Field Commander: Alexander

xxxxxxxxoo hodnoceno 11x (Seznam vlastníků)

Field Commander: Alexander - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 1
Doporučený věk: od 16 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Starověk
Herní kategorie: válečná
Čeština: není
Vydavatelé: DVG
Autoři: Dan Verssen
Rok vydání: 2009
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

hrál někdo

nejvíce by mě zajímalo jak velká je znovuhratelnost?
23.5.2011 18:54:50

nehrál jsem
ale minulý týden jsem koukal na krabici a vypadá to zajímavě. Oproti Rommelovi je krabice aspoň dvojnásob těžká, je tam toho docela dost. A koukal jsem na jednu recenzi na BGG, kde píšou:

If you're looking for a good, solid, solitaire wargame, this game is for you. If you've been thinking of picking up either FC:Rommel or FC:Alexander, get Alexander--the multitude of different options provides high replayability, and the AI changes from campaign to campaign.

(celá recnze hír: http://www.boardgamegeek.com/thread/403774/field-commander-alexander-the-great-a-detailed-rev)

zní to rozhodně dobře...

23.5.2011 19:05:52

kandelabr
díky za reakci, já jsem koukal zase na tuhle videorecenzi - http://www.boardgamegeek.com/video/4310/field-commander-alexander/2d6-orgs-video-review. Videa tohoto pána (Marco Arnaudo) mi přijdou hodně sympatická a poslední dobou je mám raději než video recenze Drakenstrika (příjde mi že se toho o hře od Arnauda více dozvím :) ). Už mě nalákal na Julia Caesara a teď mě nalákal i na tohle. Prý je v Alexandrovi více možností volby a rozhodování než v Rommelovi. A celkově hru doporučil.

Nikdy mě soliterní hry nějak nelákaly (respektivě mě nelákalo hrát solitérně hry, které jsou primárně pro více lidí), ale toto je čistě only soliter a přijde mi to docela komplexní. Takže wish-list :)

23.5.2011 19:12:42

Beholder
Já mám Alexandra objednaného, měl by dorazit každým dnem a o víkendu se ho chystám vyzkoušet. Hodím sem pak nějaké postřehy/dojmy. Co jsem četl na BGG nějaké reporty z hraní tak mě to zaujalo hodně. Oproti Rommelovi je to pro mě přece jen atraktivnější téma, má mounted mapy a údajně víc možností. Na druhou stranu Rommel je prý těžší a neodpouští chyby - větší výzva:) ještě se chystá FC: Napoleon, ten vypadá taky hodně zajímavě...

23.5.2011 21:54:36

zluda
tak jo, beru tě za slovo a o víkendu čekám nějaké dojmy :)

23.5.2011 21:59:57

zluda
S tou obtížností je to tak. Pročetl jsem na BGG co se dalo a lidi si stěžují na obtížnost. Rommel je prý opravdu těžký, zatímco Alexandra projedeš skoro vždycky a jde je o to, kolik nasbíráš bodů. Každopádně pravidla jsem nastudoval podrobně a taky mě to dost láká. Dan Verssen Games navíc vydává toho Napoleona, taky lákavé, a brzo snad vyjde U-Boat Leader, do toho půjdu zcela jistě.
Jinak fakt dobrý solitare, který jsem si pořídil, je Steel Wolves. Už jsem ho tu nafotil, jenom k recenzi se ne a ne dokopat.

24.5.2011 10:23:25

Marabu
Já nemusím 2WW, takže mě Rommel neláká. Koukal jsem na Steel Wolves a vypadá to ještě komplexněji než Field Commander. 2WW nemusím, ale ponorky by se mi líbily, ale ta cena je celkem brutální. Napoleon mě taky extra neláká (těm bláznům, co na sebe stříleli z pár metrů, protože dál ty jejich zbraně nedostřelily a pak se pobily šavlemi, moc nefandím :)). Takže do toho Alexandra asi půjdu...

EDIT: ty, jo, Steel Wolves - 11 sheets of counters!, hafo tabulek. To musí být ještě složitější než některé wargames od GMT (complexity 7,8). jaká je hrací doba? Když může stát SPQR $99, tak už celkem chápu cenu Steel Wolves ($130) :)

24.5.2011 10:38:47 | Upraveno autorem (porovnej)

Alexander
Tak mi volala přítelkyně, že už balíček došel:) bohužel dřív jak o víkendu se k hraní nedostanu, ale zkusím do té doby přidat aspoň nějaké fotky komponentů.
Jinak co se obtížnosti týče, tak si nemyslím že by to bylo nějak extrémně jednoduché, co jsem četl příspěvky/recenze na BGG tak často autoři uvádějí že hned první kampaň museli zahrát několikrát než jí dotáhly do úspěšného konce. Ale souhlas, Rommel by podle všeho měl být obtížnější...

24.5.2011 13:18:29

Beholder
Hrací doba u Steel Wolves je těžko odhadnutelná. Když zahraješ misi (jedna historická patrola jedné ponorky), za 30 min není co řešit. U malé kampaně (např. jedné německé ponorkové flotily nebo celého italského ponorkového loďstva) to budou desítky hodin (oficiálně 50). Jestliže se rozhodneš zahrát komplexní kampaň 39-43 a nejsi nezaměstaný, neumím si představit, že bys to zahrál dřív než za půl roku. Výrobce myslím udává 150 hodin čistého herního času. Mapu neskládám, prostě si večer nebo o vík zahraju pár týdnů (kol) a mapu dám na skříň:) Viz diskuze u Steel Wolves

25.5.2011 10:03:49

Dojmy
Tak nadhodím pár dojmů jak jsem slíbil - o víkendu jsem sice stihl jen 2x zahrát 1. kampaň Grancius, ale pro první dojmy by to mělo stačit. Začnu zpracováním, to si myslím že se opravdu povedlo, žetonky jsou pěkné, přijdou mi i něco silnější než je běžné(ale možná mi to jen přijde, nepoměřoval jsem je), mapy jsou taky moc hezké, hodně se mi líbí, že jsou na mapě v podstatě všechny informace které ke hraní potřebujete(tabulky, cíle apod.) takže po počátečním přečtení pravidel je už vlastně neotevřete. Jediná výtka je proti "bitevní podložce" - není to úplně ono, na BGG jsou ke stažení 2, které jsou podstatně přehlednější a hezčí.
co se vlastního hraní týče, tak pravidla jsou jednoduchá a po prvním přečtení by mělo být vše jasné. Možností je ve hře celkem dost, ale v první kampani mi přišlo že minimálně ze začátku mám postup dost nalajnovaný, v druhé části je to už mnohem lepší, a v dalších kampaních to bude už podle map ještě lepší. Jinak než aby si člověk při hraní budoval nějakou dlouhodobou strategii, tak spíš reaguje na nastálou situaci. Co se mi opravdu líbí je to množství rozhodnutí co před vás hra staví - provedu radši v kole další přesun a pokusím se dobít pevnost, s tím že mě to bude něco stát a nezbude mi nákup jednotek a bitevních plánů atd. nebo si počkám, za ušetřené peníze armádu posílím, ale budu riskovat, že nepříteli přijdou často poměrně masivní posily? Ono i nákup vlastních posil je na zváženou, kromě toho že se rozhodujete za co vůbec peníze utratíte, je potřeba i zvážit jak velkou armádu si můžete dovolit - čím víc jednotek tím dražší pohyb. a těch rozhodnutí je mnohem víc, jestli město obsadit silou, nebo je zastrašit, poté co ho obsadíte ho můžete vypálit nebo ovládnout, můžete si najímat "rádce" , nebo radši sáhnout po silnějších, ale jednorázových bonusech atd. Méně možností už nabízí samotné bitvy - určující je, jaké jednotky sebou do bitvy vezmete, a jaké jim pořídíte battle plany, vlastní boj už moc neovlivníte, v podstatě jen hážete kostkou a jediná taktika je kam umístíte zranění(svoje i soupeřovi) a kdy použijete ten který battle plan. Nicméně jsou boje zábavné a napínavé...
co se obtížnosti týče, tak po dvou hrách těžko posuzovat: 1. hru jsem vyhrál na celé čáře, ale měl jsem obrovské štěstí, teda spíš hra měla dost velkou smůlu - Peršanům přišlo během celé hry jen minimum posil. Zato v 2. hře už byla štěstěna vyrovnanější a já nakonec prohrál, Alexander padl během dobývání silně opevněné pevnosti, což bylo právě následkem výše popsaných rozhodnutí - Peršanům se nahromadily velké posily a je očekával že se každou chvíli vylodí(určuje se náhodným vytažením žeton GO!), takže jsem se raději ze strachu z posil vrhnul na nejbližší město abych vyplundrováním získal další zdroje a mohl pokračovat v tahu. Což bohužel nevyšlo a já prohrál:(

Resumé je takové, že po první kampani se mi hra líbila hodně( hodnotil bych 7/10) a další kampaně budou ještě lepší a hodnocení půjde nejspíš ještě víš.

30.5.2011 11:38:30 | Upraveno autorem (porovnej)

zluda
super, díky za report (vím, že nebyl jen pro mě :)) ). Snad přijde Alexander brzy na planetu her :)

30.5.2011 11:44:24

Beholder
Rádo se stalo, myslím že se ta hra opravdu povedla a že mě ještě na dlouho dobu zabaví.
Jinak ještě doplním hrací dobu - v obou hrách jsem se vešel do 60minut, ale další kampaně budou zase delší, takže těch 90minut na kampaň bude odpovídat.

30.5.2011 12:14:41

znalost angliny
ahoj, nakolko je v tejto hre potrebna znalost angliny? zahra to aj neanglictinar?

23.10.2011 19:51:00

johan
Text je jen na pár žetonech a to navíc jen velice jednoduché fráze, takže myslím, že to nebude problém i pro neangličtináře.

23.10.2011 21:47:54

Vybíráme z Bazaru

Heroes of Land, Air & Sea (EN)
Heroes of Land, Air & Sea (EN)
Akt. cena: 80 €
Končí za: 3 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas