Kingdom Builder

xxxxxxxooo hodnoceno 64x (Seznam vlastníků)

Kingdom Builder - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 45 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: neuvedeno
Čeština: není
Vydavatelé: Queen Games
Autoři: Donald X. Vaccarino
Rok vydání: 2011
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

losovani noveho terenu

Koukam ted na popisek PJe a vidim tam, ze taky taha kazde kolo novou kartu terenu. Pri uceni hry nam to bylo vysvetleno stejne a teprve pozdeji nam bylo nekym jinym upresneno, ze novy teren se taha jen v pripade, ze hrac nevyuzije moznost ani jednoho bonusoveho zetonu. Koukal jsem na to schvalne pak jeste do pravidel a z te anglictiny mi to vyplynulo presne takhle (nechavat si kartu). Presto hrajeme s pritelkyni doma podle "house rule", kdy tahame novou kartu kazde kolo, aby byla sranda.

Tak by me zajimalo, jestli je to fakt tak (tzn. jestli jsme tu formulaci opravdu pochytili spravne), a pokud ano, tak jestli je vas vic, komu se libi "nahodnejsi" varianta s tahanim nove karty kazde kolo a hraje to taky tak.
2.1.2012 15:16:05

terén
Pravidla strana 3:
Poté, co hráč provede svoji povinnou akci a nechce či
nemůže provést žádnou zvláštní akci, odhodí svoji kartu
terénu na odhazovací balíček a vezme si skrytě novou
kartu terénu z dobíracího balíčku. Tuto kartu si ponechá v
ruce.
Česká pravidla+karty jsou hotová, čekám jen na poslední připomínky od PJ a nahraji je.

2.1.2012 15:22:04 | Upraveno autorem (porovnej)

sasa
Prave to mi na te formulaci trochu vadi. Vyplyva z toho, ze pokud zahraju zvlastni akci, muzu si kartu terenu nechat - ale muzu se ji i tak rozhodnout odhodit?

2.1.2012 15:33:11

PJ

Koukám na oba Vaše příspěvky...
...jako bagr na tvrdou hlínu.

1) ad losování: četl jsem důkladně originál i český překlad jako korektor a oba jsou jasné - odehraju kartu, zahodím kartu, doberu kartu. Hotovo, tečka, všechny ostatní výklady jsou chybné. Toť můj názor (mimochodem, Kewova varianta by znamenala, že jsem "odsouzen" ke stále stejnému terénu dokud nezískám žeton => už z tak jednoduché hry se stává něco na taktické úrovni člobrda).

2) Jaké připomínky? Já už jsem svoji korekturu poslal a nic dalšího mně od Tebe v návaznosti na to nepřišlo. Čili v současné době nemám co připomínkovat.

2.1.2012 15:35:05

PJ
nemam ted pravidla u sebe, ale to "pokud nechce/nemuze hrac zahrat zvlastni akci, zahodi kartu" mi evokuje, ze pokud zahraje, tak se tak nedeje. Jinak by stacilo prachsproste "na konci kola zahodi hrac kartu a lizne si novou", ne? Takze bud je tam zakopany nejaky ten Bobyka a nebo si jen autor anglickych pravidel delal zbytecnou praci a mota nam hlavy...

2.1.2012 15:37:51

PJ

Kew
Ne, chce se tím říci toto:

Zahrál's kartu terénu =>

a) nemůžeš/nechceš hrát bonus? => zahoď kartu, vezmi novou
b) můžeš/chceš zahrát bonus => zahraj bonus(-y), zahoď kartu, vezmi novou

PS: Ano, ta pravidla nejsou v angličtině napsána dobře. Dělá to na mě dojem, že autor to psal zbytečně sofistikovaně, snad jako by chtěl zamaskovat určitou trivialitu té hry. Také pasáž ohledně hraní bonusů je velmi nepřehledná a na první pohled není jasné, kolik se jich smí hrát za kolo (správně: každý lze hrát jednou)

2.1.2012 15:38:45 | Upraveno autorem (porovnej)

PJ
Tak pak teda jo, jen ze mi to prijde zbytecne krkolomne, kdyz muzes napsat "po povinne akci mate jeste moznost odehrat zvlastni, pote kazdopadne zahodte kartu".
Jakmile budu doma, kouknu na anglicky original a pokusim se sem doplnit, co me tam tak zmatlo - a nebyl jsem sam, kdyz nas to tak ucil i kolega

EDIT: S tema bonusama jsi mi nasadil brouka do hlavy - znamena to, ze kdyz vezmu napr. 2 oazy (ze dvou ruznych stanovist v sektoru), muzu stejne pouzit jen jednu? Nebo tim jen myslis, ze kazdy zetonek lze otocit jen jednou za kolo?

2.1.2012 15:42:05 | Upraveno autorem (porovnej)

PJ

Kew
No, Ty jsi mi taky nasadil brouka :o) ještě jednou si projdu originál i příslušné partie překladu. Když si nebudu jist, dám dotaz na BGG nebo rovnou na autora, který poměrně čile komunikuje.

S těmi žetonky: ano, každý se dá zahrát jednou, jak ho zahraješ, tak ho otočíš. Takže lze hrát i dvě různé oázy získané z různých míst. Tohle jsem i ověřoval na BGG a je to tak.

2.1.2012 15:52:29

kew
Osobně si myslím, že kartu terénu zahazuješ vždy poté co už nechceš nebo nemůžeš hrát. Protože jinak jak psal už PJ níž bys byl odkázán na jeden terén.

2.1.2012 16:41:37

sasa
jasne, ale muze se stat, ze by ti dany teren vyhovoval a chtel by sis tu kartu nechat..

2.1.2012 18:01:10

BGG
Problém s tím, zda se má lízat karta po každém kole nebo jen když se nehrála speciální akce, se už na BGG řešil: http://www.boardgamegeek.com/thread/720482/do-you-discard-your-card-each-turn. Nejsme první, komu to nebylo z pravidel jasné. Nicméně sám Vaccarino (autor hry) tam píše, že karta se zahazuje a líže nová po každém tahu.

2.1.2012 18:07:44

kew
Kartu bych si tedy ponechal pouze v případě že nemám žádný bonusový žeton. Protože kartu musím zahodit pokud nemůžu nebo nechci použít žeton. Potom pokud ho mám a nechci použít tak musím zahodit kartu, stejně tak jako když ho mám a z nějakého důvodu ho nemohu použít.
otmon byl rychlejší. Díky

2.1.2012 18:09:09 | Upraveno autorem (porovnej)

PJ

Slyšte, slyště, slovo autora:
= citováno z BGG forum; Subject: Do you discard your card each turn?=

Jan Bażyński (gamer):
After reading the rules we were not sure about this. Are you supposed to discard your terrain card after each turn or only if you did not perform any extra actions?

Donald X. (designer of Kingdom Builder):
At the end of each of your turns, discard your terrain card and take a new one.

======================================================

Takže klid, je to jak jsem říkal původně. Současně jsem si důkladně prošel anglická i rozpracovaná česká pravidla a obojí jsou zmatečná (v případě českých to samozřejmě není vina překladatele).

Tedy podtrhuji, co jsem napsal předtím: pravidla jsou zbytečně zmatečná a jejich autor by si měl uvědomit, že méně je někdy více. Že, Donalde...

EDIT: sakra, to jsem zase zaspal :-(

2.1.2012 18:27:19 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Mechs vs Minions CZ
Mechs vs Minions CZ
Akt. cena: 3990 Kč
Končí za: 4 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas