Dungeons & Dragons: Wrath of Ashardalon Board Game

xxxxxxxxoo hodnoceno 63x (Seznam vlastníků)

Dungeons & Dragons: Wrath of Ashardalon Board Game - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 5
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: kooperativní, vývoj postavy
Čeština: není
Vydavatelé: Wizards of the Coast
Autoři: Bill Slavicsek
Mike Mearls
Peter Lee
Rok vydání: 2010
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

House rules - úpravy pravidiel

00. Použitie vylepšených kariet pokladu: http://www.zatrolene-hry.cz/spolecenska-hra/dungeons-dragons-wrath-of-ashardalon-board-game-1490/diskuse/vylepsenie-a-zmeny-v-kartach-pokladu-7073/
--

01. Voľná spojnica útočník-cieľ (tzv. LOS - line of sight): ak chce hrdina/netvor útočiť tak spojnica medzi ním a cieľom nesmie byť prerušená stenou (iný hrdina resp. netvor v ceste stáť môže). Otázkou je, či sa ráta akákoľvek spojnica štvorčekov, alebo sa musí viesť stredom oboch štvorčekov. Ja to hrám tak, že ak existuje trebárs aj spojnice roh a roh, tak sa útok dá previesť.
Takto nebude môcť napr. Orc Archer strieľať za roh a podobné nezmysly.
--

02. Ťahanie kariet stretnutia (encounter cards) podľa "ohrozenia": keďže veľa hráčom vadí to, že ich hra trestá kartami stretnutia, aj keď sa rozhodnú stáť na mieste, implementoval som do hry ohrozenie (threat). Na začiatku hry si nastavíte na k20 (alebo napr. na počítadle z LCG LotR-a) počiatočné ohrozenie +1 za každý odhalený diel podzemia (väčšinou sa štartovný diel skladá z dvoch dielov).

Počas hry sa potom pridáva +1 ohrozenie za každý ďalší diel podzemia ktorý priložíte (nepočítajúc počiatočný diel). Tematicky to sedí veľmi dobre, pretože čím ste hlbšie v podzemí, tým väčší rozruch ste napáchali zabíjaním potvor a je väčšia pravdepodobnosť, že sa znova niečo zomelie.

Ťahanie kariet stretnutia sa neriadi farbou šípky na diele podzemia, ale hodom k20, pričom kartu stretnutia si hrdina ťahá vtedy, keď neprehodí hodnotu ohrozenia (threat). Napr. 2 hrdinovia zatiaľ priložili k štartovnému dielu ďalšie 4 diely podzemia, ich ohrozenie je 2+4=6, takže ak nechcú ťahať kartu stretnutia, musia hodiť na k20 minimálne 7.

Týmto mechanizmom je odstupňovaný prechod podzemím, pričom je stále šanca, že si kartu stretnutia nebudete musieť potiahnuť :). Navyše sa odhodením 5 EXP dá hodnota ohrozenia znižovať o 2. Ku koncu hry si už karty stretnutia ťaháte skoro stále, lebo je ťažké prehodiť číslo nad 15.
--

03. Únik z podzemia (tzv. hardcore mode): hrdinovia musia po splnení cieľa, ešte uniknúť z podzemia (neplatí pre scenáre, kde je cieľom uniknúť z podzemia :D).
--

04. Použitie skúseností (experience - EXP) zo zabitých netvorov: v originále môžete minúť 5 EXP na zrušenie karty stretnutia alebo na zvýšenie úrovne hrdinu, ak vám pri útoku alebo odstraňovaní pasce padne na k20 číslo 20. Toto pravidlo som si upravil tak, že môžete minúť:

5 EXP - na zrušenie karty stretnutia (TRAP karty nemožno zrušiť);
5 EXP - na zníženie ohrozenia o 1 (pozri domáce pravidlo č. 2);
10 EXP - na zvýšenie úrovne hrdinu;
10 EXP - na odstránenie karty stretnutia–environment (často sa totiž stane, že nejaký blbý environment trvá celú hru, lebo ho nevystrieda iný, takto bude možnosť takúto kartu zrušiť).

Nakoľko sme za posledných 10 hier zrušili každú kartu stretnutia TRAP, tak schopnosti hrdinov ohľadom odstraňovaní pascí stratili úplne význam. Touto zmenou nie je možné zrušiť žiadnu kartu pasce, v podzemí tak bude veselšie a sem-tam budú hrdinovia musieť aj utekať pred valiacim sa balvanom a pod.
--

05. Žetóny dverí (iba v hre WoA, ale ľahko nahraditeľné): podľa originálnych pravidiel sa dá otváraniu dverí vyhnúť veľmi ľahko, keďže spravidla blokujú len jednu stranu dielu podzemia a väčšinou sa dá ísť iným smerom.

Pravidlo som pozmenil nasledovne: ak sa odhalí diel podzemia so symbolom dverí, tak sa dvere pridajú na každý z možných smerov, kde nie je stena. Žetónov je síce málo, aby ostali na všetkých "dverových" dieloch podzemia, ale vždy sa dajú nahradiť nejakým žetónom (dominovou kockou?) a pri pokuse o otvorenie by sa vyberalo z trojice dverí (z každého typu jeden).
--

06. Umiestňovanie viacerých netvorov naraz podľa monster tokenov (iba v hre CR, ale ľahko nahraditeľné):
Monster tokeny (žetóny s číslom 0 až 3, ktoré určujú koľko netvorov sa v danom ťahu pridá na novoobjavený diel podzemia) sa používajú iba v niektorých scenároch CR, čo je podľa mňa škoda.

Najnovšie ich hráme tak, že ich používame v každej hre, pričom sme zvolili nasledovný pomer (odstránili sme 7 žetónov s číslom 0 a 3 žetóny s číslom 1):

0 netvorov x2;
1 netvor x8;
2 netvory x6;
3 netvory x2.

Tieto žetóny dáme do hrnčeky a náhodne pri každom novom diele podzemia 1 vytiahneme. Podľa originálnych pravidiel sa vždy pridáva len 1 netvor, čo je dosť repetitívne a hlavne je skoro vždy netvor zabitý v nasledujúcom kole a podzemie je prázdne. Hrdinovia sú potom takí čističi a je to nudné.

Čo sa týka umiestňovania, tak prvý netvor sa dáva na novoobjavený diel, prípadný druhý do vzdialenosti 2 diely od posledného hrdinu v smere šípky novoobjaveného dielu a prípadný tretí na začiatočný diel podzemia. Takto sa podzemie trošku viac plní, hrdinovia nemôžu spoliehať na obrnený tank vpredu, ktorý chytá všetky prvé útoky a hra je pestrejšia.

Ak je symbol škvrny (lebky, hubky) obsadený iným netvorom, ďalšieho netvora, ktorý má byť umiestnený na tom istom diele podzemia, skúšajte umiestniť najprv na 12. hodinu na susedné políčko a ďalej v smere hodinových ručičiek, až kým nenájdete voľné políčko (hodiny sú orientované podľa textu na začiatočnom diele podzemia). Ak je obsadených všetkých 8 políčko okolo symbolu škvrny, skúšajte na políčkach vo vzdialenosti 2 od symbolu atď.
24.7.2011 15:55:41 | Upraveno autorem (porovnej)

keď priletí Ashardalon
Pri včerajšej hre kampane sme mali šamana orkov už na lopate, keď tu zrazu, kde sa vzal tu sa vzal, prikmotril sa sám Ashardalon a za dve kola nas sfúkol. Mám taký pocit, že ten jeho prílet len tak v strede hry pekne zapadá do epického príbehu, veď je to koniec-koncov jeho hora a môže sa ísť pozrieť kedy a kde sa mu zachce. De facto to však, najmä pri hre vo dvojici, znamená koniec hry.
Tak som nad tým uvažoval, že ak sa hrdinovia pokúsia trafiť draka a zasiahnu ho, mohli by si hádzať kockou, či sa po zásahu nezľakne a neráči odletieť. Trebárs 10+ odletel, inak zostáva ďalšie kolo.

25.7.2011 09:04:05 | Upraveno autorem (porovnej)

Ace
Hmmm to je zajímavý prvek - když přiletí Ashardalon, je konec hry. Tady mi to zní jako že je něco špatně - hra je bez možnosti zabít Ashardalona?

Jinak pokud už ve hře je, těžko si zdůvodníš že se najednou rozhodl odletět, to zní hodně divně :-)

25.7.2011 10:11:21

@ Sinuhet
No samozrejme je mizivá šanca prežiť jeho útok a následne ešte dokončiť quest daného scenára. Uznávam, že aj to je možný osud hrdinov. Skrátka priletí drak, všetko spáli a ide sa domov.
Iné je, keď je zabitie Ashardalona ako hlavný quest, to beriem. Keď máme však dobre rozohraný scenár, príde mi to ako dosť fatálny prvok v hre. A vzhľadom na to, že je táto karta medzi ostatnými encountermi, ktorých sa počas hry vyťahá cca polovica, je to 50% šanca, že hra skončí predčasne. Takto sme jednu hru skončili na štartovacom bloku podzemia. Skrátka hneď druhý encounter "Ashardalon arrives".

25.7.2011 10:40:22 | Upraveno autorem (porovnej)

oprava
Ohľadom príchodu Ashardalona v počas hry, sme to hrali zle. Karta Ashardalon arrives! sa spolu ostatnými troma fialovými kartami stretnutie-dobordružstvo NEMÁ používať normálne v hre, len pri určitých situáciách v scenároch. Tým pádom je úprava ohľadom Ashardalona bezpredmetná :).

14.9.2011 09:17:15 | Upraveno autorem (porovnej)

leveling
Riešil niekto to divné levelovanie inak ako je v pravidlách?

17.10.2011 13:13:05

lvling
to by ma zaujímalo že či už je niečo na BGG .. Ja to tam dáko neviem nájsť. Uvažujem o kúpe hry, ale to levelovanie ma trochu aj odrádza :)

26.11.2011 22:42:43

stOKYi
Jasné že je. Tento blázon toho povymýšľal pomaly viac jak v základnej hre :), vrátane levelovania. Treba si prelúskať tento link:
http://ratdorg.blogspot.com/2011/04/named-tile-event-deck-for-castle.html

A inak to levelovanie nie je vôbec také dôležité. Hrdinovia totiž nie sú závislí na levelovaní. Skôr je to o predmetoch, ktoré vedia pomôcť :).

28.11.2011 09:18:04 | Upraveno autorem (porovnej)

house rules - úpravy od saiwer-a Micc-a
Presunuté vyššie.

20.12.2011 09:43:11 | Upraveno autorem (porovnej)

pridávam naše dve najnovšie úpravy :)
Presunuté vyššie.

15.3.2013 11:20:42 | Upraveno autorem (porovnej)

Použitie Experience zo zabitých netvorov
Presunuté vyššie.

17.9.2013 09:48:16 | Upraveno autorem (porovnej)

aktualizácia
Aktualizoval, zjednodušil a zhrnul som otestované domáce pravidlá do hlavičky príspevku. Ak by niekto chcel predávať D&D kooperatívky pre ich nedotiahnutosť, odporúčam pred predajom otestovať tieto domáce úpravy pravidiel.

3.9.2014 09:50:32

Vybíráme z Bazaru

Bot Factory
Bot Factory
Akt. cena: 1300 Kč
Končí za: 4 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas