Eollis: Pirates des Vents

xxxxxxxxoo hodnoceno 2x (Seznam vlastníků)

Eollis: Pirates des Vents - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 3 - 5
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Piráti
Herní kategorie: neuvedeno
Čeština: není
Vydavatelé: Asmodée Editions
Hazgaard Editions
Autoři: Murat Célébi
Pascal Bernard
Rok vydání: 2007
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dotazy a odpovědi

Po první hře se vynořilo několik dotazů a možných nejasností.

1. Rozdělení společné kasy (cagnotte) v případě ztroskotání?
Je jasné, že kapitán umřel, piráti se vyplatili nebo taky umřeli a pak zůstala loď zpola obsazená (z podpalubí už jsme piráty nedoplňovali).
Pak jsme rozdíleli společnou kasu podle postů, je ale možné, že se společná kasa nerozděluje a celá se přesouvá do další výpravy, i když proti tomuhle řešení asi mluví to, že kdyby všechny tři výpravy skončily fiaskem, nerozdělovalo by se ani jednou.

2. Schopnosti postav
2.1. Některé postavy mají schopnost "Způsobí nehodu na 4,5,6" Z prvního přečtení se mi zdá, že taková postava má výhodu při zahrání akční karty nehoda, kterou může zabít jiného piráta. Padl ale i dotaz, zda tato postava pro svou schopnost tuhle kartu potřebuje a nemůže tedy nehodu způsobit z titulu své postavy, což se mi ale zdálo dost silné (ale zase je pravda, že tuhle vlastnost mají vesměs ti horší piráti, kteří jinak moc užiteční nejsou).
2.2. Schopnosti Bezhlavého rytíře "Může zkopírovat schopnost jiného piráta" jsme hráli tak, že ji může kopírovat od kohokoliv, kdo je na palubě (tedy ne v podpalubí), ale nakonec by ani tomu nemuselo nic bránit.
2.3. Kdy lze schopnost postavy použít? Jenom ve svém tahu, nebo kdykoliv to dává smysl? Hráli jsme kdykoliv.
2.4. Kolik schopností postav můžu využít v jednom kole? Jednu jako můžu zahrát akčních karet, nebo neomezeně? Hráli jsme, že neomezeně.

3. Akční karty
U modrých akčních karet "Exploit personnel" není přesně specifikované, zda je nutné je zahrát před hodem na úspěch v doborodružství, nebo se dají zahrát až posléze. Hráli jsme tak, že je možné zahrát až po hodu, když to má smysl. Stejně tak růžové akční karty jako mínusové body od soupeřů až po hodu (když je to těsně).
Celkově nám přišlo, že vyžadované hody jsou poměrně vysoké, nezřídka se nám stalo, že někdo ve své partě neměl žádného vhodného piráta a ani nemusel házet, protože neměl šanci, takže jsme si řekli, že to nebudeme tak ztěžovat.

Nevím, jestli tyhle drobnosti neřeší nějaký FAQ, ale ve FR si asi moc nepočtu. Takže poprosím případné další hráče o souhlas nebo rozporování našich použitých řešení.
20.2.2011 13:59:15

Odpovědi ... použil bych edit, ale nejde.
Takže jsem ještě okoukl seznam postav a karet ze stránek Hazgaardu a našel odpověď na většinu svých otázek:

2.1. Tyto postavy můžou nehodu způsobit i jenom z titulu své postavy, stejně jako karta při úspěšném pokusu, dostanou od oběti 2 zlaťáky.
2.2. Může kopírovat kohokoliv, kdo je naživu, tedy jak v podpalubí, tak na palubě, bez ohledu na to, zda už kopírovaná postava svou schopnsot aktivovala, či nikoliv.
2.3. Tady jsem jasnou odpověď nenašel, ale troufám si tvrdit, že kromě jasně vymezených schopností (jako třeba pti Joseph, který může vynutit otočení nové karty události) by se schopnosti postav měly hrát v tahu hráče.
2.4. Rovněž tady jsem přímou odpověd nenašel, ale vzhledem k možnosti několika pirátů zkusit způsobit nehody, si myslím, že výhoda kapitána, který by mohl aktivovat všechny své schopnosti jako první a dalším hráčům už jen zavářet, by byla asi příliš silná, takže tady bych se přikláněl k použití jedné schopnosti postavy za tah.

3.
Akční karty jsou skutečně možné hrát jak před hodem, tak i po hodu (který blázen by ji hrál před hodem?), takže tohle jsme hráli dobře.

První otázka ohledně dělení kořisti je čistě hypotetická, protože můj pohled na věc je, že rozpor je tu tak 90:10 ve prospěch dělení kořisti, ať už to skončilo jak chtělo.

20.2.2011 20:45:53

Vybíráme z Bazaru

Valka o prsten: Pani stredozeme CZ + promo
Valka o prsten: Pani stredozeme CZ + promo
Akt. cena: 3000 Kč
Končí za: 8 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas