Intriky - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 3 - 4
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 30 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: karetní hra, strategická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Dino Toys
Autoři: neuvedeno
Rok vydání: 2005
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

nejasnosti v pravidlech

Nevíte někdo jestli lze zahrát jako obrannou akci kartu z ruky s efektem ,, tento efekt se mě netýká" nebo tato karta musí být již vyložená, aby se mohla použít do obrany?
20.4.2010 15:09:56

ze stolu
my hráli jen s vyloženými, ale záleží čistě na vaší domluvě ;-)

6.5.2010 11:02:29

ze stolu
My to hrajeme také ze stolu.

6.5.2010 18:49:44

Nejasnosti
Ok já bych měl nějaké otázky. Jedna se týká vyložených postav. Víceméně je mi jasné jak to asi bude, ale za zeptání nic nedám. Dají se postavy přetahovat akcí přesuň nebo ne? Respektive dají se postavy rušit akcí zruš? Respektive dají se vyložené postavy nějak zrušit, pokud tedy nepočítám přeplacení dané postavy dvojnásobkem dolarů? Když už se vyloží postavy na stůl tak mi příjde divné, že není žádný způsob jak je zahodit. Může mít jeden hráč více stejných postav (například dva piloty)?

Kolik akcí může člověk za kolo udělat? Může například dobrat kartu, hned ji vyložit a hned použít akci v levém horním rohu? Osobně myslím, že jo, ale raději se ptám.

Jak je to se čtením intrik? Vím, že se může číst horní nebo dolní text karty. Respektive když už vyložím karty na stůl do řady tak s těmi kartami se už nemůže nijak jinak manipulovat. Předpokládám, že to platí i pro případ kdy mám dvě karty vedle sebe a chci mezi ně strčit kartu třetí tak to již nejde? Jak je to s posouváním karet? Když mám na stole vyloženy již tři karty a teď chci zahrát jenom akci z levého rohu té karty prostřední. Tak když tu akci zahraju přesouvají se zbylé dvě karty vedle sebe a nebo mezi němi zůstává mezera do které mohu vložit další kartu?

Můžu si separátně stavět víc intrik najednou (řad karet vedle sebe)? Nebo jenom jednu? Mno a snad poslední dotaz je k čtení textu. V pravidlech je řečeno, že daný text musí dávat smysl a v příkladech jsou jenom věty jako "vezmi 2 karty", "zahoď 3 karty 2 karty". Nicméně mě třeba dává smysl i věta "3 karty zahoď". Chápu to tedy dobře, že i tato věta se dá použít? V pravidlech totiž není ani vysvětleno jakým směrem je povoleno tyhle věty číst. Mám li větu třeba "zahoď 3 karty přesuň", jestli to můžu při iniciování zahrát jako "zahoď 3 karty" a nebo taky jako "přesuň 3 karty". Navíc pokud to iniciuji iniciatorem s číslem 2 zda by platila věta i "přesuň 3 karty" nebo "3 karty přesuň". Jsou to jemné niance které mi unikají, ale bez domyšlení pravidel se to hrát nedá a to i v případě, že je mi jasné jak ty pravidla jsou vágní a člověk si je může vyložit jak chce.

4.9.2012 13:03:53 | Upraveno autorem (porovnej)

BMAJTZ
Už to chvíli bude, co jsem to hrál naposledy, ale pokud si dobře vzpomínám:

- Rušit, ani přesouvat postavy pomocí efektů karet, nebo zintrikovanými větami nelze.

- 1 hráč může mít i více postav od jednoho druhu (my ovšem hráli, že ve finále musíš mít skladbu různých charekterů, abys vyhrál)

- Akcí za kolo můžeš udělat kolik chceš, resp. kolik ti dovolí vyložené karty a jejich efekty (v základu můžeš však na stůl vyložit pouze 1 kartu). Jinak ale nic nebrání tomu, abys vyložil 1 kartu, zahrál efekt např. přesuň kartu od jiného hráče - tu přesuneš a hned uplatníš efekt přesunuté karty např. vylož 2 karty - tak vyložíš 2 karty a klidně hned uplatníš jejich efekt ...

- Intriky - my jsme se drželi toho, že skladba věty musí být "sloveso" a následuje "počet karet".

- Když zahraješ efekt z karty a tím jí odhodíš, tak teď nevím přesně, ale tuším, že jsme zbylé přisunuli k sobě, aby tak vyplnily mezeru.

- Separátně stavět věty Intrik nelze (alespoň tedy doufám :))

4.9.2012 13:24:23

Deskovec
Diky za rychlou odpoved, nicmene jak jste to hrali se ctenim vety. Oba smery a nebo jenom z leva doprava? Pootm by bylo vceku jedno jestli je skladba soveso a pocet karet, protoze to by bylo tak jako tak.

Jinak s temi separe intrikami mi to nejak nesedi, neni mi jasne proc bys nemohl mit vic.

4.9.2012 15:25:25

BMAJTZ
S tím čtením INTRIK jsi mě znejistil, protože máš pravdu, že pokud bude:
3 KARTY/ZAHOĎ/VYLOŽ/2 KARTY, tak bych to hrál jako zahoď 3 karty, nebo vylož 2 karty - nemám u sebe pravidla, ale tuším, že by tohle v nich být mohlo.

Ty separátní věty - pamatuji se, že pravidla vždy mluvila o tom, co není zakázané, je povolené, takže pokud Ti to tak vyhovuje... Neviděl jsem ale nikdy nikoho, že by to tak hrál :) Podle mého názoru, a nějak mi to i těch her vyplynulo, že se vše skládá do jedné řady (koneckonců i poskládání 4 karet do 1 řady je pořádná fuška). Ty samozřejmě nemusíš intrikovat celou řadu, ale pouze část věty. Tím Ti i po intrikování pořád nějaké karty na stole mohou zůstat.

4.9.2012 15:38:18

Deskovec
Ok s tim vykladem karet mas asi pravdu. Co se cteni tyce to urcite v pravidlech doresene neni.

4.9.2012 16:23:59

pravidla
Ad Klopik - použití efektu "tento efekt se mě netýká" je hraní efektu karty, což je možné jen u karet vyložených na stole - ne karet z ruky.
Ad Bmajtz, Deskovec - Věta dává "smysl" jen tehdy, je-li formulována jako SLOVESO plus POČET KARET. Ne obráceně. Není to sice takto výslovně uvedeno v pravidlech, ale myslím, že to byl úmysl zákonodárce, je to tak ve všech uvedených příkladech a i všechny efekty v levém rohu karet jsou formulovány takto.
- Nelze vykládat více řad intrik. To je v pravidlech napsáno jasně - další karty lze přikládat jen zleva nebo zprava (k těm již vyloženým), nemohou vznikat nezávislé skupinky či řady. I tak zbývá více možností - jedna horní řada intrik, jedna dolní a dále jsou tu ještě efekty v levém horním rohu každé karty.
- Pokud je z vyložené řady karet použita nějaká prostřední (je použit efekt z levého horního rohu nebo třeba iniciovány dvě sousedící prostřední karty z řady čtyř vyložených karet), zbylé karty na stole se přirazí k sobě, aby mezeru zacelily. Toto se též píše v pravidlech výslovně, opět podporuje argument, že vyložené karty vždy tvoří jednu ucelenou řadu, ne řad více.
- V pravidlech se nepíše, že k dosažení vítězství je nutno mít aktivovány 4 různé osoby, takže je asi možné mít i stejné, ale tady si nejsem tak jist, zda na to autor nezapomněl. Myslím, že je hra lepší, když se hraje, že je třeba mít vždy postavy různé - toto však je pouze můj názor.

Myslím, že pravidla nejsou sice napsána nejšťastněji, ale viděl jsem i podstatně horší, např. k Agricole, Cabo da Roca, Neuland a k dalším hrám.

4.9.2012 23:18:41

karel
Ok díky za odpověď, teď už mě jenom zajímá způsob čtení. Je tedy možné číst zleva doprava nebo i zprava doleva?

5.9.2012 11:26:34

bmajtz
Promiň, nerozumím. Čteme snad vždy zleva, ne? Máme-li vedle sebe dvě karty, přečteme první řádek intriky tak, že nejprve čteme kartu vlevo, pak vpravo. Vzhledem k tomu, že ve spodním řádku je text nohama vzhůru, tak čteme nejprve část intriky z karty vpravo, pak vlevo. Zkrátka vždy normálně čteme text zleva. Nepřeskakujeme. Snad je to nyní jasnější.

5.9.2012 12:44:29

karel
Ok tak už je mi jasné vše, prostě jediný možný způsob čtení je zleva doprava.

5.9.2012 16:42:06

Vybíráme z Bazaru

Carpe Diem
Carpe Diem
Akt. cena: 490 Kč
Končí za: 2 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas