Dune: Imperium – Uprising

xxxxxxxxxo hodnoceno 12x (Seznam vlastníků)

Dune: Imperium – Uprising - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 6
Doporučený věk: od 13 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: desková hra
Čeština: vydání ohlášeno
Vydavatelé: REXhry
Dire Wolf Digital
Lucky Duck Games
Autoři: Paul Dennen
Rok vydání: 2023
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

První dojmy

Dojmy stručně: je to rozhodně lepší než samotný základ původní D:I. Je tam více zajímavých polí, nejsou tam taková ty “na prd”, co se braly spíše z nouze, máte více možností už na hlavním plánu, aniž by byly přidaný nový desky. Lépe se pracuje s frakcemi (s každou je spojený nějaký min. vliv, abyste mohli to či ono vykonat – podobně jako v základu člověk musel mít aspoň vliv 2 u Fremenů, abys mohl na to jedno místo na plánu).

Je to takové dynamičtější, ti špioni umožní jít i na pole, kde už je cizí agent, anebo si díky nim doberete další kartu. Kontrakty, co můžete získat, vám dávají jednorázové bonusy, které dostanete, pokud dojdete na určité pole na plánu nebo splníte daný požadavek. A také snáze získáváte karty intrik, což jedině vítám.

Pak tam jsou červi, ti působí trochu OP, protože zdvojnásobí odměnu, ale já včera na rozdíl od kamarádů neměl v celé hře žádného, a stejně jsem vyhrál (měli jsme dva 11 VB, ale já měl více koření). A nezískáte je jen tak. Ač třeba v tom posledním boji kámoš získal i díky nim v součtu hned 4 VB.

Takhle kéž by to zůstalo, žádný rozšíření na první dobrou (!) nejsou potřeba, kolega-kamarád už celou původní D:I prodal a nechal jen deluxe komponenty. Prostě posunuli to celé dál, i když to jen při letmém náhledu na hrací plán nemusí být znát, a je znát, že nad tím někdo přemýšlel.

Dle mě nemá smysl mít obě, ale pokud člověk nemá původní základ nebo má jen ten, tak bych šel do Uprisingu. Ale třeba já zůstanu u D:I s Iksem a Nesmrtelností - a Uprising budu hrát jen s tím kamarádem, co si ho pořídil.

Fotky ze hraní jsou dyžtak na mém IG, link je dole v podpisu.

_____________________________________________
· od ledna 2024 tu mám na starosti sekci novinek coby admin
· také mám deskoherní IG kanál www.instagram.com/solo_boardgaming

18.1.2024 13:07:30 | Upraveno autorem (porovnej)

Mě by spíše zajímal režim šesti hráčů.  

18.1.2024 15:11:40

Díky za dojmy. Mě zase dvou. Myslíš, že by to ve dvou bylo hratelné? Případně je tam dummy player? 

18.1.2024 15:19:15

@DraculaCZ To by zajímal i mě s kolegou-kamarádem, ale další tři hráče na otestování nemáme. Jen mi říkal, že to podle pravidel vypadá zajímavě/zábavně. Ale víc nevím.

@Zuuuzan To bohužel nevím, já tu hru nemám. Ale četl jsem na BGG, že i to sólo je dost podobný (proti dvěma botům) a opět je řízené speciálními kartami a dotyčného to bavilo. Takže předpokládám, že to bude dost podobné tomu režimu pro dva z původní D:I, kde ta obsluha byla taky snadná a fungovalo to, ač nejlepší počet mi přijdou 3–4 hráči (já osobně to hrával dříve hlavně sólo, od léta pak primárně ve třech).

Na BGG Uprising dle počtu hráčů hodnotí zatím takto:

BestRecommendedNot RecommendedVote Count
18.3% (3)55.6% (20)36.1% (13)
212.5% (5)67.5% (27)20.0% (8)
339.6% (19)47.9% (23)12.5% (6)
471.7% (38)26.4% (14)1.9% (1)
52.1% (1)6.4% (3)91.5% (43)
617.6% (6)70.6% (24)11.8% (4)

_____________________________________________
· od ledna 2024 tu mám na starosti sekci novinek coby admin
· také mám deskoherní IG kanál www.instagram.com/solo_boardgaming

18.1.2024 15:33:34 | Upraveno autorem (porovnej)

Zajimalo by me proc zrovna v 5 je ta hra temer nehratelna

18.1.2024 17:11:44

@Kanic Protože je hra určena pro 1–4 hráče (stejně jako původní D:I), anebo pro 6 ve speciálním režimu (dva týmy po 3 hráčích). Pro 5 hráčů dělána není.

_____________________________________________
· od ledna 2024 tu mám na starosti sekci novinek coby admin
· také mám deskoherní IG kanál www.instagram.com/solo_boardgaming

18.1.2024 18:04:00 | Upraveno autorem (porovnej)

@Jonash aha, tak v tom pripade je zde na strance hry chybne uvedeno 1-6 hracu

18.1.2024 19:23:11

@Kanic A jak bys to chtěl napsat? 1–4 a 6 hráčů? To myslím v tom sytému ani nejde a BGG to má stejně tak.

_____________________________________________
· od ledna 2024 tu mám na starosti sekci novinek coby admin
· také mám deskoherní IG kanál www.instagram.com/solo_boardgaming

18.1.2024 19:30:40 | Upraveno autorem (porovnej)

O víkendu jsem si to zahrál v šesti a byl jsem z toho dost nadšenej. Dunu mám hodně rád, Uprising se mi líbí ještě víc. A v šesti to byla pecka. Hraje se to týmově tři na tři, dvě běžné frakce a na jedné straně Muad’Dib a na druhé imperátor. Imperátor a Muad’Dib hrají jinak než běžné frakce a můžou je různě podporovat. Žeton, který zahrají, určuje kterého ze spojenců, nejde pořád boostit jednoho. V kole dají oba, takže hrají na jednoho i na druhého. Co nemůžou, je účastnit se konfliktu třeba. Pořád budují své balíčky, mají nějaké extra mechanismy (imperátor si třeba může booknout karty do svojí imperial row). Každý mají i svůj track, na kterém se posouvají, na hrací desce se jejich žetony vlivu nahrazují za jiné frakce.

Co musím vyzdvihnout je super interakce, která tím vzniká. U stolu se fakt hodně mluvilo, přičemž je ale veškerá interakce veřejná. V šesti počítejte s tím, že ta hra bude delší. Ale je to za mě úplně nový zážitek z Duny a rád si to někdy zase střihnu…

Jinak k vlastnění obou Dun. Já třeba budu chtít mít obě, Uprising je o dost hráčtější než normální Imperium a někteří moji spoluhráči už ho prostě nedají, zatímco normální základ jsem odehrál i s kámošema, co hrají poměrně málo a partie běžela dobře… 

CEO REXhry a PlanetaHer.cz

19.1.2024 14:17:36

Jakože mít Uprising a pak původní D:I s oběma rozšířeními, to by možná – mně osobně – i smysl dávalo, ač jen malý, pokud je člověk prostě fanda. Ale mít jen dva základy už vůbec, pokud bych fakt pravidelně nehrával v šesti lidech. A to říkám jako někdo, kdo má D:I v top 5. Jen těch her je fakt hodně a i v té záplavě mnoha her je stále dost těch dobrých, co zaslouží pozornost a je jim potřeba věnovat čas; takže pořizovat za 1500,- další hru, která přeci jen je podobná jiné v mé sbírce, mi smysl nedává… Ale pokud má Martin (a kdokoliv jiný) odlišný názor a zkušenosti, tak to beru. Kolega vše původní prodal, a pokud bych já nakonec do Uprisingu šel taky, udělám to samé.

Edit: a herně přibyli zbrusu nově víceméně jen špioni, červi a kontrakty a vše je velmi snadno vysvětlitelné a pochopitelné – nepřijde mi, že by to zesložiťovali, je to tam čistě zakomponované.

_____________________________________________
· od ledna 2024 tu mám na starosti sekci novinek coby admin
· mám deskoherní IG kanál www.instagram.com/solo_boardgaming

19.1.2024 14:49:47 | Upraveno autorem (porovnej)

Tak vyzkoušeno. 

+ tematicky se do hry vloží píseční červi. Není je snadné získat (využijete na to běžně 2 akce), v boji mají sílu “jen” 3, ale zase zdvojnásobí odměnu. Takže strategické.

+ Za karty střetu není tolik vítězných bodů, hra je vesměs o pár kol delší. Body máte za výhry v soubojích, které tematicky do sebe zapadají (dva stejné typy střetu dají dohromady bod).

+ Je super, že každé políčko má celou hru význam. Dříve políčka na zisk 3. agenta jste využili jen jednou. Případně jiná políčka skoro nikdy. Teď už ne. K tomu tematicky u silných polí musíte mít dva vlivy u příslušné frakce. Cool.

+ Špioni. Nic extra těžkého na hru. Léčí to situace, kdy vám soupeř vzal těsně políčko, kde jste potřebovali. A teď, když tam máte špiona, klidně se tam nasáčkujete taky :). Nebo když chcete kupovat drahou kartu a chybí vám jeden dva vlivy, můžete si díky špiona nalíznout kartu.

+ Kontrakty jsou luxusní možností, jak se obohatit a jak si “okořenit” hru. Získáte kontrakt a pak se jej snažíte splnit. Zábavné, jednoduché. Rozšiřuje to možnosti, aniž by to komplikovalo hru.

+ Pocitově lepší karty a intriky.

 - V rozšíření jsou karty pro solo hru, které odkazují na neexistující místa (Kartágo, zakřivený prostor) a podle mě měly být součástí uprisingu.

 - karty střetu z rozšíření neupotřebíte.

16.4.2024 20:47:32

sylšel jsem správně že jde kombinovat s rozšířeními pro Imperium? Máte s tím někdo zkušenost? 

17.4.2024 07:23:20

@Monik Tady máš k tomu velké a chválené vlákno na BGG, kde to je rozepsané, jak to nakombinovat: https://boardgamegeek.com/thread/3213458/merakons-house-blend

Moje zkušenost: kolega radši vše prodal a nechal jen Uprising, protože se mu to kombinovat právě nechtělo; já to mám stejně, dává mi smysl mít buď jedno (komplet), nebo druhé, takže naopak jsem si nechal původní D:I s rozšířeními a nebudu brát Uprising.

_____________________________________________
· šéfredaktor aktualit, schvalování a správa videí
· mám deskoherní IG kanál www.instagram.com/solo_boardgaming

17.4.2024 07:30:01 | Upraveno autorem (porovnej)

@Jonashi děkuji, to jsem potřeboval vědět. Akorát mě vadí ty překryvné destičky, takže musím dokoupit neopren s potiskem. :) 

17.4.2024 08:38:29

Koukal jsem na to odkazované a chválené vlákno na BGG, jak kombinovat rozšířka a kombinuje to jen s IX a se základní dunou. Některé jeho názory mi nedávají smysl. Redukce karet z rozšíření je logické, “aby lépe chodil” balíček imperia, ale spíše je to o preferencích každého. Leadry vyřazuji jiné, než on radí. Třeba Ilesa Ecaz je jasná, ale u dalších není důvod. Zkrátka - kombinovat to jde, jen se musíte zamyslet, co vyndat. Neoprenku budu brát, až bude k dispozici něco jiného, než z USA (a drahým poštovným). Základní dunu už hrát nechci, uprising poskytuje lepší balance (políčka, konflikty, karty imperia) a s rozšířeními je to nirvána herní. Ale souhlasím, že chce čas všechno do sebe seskládat a pokud někdo nehraje do hloubky, je to asi fakt jedno :)

20.4.2024 10:08:33

Ono i proto je IMHO nejlepší buď mít původní základ s oběma rozšířeními, anebo Uprising samostatně.

Jak to Dire Wolf sází c rychlým sledu, tak stejně čekám, že do roka máme rozšíření i pro Uprising.

_____________________________________________
· šéfredaktor aktualit, schvalování a správa videí
· mám deskoherní IG kanál www.instagram.com/solo_boardgaming

20.4.2024 10:40:41 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Lamaland
Lamaland
Akt. cena: 450 Kč
Končí za: 8 hodin

Offcanvas