Giants - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 3 - 5
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: Starověk
Herní kategorie: desková hra, budovatelská
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Matagot
Autoři: neuvedeno
Rok vydání: 2008
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Giants - první dojmy

Dva týdny se mi povalovala krabice s Giants doma, než jsme se domluvili a vyzkoušeli tuhle zajímavou hru od Francouzů z dílny Matagot. Vybral jsem ji především na základě hezké grafiky a tématu (pro grafické provedení mám tak trochu slabost), kromě celkového úkolu jsem ani pořádně nevěděl, jak hra funguje; o to víc jsem byl zvědavý. Po rozbalení velké krabice (asi jako dvě Agricoly) na nás vykoukla hromada herních součástek a velký herní plán, který nám zabral dobrou polovinu stolu 
Po menších peripetiích s přípravou hry a skládáním kartonové misky na zbylé součástky jsme se pomalu pustili do pročítání pravidel a procházení prvním kolem hry – tady jsem zjistil, že příště bude mnohem lepší, když si pravidla prvně projdu sám a pak je vlastními slovy vysvětlím zbytku lidí, protože čtení pravidel nahlas a postupně není zábavné, zvlášť pokud pravidla obsahují hodně informací (použili jsme český překlad stažený odsud). Než jsme to první kolo prošli, uběhly minimálně dvě hodiny – ne proto, že by to bylo dlouhé, ale vždycky jsem přečetl jednu dvě věty z pravidel, a pak jsme zase kecali o něčem jiném  Po prvním, potažmo druhém kole, už bylo všem jasnější, co a jak funguje, a hra se začala hýbat.
Přišly první aukce, první jedničkové Moai postavené hned vedle lomu, kácení lesa… postupně jsme transportovali i větší sochy, došlo i na dvě trojkové a občas jsme – bez předchozí dohody – využili řetězce spolupracujících postaviček různých hráčů. Já jsem věnoval dvě kola posunováním trojkové Moai na opačný konec ostrova, na devítkovou Ahu. Občas se přihodily komické situace, jako když hráč po aukci zjistil, že sice vsadil dva žetony kmene, ale už nevsadil pracovníka, který by mu sochu vytesal. Dřeva se časem prokázala jako neocenitelní pomocníci, zato Rongo tabulky zůstaly až na jednu výjimku ležet ladem. Jako velká výhoda se ukázalo braní nových pracovníků hned ze začátku, čehož dva z nás využili. Právě ti dva pak společně ukončili hru, když oba postavili svou šestou Moai.
Po sečtení byly konečné výsledky: pánové 61 a 59 (oba si ze začátku brali pracovníky a stavěli, co se dalo), dámy pak 32 a 30 (zůstaly poněkud pozadu s transportem soch). Shodli jsme se, že po pochopení trochu delších pravidel jsou Giants zábavná, rychlá a docela jednoduchá hra, ve které ale zůstává i místo na taktiku.
Mám z ní dobrý pocit a těším se na další hru.
11.6.2009 22:02:32

rbx

skvele
Diky za info o hre. Koupil jsem ji ze stejnych duvodu jako Ty a od te doby mi nekolik mesicu lezi doma. Nebyl jsem schopen se prokousat skrz pravidla. Uz se tesim, az si to nekdy zahraju. Jak to mas se sochami Moai? Padnou ti ty klobouky na jejich hlavy? Me ne, maji moc maly otvor a slysel jsem, ze Matagot prvni sadu klobouku na pozadani vymenoval.

11.6.2009 22:43:10

Tak to nevím.
No, ty pravidla jsou sice hezké, ale myslím, že s příklady to tam trochu přehnali :)
Já jsem měl v krabici extra balík klobouků, které už pasují; ty originální opravdu neseděly do té míry, že se s tím nedalo hrát. Nic jsem pro to ale nepodnikl - podle stránek webu, odkud jsem Giants kupoval, náhradní klobouky přidali v tom obchodě.
Jestli je Matagot vyměňuje, o tom bohužel nic nevím...

11.6.2009 23:36:21

RBX - kloboučky
s kloboučky máš pravdu, vyměňovali je. Zklusil bych obchod kdes to kupoval.

12.6.2009 08:00:34

prvé dojmy
včera som si to zahral prvý krát a hra sa mi náramne páčila...spracovaná je fakt krásne a herný mechanizmus je jednoduchý, takže hra frčí rýchlo...hrali sme to traja a všetci prvý krát a spolu s vysvetlením pravidiel nám to trvalo dve hodiny, takže herná doba je v poriadku :-)

14.11.2010 20:33:32

rbx

Monkey
zahrajeme na Zatroconu? Konečně bych si to rad zkusil. A klidně ji privezu.

14.11.2010 22:33:01

rbx
ak ju donesieš na Zatrocon, tak to bude super...táto hra ma veľmi chytila...

včera v klube som si to zahral druhý krát a opäť to bola vynikajúca hra a opäť som skončil druhý :-D jeden postreh...druhú hru sme hrali v štyroch hráčoch a bol to teda riadny masaker a čo sa mi páčilo najviac, taktika hrania a celý priebeh hry bol totálne odlišný ako v troch hráčoch...tú hru si isto raz kúpim :-)

19.11.2010 11:45:38

rbx

monkey
klidne, jen mi to prosim pripomen, jsem hlava derava. Jen skoda, ze mam tu prvni edici, kde jsou spatne klobouky :-(

19.11.2010 11:49:44

rbx
kašľať na klobúky...to je len taká drobnosť :-) každopádne sa ti isto pripomeniem pred zatroconom aj ohľadom giantov aj ohľadom kariet ;-)

19.11.2010 15:37:01

Vybíráme z Bazaru

Hra Trans America
Hra Trans America
Akt. cena: 400 Kč
Končí za: 13 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas