20:21:54

Vybíráme z Bazaru

Královské rošády - CZ, ještě zabalené, rarita!
Královské rošády - CZ, ještě zabalené, rarita!
Akt. cena: 899 Kč
Končí za: 14 dnů

Offcanvas