Europe Engulfed

xxxxxxxxoo hodnoceno 2x (Seznam vlastníků)

Europe Engulfed - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 3
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 720 min
Herní svět: 2. světová válka
Herní kategorie: strategická, válečná
Čeština: undefined
Vydavatelé: GMT Games
Autoři: Jesse Evans
Rick Young
Rok vydání: 2003
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

První dojmy

Tahle hra mě mile překvapila. Axis and Allies ji nešahá ani po kolena.
Kvůli první hře jsme zvolili scénář kdy se hraje až od roku 1941. Němci právě útočí na Rusko, Angličan operuje v Atlantiku a Středozemním moři, Pouštní krysa zaparkovala své tanky před Tobrukem. USA ještě do konfliktu nezasahuje.
Největší překvapení pro mě bylo počasí. Jednotlivé kola zahrnují 2 měsíce. Na každé kolo je určené počasí podle daného ročního období, které ovlivňuje operace v dané zoně. Mapa je rozdělena na 3 zony počasí - západní, východní a jižní. Hra se posunuje po časové ose, kdy v některých měsících (kolech) nastupují události které proběhly i ve skutečnosti (vstup USA do války, vynález V2, ruská zima).
Ve hře probíhá skutečná logistická válka, kdy se řeší zásobování vojsk a není nic horšího než mít obklíčenou armádu, kterou soupeř v jednom tahu vyhladoví a následně rozmasakruje při jejím zoufalem pokusu prorazit sevření. Tohle se stalo hned v prvním kole Rusovi, kdy ho Němec díky velkému množství speciálních akcí uplně obkroužil a tím zničil celou armádu usazenou na Ukraině. Z téhle ztráty se Rus už pořádně nevzpamatoval. Já hral za spojence a díky štěstí při hodu kostkami v jedné z námořních bitev jsem oslabil Italovi středomořské loďstvo tak, že nemohl už posílat vojska do Afriky a tím Afriku relativně lehce ovládl. Jenomže Itálii nezbylo nic jiného než v každém kole postavit nějakou armádu do svých zemí a tak byla vlastně zažehnána možnost vylodit se na Sicilii.
Hra je pravidlově hodně náročná, ale možná právě ta komplexnost mě tolik uchvátila. Místy mi vadily některé specifické pravidla, které si hráč musel pamatovat a byly napsane jen v nějaké části pravidel a na herním planu nebo materiálu už nebyly poruce. Jsou zde řešeny i takové věci jako ničení konvojů německýma ponorkama. Bombardování německé či anglické strany a tím vlastně snižování produkce je samozřejmost. Všechny tyto doprovodné akce umocňují celkový pocit ze hry.
Hru jsme nedohráli. Po 12 hodinách jsme odehráli 2 roky a skončili začátkem roku 1943, ale už bylo vlastně rozhodnuto o porážce Ruska kdy byl zatlačen uplně na kraj mapy a spojencům se uplně nepovedlo vylodění ve Francii.
Určitě příště zkusíme hrát už od roku 1939, kdy to Němec má těžší a hráč se více sžije s jednotkama co jsou na mapě, protože je na tu mapu poslal on a ne setup doporučený autory, který byl teda pro Rusa kritický.
Nemám hru moc s čím srovnávat hrával jsem maximálně ty Axisy , ale tohle bylo něco parádního.
A je to dicefest jak prase. Házelo se třeba i 72 kostkama v rámci jedné části útoku :-)
23.4.2012 09:02:18

1939 vs 1941
Ve skutecnosti rok 1939 nabizi Nemecku vybudovat mnohem vetsi armadu, nez tu, kterou disponuje v roce 1941, jelikoz historicky vyplytval urcite mnozstvi zdroju na leteckou valku proti Britanii, coz se ve hre odrazi na poctech nemecke armady roku 1941.
Pokud Spojenec ocekava, ze nemecka armada proti Sovetskemu Svazu bude v kampani 1939-1945 mensi, nez v kampani 1941-1945, ceka ho tvrde prekvapeni.

28.12.2012 13:13:26

Vybíráme z Bazaru

Mars Teraformace - Expedice Ares vč. promo
Mars Teraformace - Expedice Ares vč. promo
Akt. cena: 510 Kč
Končí za: 22 hodin

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas