Iron Sky: The Board Game

xxxxxxxooo hodnoceno 1x (Seznam vlastníků)

Iron Sky: The Board Game - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 6
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: kooperativní
Čeština: není
Vydavatelé: Revision Games
Autoři: Juha Salmijärvi
Rok vydání: 2012
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Jaké to je?

Máte někdo, nebo hrál jste někdo? Jedná se pouze o hru k filmu, která svou prodávanost o něj opírá, nebo je to dobrá hra?
26.11.2012 22:06:34

iron sky
Hru jsem zkoušel v Essenu a čekal jsem od toho možná ani ne super hru, ale skvěle vytěženou atmosféru z filmu... ale ani skvělá hra (teda podle jednoho testovacího hraní), ani skvělá atmosféra se nekonala. Navíc slečna, která nám hru předváděla, buď hru moc neznala nebo fakt neměla talent na vysvětlování. O pár poznatků se teda podělím. Hrál jsem za nácky, tak to bude více z jejich pohledu.

Takže o čem hra je? Máme proti sobě dvě znepřátelené strany: Nácky z měsíce a Ameriku nebo nějaký podobný lidský spojenectví. Herní plán je mapa světa rozdělena na 3 části a podle počtu hráčů (1v1, 2v2 nebo 3v3) se adekvátně používají 1-3 části mapy (fotka by se měla brzo objevit v galerii).

Hra se hraje na předem neznámý počet kol - je sedm žetonů a jeden z nich je konec hry. Ta frakce, která má po otočení tohoto žetunu více bodů vyhrává. Hra je založená na dominaci na území a všechny akce jsou vyvolané kartami jednotlivých hráčů. Hráč získává vítězné body za ovládaná území. Náckové začínají na oběžné dráze Země, spojenci ovládají všechna území na Zemi. Nackove zacinaji kolo a hrají akční karty. Každá karta má určitou spotřebu energie (resp peněz u spojenců), která je potřebná k jejímu zahrání hrání. Kolik má hráč dostupné energie se dozví z počítadla na hrací desce, na kterém jsou hodnoty energie (resp penez) obou hráčů, také zde jsou hodnoty vítězných bodů (na začátku náckové 0, spojenci 15). Počítadlo se posouvá podle toho kolik území náckové dobijí. Na začátku je na prvním poli, které říká, že náckové mají 4 energie a spojenci 5 peněz. Pokud náckové získají další území, tak se počídalo postupně šoupe a tim se zvedá energie, kterou mohou využít a zároveň se snižují peníze spojenců. Jsou dva rozdíl mezi zdroji nácku a spojenců.
> Náckum narozdíl od spojenců nevyčerpaná energie na konci kola propadá, za to spojencům peníze zůstávají a mohou je využít v dalším kole společně s novým příjmem.
> Spojenci mají dva druhy zdrojů - peníze a politický vliv. Co si pamatuju, tak to byly dva nezavislé zdroje, které se mezi sebou nemohly nijak měnit (nektere karty maji cenu pouze penize, nektere politicky vliv nebo kombinaci obojiho)
Když je hráč na tahu hraje libovolný počet karet z ruky (každé kolo jich má k dispozici 5), za předpokladu, že na zahrání má zdroje.
Je několik typů karet.
> Vypuštění lodě / Naverbovani armady - na herní plán se ze zásob umístí x lodi/armad
> Přesun/Útok - lodě se přesunou po spojnici, které jsou na mapě, pokud na cílovém území je nepřítel je vyvolán souboj
> Rušení spojeneckého signálu - zabrání spojenci na zvoleném území stavit armádu
> Rušení nackovského signálu - zabrání náckum použít zvolenou sestupovou cestu z orbity na zem
> Bombardování (x) - automaticky zničí x spojeneckých jednotek v jednom území
> + Každá frakce má několik speciálních karet

Souboj probíhá také přes karty. Každá strana má svůj balík bojových karet. Karty mají na rubových stranách jeden ze tří symbolů - červený (útok), oranžový (útok/obrana), zelený (obrana) - který napovídá jaké efekty budou na lícové straně. Hráč když jde do souboje tak si vybere jednu z dvou vrchních soubojových karet (vidí pouze rubovou stranu). Boj je, dá se říct tříkolový, na lícové straně bojové karty jsou 3 kolonky pro každé kolo souboje a v každé kolonce může být symbol útoku (jeden nebo dva), symbol blokování úkolu (pouze jeden) nebo nic. Hráči k sobě přiloží karty a porovaní sobě odpovídající symboly a vyřeší. Pokud je symbol útoku (ať to byl symbol útoku na útočníkově straně nebo obráncově) neblokovaný, protivník si musí odstranit jednu jednotku, pokud je blokovaný nic se neděje. Pokud jeden hráč přišel o všechny jednotky v území, tak ho získává protivník, pokud oboum hráčům zůstaly jednotky na území, tak tam oba zůstávají a v budoucnu v tomto území může být opět vyvolán souboj.
Jeden rozdíl mezi frakcemi je takový, že spojenci mají neomezenou zásobu jednotek. Pokud je jejich jednotka poražena, vrací se do zásob. Pokud je poražena náckovská jednotka, spojenec si ji nechá jako trofej.

Počítání bodů
Jakmile je otočen žeton konec hry, hráčí si sečtou body za a) hodnotu vítězných bodů z ovládáných území b) z počítadla energie/vítězných bodů c) spojenec získává další body za poražené náckovské jednotky d) další nějaký speciality

Týmová hra
Pokud se hraje týmově, tak každý hráč vydává příkazy pouze na svojí části herní desky kde má vlastní počítadlo energie/bodu, takže každý hráč hraje proti svému protivníkovi de facto za sebe, ale hráči ve stejné frakci se mohou domluvit na předání surovin a nebo přesunu jednotek z jedné části herní desky na druhou. Na konci hry si každý hráč sečte své vítězné body a poté si celé frakce sečtou body dohromady.

Hra mi přišla docela nevyvážená v neprospěch nácku. Spojenci zacinaji s vojenskou převahou a mají i výhodu tom, že se jim zdroje převádí do dalšího kola. Další věc co se mi opravdu nezdálo je konec hry, kdy žeton je náhodně zamíchán mezi žetony kola - naše hra skončila ve 4. kole, kdy jako náckové jsme neměli ani moc času se rozlézt na Zemi.
Co se týče zpracování, tak jsem asi trochu zhýčkanej ale tak trochu jsem doufam v nějaké figurky/miniatury a nic, pouze žetonky. A celkově grafika mi nepřišla, že by nějak odpovídala filmu. Prostě jsem si to představoval naprosto jinak, bohužel.

27.11.2012 01:00:31

Oskar99
Díky za obsáhlé dojmy. Byl jsem skoro rozhudnutý to koupit (jsem velkej fanda filmu), ale po tomhle si asi nechám zajít chuť...

27.11.2012 08:38:28

Eyron
Uznávám, že hodnotit hru po jednom rychlém hraní a ještě na tak rušném místě jako byl Essen je dost ošemetné. Ale já od této hry čekal opravdu hodně. A proto jsem byl zklamán. Ve hře nebyl např vůbec žádný náznak humoru, který jsem od toho také očekával. Nebyl to propadák, ale já čekal něco jiného.
Určitě bych ji doporučil aspoň někde zkušebně zahrát ale je to "obyčejná" dominační hra, kde z filmu je vzato pouze to, že jedna strana začíná na Zemi a druhá útočí z vesmíru

27.11.2012 10:35:39

rbx

Oskar & Eyron
hrali jsme ji s Jendou v Essenu pred rokem a hodne jsme se bavili, jen nam prisla nevyvazena. Film jsem nevidel, vubec jsem nevedel o co jde, takze jsem od ni nic neocekaval a byl jsem spokojen. Dnes uz film znam i kdyz jsem ho popravde nedokoukal do konce, protoze jsem usnul a hru jsem si presto v Essenu koupil. Jsem zvedav, co za ten rok udelali s tou nevyvazenosti. Tolik pohled z druhe strany.

27.11.2012 10:45:21 | Upraveno autorem (porovnej)

re
Tak moje dojmy po první hře ve čtyřech:

Bavil jsem se, ale rozhodně to není žádná superpecka. Co mi ve hře určitě chybělo výrazně je humor filmu, tohle je prostě „vážné“ scifi o útoku na zemi. Falcova hláška, že to je „takovej složitější Risk“ mi přijde dost trefná. Ve hře je hodně náhody, především v soubojích. Smůla v tom, jaké bojové karty se proti sobě postaví se i volitelným pravidlem „Iniciativa“ nedá příliš ovlivnit a příkaz na výměnu bojových karet jsme hráli špatně, takže byl velmi slabý. Co se balancu týká, drtivě vyhráli spojenci. I podle ohlasů jinde Němci hlavně u začínajících hráčů dostávají na zadek. Věřím tomu, že se zkušenostmi se balanc bude zvyšovat, Němec musí být ze startu brutálně agresivní, pokud rychle nezíská báze na Zemi, je v háji.

10.12.2012 14:06:26

Je pravda ze hra byla zabavna, ale na zadek z ni nepadam. Jako plus davam rychlou hraci dobu.
Zadne strategicke hody od hry neocekavejsi, spis vrazdeni nacku/vojaku.
Co me trochu zklamalo je kooperativni prvek hry ktery je v zasade minimalizovan na to ze si muzete se spojencem predavat zdroje a kdyz se hodne snazite muzete mu poslat jednotku (vetsinou jen par za hru, prislo mi jednodussi venovat penize spojenci nez mu slozite posilat jednotky coz byva drazsi).

10.12.2012 14:28:28

koop
Mně se z pravidel kooperační prvek líbil. Ve hře jsme si jen posílali zdroje, ale myslím, že po pár hrách se dá docela pěkně „intervenovat“ jednotkami, protože to soupeř moc nečeká. Když si to zpětně promítám, měl jsem regiony na tvé straně mapy v podstatě nechráněné, protože tam Bára přímo nemohla…

10.12.2012 15:51:55

rbx

eyron
ja osobne bych tam zaclenil ty additional rules, aby se trochu eliminovala nahoda. Hlavne ty specialni operacni karty kazde postavy.

10.12.2012 19:59:27

rbx
ja si myslim ze tvuj pech s bojovymi kartami byla pekna ukazta tve kostkove karmy v nekostkove hre :D

10.12.2012 22:08:05

Vybíráme z Bazaru

Noc upírů
Noc upírů
Akt. cena: 600 Kč
Končí za: 23 hodin

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas